Zóna soumraku

• Kanada The Twilight Zone
všetky plagáty
Dobrodružný / Dráma / Fantasy / Mysteriózny
Kanada / USA, (2002–2003), 16 h 8 min (Minutáž: 22–44 min)

Hudba:

Mark Snow

Robin Tunney, Gil Bellows, Michael Peña, Sarah Carter, Penn Badgley, Meshach Peters, Crystal Lowe, Željko Ivanek, Peter Williams, Lauren Lee Smith (viac)

Forest Whitaker zavádí diváky do záhadného, neprozkoumaného kraje na cestu do nejhlubších koutů lidské duše. Americko-kanadský mystery seriál o nevysvětlitelných záhadách s nečekaným koncem. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Mr.Apache k tomuto seriálu (6)

Zóna soumraku (2002)

Původní Twilight Zone byl nezařaditelná záležitost, revival z osmdesátek cílil na celou rodinu, tahle verze se pokouší získat hlavně teenagerské publikum. A je to jako u všech pokusů vstoupit po několikáté do stejné řeky. Sem tam se objeví díl, který funguje skvěle (Into the Light), nabídne pointu, za kterou by se nemusel stydět ani sám Serling (Cradle of Darkness), zkusí přijít s nějakou tou zneklidňující vizí (Evergreen), ale většinou je to takový televizní (pod)průměr. Tzn. přesně to, čemu byla původní Zóna na hony vzdálená. A občas i na celé světelné míle. ()

Kolébka temnoty (2002) (E05)

Za pointu tohoto dílu by se nemusel stydět ani sám Serling. Navíc to má v hlavní roli půvabnou a slavnou (i když mě zcela neznámou) blondýnku. Která zabije malé dítě. (!) A i s tímhle podstatným detailem si tvůrci poradili velmi chytře, takže bdělá cenzura musela evidentně přimhouřit oči. Co tuto epizodu sráží na moje (možná trochu přísné) tři hvězdičky, je způsob, jakým tvůrci vyřešili fakt, že se děj odehrává v Německu. Prostě nechali herce mluvit anglicky, ovšem se silným německým přízvukem. Podobně byla v osmdesátkovém revivalu Zóny řešena epizoda, odehrávající se v Rusku. A iritovala mě tím úplně stejně. Ale možná mé hodnocení nakonec nesrazilo do průměru ani tak tohle, jako spíš uvědomění si faktu, že ona mistrovská pointa je vlastně to jediné, na čem Cradle of Darkness stojí. Což samo o sobě nestačí, abyste měli chuť se na to dívat znovu. A to u těch kvalitních TZ epizod máte vždycky. (Tedy alespoň někteří z nás to mají.) A ne, ani ona půvabná blondýnka člověka k dalšímu zhlédnutí prostě nepřesvědčí. ()

Do světla (2003) (E29)

První epizoda, kterou jsem z TZ vzor 2002 viděl, a hned taková pecka. Po nějakých pěti dalších zhlédnutých dílech pro mě tenhle kousek zůstává pořád nejlepším z tohoto (v pořadí už druhého) TZ revivalu. Hlavní myšlenka pochází ze Serlingova scénáře pro díl Purple Testament z původní Zóny. Zde je však naroubovaná na úplně jiný příběh ze zcela odlišného prostředí. Původní verze je o válce, tahle o škole - zcela v duchu cílení této varianty TZ na teenagerské publikum. A kupodivu, nutno uznat, že tentokrát se s tím tvůrcům dařilo pracovat téměř na jedničku. Tu jednu hvězdu ubírám vlastně jen za to, jak se to v úplném závěru bojí pošpinit krví, která by zde přitom byla přesně na svém místě. Je ale jasné, že při zaměření, jaké tahle verze Twilight Zone má, by to stejně neprošlo cenzurou. ()

Ještě pořád je to dobrý život (2003) (E30)

ANTHONY FREMONT V PRŮBĚHU VĚKŮ... 1953: V antologii Star Science Fiction Stories No. 2 vychází povídka It's a Good Life Jerome Bixbyho, pojednávající o Anthonym Fremontovi, chlapci předškolního věku, který je neomezeným krutovládcem veškerého známého světa. 1961: Hitchcock vybírá tuto temně fantastickou povídku do své antologie Alfred Hitchcock presents Stories for a Late at Night. Ve stejném roce je uvedena televizní adaptace zpracovaná Rodem Serlingem pro mysteriózní seriál The Twilight Zone. Anthonyho Fremonta zde vynikajícím způsobem ztvárnil tehdy šestiletý Bill Mumy. Toto zpracování se stalo jednou z nejslavnějších epizod Serlingova kultovního seriálu. 1970: Bixbyho povídka byla organizací Science Fiction Writers of America vybrána mezi dvacet nejlepších fantastických povídek, vydaných před zavedením ceny Nebula (1966). 1974: V jednom ze svých posledních interview avízuje Rod Serling přípravy celovečerního filmu It's a Good Life. K jeho realizaci však nedojde z důvodu Serlingovy smrti (1975). 1978: Experimentání rocková skupina Barnes & Barnes vydává album Voobaha s písní Cemetary Girls, obsahující samply ze Serlingovy adaptace Bixbyho povídky pro The Twilight Zone. V textu najdeme mimo jiné verše "fresh souls in the cornfield / Anthony put them there / and it's good, it's real good." Jedním ze dvou členů skupiny je bývalý dětský herec Bill Mumy. 1983: Joe Dante (The Howling, Gremlins) režíruje remake epizody It's a Good Life jako jeden ze čtyř hlavních segmentů celovečerního filmu Twilight Zone: The Movie. 1991: Třetí série animovaného seriálu The Simpsons obsahuje epizodu Treehouse of Horror II, parodizující mimo jiné příběhy ze Zóny soumraku. Roli Anthonyho zde přebírá Bart Simpson. 1994: V Disneyho studiích v Hollywoodu je otevřena atrakce s názvem The Twilight Zone Tower of Terror, jejíž součástí je i digitálně upravené Serlingovo intro k legendárnímu dílu o Anthonym Fremontovi. 1997: Magazín TV Guide zvolí It's a Good Life jako 31. nejlepší seriálovou epizodu všech dob. 2001: Serlingovo průvodní slovo z It's a Good Life je použito na albu Michaela Jacksona Ivincible ve skladbě Threatened. 2002: Pro druhý revival Twilight Zone vzniká pokračování Anthonyho příběhu s názvem It's Still a Good Life. Odehrává se čtyřicet let po událostech prvního dílu. Bill Mumy, z něhož se mezitím stal úspěšný comicsový scénárista, si zde zopakuje roli Anthonyho, nyní již muže středního věku. Jeho dceru Audrey hraje Billyho skutečná dcera Liliana, která byla v době natáčení zhruba ve stejném věku jako Billy v původní epizodě. Kruh se uzavírá. PS: Bixbyho povídka Je to dobrý život vyšla česky několikrát v různých horrorových a sci-fi antologiích. Původní zpracování pro The Twilight Zone, stejně jako spoustu dalších kultovních epizod z tohoto seriálu, najdete v nejlepší kvalitě a s výbornými překlady zde. ()

Druhá šance (2003) (E32)

Oblíbené téma Twilight Zone: Chlápek se vrátí do minulosti, aby zabránil atentátu na... V původní Zóně je to Lincoln, v té osmdesátkové Kennedy, tady Martin Luther King. Vše je ale vždy ještě trochu složitější. A tady obzvlášť. Být tato epizoda o něco lépe zpracovaná (levněji už to asi nešlo), dal bych klidně o hvězdičku víc. Ve stávajícím provedení člověk ani nedokáže pořádně docenit kvalitu scénáře, který si pohrává s hned několika paradoxními twisty. Že je jeho autor nejen hercem v hlavní roli, ale i režisérem tohoto dílu, tak zůstává paradoxem největším. ()

Otázka vkusu (2003) (E38)

Některé remaky prostě vidět nechcete. ()