Krajné medze

• Česko Krajní meze (viac)
Mysteriózny / Horor / Sci-Fi / Fantasy / Dráma / Thriller
Kanada / USA, (1995–2001), 114 h 32 min (Minutáž: 43–93 min)

Tvorcovia:

Leslie Stevens

Predloha:

Brad Wright (poviedka), Richard Barton Lewis (poviedka) (viac)

Scenár:

Sam Egan, Scott Nimerfro, Paul Mones, Melissa Rosenberg (viac)

Kevin Conway, Beau Bridges, Helen Shaver, Frank Whaley, Rebecca De Mornay, Beau Starr, John Savage, John Heard, Blu Mankuma, Annette O'Toole, Timothy Busfield (viac)

Mysteriózny sci-fi seriál je antológiou uzatvorených príbehov, ktoré na seba nenadväzujú, majú ale spoločný námet - rozprávajú o záhadných udalostiach a javoch, ktoré sa vymykajú bežnému chápaniu. Každý diel je oslavou ľudskej predstavivosti, ktorá s pomocou nových technológií presahuje úroveň súčasného poznania. Skeptický vedecko-technický pohľad na vec či človeka sa prejavuje zásadne v posledných sekundách konca epizódy, ktorý väčšinou postaví na hlavu celý predchádzajúci dej. ...Porucha nie je vo vašom prijímači... Neusilujte sa vyrovnať obraz... Vysielanie teraz riadime my... Nastavujeme obraz horizontálne i vertikálne... Môžeme vás zaplaviť tisíckou rôznych vysielacích kanálov.... Alebo rozvinúť len jeden obraz do krištáľového jasu.... A čo viac, môžeme vám vytvoriť víziu čohokoľvek, čo je schopná prijať vaša predstavivosť... Najbližšiu hodinu budeme riadiť všetko, čo uvidíte a vypočujete si... Spoznáte strach a mystérium, dosahujúce z najvzdialenejších hlbín vedomia až po KRAJNÉ MEDZE...
Svoj námet čerpá z klasického rovnomenného seriálu zo 60. rokov minulého storočia. Nové série sa začali nakrúcať už v roku 1995, získal obrovský divácky úspech, a tak nečudo, že jeho tvorba pokračuje aj naďalej.

Seznam epizod:

4 Slyším váš hovor - I Hear you Calling
5 Duch nad hmotou - Mind Over Matter
6 Za oponou - Beyond the Veil
7 První výročí - First Anniversary
8 Řádně a poctivě - Straight & Narrow
9 Zkouška ohněm - Trial by Fire

5 Druhá strana - The Other Side
6 Soukromý let - Joyride
7 Lidská obsluha - The Human Operators
8 Nepopsaný list - Blank Slate
9 Co si pomyslí sousedi? - What Will the Neighbors Think?
10 Plátno - The Shroud

17 Gettysburg - Gettysburg
18 Opatrnosti nezbývá - Something About Harry
19 Syndrom - Zig Zag
20 Ložisko - Nest
21 Věda před soudem - první část - Final Appeal I.
22 Věda před soudem - druhá část - Final Appeal II.

7. řada
13 Volný duch - Free Spirit
14 Neuroskop - Mindreacher
15 Čas od času - Time to Time
16 Uneseni - Abduction
17 Vláda zákona - Rule of Law
18 Oddíl lvů - Lion's Den
19 Bod zvratu - The Tipping Point
20 Dítě tmy - Dark Child
21 Lidský faktor - The Human Factor
22 Zkouška oddanosti - Human Trials Appeal (oficiálny text distribútora)

dr.jacoby

Seriál, ktorý som začal pozerávať ešte v 90-tych rokoch, keď nahradil v piatkovom večernom vysielacom čase Akty X. Už vtedy sa mi niektoré diely veľmi páčili. Teraz po rokoch znovu sledujem, tentokrát prostredníctvom netu si môžem pekne v kľude pozrieť kompletné série. Zatiaľ pozreté prvé dve série, niektoré diely slabšie, ale niektoré naozaj vynikajúce. Veľmi často sa opakujú skôr neštastné až depresívne konce. A aj toto je veľkým kladom tohoto seriálu. 1.séria 22., 2.séria 22., 3.séria 18.,4.séria 26., 5.séria 22., 6.séria 21.,7.séria 22 dielov. ()

Mr.Jackass

Některé díly jsou sice slabší, ale dodnes si pamatuji některé díly při kterých jsem neměl daleko k promočeným kalhotám :) Koukat se na tento seriál před spaním byl skutečně bezvadný nápad...asi tentýž jako si dát šálků kávy a energiťáky...tak do 3 do rána jsem měl o zábavu postaráno...a pokud se mě náhodou chtělo na toaletu tak jsem to držel až do rozbřesku :) ()

Dromed

Tak tohle je rozhodně nejvíc psycho seriál jaký může existovat! Stupeň tzv. "brouka v hlavě" se liší podle epizody. Ale některé jdou opravdu do krajních mezí. Některým slabším jedincům může stačit jen úvodní znělka aby televizi vypnuli. ()

Reanimated

Po těch letech člověku utkví v hlavě pocit příjemného mrazení z těch lepších dílů a vzpomínka na surreální intro a samozřejmě ta otřepaná uvaděčova hláška... ()

LuciusWlk

Sci-fi seriál který jsem jako mladší zbožňoval, už jen proto, že každý díl je jeden příběh. Některé slabší, jiné geniální. Každopádně dobrý počin, který pomaloučku louskám znovu. Nadšení už není tak veliké jako dřív, ale některé díly jsou prostě nezapomenutelné! :) ()

tempus

Tak jako májí i Krajní meze jednu slabou serii a zbytek je více či méně báječný. Trochu mě, ale zklamal poslední díl. Zposledního dílu seriálu šlo dodśtat podstatně víc. Obzlášť jsem čekal tam SPOILER >cestovatele v čase, takže pro mě končí předposledním dílem (logicky zničením Země a zhoubou celé populace). Tak jako Buffy má i Krajní meze jednu slabou sérii (čtvrtou) a zbytek, je více či méně báječný. Trochu mě, ale zklamal poslední díl, protože něho šlo dostat podstatně víc. Obzvlášť jsem čekal tam SPOILER >cestovatele v čase, který se tam objevil víckrát, takže pro mě končí předposledním dílem (logicky zničením Země a zhoubou celé populace). ()

Han22

Jéé, já tu nemám komentář k jednomu z nejlepších sci-fi seriálu všech dob? Tak jak začít? Asi tak - v 96-97 přišel seriál, který v té době pro mě byl jako zjevení. Sci-fi seriály se u nás sice vysílalo, ale buďto v té době pro mě nudný a nepochopitelný Star Trek, nebo spíš do krimi/hororu laděné Akta X, nebo úlěťárny, které využívaly sci-fi prvky jen jako prostředku k akci (Zmije, Robocop). A najednou přišly Krajní Meze a já věděl, že to je láska na celý život. V každém díle se odehrávalo něco jiného, v každém díle byl jiný sci-fi námět, byl z jiné doby, jiného prostředí a s jinými hrdiny, dokonce i z jiného subžánru. Rodinná dramata, thrilery, hororové díly, romance i hardcore sci-fi. Společného měli jen většinou obyčejné lidi, kteří se střetli s něčím neobyčejným. Mimozemšťani hodní i zlí, roboti, cestování časem, úžasné vědecké objevy, vesmírné díly z daleké budoucnosti i příběhy takřka ze sousedství. Navíc to byly příběhy, u kterých nikdy nebylo jasné, jak skončí. Kolikrát se mi stalo (a určitě jsem nebyl sám), že při sledování příběhů přišlo finále a poté pointa, která naprosto změnila celý děj a donutila mě koukat s otevřenou pusou a otázkou "jak je tohle možné". K tomu známí herci, nezapomunetelné moudro na začátku i na konci od pana Lukavského, ucházející efekty. První dvě série jsou naprosto bezchybné, později od třetí série (to už jsem měl něco nakoukáno) už začala kvalita mírně kolísat. Jistě některé díly (ale zas tolik jich nebylo) byly dokonce příšerné, některé jen průměr, ale stále v každé sérii bylo spousta příběhů u kterých se znovu dostavoval onen wow efekt. Třešničkou na dortu byly vzpomínkové díly, které zručně (i když to občas zaskřípalo v logice) spojovaly různé příběhy, přičemž to tu nebyla výplň, ale plnohodnotné díly s mnohdy drsnou pointou. Seriál skončil a já mám strach, že nic podobného už nevznikne... dnes už na to není doba, sci-fi žánr pomalu mizí a pokud přijde, jedná se o komix, nebo o něco ultrarealistického, kde není pro fantazii místo. Nicméně pro mě je tohle zlato na poli seriálů. Pro úplnost - nejlepší epizoda je pro mě Quality of Mercy - ve válce s mimozemšťany je zajat voják a umístěn do vězení s mladou holčinou, kterou mimozemšťani pomalu mění na jednu z nich. Veškeré pokusy o útěk končí špatně a hlavní hrdina si pomalu uvědomuje, že se odsud nikdy nedostane... kdo viděl a pamatuje si díl včetně pointy, pochopí. ()

iXtr3m3

Tak toto a Akty X boli kedysi seriály, kvôli ktorým som bol ochotný aj vraždiť (pár ľudí na okolí sa aj stratilo, ale nikomu ani muk :-) Ale vážne, tak kvalitné znovuzrodenie starej myšlienky sa len tak nevidí... Nebudem rozoberať vyváženosť jednotlivých dielov, ale ako celok musí séria dostať naozaj zaslúžené 4 hviezdičky. ()

Testament

Nezapomenu, když jsem chodil na střední školu a ke konci týdne jsem se těšil, až uvidím další perfektní nálož mysteriózního seriálu "Krajní meze". Vždy jsem se těšil na závěrečné rozuzlení daného dílu, co mě (většinou) přibilo k zemi. O scény, kdy po skončení se "bojí jít člověk vychcat" taky nouze nebyla. Je fakt, že některé díly neměly tak údernou pointu, ale to se u seriálu s takovým počtem dílů dá vcelku očekávat. Celým seriálem prováděl osudový hlas Radovana Lukavského, který tomu sedl, jak prdel na hrnec. Je to bomba, takže nezbývá už nic víc, než: "nesnažit se srovnat obraz. Vysílání ted řídíme MY! Nastavujeme obraz horizontálně i vertikálně...." ()

Zagros

Seriál jsem sice neviděl celý, ale jednotlivých dílů jsem viděl docela dost. Naštěstí spolu jednotlivé díly nesouvisely. Šlo o samostatné příběhy, které mají jen společný námět v podobě tajuplných událostí, překračující často naše chápání. Některé příběhy byly skvělé a pamatuji si je dodnes, některé ovšem jen průměrné a upadly v zapomnění. Přesto jsem měl Krajní meze raději než známější Akta X, které jsem prakticky neviděl, protože mě od začátku nechytly. ()

cold

Toto hodnocení je za celý seriál, ale některé epizody by si zasloužily 5 a více *. Některé pointy jsou vskutku bravůrní. Škoda jen, že 1. série byla daleko lepší než ty ostatní (to už tak bouhžel bývá). ()

markul

Vynikající seriál, který trpí na občasné nekvalitní a nudné díly. Výbornou atmosféru navodí hlavně hlas pana Radovana Lukavského jak na začátku, tak na konci. Čest jeho památce. :´( Ještě teď si pamatuju, jak jsem se u některých dílů třásl strachy. Ale to už je nějakých deset let zpátky. ()

Paity

Jeden ze seriálů hrající na mysteriózní strunu, které jsem vedle Akt X v 90. letech hltal. Některé díly si pamatuji do dneška když to vidím znovu a u některých si i přeji, aby jejich námět někdo zpracoval do celovečerního vysokorozpočtového filmu. ()

Figy

Stará klasa, co jsem tak rád sledoval po nocích na Nově... bohužel jsem ani zdaleka neviděl všechny díly... klidně bych si to zopakoval! ()

vitajak

Můj nejoblíbenější seriál Krajní meze jednou větou o každé epizodě: 1x01,02 Králové písku (100%): Pilotní dvojdíl o inteligentních broucích přivezených sondou z Marsu a šíleném vědci Simonu Kressovi. 1x03 Valerie 23 (90%): Vědec upoutaný na vozík podlehne při testování dokonalé ženy-kyborga jejímu kouzlu a naváže s ní sexuální poměr. 1x04 Pokrevní bratři (90%): Jeden z bratrů objevuje látku, která by mohla zajistit nesmrtelnost a věčný život a druhý nemocný bratr si tuto látku tajně vezme. 1x05 Druhá duše (100%): Vyspělá mimozemská civilizace N'Tal žádá nejvyšší pozemská místa, aby jim poskytovala mrtvá lidská těla, do kterých přenesou své duše a tím zabrání vyhynutí rodu. 1x06 Horečka bílého světla (40%): Velmi starý milionář touží po tom, aby žil co nejdéle a financuje proto výzkumný projekt, při kterém se vyvíjí supermoderní umělé srdce s neomezenou životností. 1x07 Volba (75%): O malé dívce se zvláštními schopnostmi, která dělá divné věci, když jí někdo ublíží. 1x08 Virtuální budoucnost (60%): Při experimentu s virtuální realitou se podaří časový skok do několik minut vzdálené budoucnosti. 1x09 Živé peklo (75%): Naděje Bena Kohlera, který byl zlodějem těžce střelen do hlavy, spočívá v implantování experimentálního mozkového čipu. 1x10 Koutkem oka (50%): O mimozemšťanech, kteří úmyslně skrývají svou podobu a kteří chtějí odčerpat pozemské zdroje a tím zničit planetu - důvěru se snaží získat prostřednictvím starého kněze. 1x11 Pod postelí (40%): O podivném přízraku, skrývajícím se pod dětskou postelí. 1x12 Temná místa (70%): Vesmírná loď je náhle vymrštěna z hyperprostoru do černého vakua, kde nejsou žádné hvězdy a odkud není úniku. 1x13 Změna (60%): Chamtivec Henry Marshall se setká v baru s příšlušníkem mimozemské civilizace, která na Zemi provádí nezvyklé nápravy lidského chování a poskytuje hříšníkům druhou šanci žít novým životem. 1x14 Schopnost slitovat se (100%): Vesmírný pilot John Skokes byl zajat v intergalaktické válce a ve vězení se setkává s kadetkou Bree, na které mimozemšťané provádějí různé pokusy a chtějí ji přeměnit na jednu z nich. 1x15 Chyceni při činu (80%): Jedné noci spadne do pokoje dívky Hannah záhadný špičatý předmět, z něhož se vyklube vetřelec, který do ní vnikne a způsobí, že je z ní úplně jiná dívka, která netouží po ničem jiném než po sexu. 1x16 Cesta domů (95%): Při návratu trojčlenné posádky z Marsu se na loď dostane vetřelec, který vyrábí dokonalé lidské klony kosmonautů, aby se tak dostal nepozorovaně na Zemi. 1x17 Nový druh (90%): Vědec vynalezl mechanismus pracující v lidském těle na principu nanorobotů, opravujících jakékoli buněčné poškození a fyzické poranění a aplikoval jej do těla nevyléčitelně nemocného přítele, u něhož nejenže zmizí nemoc, ale dostává se i do výborné fyzické kondice. 1x18 Poselství (80%): Jennifer Winterová je hluchá od svého narození a testuje nový implantát, který jí má pomoci poprvé slyšet - žena skutečně něco slyší, ale nejsou to lidské hlasy. 1x19 Já, robot (50%): Soud přizná robotovi Adamovi lidské jednání i právo nechat o své smrti/vyřazení rohodnout v řádném procesu 1x20 Kdyby ty stěny mohly mluvit (50%): Epizoda o domě duchů. 1x21 Právo na život (95%): O senátoru Adamsovi, který je ve skutečnosti mimozemšťan, jehož rasa má s lidstvem tajný plán na přeměnu atmosféry tak, aby byla smrtelná pro lidi a dýchatelná pro vetřelce. 1x22 Hlas rozumu (100%): Randal Strong, renomovaný vědec, předstupuje před tajnou komisi v Pentagonu, kde chce předestřít armádním činitelům své objevy a upozornit je, že lidská rasa je ohrožena mimozemšťany a překládá důkazy, které jsou shrnutím celé první série KM. 2x01 Cesta v čase (100%): V posledních 50 letech bylo zavražděno stejnou zbraní 17 mužů žijících v různých koutech země, což způsoboval stroj času v kanceláři Dr. Givensové, pomocí kterého žena cestovala do různých časových období a vraždila muže, kteří později spáchali vraždu malého dítěte. 2x02 Vzkříšení člověka (100%): Lidstvo se kompletně vyhladilo a Zemi spravují militantní androidi pod vedením Molocha - dva z androidů se zabývají tajným projektem, mající za úkol naklonovat ze zbytku lidských vlasů člověka Caina - novodobého Adama. 2x03 Nepřirozený výběr (60%): Manželé chtějí mít dítě, které by bylo dokonalé a technologie blízké budoucnosti nabízí možnost nechat si plod geneticky upravit podle představ rodičů. 2x04 Slyším váš hovor (60%): Novinářka při jednom ze svých telefonických hovorů zachytí náhodně rozhovor dvou cizích lidí, kteří plánují zavraždění kontroverzního spisovatele. 2x05 Duch nad hmotou (100%): Rozhraní CAVE umožňuje lékařům vstoupit přímo do mysli pacienta a v prostředí, které pacient důvěrné zná, mu pomáhají v léčení jeho traumat - když kolegyně lékařka upadne po nehodě do komatu, rozhodne se Dr.Stein z vlastní pohnutky využít program pro její léčení. 2x06 Za oponou (65%): Eddie Wexlera stále pronásledují děsivé sny, kdy je unášen mimozemšťany a podrobován nelidským pokusům. 2x07 První výročí (80%): Když se Norman dotýká Ady, cítí hrozný zápach a občas mívá divné vidiny, že jeho žena je monstrum. 2x08 Řádně a poctivě (70%): O prestižní akademii, která vychovává své studenty implementací počítačového čipu do mozku, díky kterému můžou bezproblémově kontrolovat jejich chování. 2x09 Zkouška ohněm (90%): V den své inaugurace je novopečený americký prezident Charles Halsey odvezen do podzemního armádního úkrytu a postaven před překvapivou skutečnost, že se k Zemi blíží cizí vesmírná loď. 2x10 Jsme vzdáleni celé světy (100%): Z neznámé planety dorazí na Zemi signál vyslaný Christopherem Landym, mužem, který se při rutinní vesmírné misi před 20 lety ztratil a od té doby o něm nikdo neslyšel. 2x11 Útulek (80%): Na Zemi zuří již několik let obrovská bouře a většina planety je pokryta sněhem a ledem a lidstvo je roztroušeno po malých hrstkách, přežívající v opevněných útulcích - do jednoho z nich přichází i mladík Raymond Dalton, trpící ztrátou paměti. 2x12 Nestálý měsíc (100%): Země je na pokraji zkázy - Slunce prochází transformací a hrozí mu, že během několika málo dnů exploduje. 2x13 Zevnitř (40%): V malém hornickém městečku propuká epidemie, kterou způsobují paraziti objevení v nedalekém dole a usídlující se v lidských mozcích. 2x14 Loupež (45%): Po smrti svého nejlepšího přítele ve válce, ztratil Lee Taylor důvěru v armádu a proto dezertuje a přidá se k pochybně skupině vedené samozvaným majorem, která má za cíl ukrást armádní zásilku s raketami. 2x15 Život po smrti (100%): Voják odsouzený k smrti dostává možnost zachránit se jako pokusný objekt při tajném klinickém experimentu při němž mu je do těla vstřikována v injekcích mimozemská DNA. 2x16 Deprogramátoři (100%): Země byla napadena mimozemšťany, většina lidstva povražděna a zbytek byl ve speciálních táborech přeprogramován na otroky, kteří oddaně slouží novým vládcům planety. 2x17 Ráj (80%): Christina má poslední dobou vážné starosti o svojí matku Helen, která žije v místním ústavu a trpí Alzheimerovou chorobou - v okolí městečka jsou nalezeny tři mrtvoly mladých dívek, jejichž jména, příčina smrti i motiv jsou neznámé. 2x18 Lehká brigáda (80%): Major John Skokes přežil útrapy ve vězení (epizoda Schopnost slitovat se) a podařilo se mu uprchnout, ale lidstvo je ve válce s mimozemšťany na pokraji porážky - jeho jedinou nadějí je ničivá zbraň, na kterou byly vyčerpány všechny pozemské zdroje a která je převážena na lodi mířící na domovskou planetu mimozemšťanů. 2x19 Padající hvězda (50%): Uvadající popová zpěvačka Melissa chce spáchat sebevraždu. Její písničky už dávno ztratily šťávu, na koncerty moc lidí nechodí a její manžel ji podvádí. 2x20 Mimo tělo (50%): O snech a přenosu na druhou stranu. 2x21 Mizení (90%): Jednoho večera, když Trevor McPhee jel domů za svou ženou Theresou, byl náhle přenesen neznámo kam a zde podrobován podivnému zkoumání cizími bytostmi - po několika hodinách byl vetřelci propuštěn a když se vrátil do svého rodného města, zjistil, že mezitím co byl pryč, uplynulo deset let. 2x22 Ortel (75%): Zatímco si vězeň virtuálně odpykává trest ve výši několika desítek let, ve skutečnosti se jedná pouze o několik hodin či dní. 3x01 Kousek lásky (80%): Aidan Hunter je asi posledním žijícím člověkem na Zemi, která se stala obětí atomového neštěstí - je bezpečně uzavřen ve svém podzemním krytu, ale přestože je posledním člověkem, v krytu není sám. 3x02 Postranní myšlenky (70%): Karl Durand je třicetiletý muž, ale mentálně je na úrovni dítěte - situace se však náhle změní, když se Karl stane objektem tajného projektu doktora Jacoba Valeriana, který přenese svou mysl a vědomosti do Karlova mozku.... Obsah dalších epizod ZDE. () (menej) (viac)

Schuldiner

I když dávám jen 3 hvězdice, tak musim podotknout, že některý díly byly lepší než dobrý !!! Některý ale naopak byly docela votřesný.. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young