Akčný veľkofilm, v ktorom hlavnú úlohu hrá medzinárodná špionáž, cestovanie v čase a evolúcia. Podľa všetkého o mužovi, ktorý sa snaží zabrániť tretej svetovej vojne prostredníctvom cestovania v čase a znovuzrodenia. (Continental film)

mzss1

(90%) Viděno v kině. TENET, coby dlouho očekávaný filmový trhák od vizionářského velikána Christophera Nolana! A ano, dávám na CSFD plný počet hvězd. A to se mi u Nolana nestává pořád. Krom jeho Batmanovi trilogie a jeho úvodním mini filmu Sledování je to po delší době pátá hvězda. Přeci jenom nejsem jeho až takový fanatický fanoušek, ale zde jsem plnou palbu musel dát. Mám rád jak nové, tak i starší filmy, ale natočit něco takového, to už tu často asi mít nebudeme. Rozhodně by se dalo ještě něco zde vypilovat, ale tentokrát nebudu přehnaně kritický. Ani se necítím s pocitem provinění, že takto skvěle hodnotím. Je mi už nyní jasné, že tento film uvidím víckrát. Hlavně se do budoucna musím na to náležitě připravit, zapnout reprobedny apod. protože tento snímek působí i skvěle audiovizuálem. Akční sekvence jsou skvěle ozvučené, k tomu vévodí jako úžasný doprovod skvělý soundtrack od švédského hudebního skladatele Ludwiga Göranssona, který mě zde velmi mile překvapil. Přeci jenom trháky jako VENOM nebo BLACK PANTHER neměli dle mého názoru výraznou hudbu. Jen u obou CREEDů se pěkně vyřádil – soundtracky, které poslouchám i samostatně. Takže co dál rozebrat? Rozhodně bych tento trhák nepřirovnával k POČÁTKU od Nolana. Když už jsem to nakousl, tak POČÁTEK mi vůbec nesedl, ale dost o tom. Téma je jasné, je tu v podstatě cestování časem, jsou tu jisté reality a paradoxy, kterým jsem zcela nerozuměl, a ve finále to nemusí každý pochopit, ale já se tentokrát přidávám k té šťastnější hrstce diváků, kteří závěr pochopili. Třeba u nedávného, německého seriálu od netlfixu DARK mě zklamala třetí série, která závěrem doslova spláchla celý děj seriálu. Zde u TENETU, to pro někoho také může v závěru působit, přeci jen tu jsou některé nevysvětlitelné, nebo schválně otevřené aspekty, ale většinu toho se dá pochopit. Takže i běžný divák nebude podle mě mít s tímto filmem problém – pokud je teda aspoň průměrně inteligentní. ;) Nicméně téma je docela zajímavé a nabízí mnoho neskutečných scén. Třeba ta kulka, co nestřílí, ale naopak a i jiné další předměty a SCÉNY, které běží opačně – na to se opravdu krásně dívá. Celkově je zde dost akčních sekvencí, třeba ve finále, které připomene válku. I když ta finální scéna mě už po akční stránce moc nebrala, spíš jsem byl napnut jak struna, jak to celé skončí, jaká bude pointa apod …. K té akci krásně funguje soundtrack, jak už jsem zmínil výše. Je ozvučen a někdy až moc, ale to mi nevadilo. Nejlepší a pro mě klíčovou scénou je po výbušném naražení letadla do komplexu vysvětlení jedné časové linie – víc nevykecám. Zkusím to ukončit, ať nenapíši dvě A4ky. Herecké obsazení je na tom rovněž skvěle. Musím uznat, že syn Denzela, John David Washington to zvládl bravurně. Role mu sedla, zahrál prostě kladnou postavu sympaťáka jak se sluší a patří. Doufám, že je na něj Denzel pyšný. Robert Pattinson působí na oko zvláštně, ale i tak mě jeho role bavila. A krom mladého Washingtona musím ještě vyzdvihnout skvělou Elizabeth Debicki. Kenneth Branagh zde působí velice chladným dojmem, ale svou roli zvládl též skvěle. Clémence Poeésy je zde v úvodu chvilku a Michael Caine zde má podobně malé cameo, ani ne snad 5 minut a to u stolu, což mi přišlo zbytečné, ale aspoň si můžeme oddychnout, když ho tu vidíme, že ještě žije. ;) Tak já nevím, jak to mám ještě shrnout? Nemám rád, když něco přirovnávám. Fanoušci Nolana by měli být nadšeny, možná tomu někteří najdou nějaké mouchy, ale méně jak kolem 80% by snad hodnotit neměli. Najdou se tu možná tací, kterým film sedne ještě méně, ale já se bavil přímo královsky. K té AKCI bych chtěl ještě zmínit skvělé destruktivní scény na dálnici a hlavně ty s časovými paradoxy, to jak šlo vše obráceně na dálnici, bylo skvělé. Někteří lidé Nolanovi filmy vnímají jako chladné. K tomu nevím, co mám zde napsat. Svým způsobem to bylo chladnější, ale jisté emoce zde chvílemi určitě byly. No, těším se na další a další shlédnutí. Nečekal jsem, že to bude taková BOMBA. Vylepšovat by se ještě možná dalo, ale i tak, ale je to super! PS: těch 150 min mi uteklo jak voda! Tempo bylo velké, takových 20 min bych ještě bral navíc. Možná úvodních 30 min bylo trochu táhlých, ale pak se to rozjelo až moc. () (menej) (viac)

Goldbeater

Christopher Nolan si předešlými filmy své megalomanské nápady ještě ani zdaleka nevystřílel a v Tenetu přišel opět s něčím, co tu svým způsobem ještě nebylo. Zdánlivě jednoduchá špionážní zápletka je opředena velmi hravými režijními nápady a zároveň vyplněná nonstop akcí a informacemi nabitými dialogy, takže se snímek velmi dynamicky neustále hýbe kupředu, nenechává diváka ani na chvíli vydechnout a stopadesátiminutovou stopáž pocitově zkracuje o třetinu. Na jedno zhlédnutí to snad celé pobere jen jeden divák z miliónu - ono stačí přeslechnout pár slov dialogu, nebo jim třeba jen nepřikládat větší váhu, a už v následující půlhodině nevíte, proč se co děje. Tenet vyloženě nabádá k druhému zhlédnutí a já se na něj těším. Po půlroční pauze konečně kinofilm, který má ambice setřást prach z promítaček a já mu přeji úspěch, protože bych rád Nolanovy vizionářské fantazie viděl v následujících letech na velkém plátně dál. ()

liskam

Asi až moc čtu sci-fi. Protože 4 z 5 možných dávám zejména za perfektní režii a hudbu. J.D.Washington mi ve své roli neseděl skoro vůbec a nevytvořil jsem si k němu za ty dvě a půl hodiny v podstatě žádný vztah. Za mě největší slabina filmu. Naštěstí Pattison a Branagh byli perfektní. Ohledně ústřední myšlenky...Mno nějak ni celá ta koncepce nesedí.....Že by jsme byli v budoucnosti tak pitomí a schovali něco v minulosti do které se můžeme neustále vracet.? Navíc proč jsme to raději nezničili? No nic, na komorní Memento a dokonalý Počátek to prostě nemá. ()

Vavča

Tenet není snadný film, kromě složitějšího děje, s myšlenkou inverzního plynutí času je vůči vaší pozornosti napřena i hudba, která mi v mnohých chvílích přijde vůči divákovi vyloženě nepřátelská (Göranssona mám v hledáčku za Mandaloriana, ale tady prostě až moc ujel do elektronickoindustriální sféry). Hlavní herec J.D. Washington je ještě nováček a samozřejmě na svého tatíka nemá, nicméně slušný výkon. Stejně tak ti, kterým trnou zuby při jméne Pattinson (a stejně jako já jsou zděšeni jeho přítomností ve filmu), mohou být v klidu, film neruší, sedí do něj. Zápletka mi přijde hrozně nabubřelá a ekologická, elegance, nebo dechberoucnost Inception tady prostě neuvidíte. Nicméně beru to tak, že tohle není film na jedno podívání, třeba to bude příště lepší. ()

Posheidon

Nolen je blázen...a nebo z jiného časoprostoru. Sepsat tohle jako scénář a natočit může opravdu jenom jeden člověk. Obojí je totiž neoddělitelné, protože už při vysvětlování, jak to bylo ve scénáři vlastně zamyšleno, by to ta druhá strana prostě nejspíš asi ani nepobrala. U některých scén člověk jen kouká s otevřenou pusou, naštestí teda jen pod rouškou. Pozor spoiler:...One-Two-Three-Four-Five-Six-Seven-Eight-Nine-TeneT-eniN-thgiE-neveS-xiS-eviF-rouF-eerhT-owT-enO... 🏠👨‍👦‍👦💣💥👨🏿|o----🔫👨🏿👩🖼️🤼🤸🏿‍♂️⛵🤵👩👨🏿🤼✈️💥✈️🤼🚑👨🏿🚘🚛🚒☢️⏱🚁🔫💥💥🤼☢️👩🤵⚰️🛥️👨🏿👩 ()

kingik

Poctivá a seriózně pojatá fantasmagorická hříčka, která se postupem času utápí ve své přepálené délce a chladném zpracování. Chrostopher Nolan se rozhodl naplnit svoji pověst sofistikovaného, ambiciózního a originálního tvůrce, který má vše dokonale promyšlené. A tento přístup mu vychází, než se film dostane do své fáze roztahanosti i určité nesrozumitelnosti. Do titulní role svého spektáklu obsadil v podstatě nikterak provařeného Johna Davida Washingtona, který se mu odměnil výrazným a svěžím herectvím. Až v dalších rolích už narazíme na mnohem zvučnější jména: Robert Pattinson coby jeho parťák, Kenneth Brannagh je ze všech záporáků ten nejzápornější, dokonce měl tendenci hnát to do démonického rozměru, a když je to film, co stál nemálo, tak alespoň je důležité, aby se v něm objevila jedna z nejvyšších hereček současnosti, takovou raritou je Elizabeth Debicki. Herecká osádka kupodivu mnohdy převládá nad avizovanou spektakulárností snímku. Jsou totiž úseky, v nichž se zase až tak pro oko toho tolik atraktivního neodehrává. Určitě se film neponořil do nudy. Nolan totiž použil svoje chytré režijní postupy, kdy je divák neustále ve střehu a těší se, co dalšího se v příští minutě bude dít. Technické a akční finesy si spolehlivě podmaní diváka, prostocviky kamery jsou na vysoké úrovni, ale bohužel případný doktorát z fyziky je v tomto případě naprosto irelevantní, neboť tahle vědecko fantastická kopulace nemá úplně památihodné vyznění. 7/10 ()

Snorlax

Nolan potvrzuje roli jednoho z největších hračičků režisérů akčních snímků. Do každého detailu vymazlené akční cosi je založeno na předpokladu, že budete souznít s myšlenkou mnohavrstevnosti času a možnosti občasného prolnutí jednotlivých vrstev. To bych s chutí zvládla. Jenže nic jiného přeukrutně dlouhý film nepřináší. Musím ocenit, že v současné době veder se mi podařilo dvakrát usnout. Když se u stejného filmu prospím dva dny po sobě, je mi zcela jasné, že nejsme kompatibilní. Možná je to i tím, že se mi vážně nechce dvě a půl hodiny koukat na podměrečného černocha s kozím obličejem. ()

dr.horrible

Keby ste sa ma spýtali kedykoľvek, ktorá zložka filmu/knihy je najdôležitejšia, vždy odpoviem postavy. A tie Tenetove sú ploché až hrôza. Ale Tenet nie je film, Tenet je atrakcia. Ukážka toho, že “Pozrite, my už sme dnes tu. Takto ďaleko dosiahneme. Toto už dokážeme. A sme prví.” Future is now. ()

Sobis87

Výtky směrem k odosobněnosti tentokrát neberu, protože ta je přímo spjata s prací ve špionáži a je tak jedním z témat Tenetu. A stěžování si na nedostatek emocí a nezájem o postavy? Podobně jako V Mannově Miami Vice i tady toho spousta bublá pod povrchem a Pattinsonův Neil je v důsledku emocionálním středobodem celého filmu. Washingtonův Protagonista je především... no, protagonista. Skvěle promyšlený film na vícero shlédnutí, Nolan je Pán! ()

Tsuki

Oproti tomuhle je Inception jednoduše a srozumitelně odvyprávěnou pohádkou. Ale vážně - obecně se sice považuju za vnímavého a soustředěného diváka, ale tohle je dalece za úrovní mého chápání... Nikdy jsem neviděla film, který by byl tak složitý a náročný na sledování, že ani maximální pozornost nestačí. A to je podle mého naprosto zásadní chyba tohoto filmu. Obří množství informací střílejících jako kulomet v šíleném sledu konverzací a událostí... Ne, nemyslím si, že běžný divák má schopnost tohle vstřebat. Oceňuju ten originální nápad/námět a herecké výkony (výborný záporák, stejně tak Pattinson taky zaválel...), ale pokud v průběhu filmu přestanu úplně chápat, co se děje a o co momentálně postavy usilují, tak je něco hodně špatně. Jsou filmy, kde sice divák nějakou dobu nechápe, ale pak všechno do sebe zapadne. Ale tohle není ten druh filmu. Spíš je to spirála stáčející se do stále většího neporozumění. Jenže jak potom fandit postavám a cítit napětí z nějaké situace, když není jasné, co je vlastně cílem? Při poslední velké akci s bombou jsem opravdu nevěděla, kdo je kdo a co se děje. Spousta věcí z mého pohledu nedávala smysl a zůstala mi jen horda otázek. Nezbývá mi proto, než se domnívat, že Nolan se tentokrát tak zahleděl do vlastního epického nápadu, že úplně zapomněl na chudáka diváka, co sedí v kině a zmateně na tu šílenou změť kouká. Zkrátka že to přepískl. Určitě to šlo ztvárnit i o něco méně komplikovaným a volnějším způsobem (ani by mi nevadilo, kdyby byla delší stopáž, jen kdyby to na okamžik zvolnilo a nechalo diváka se zorientovat...). Jen akce a efektnost mi zkrátka pro dobrý zážitek nestačí. Se zklamáním proto tentokrát hodnotím Nolanovu novinku spíše průměrně. Je smutné, že ani nemám chuť to někdy vidět znovu - tou šílenou překombinovaností mě to dokonale odradilo. Je mi totiž jasné, že ani po druhém nebo třetím zhlédnutí bych to nejspíš dostatečně nepochopila. ~(3,2)~ ()

HoneyBunny

Nolan Unleashed... Jeho filmy mám ráda a vážím si ho jako vizionáře, který je inteligentní a nebojí se velkých a originálních konceptů, jak vyprávět svoje filmy. Film vyprávěný pozpátku. Komiksová adaptace coby prvotřídní městský thriller. Film odehrávající se v několika úrovních vědomí. Velkolepá sci-fi hrající si s filozofickým pojetím času. Válečný film vyprávěný ve třech časových liniích, které se na konci protnou. Všechny zmíněné filmy jsou vyprávěné jasně a divák Nolanovu story prožívá. Tenet je jiný, ukazuje v plné nahotě Nolanovy nedostatky - nedotažené hlavní hrdiny (nikoho z hrdinů jsem si neoblíbila ani bych neřekla, že je výjimečnou filmovou postavou), nevýrazné ženské hrdinky, které se vůbec nechovají jako normální ženy, předimenzované vyprávění, tendence exhibovat, jak je režisér/scénárista inteligentní. V průběhu sledování jsem se několikrát přistihla, že mám pověstný WTF moment, kdy mi nebylo jasné, proč postavy něco dělají nebo říkají. Ano, na druhé shlédnutí spousta toho bude dávat smysl, ale jaksi se nemůžu dokopat k tomu, abych se vůbec na film podívala znovu. Nemám důvod. Hrátky s obráceným časem jsem cool, ale když je máte zasazené do chladného, přechytralého příběhu s nudnými hrdiny, na titulky pak zíráte s kyselým výrazem. PS 1: Bobby Pattinson si jako jediný očividně užíval natáčení a podává nějak zajímavý herecký výkon. PS 2: Věnováno Václavovi, který na tento komentář trpělivě čekal, a bez jehož deseti připomenutí by nevznikl. ;-) ()

Kudly4

Nic, z čeho bych si sednul na prdel a po skončení zíral hodinu do zdi, ale dívalo se na to pěkně, po herecké stránce se mi líbil nejvíce, až se sám divím, Pattinson. Velký film, ale v nejbližší budoucnosti si to po druhé určitě nepustím. ()

Anderton

Buď ste fanúšikovia Nolana, alebo nie ste. V tom tkvie odpoveď, či vás Tenet ohromí. Ak máte dojem, že to už nie je posledné roky ono, prípadne, že nikdy nebolo, Tenet vás nezlomí. Ak ste ale správne a dlhodobo naladení na Nolanovu mindfuck vlnu, neustále nové hrátky s časom, motív vertikality a tak podobne, Tenet vás môže ohromiť rovnako ako Inception a Interstellar. Osobne mám dojem, že sa mierne prepisujú aj scenáristické príručky, o inovatívnosti akcie ani nehovoriac. Že postavy fungujú viac ako pešiaci v komplikovanej hre, než plnokrvné osobnosti s motiváciami, je mi osobne úplne jedno, ale chápem, že pre početné publikum to môže byť problém. Opakované pozretie asi nutnosťou, ale princíp rozprávania aj tvar vytvoreného puzzle je zhruba jasný aj na prvýkrát. Tenet prekvapil aj neopozeranými lokáciami, na to si asi tvorcovia dali špeciálne záležať, takže nie je Paríž a New York, ale Tallin, Oslo alebo Sibír. Možno je potreba aj pochopiť určitý nadhľad a humor, nie tak úplne podchytiteľný na prvú signálnu. ()

Frajer42 odpad!

Až dosud jsem nevěřil, že je jeden z mála mých oblíbených režisérů (viděl jsem od něj prakticky všechno) schopen natočit kolosální nudnou sračku. Začnu tím pozitivním. Líbila se mi hudba Ludwiga Göranssona a líbila se mi prudce mrdatelná Elizabeth Debicki. Kvůli tomu jedinému jsem nacházel chuť snímek vůbec dokoukat v domnění, že do konce filmu ukáže alespoň kozy, když už se tam nic jiného neděje. Fakt, že tato nudná píčovina nedává prakticky žádný smysl a obsahuje asi tak půl milionu nelogičností - to bych ještě nějak přežil. Ovšem pouze za předpokladu, že bych nemusel poslouchat ty neskutečně nezajímavé a dokurvené dialogy, které tvořil zřejmě generátor náhodných slov a nemusel bych sledovat totálně dementní děj, u kterého vás ani minimálně nezajímá, kterým směrem se bude vyvíjet a jak snímek skončí. Položeným hovnem na dortu je poté akce. I kdyby akce byla tím jediným vydařeným na celém snímku, tak bych nějak zatnul zuby a Nolanovi to sežral. Bohužel, akce byla trošku paradoxně tím vůbec nejhorším prvkem celého snímku. Omlouvám se, že se neřadím ke zdejším pseudo intelektuálům a neměl jsem chuť si vyhonit svých 20 čísel při pohledu na couvající auto na dálnici, nebo na couvající postavy, ba dokonce na úplně nejdementnější osahávací souboj mezi černou temperou a invertovanou černou temperou, u kterého se mi chtělo smát, jak to působilo lacině a trapně. Na to se nedalo dívat a cítil jsem za režiséra, kterého jinak velmi uznávám, obrovskou hanbu, že něco tak pičoidního spatřilo světlo světa. Celý snímek zhavaroval už na startu u naprosto dementní myšlenky (která jen tak mimochodem nedává vůbec smysl) a každá další minuta ve společnosti této hromady sraček byla čiré utrpení. K dalšímu snímku od Nolana už si nachystám lysohlávky a na zapíjení ředidlo. [5 %] ()

MikeCool

Je to jízda, od začátku až do konce. Nicméně mám pocit, že jsem pochopil tak 30% toho, co nám chtěl Nolan sdělit. Ale tak to mám obdobně se všemi počiny z Nolanovi filmové kůlničky, proto tedy moudřejší a smysluplnější komentář mohu přidat až po opakovaném zhlédnutí. Prozatím hodnotím Tenet jako geniální mindfuck. ___ (Cinestar, Hradec Králové) ()

boshke

Ahoj, jsem Adam a jsem nolanovec (a nestydím se za to). A jako takový bych byl samozřejmě rád, když by se měli všichni z Teneta posrat do vejšky (jako já). Ale ve finále je mi to celkem jedno... Chápu ty, kteří odmítají jít na film čtyřikrát, aby ho (alespoň trochu) pochopili. Chápu ty, pro které se Nolan absolutně utrhl ze řetězu a již pouze onanuje. Já sám jsem si říkal, že už to po těch všech Mementech, Dokonalých tricích, Počátcích a Dunkercích dost přehání... Ale ten wow efekt, kdy člověk po třech letech vidí něco, co se opravdu fyzicky natáčelo a ne kreslilo v nějakém studiu v Indii, a hlavně něco, co ještě nikdy neviděl... to je k nezaplacení! Mohli bychom si přát lepší otvírací film po koronavirovém půstu...? Po dvou projekcích - úžasný film, při jehož sledování je však divák dosti vysílen. Neuvěřitelné scény, skvělá (zimmerovská) hudba. Klidně mne opravte, ale jakkoli se časem cestuje už dlouhá desetiletí, nejsem si vědom toho, že by se někdy cestovalo takto (revolučně). A jakkoli je nízká až nulová snaha pomoci divákům nějakým vysvětlováním vnímána spíše jako (hlavní) neduh, já si naopak to nekonečné debatování, rokování a filozofování o tom kdo, proč, kdy, jak, s kým, kudy a kam nesmírně užívám. Málokdo totiž natočí film, o kterém když diskutujete, tak vás rozbolí hlava a musíte si dát pauzu... 100% ()

Kothy

Tak jsem se konečně dočkal! Rozhodně je to jízda, která stojí za to, ale částečně souhlasím s tvrzením, že se Nolan tak trochu ztrácí ve vlastní genialitě. S bondovkou to ale za mě nemá moc společného. Postupně pronikáme do pravidel tohoto světa a snažíme se je pochopit. Od určitého momentu, kdy dojde k první "inverzi" se z toho stává tak trochu jiný film a vše začne být o dost šílenější. Těžko se o to tom píše bez spoilerů. Prostě jde o jakousi verzi záchrany světa a čas a manipulace s ním tu hrají klíčovou roli. Akční scény jsou neskutečné a nedokážu si představit, že by to natočil kdokoliv jiný. Ústřední dvojice Washington - Pattinson na mě fungovali skvěle. Těžší už to je s Elizabeth Debicki, jejíž postava mi tam přišla místy zbytečná. Určitě to bude chtít další zhlédnutí a dá se o tom debatovat dlouho, ale tohle tu nějakou dobu nebylo. Přeju filmu v této nejisté době rozhodně úspěch. Je zajímavé si všímat různých detailů a palindromů, které film obsazuje. Taky se tu dost cestuje, takže se podíváme na mnoho pozoruhodných míst. Možná mi tam chyběl nějaký větší mindfuck, protože se většina věcí dala vydedukovat. Kenneth Branagh se na roli záporáka docela hodil. Hudba je tu dost jiná než u ostatních nolanovek, ale i tak je dost slušná. "Jak si přejete umřít? Stářím." :) ()

Dzeyna

Mě to teda skoro vůbec nebavilo. Nápad super, nicméně provedení otřesné. A navíc hudba byla často výraznější než samotná akce. ()

AppleCore

„Tady máte super složitý fyzikální téma, zpracovaný atraktivní formou, implementovaný do 100x viděnýho jednoduchýho příběhu o konci světa, ale aby vám nebylo líto, že nemusíte přemýšlet, tak vám to časově úplně rozjebu!“ Chris Nolan, 2045. Zatraceně působivá věc, ve který Nolan sám sebe trochu vykrádá. I tak stíhá prezentovat myšlenky předchozí tvorby (existence nekonečný množiny realit, možnost cestování v čase, viz. Interstellar) ve světle jím doposud neprobádaných témat (kauzalita, entropie, existence tachyonů) a s nevídanou režisérskou dravostí. Jenom je bohužel pravda, že TenɘT je emocionálně naprosto odtrženej od reality a divákovi je tak veškerý dění prostě fuck. Taky mám vůbec prvně u jeho filmu dojem, že tak úplně nedává smysl. ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

15.06.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Režisér Christopher Nolan byl jedním z prvních filmařů, kteří se loni rozhodli vyzkoušet sílu kin během pandemie, když de facto vlastnoručně protlačil svůj snímek Tenet k letní premiéře. Místo… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů