Firefly

• USA Firefly
USA, (2002–2003), 10 h 51 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Joss Whedon

Kamera:

David Boyd

Hudba:

Greg Edmonson

Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass, Zac Efron, Mark Sheppard (viac)

Serenity je loď třídy Firefly a její kapitán se jmenuje Malcolm Reynolds, ale nikdo mu neřekne jinak než Mal, což je vlastně latinsky „špatně“, ale co na tom. Tvůrcem seriálu je JOSS WHEDON, který předtím spáchal seriál BUFFY, PŘEMOŽITELKA UPÍRŮ Ve Firefly Whedon namíchal space operu s výraznými dějovými i charakterovými prvky westernu tak umně, že se toho producenti převelice polekali a pro jistotu seriál po 14-ti epizodách zrušili.
Firefly se odehrává několik let po prohrané válce Nezávislých proti rozpínavé Alianci. Na straně Nezávislých bojoval i kapitán Malcolm Reynolds a jeho první důstojnice Zoe. Po prohrané bitvě u Serenity se ale válka definitivně zvrtla a Mal zatoužil po jediném: když nemůžu mít opravdovou svobodu, chci mít alespoň loď, neregistrovaný vrak, a s ním na hranici samé galaxie mimo dosah centrální vlády shánět kšeftíky, které byste za legální mohli označit jen stěží… Ano, posádka Serenity je hrstka psanců na hraně či spíš za hranou zákona, v klasicky westernovém duchu, včetně všech atributů žánru western: ať už jde o oblečení, zbraně, častý výskyt koní, dobytka, typických padouchů i nefalšovaných zápletek jak vystřižených z divokého západu.
Žánru odpovídá i rozpolcenost a tajemnost posádky kapitánovi lodi: bezvýhradně prodejný žoldák Jayne, mladičká mechanička Kaylee, která jediná dokáže udržet Serenity pohromadě, luxusní společnice Inara, pronajímající si jeden z lodních raketoplánů, pastor Book, vnášející na loď dar víry, ale i pochybnosti o tom, kým vlastně je, nejistý ale spolehlivý pilot Wash a nakonec horký náklad v podobě výtečného a kultivovaného mladého lékaře Simona, který obětoval vše, aby unesl svou geniální sestru River ze spárů tajemných vládních vědců, konajících na ní pokusy více než podezřelé.
Stále o krok před pronásledovateli, stále na pokraji (hlavně finančního) vyčerpání, stále nebezpečně blízko smrti prolétá tento zajímavá směsice postav zaprášenými a temnými kouty vesmíru. Ne, nenajdete zde žádné mimozemšťany, zato ale dost klasicky prohnilých padouchů, plno čínských propriet, včetně poměrně častého nadávání v čínštině, a především dost a dost originálního dobrodružství. Serenity, to je jméno nejen lodi, ale i filmu, který o něco později ve stejné tvůrčí dílně vznikl a který rozvíjí děj seriálu. (Allegro.g.)

TomikZlesa

Pro mě osobně jendo z největších seriálových zklamání, popravdě řečeno seriál snad ani nedokoukám. Ne, není to špatný seriál, ale chybí mu hlubší příběh, který by vás tahl dál (modré ruce a rádoby psycho Summer Glau opravdu jako příběh brát nemůžu). Zřejmě nejnadhocenější sirál na CSFD. Hodnoceno po 6ti epizodách. ()

Wladi.mir

Tak úvodní díl mě nikterak neuchvátil. Dám tomu ještě šanci a podívám se na další díly. Ale rozhodně tento sci-fi seriál není dle mého gusta. Je to thriller s prvky westernu a tyto filmové žánry mě nikdy moc nebavily, takže asi ani Firefly mě nebude bavit. Je to něco na styl SG-Universe a to už jsem dávno zavrhl. Zatím tři. ()

C0r0ner

S doporučeními na dokonalý sci-fi western s perfektními fóry jsem si Firefly stáhl, abych zjistil, že to sice je docela sranda, ale že bych se z toho musel posrat? Těch 14 dílů je příjemných, rychle utečou a při projekci se člověk celkem baví, ale s odstupem toho ve vzpomínkách moc nezůstane. 70% ()

Dannysek4U

Člověk by rád dal pět hvězdiček, ale jak může, když seriál skončil tak brzo. Každopádně kombinace space opery a westernu je moc příjemná, navíc oplývala docela drnym humorem. A úvodní theme od Edmonsona je úplně bombastická. ()

Matrinx

Je nesmírná škoda, že ho ty blbci tahle předčasně ukončili. Měl ještě hodně hodně potenciálu na dost dalších serií. Hned když jsem viděl první díl, zamiloval jsem si ho. Zamiloval jsem si postavy, lod i ten country vesmír. Jewel Staite(mechanička) je prostě úžasná, sice to není žádná playbojka ale má v sobě zvláštní "kouzlo", kvůli kterému jí prostě mám rád(i V Stargate Atlantis) - je milá ;) A taky je tu Morena Baccarin(Inara), zákeřná Adria ze Stargate. Musím přiznat, že tady jí to sluší podstatně víc. Registrovaná prostitutka je lepší než samo největší zlo celýho vesmíru Adria... Snad všechny postavy na mě působí vlídně. Už dost dlouho jsem Firefly neviděl, asi si dám opáčko :) Stýská se mi... ()

Fallen_One

Kde začít...Firefly je především originální seriál. Žádná kombinace scifi a westernu neexistuje, pokud vám ovšem Han Solo nepřipadá jako volnomyšlenkářský kovboj ;-) ale z5 k Firefly - skvěle natočené díly s charizmatickými hlavními postavami - všemi! Každá z nich vám je něčím sympatická, sice více či méně ale žádné vyloženě negativní postavy, či nudící postavy tam opravdu nejsou. Snad jen postava Zoe a pastor Book mi nepřirostly moc k srdci. Hudba a triky více než dobré, soundtrack doporučuji všem. Co díl to perla. Opravdu lituji, že tento seriál byl díky Foxu tak zprzněn, to z těch 15ti dílů dělá jednu velkou raritu, a zdůrazňuji velmi kvalitní. Možná dokonce jeden z nejlepších scifi seriálů, co byl kdy natočen. Jak již jsem říkal, herci hrají výborně, a to i ti hostující jako třeba Christina Hendricks nebo Richard Burgi. Vždycky jsem měl rád Simona a River, jejich sourozenecký vztah a jejich osud. Seriál je sice příběhem všech na palubě Serenity, ale valná část se točí právě kolem těchto dvou postav. Když nepočítám Mala, Kaylee, Jayna, Inary, Washe...a vůbec zbytek :-) Škoda tě, Firefly, měla jsi hodně našlápnuto a takový tři série by to ještě chtělo. 100% ()

Sammya

Tehle seriál mě dostal od samého začátku, už od první záběru vesmírné lodi v kombianci s country hudbou mi připadal fascinující. V hercích jsem si hned našla své oblíbence a co se mi líbí je, že protagonisté seriálu nejsou žádní slušňáci, aneb každý má ve skříni svého kostlivce. Nejlůepší postavy jsou jednoznačně Kaylee, jak někdo může být tak úžasně veselý a optimistický, nechápu :D A hned po ní Simon, kterého jsem is zamilovala hned v pilotní epizodě a má tělo jako bůh, Wash, Zoe, snad všichni prostě. Nechápu, proč ho tak brzo zrušli, myslím, že Firefly měl velký potenciál. ()

Pajky3

Velice příjemné překvapení. Westernový žánr se mi hnusí a ani vesmírné sci-fi není to co bych normálně vyhledával, ale tady to funguje a překvapivě velice dobře. Samozřejmě, že největší podíl na tom má posádka. Sice je to zvláštní, koukám na to deset let po premiéře a herci už se mi vryli do paměti díky jiným rolím. Male jako Castle, Jayne jako Casey z Chucka nebo Zoe jako šéfová ze Suits. I přesto jim role sedí a jsou super, když se tahle trojice doplní ještě o schopnýho pilota Washe, něco na koukání (Kaylee, Inara a River - těžko si vybírat) no a doktora s knězem je kompletní a připravena na skvělou sezónu. Škoda, že jen na jednu. Už se těšim až zkouknu i film Serenity ()

Martrix

I když mě pilotní dvojdíl Serenity nijak zvlášť neuchvátil, ostatní díly jsou lepší a lepší. Firefly má totiž zvláštní kouzlo. Jak už bylo několikrát zmíněno, tak kombinace westernu a sci-fi působí velmi originálně a přirozeně. Docela bych si takový svět budoucnosti uměl představit. Pro ty, kteří si to představit nedokáží, tak Firefly je o posádce kosmické lodi, která se potácí mezi legální a častěji nelegální prací(zpravidla související s přepravou) a téměř vždy se dostane do situací, které řeší pistoleni, bitkami a v lepším případě útěkem. Srovnání s desperáty dávného západu, je vcelku na místě. I když se to zdá být nemožné, funguje mix čistého sci-fi(vesmírné lodě, virtuální kulečník, vyspělá technika, aj.) a westernu(oblečení, některé zbraně, příběhy, chování) naprosto skvěle a to včetně countryové kytary, jako hudebního podmazu. To ovšem není to nejpodstatnější. Tvůrci si dali velmi záležet na charakterech postav a na vztazích mezi nimi. Pravda, jsou hodně vyhraněné a moc překvapivých reakcí se od nich nedočkáme, ale i tak to funguje parádně. Kapitán-bývalý voják, který se nesmířil s tím, že jeho strana válku prohrála. Nezávislý, ale také nepříliš schopný. Despotický, tvrdohlavý, srdcař. Prostě k sežrání. Hajzl se svědomím, který občas působí jako slušný člověk, který se jako hajzl chová jen díky "okolnostem". Vyberte si. První důstojnice Zoe-sexy černoška. Jeho pravá ruka, bývalá spolubojovnice. Rozumná, schopná. Ta sice svědomí má, ale je příliš loajalní, než aby odporovala kapitánovi, když se chová jako hajzl. Wash-pilot, manžel Zoe. Velmi šikovný pilot, kterému ke štěstí stačí loď a jeho žena, která se může chovat jakkoliv a on ji přesto bude milovat. Jayne-rváč, který díky radosti ze zabíjení, najde ve většině akcí uplatnění. Bezcharakterní, prodejný násilník a potížista. Kaylee-mechanička, která si umí sestrojit vibrátor i z nefunkčního vysavače. Ale raději by chlapa. Milá, útlocitná, spolehlivá. Inara-luxusní společnice/prostitutka, na kterou se dobře dívá. Přestože mezi posádku zrovna nezapadá, má její slovo váhu. Book-pastor, který je jediný klidný a relativně normální člověk v posádce. Nicméně ani on není bez tajemství. A potom tady máme zvláštní elementy v podání lékaře Simona a jeho sestry River. Oba na útěku před Aliancí. Simon se úzkostlivě stará o River, na níž bylo vykonáno pár experimentů s jejím mozkem. Takže sice zůstala geniální, ale tak nějak své schopnosti neumí použít, protože jí z toho mozkohraní přeskočilo. Když tyto postavičky naložíte do lodi, zatřesete a vyklopíte na planetě, kde vás nejdřív střelí do břicha a pak se teprve ptají co vezete, stačí už jen slušný příběh a můžete se bavit. Škoda jen, že celovečerák Serenity (2005) tak úplně nenavázal na to dobré ze seriálu a navíc vlastně seriál ukončuje. Doporučuji shlédnout seriál a film v pořadí, jak byly natočeny. ()

emo

Veľmi zaujímavý a kvalitne napísaný sci-fi seriál, ktorý´rúca mnohé zabehnuté stereotypy... V ďalekej a zároveň veľmi blízkej budúcnosti, ktorá ako by vypadla zo shakera v ktorom niekto miešal cocktail zo Star Wars(vyjma emzákov a zamotaných rodinných vzťahov :))), klasické béčkové westerny a hrsť politickej nekoretnosti a až príliš okatých narážok... Škoda, že skončil po 14 častiach. Mal som Whedonov vesmír veľmi rád a rád by som sa dozvedel odpovede na kopec nezodpovedaných otázok.... ()

c.tucker

Další ze seriálů, u kterých zamrzí, že byl předčasně ukončen a u tohohle mně to vadí tuplem, jelikož je to výborná, zábavná a jedinečná sci-fi obsahující prvky westernu. Člověk si postupem času vytvoří závislost na postavách a jejich útrapách, že chce víc a víc, ale produnceti mu to nedovolili. ()

dr.fish

Povedený seriál, který mi v mnohém připomněl mého oblíbeného Červeného trpaslíka. Kovbojka křížená se sci-fi, co si víc člověk může přát. 80% ()

Fancipal

Pouhých 14 dílů zajistilo posádce lodi Firefly nesmrtelnost. Pašerák, dezertér, uprchlík, kněz, lékař, žoldák a prostitutka. Může to fungovat? Ta nejnepravděpodobnější posádka na útěku před autoritami hlubokým vesmírem. Wheedon namixoval geniálním způsobem žánr westernu s dobrodružným sci-fi. Výsledkem je kultovní podívaná a neopakovatelná atmosféra, který seriálu zajišťuje, i přes svou délku, místo ve výkladní skříni sci-fi žánru. Joss Wheedon ví, již od dob Buffy, že pokud chce uspět, potřebuje sympatické a dobře napsané postavy. Ty jeho se většinou pohybují v šedé zóně, na hranici mezi dobrem a zlem a velmi často jsou pronásledovány duchy minulosti. Právě nezapomenutelné osazenstvo dělá z tohoto seriálu nejpohodovější záležitost, jakou jsem kdy viděl. Nikdy nekončící kolo repríz je toho důkazem. Firefly není jenom kult, Firefly je definicí kultu. Moje Top 5. 1. Série: 100 %, Nejoblíbenější postavy: Cpt. Malcolm Reynolds, Inara Serra, Jayne Cobb ()

WolfR

Ale jo, ono je to super všecko, skvělý nápad, bezva obsazení, zajímavé příběhy, ale jednoduše mě to nechytlo tak, že jsem jeden po druhém hltal další a další díl, 4 hvězdy. ()

Thorn

Všude tady čtu, jaký to byl skvělý nápad spojit takové žánry jako je sci-fi a western. Víte, já osobně si tedy vůbec nemyslím, že to byl dobrý nápad. Western a sci-fi jsou žánry naprosto odlišné a pokud už by je snad někdo chtěl spojovat dohromady, musel by alespoň v jednom z nich udělat značné ústupky. Takovým příkladem může být třeba ta část čtvrté epizody Star Wars, která se odehrává na pouštní planetě Tatooine. Určité westernové prvky tu sice k vidění jsou, ale přesto je to pořád především sci-fi. Pokud tedy má být děj zcela konzistentní, nesmí být v příběhu příliš ostrá hranice mezi oběma žánry. Právě proto musí být alespoň v jednom z obou žánrů provedeny ony ústupky vůči žánru druhému. Joss Whedon však žádné takovéto ústupky neudělal, a proto tu máme jakousi zvláštní podivnost, v níž se v určitých scénách létá vesmírnou lodí, a v jiných scénách se zase jezdí na koni vstříc zapadajícímu slunci. Paráda! Ve výsledku se tak dostáváme do fiktivního univerza, jež nedává absolutně žádný smysl. Podívejte, v momentě, kdy lidská civilizace dospěje do bodu, kdy dokáže v pohodě létat vesmírem, je naprosto nepředstavitelné, že by se v jakémkoliv ohledu vracela zpět do éry divokého západu. Ano, chápu, že se v rámci seriálu může jednat o nějaké okrajové planetární kolonie, kde mají nedostatek zdrojů i pracovních sil. I tady by se však měly logicky používat přinejmenším takové technologie, které už jsou v dané době a v daných podmínkách dostupné. Chci tím říct, že pokud má někdo materiál a dostatečné výrobní prostředky na výrobu jakékoliv střelné zbraně, je s velkým podivem, proč si vyrobí starobylou winchestrovku a ne třeba modernější M16? Proč je dobytek cennou obchodní komoditou, když v dané futuristické společnosti logicky nemůže mít žádné zásadní využití? Proč se jezdí na koních, když by si mohl každý vyrobit alespoň jednoduchou motorku či dokonce vznášedlo? Proč si každá planeta ve vnějším okruhu hraje na westernové městečko a dotahuje to do těch nejvěrnějších detailů? Proč vůbec někdo dovolí, aby bylo takto hloupě nakládáno s planetami, jež byly pracně přetvořeny pro potřeby lidské kolonizace? Tohle je můj první problém s tímto seriálem. Základní status quo nedává ani sebemenší smysl. Dalším problémem jsou pak ústřední postavy. Whedon zde použil svůj osvědčený recept a naservíroval nám pestrou směsici hlavních hrdinů, jejichž charaktery jsou někdy dosti komplikované. To samé pak platí i o jejich vzájemných vztazích. Problém je však v tom, že je to celé opět úplně nesmyslné. Proč je součástí posádky nějaká prostitutka, která se na chodu lodi nijak nepodílí a ani nepodléhá kapitánovu velení? Jak je možné, že veskrze mravní a morální kapitán, který vyšiluje už jen při drobné neupřímnosti, ve své posádce v pohodě toleruje někoho jako je Jayne? Takové a další otázky mě pronásledovaly po celou dobu, co jsem tento poněkud zvláštní seriál sledoval. Zdaleka největší problém však vidím v tom, že Firefly v podstatě nemá žádný skutečný děj. Každá epizoda je v podstatě jen takovou banální přehlídkou různých nahodilých situací ať už z oblasti sci-fi či westernu. Aliance absolutně nefunguje jako nějaký hlavní protivník. Plenitelé jsou zase zcela absurdní. Jak mohou být v éře vesmírných lodí tou největší hrozbou nějaká primitivní zvířata, která nedokáží používat žádné pokročilé zbraně? S takovými protivníky by si přece každá vyspělá civilizace hravě poradila. Jak sami vidíte, těch nesmyslů je zde spousta a pokud k tomu přičtu ještě neexistující děj a nefungující sestavu hlavních postav, musím říct, že velmi dobře chápu, proč byl tento seriál tak brzy po svém startu zrušen. Ačkoliv obvykle fandím odvážným nápadům, tady to bylo trochu moc i na mě. Dvě hvězdičky dávám alespoň za vynikající herecké výkony, slušné efekty a geniální úvodní znělku, kterou řadím k tomu nejlepšímu, co jsem kdy v rámci seriálové tvorby viděl. Kromě těchto tří věcí je to však opravdu bída s nouzí. () (menej) (viac)

3n3my

Seriál, ktorý ma od začiatku nechytil, nie veľmi bavil a skôr mi bol smiešny. Odporúčania o druhej lepšej polovici seriálu boli pravdivé (podľa mňa najlepšie časti boli 9,11), avšak to nestačilo na lepšie hodnotenie. Totiž na sci-fi o vesmírnom putovaní bolo až podozrivo málo akcie, a keď už - vo väčšine prípadov mi prišla trápna. Ako keby sa tvorcom nepodarilo zladiť žánre sci-fi a westernu - síce nápad to nemusel byť zlý, ale neustále víťazstvá brakov nad modernými zbraňami a vesmírnymi loďami... ehm, to asi nie, to je až priveľký kontrast, ktorý som nemohol stráviť. No a ďalšia slabina - herci, resp. aj postavy čo hrajú - mechanička Kaylee ako jeden príklad (naivku neustálym usmievaním vôbec nezahrala, skôr ma dráždila - ale v tom horšom zmysle, no a jej superschopnosti v oprave lodi k jej postave - tak to snáď ani omylom). Šťastný koniec v každej epizóde je asi pozostatok deväťdesiatych rokov, tiež nedostatok. Vážne netuším prečo je tento seriál tak vysoko... ()

okkac

Opravdový sci-fi / westernový klenot, který doplatil na chamtivost studia (a taky nesmyslné pořadí premiér jednotlivých episod, takže napoprvé v tom museli mít diváci asi pěkný guláš). Není moc akční, ale o to více to vynahrazují charaktery jednotlivých postav v čele s Nathanem Fillionem, ten chlap má neuvěřitelné charisma. A skvěle fungují jak komické scény, tak i ty velmi vážné hlavně v posledních epizodách. A nemůžu neznínit i vynikající soundtrack. Doufám, že film Serenity alespoň částečně uzavře některé dějové linie, když seriál nedostal šanci to stihnout. ()

sir-dave

Kdybych zvolil průměrné hodnocení, asi bych Firefly ukřivdil. Kombinace sci-fi (loď) s westernem (většina planet) měla své zvláštní kouzlo. Potíž byla v nějakém hlavním záporákovi. Plenitelé snad v jedné epizodě, muži v modrých rukavičkách možná ve dvou. Aliance neškodná. Firefly dost uškodilo, že došlo jen na 14 epizod. Na postavy jsme si trochu více zvykal. Morena Baccarin pohlednější jako Adria. Adam Baldwin mi v Chuckovi sedl více. Jewel Staite a Nathan Fillion překvapili. Nic přelomového ale jednotlivé epizody rozhodně stojí za zkouknutí. ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (viac)

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

01.02.2017

Když se řekne Serenity, řada si lidí si vybaví filmové zakončení seriálu Firefly. Od téhle klasiky ale uběhla řada let, takže si může "vyrovnanost" půjčit do názvu zbrusu nový projekt. O co přesně… (viac)

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

03.07.2013

Tak to asi není představa, kterou by s producenty ze Sony a firmy Naughty Dog sdílelo mnoho fanoušků. Ti si v roli videoherního lovce pokladů Nathana Drakea odjakživa představovali Nathana Filliona.… (viac)

Joss Whedon má chatu v lesích

Joss Whedon má chatu v lesích

10.07.2008

A v ní, jak jinak, straší. Tvůrce megaúspěšné Buffy a rychle stopnuté, ale přesto kultovní Firefly, startuje v lednu na Foxu nový seriál Dollhouse (Eliza Dushku jako členka party mladých lidí, kteří… (viac)