Po úspešnom ukončení štúdia usporiadajú Benovi rodičia znamenitý večierok, na ktorý pozvú i blízkych priateľov Robinsonovcov. Neskoro v noci poprosí atraktívna pani Robinsonová Bena, aby ju odprevadil domov a rafinovane ho zvedie. Keď sa však mladý muž zaľúbi do jej pôvabnej dcéry, zmení sa na pomstychtivú fúriu. (oficiálny text distribútora)

Filomena.I.

Přehlídka rodičů z bohatých poměrů chlubících se úspěchy svého jedináčka přátelům na „vyšší úrovni“. Nesmělý synek (Dustin Hoffman) zhnusený tím vším se dostává do spárů ukázkové Manipulátorky manipulující se všemi ku prospěchu jen a jen svému. *** Nezkušený absolvent se stává hračkou pyšné paničky uvyklé dosáhnout všeho, co se jí zamane a za každou cenu. Mladík sklouzává do stavu hlubší a hlubší otupělosti a prázdnoty. Stav jeho duše dokresluje nesmrtelná píseň Paula Simona „Sounds of Silence“ začínající slovy: „ZDRAVÍM TĚ TEMNOTO, MŮJ STARÝ PŘÍTELI“…, která se line celým filmem - včetně dalších kousků libých - a dotváří jeho podobu: *** „…A V TOM HOLÉM SVĚTLE ULICE * JSEM VIDĚL LIDÍ NEJMÍŇ TISÍCE * LIDÍ HOVOŘÍCÍCH, ANIŽ BY ÚSTA OTEVŘELI * LIDÍ SLYŠÍCÍCH, ANIŽ BY SLYŠET CHTĚLI * LIDÍ PÍŠÍCÍCH PÍSNĚ, JEŽ NIKDY NEZAZNĚLY…“ *** Láska je jeho jedinou záchranou…(Šotek s písní a překladem v Deníčku.) ()

JanPancir

Elain... Je to dobrý chodec... Elain! Hello darkness, my old friend, I've come to talk with you again, Because a vision softly creeping, Left it's seeds while I was sleeping, And the vision, That was planted, In my brain, Still remains, Within the sound of silence ()

husokachna

Právem kult a bez debat úžasně nadčasový film. Kdyby tomu v druhé půlce maličko nespadl řetěz a kdyby nebyla vedle té geniální a bezchybné půlky první, trošku nedotažená, tak bych dal hvězdiček deset. Takhle dám maličko slabších pět a jsem strašně rád, že jsem si tenhle rest doplnil a dokonce na plátně. Smál jsem se, trpěl s Dustinem, zamiloval se a moc si to užil. Duo Simon/Garfunkel je parádní třešnička na dortu. ()

TheSpearCZ

Kultovka jako blázen o tom, jak kluk vystoupí ze stereotypních kruhů své noblesní rodiny tím, že začne spát s Ms. Robinsonovou (která je kultovka sama o sobě) a která je ještě do toho jen tak mimochodem kamarádka jeho noblesních rodičů a do toho všeho se ještě zamiluje do dcery Ms. Robinsonové, pro kterou by udělal naprosto cokoliv. Geniální námět a ještě geniálnější zpracování, protože tenhle lehce bláznivý film nenudí ani minutu, Dustin Hoffman se pro tyhle role narodil, tady a v Rain Manovi jde nejvíce poznat, že jeho herecký um je sakra vysoko. Krásný příběh, dokonalý konec, Dustinovo auto, který miluju a doplňující muzika z tohohle dělají naprosto poprávu jednu z těch kultovek, na které se krásně vzpomíná a jednoduše sleduje znova a znova a znova. 5* ()

fNdEsIECLE

ze začátku skvělé (říkáte si, žebydalšíZvětšenina), postupně to ovšemupadádoOskarovýchBanalit...hoffman snadneumí vůbechrát, přesto si v té roli nedokážetepředstavitněkoho jiného...pusťtesiStrašáky... ()

JohnFarst

Absolventa považujem rozhodne za jeden z najlepších filmov 60. rokov. Aj keď ich vtedy bolo dobrých až príliš veľa Absolvent, 2001: Vesmírna Oddysea, Raňajky u Tiffanyho, Psycho a Vtáci sú myslím vrcholom tej pomyselnej (dosť vysokej) veže. Čím to ale je, že Nichols dokázal v podstate s troma hercami predviesť prekrásnu drámu s prvkami komédie s takou silou a takým úspechom? V prvom rade preto, lebo tí traja herci boli Hoffman, Ross a Bancroft. Traja ľudia, ktorí patria medzi elitu hereckého sveta, herci ktorých kvality netreba zvlášť predstavovať. A to bol Absolvent prvým veľkým filmom Dustina Hoffmana. To on odštartoval kariéru jedného z najuznávanejších hercov súčastnosti. Všetky emotívne prejavy sú výborne zahrané a všetko je civilné čiže divákovi bližšie. To si na tom cením. Ďalej geniálna hudba Simona a Garfunkela... Nemám slov, sú to legendy a legendy budú ale čo ich hudba spravila pre tento film je neskutočné. Keď počúvame text, krásne nám to do seba zapadá a len sa nechávame unášať filmovou genialitou. Scénar je krásne jednoduchý ale pritom dojemný a romantický, taký aký by mal byť. Ďakujem Nicholsovi za jeho Absolventa, vniesol mi do života niečo nové, nepoznané... Ďakujem. P.S. koniec je perfektný ako scénaristicky tak aj filmovo krásne natočený a zostrihaný. ()

RadimFišer

Těžké hodnocení. Ještě jsem nikdy nepřemýšlel, jestli bych filmu něco nedal. Třeba hvězdu tři nebo dvě. Tento film je výpověď člověka, který něco chce. A chce ženu, kterou si může vzít. Udělá pro to naprosto vše. Udělá i ostudo v kostele, na její svatbě. Ona ho chce a vrátí se k němu. Všechny ostatní zamčou v kostele a běží s takovým nepopsatelným štěstím, že to na filmových plátnech jen těžko uvidíte. Naprosto úžasný Hoffman, který postupně filmem získává mužnost. Zjišťuje, že ví co chce a jde si za tím tak tvrdě, že zapomene i natankovat. Co k tomuto filmu dodat. Příště bych ho asi hodnotil lépe, ale takhle jsem měl pocit, že na pět hvězdiček bylo jen posledních 5 minut filmu. A ještě něco. Krásně natočená jízda autem se skvělou kamerou. Vtáhlo mě to do děje. ()

outsider

Nevím co bych tu ještě psala abych neopakovala to, co uz tu bylo mnohokrát napsáno...Totiž, že je tu skvělá hudba, skvělí herci, režisér, atd...Snad bych jen doporučila milovníkům filmu navštívit divadelní představení. Pod režijním vedením Patrika Hartla v podání herců Studia Dva. V hlavních rolích Ivana Chýlková a Kryštof Hádek. K tomu v přestávkách písničky. ()

Herman

And here's to you, Mrs. Robinson, Jesus loves you more than you will know. God bless you, please Mrs. Robinson. Heaven holds a place for those who pray, Hey, hey, hey.... K Absolventovi nemá cenu nic říkat to se musí vidět. ()

blazenka

Půvabný, poetický snímek, neuvěřitelně apatický Dustin Hoffman a nádherná Katharine Ross. Anne Bancroft jako mrcha, slizce se plazící po nevinném mladíčkovi a ničí mu život, lásku, city. Je to prostě perfektní film, který stojí za zhlédnutí. Opravdu. 90%. ()

Kvítek

K Absolventovi jsem přistupovala s patřičným respektem a očekáváním. A výsledek? Úchvatná kamera a střih, které činí většinu scén nezapomenutelnou (chtěla bych vypíchnout jednu, ale nejde to!) Věru věrohodně roztržitý a těžkopádný "mladíček" Dustin Hoffman v jedné ze svých životních rolí doprovázen stylovou mrchou Mrs. Robinson. Vtipně vybroušené dialogy a lehce ujeté vyvrcholení. To vše a mnohem víc neodmyslitělně spjato s legendárním hudebním doprovodem Simona a Gurfunkela. ABSOLVOVÁNO s velkým potěšením! ()

jane1106

Jsem nadšena! Od této klasiky jsem čekala všechno, jen ne to, co se z ní nakonec vyklubalo... Neuvěřitelně zábavné pojetí (originální a svižné střihy), dokonale padnoucí hudba pánů S a G, kterou mám díky filmu nyní ještě raději, a samozřejmě bezvadný Dustin v hlavní roli! Není co dodat. ()

grerar

Tak tohle byl jeden z nejhorších omylů, kterých jsem se dopustil - pustil jsem si Absolventa. Jsem asi opravdu divný, ale tento film mi připadá jako jediný, který nepatří do top films. Jeho ocenění je pro mne jako pěst na oko. Připadá mi to jako by dostal Oscara American Pie.... Těšil jsem se, že alespoň ke konci, že se třeba Dustin zbláznil... jenže... nezbláznil a film tak zůstal v rovině jakéhosi pokusu o situační komedii plnou zdlouhavých (ale oproti jiným starým filmům Kurosawy nebo Leoneho naprosto bezvýznamných) záběrů. Jediné plus jsem našel v hudbě a potenciálu filmu (Jenže to by tvůrci museli chtít udělat z toho dítěte Hoffmana dospělého....). Zpočátku se film rozvíjel slibně. Mladý muž, absolvent, zřejmě neschopný učinit jakékoliv vlastní rozhodnutí - ty za něj dělají jeho bohatí rodiče a jeho známí. Mladý muž je taková cvičená opička rodičů a známých. Potud potenciál. Pak ale naprosto blbé (asi jsem fakt divnej nebo co) chování hlavně těch ostatních. Starou alkoholičku dokážu pochopit, zvlášť, když je osamělá. Ale ta její dcera je fakt divná. Sorry, ale z vlastní zkušenosti vím, že takto se nezachová žádná žena - Vy ji naprosto ponížíte, ale pět minut nato je vaše? Cha cha. Pak ta reakce staré alkoholičky - Co jsem měl možnost číst komentáře, všechny to vyzdvihují. Cože? Celý film jsem čekal na nějaký zásadnější důvod anebo alespoň vysvětlení (co já vím, jsou to sourozenci nebo tak něco CHACHACHA, neuhádnete, nejsou) :(. Alespoň je ale vidět, že některé roky jsou prostě pro Akademii slabší než jiné... Nejsem si jistý, co na tomto filmu vidíte za zvláštnost, pro mne jedno z největších zklamání a zatím jediný film, který naprosto zklamal moje představy o žebříčkových filmech. slabé 2* ()

strangercz

Absolvent mi ležel doma strašně dlouho. Nikdy jsem ale nenašel chuť se na něj podívat až do teď. Naprosto skvostný snímek který je výborný ve všech ohledech. Od Hoffmana, hudbu, scénář. Vše tu sedí na tom správném místě. ()

jandula00

Myslím, že je zcela zřejmé, proč se stal Absolvent kultovním. Perfektní kamera a zcela přirozené herecké výkony. Nejvíc se mi líbila transformace Dustina Hoffmana z malého nezkušeného studentíka v opravdového chlapa. To vše doplněno mými oblíbenci Simonem a Garfunkelem. Ablosvent je podle mě typickým příkladem filmu, kde se i bez zbytečných slov dá vyjádřit vše... ()

chelsea17

Dokonalost! Viděl jsem to už asi 3x a nikdy to neomrzí. Dustin Hoffman je pan herec a to, že je tohle jeho první role to jen dokazuje. Skvělé drama, skvělá komedie. Perfektní. ()

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols

20.11.2014

Ve věku 83 let nás opustil Mike Nichols, režisér Absolventa, Kdo se bojí Virginie Woolfové? nebo Hlavy 22. Berlínský rodák se dostal do Ameriky v roce 1938 a po čase zjistil, že jej láká dramatické… (viac)

Tentokrát bez koně Kevine!

Tentokrát bez koně Kevine!

12.02.2005

Kevin Costner přesedlá ze hřbetu westernu na hřbet komediální. Konkrétně půjde o film RUMOR HAS IT zkušeného režiséra Roba Reinera (Misery). Kevin spolu s další hollywoodskou star Jennifer Aniston… (viac)