Akčný veľkofilm, v ktorom hlavnú úlohu hrá medzinárodná špionáž, cestovanie v čase a evolúcia. Podľa všetkého o mužovi, ktorý sa snaží zabrániť tretej svetovej vojne prostredníctvom cestovania v čase a znovuzrodenia. (Continental film)

MoiJe

Velke sklamanie. Moje prve kino po prvej vlne pandemie, Nolan, akcia, nadych sci-fi... a niekolkokrat som zvazovala, ze sa na to vybodnem este pred koncom. Kopa reci. Akcia taka nejaka bez napatia, nech sa hudba snazila atmosku budovat kolko chcela. Herci vsetci solidni, ale tu zabudnutelni. A hrozne ma stval strih v tych kludnych castiach, napriklad kecaju, jeden lezi, o polsekundu sice stale kecaju, ale uz o niecom trochu inom a obaja sedia, chyba par sekund medzi alebo nejaky prechod. ()

kepiash

Stalo se vám někdy, že jste po skončení filmu jen v úžasu seděli na sedačce v kině a říkali si: "Waaaaau... Tohle byla taková bomba, že bych to nejraději viděl hned teď znovu!" Mně už se to párkrát stalo. Velmi jasně si například pamatuji jak jsem s podobným úžasem trávil v roce 2010 závěrečné titulky Inception, nebo jak skvělý byl o čtyři roky později v IMAXu Interstellar. Všechny tyto nezapomenutelné zážitky mají společného jmenovatele a to je Christopher Nolan. Ten chlapík to zase dokázal! Naservíroval nám pochoutku, která nezabaví na jeden večer, ale do které se můžeme nořit hlouběji a hlouběji při každé další projekci a na to se já, jako někdo kdo miluje podobně složité filmy, kdo vyrůstal na Matrixu sourozenců Wachovských, neskutečně těším. V tuto chvíli ale ze sebe v němém úžasu nedostanu o moc víc než ono zmiňované "Waaaaau". ()

Hismael

Asi je to strašně chytrý, ale nemůžu se zbavit dojmu, že i přes relativně dobře vysvětlenou hlavní pointu, je celý film vyprávěný zbytečně komplikovaně. V určitých chvílích je potřeba se hodně soustředit, aby se dalo na první shlédnutí rozluštit, co se tam zrovna děje a navíc se to ještě stupňuje. Občas čas ve filmu běží dopředu, občas dozadu a občas současně ve stejné scéně dopředu i dozadu. Postavy na rozdíl od diváka mají docela přehled a působí jen jako takové figurky, které plní svojí úlohu. Na druhou stranu má Tenet velmi nápadité akční scény se skvělou hudbou a opět téměř bezkonkurenční režií. Nolan a rozpočet 200 milionů dolarů je záruka toho, že to co se natočí, jen tak někde jinde neuvidíte, což se znovu potvrdilo. Bohužel tady scénářem trochu přestřelil. Je to takový náročnější šedivý Počátek bez emocí. ()

Dale

Nolan po Interstellar podnikol ďalší útok na rozhýbanie mozgových závitov a nechce sa zmieriť s tým, aby pri sledovaní akčných filmov mozog len kybernoval. Tu to rozhodne nehrozí. Od samého začiatku nemáte čas sa ani rozkukať, čo sa deje a už ste v tom a mozog šrotuje na 150% bežnej činnosti. Po nejakom čase vám to začne dávať aspoň aký-taký zmysel a postupne začne všetko do seba zapadať ako lego. Aj keď nebudem sa hrať na niekoho, kto má po prvej projekcii vo všetkom úplne jasno, stále mi dosť vecí nedáva zmysel a bude určite treba ešte aspoň 1-2 pozretia, aby mi to dalo ucelenejší obraz. Každopádne nápady, s ktorými prichádza Nolan sú niečo úžasné, ponúka nové pohľady na časopriestor a veci s tým súvisiace. Síce často pôsobia jeho myšlienky nepochopiteľne, absurdne a cez hranu, ale v dobe, kedy už málokto prináša do filmov nejaké nové nápady a 99% filmov len recykluje stokrát obohraté koncepty, je práve takýto tvorca potrebný ako soľ. Ja som si to užil, ako vlastne všetky Nolanove filmy. Len budem mať asi teraz chvíľku problém vnímať beh času normálne, nie spätne, uvidím, keď vyjdem z domu. :-) ()

vurhor

Tenet rozhodně vyniká svou unikátní myšlenkou a její dobrou implementací do bizarní filmové podívané, ze které se mnohým může zatočit hlava, ale zároveň dobře drží divákovu pozornost. Ale Nolan s tím strašně machruje. Jakože strašně. Tak moc se snaží diváka ohromit onou originalitou a sofistikovaností celého filmového pojetí časoprostoru, že vůbec nenechal dostatek prostoru pro rozvoj jednotlivých postav a jejich sblížení se s divákem. Postavy tak zachraňují akorát sympatičtí herci, kteří se svých rolí zhostili parádně. V hlavě mi ale žádná z nich asi nezůstane (možná tak maximálně Pattinson). Asi s tím souvisí i celkové vyprávění celého příběhu. Působí prostě tak nějak...suše. Jako kdyby v celém snímku hrálo pouze druhé housle, což je něco, na co u filmů od Nolana nejsem úplně zvyklý. Neoslovila mě ani hudba od poněkud přeceňovaného Göranssona. Where was my German boi? Zrežírované to ale bylo parádně, plus určitě si dovedu představit, že s mnohými akčními pasážemi, ve kterých se s oním časoprostorem pracuje, měli setsakramentsky plné ruce práce. To originální zpracování a Nolanova šikovná režisérská ruka, která to tak nějak držela pohromadě, byly hlavními důvody, proč mě to celé vlastně docela bavilo. Ale ta hrozná dávka suchosti kolem charakterů, vyprávění a celkové atmosféry mě neobyčejně mrzí. Za mě bohužel zatím nejslabší Nolanův film. Lepší 3* ()

Lyli

Tohle jsem fakt nedala. Teda dala, ale víš co….nijak zvlášť jsem to nepobrala. Nejsem žádný vědátor, a ze srdce mě uklidnilo, když jsem tu vyčetla, že v tom nejsem sama. Věřím, že po dalším shlédnutí, bych byla v obraze víc, problém je v tom, že to asi znova nedám. Víte, Počátek mi prvně taky nesednul, jenže pak jsem ho viděla znovu, a znovu, a znovu….a teď patří mezi moje topky. Bohužel, tady nepřišel ten pocit, že to je taková bomba, abych o tom chtěla víc přemýšlet, nebo to vidět znovu. Celé zbytečně složité, dost věcí mi nadávalo smysl….asi jsem fakt moc holka.  *Nolan je asi vážně bedna, co? ()

corpsy

Ťažko sa píše o niečom, čo je tak komplikované, že sa nedá vysvetliť bez obšírnejšieho popisu. A tým pádom by som spoileroval jak ďas. Mozgy laikov a priemerných filmových konzumentov sa spotia do extrému ( teda pokiaľ si tento film vyberú zhliadnuť ) a zrejme im bude v hlave behať niečo v zmysle - ,,čo je to za p!čov!nu,, - naozaj to nieje film pre nich. Vyzerá to ako veľkorozpočtový blockbuster s niekoľkými chuťovkovými akčnými scénami, ale po celý čas sa tvári extrémne metafyzicky. Toto proste nepoberie každý. Ak poznáte Nolanovu tvorbu, vedzte, že toto je jeho divácky najnevďačnejší snímok. Pre mňa zatiaľ topka tohto roku ( samozrejme, že veľa sme toho v kinách zatiaľ nevideli ), skvelý prvý vstup do prítmia kinosály po takmer pol roku a film, ktorý žije a dýcha veľkým plátnom, tam kde veľké príbehy, ako je tento, patria. ()

Skrk

U druhé projekce rozhodně lepší rozpoložení než u té první (u které jsem byl dost znechucen), ale nemůžu se ubránit pocitu, že mne to ani teď příliš nebavilo. První půlka paradoxně zajímavější než ta druhá, u které se děj začal celkem slušně táhnout a já se začal ztrácet. Nebudu tvrdit, že jsem tuhle "bondovku" plně pochopil, protože nepochopil. Bavily mě ty přetáčky, akční scénky, u kterých se Hoytema slušně vyřádil a celkově vlastně ta kamera, protože on prostě umí, ale něco tady Nolanovi prostě chybělo. Ostatně, nejslabším filmem Tenet rozhodně není, protože The Dark Knight Rises jakožto režisérův velký přešlap, stále vede na plné čáře. ()

PauloZ

Nolane, ty prďolo jeden, zasejs to na nás pěkně upletl!.. Takový hezký Inception 2, jen ne ve snu, ale v realitě. Jsem spokojený jak cip a co do složitosti děje, tak je to ten z těch lehčích a zároveň překvapivě nejzbrklejší Nolanův film. SOUNDTRACK ZAS ROZJEBAL KINO. ()

salisbury

Nolan ve své scénáristickorežisérské vizi vyplodil Teneta, který zacuchá buňky v mozkovně i nenechá je po celou dobu filmového reje v klidu. Snímek je klasicky Nolanovský, takže v tomto ohledu rozhodně nezklame a pokud tomu divák dá čas, tak možná i bude tušit, co se tam vlastně odehrává. Já tomu určitě dám ještě nějaké to zhlédnutí, abych myšlenky srovnal do latě a inverze se procesně sklidnila do stavu pln normální přirozenosti. Herecky mě nejvíce zaujal Kenneth Branagh, jenž si tady našel roli nehorkou jehlou šitou přímo na tělo. Nolan samozřejmě nezapomněl ani na svého dvorního herce jímž je sir Michael Caine, který se etýdiovsky ve filmu jak vyleštěný zlaťák zablýskl. Tenet určitě není nudný film, diváka nutí přemýšlet a ikdyž se vše z počátku nejeví jasně, tak střípky skládačky do sebe postupně zapadnou. ()

Adasin

Určitě to chce další zhlédnutí. Myslím, že jsem pochopila, o co tam šlo, ale i tak ve mě převládá pocit zmatení. Jako by se Nolan řídil heslem "proč to udělat jednoduše, když to jde složitě." A pokud se nemýlím, tak jednoduchou věc zabalil do tak složitého hávu, že občas už jsem se v těch informacích ztrácela a přála si, abych mohla zmáčknout tlačítko a danou scénu o kousek vrátit a přehrát si ji znovu. Mému zmatení občas lehce napomáhal i soundtrack, který je podobně jako u Dunkerku velmi intenzivní, rychlý, jakoby těkající. Člověk při jeho poslechu nemá chvíli klid. Není kde se zastavit. Bez soundtracku by asi Tenet byl dost jiný. Navzdory dvou a půl hodinové stopáži mi utekl hrozně rychle, zvlášť od půlky, kdy bylo konečně odhaleno, o co jde a rozjelo se to definitivně. Ani jsem se moc nestihla sžít s postavami. Nedozvíme se o nich skoro nic a upřímně si ani nepamatuju jméno hlavního hrdiny, pokud tam vůbec zaznělo (myšleno občanské, že je to Protagonista vím). P.S.: úvodní scénu jsem slyšela při projekci dvakrát - v Cinestaru se totiž povedlo pustit nejdřív jenom zvuk. Naštěstí to pak opravili a pustili znovu. P.P.S.: Tenet mi připomněl tuhle skvělou epizodu ze Star Treku. 7/10 ()

yakoob

Tenet není pro každého a ne každý bude vědět po jednom shlédnutí, která bije. Jako velký biják to je, to žádná. Nolan stále dobře ovládá své řemeslo a má neskutečný talent. Cením si té poctivé filmařiny, minimum zvlášních efektů a hlavně toho zajímavého nápadu. Co nejde v reálném životě, tak to velké plátno snese s velkou grácií. Žádné přirovnání, analogii tam prostě nehledejte. Je to prostě biják jak poleno. Více takových promýšlených snímků. Viděno v IMAXu. ()

ledzepfan

Architekt Nolan zase jednou s naprostou precizností, znalostí řemesla a touze být invenční, vystavěl barák který fascinuje svými proporcemi a řadou nápaditých konstrukčních řešení. Jednomu by se až zatočila hlava z toho jak např. schodiště rafinovaně plní úlohu nosníku, nebo jak lehkým dojmem může působit železobetonový masiv.. Otázkou ale je jestli je to stavba funkční. Jestli je vhodná jako cokoliv více než jen jako onanistická demonstrace technologické dominance.. Z mého pohledu Ne.. Když se to očistí od vší té pompézní dunivosti a překombinovanosti (kdy prostě Nolan nejspíš sází na to, že se v tom skákání tam a zpět každý dříve nebo později ztratí a on už to pak může házet do prostoru víceméně nedůsledně.. s tím, že pro případné rejpaly je tu zaklínadlo: To je prostě paradox), je to zase v zásadě zase jen banalitka (ikdyž omladina sedící v kině za mnou na konci extaticky trousila hlášky o "jakože úplně super mega filozofii" ) Edit: A po pár dnech, kdy se vytratila ta efektně dunivá ozvěna kina, strhávám jednu hvězdu, protože zpětně si prostě nevzpomenu na moment/scénu/myšlenku která by mě výrazněji zaujala. ()

EastWicka

Chris Nolan na speedu, ve formuli řítící se pozpátku zakřiveným časoprostorem, bez bráchy, bez emocí a (můžu to říct?) bez duše... ()

spaceboyCZ

Chybí tomu hlavní nosný prvek, kterým byly v Inception sny. Na druhou stranu je to ale technicky dokonalá podívaná (jak jinak u Nolana), která nenechává naše smysly ani na sekundu vydechnout. ()

fannah

Nejpozoruhodnější film posledních let, něco, co se opravdu nevidí, něco, co do sebe úžasným způsobem zapadá... POMO je opět úplně mimo, ale ať si to nechá. Doufejme, že po covidu udělají obnovené premiéry, abychom mohli TENET prožít opět v plné palbě v IMAXu. ()

baribal

Kategorie filmů "hry s časem" našla svého krále. Totální mindfuck, který vás bude buď nudit a nebo chytne, že si ho dáte ještě jednou. Bez nejmenších pochyb je to asi nejnepříjemnější blockbuster, jaký jsem viděl, ale zároveň tak moc deep, že už nechci vidět nic jiného. Asi není režisér který by mě bavil víc než Nolan, chci aby si s hrál s časem / časoprostorem i dál, protože jeho dějová mechanika se nikdy neopakuje a pokaždé má nějakou novou message. Je to chladné, je to nepříjemně rychlé, komplikované.. ale jen na první pohled, Tenet je jako mistrovský obraz, je třeba dívat se dostatečně dlouho, a pak ho možná doceníte.. ale bude to vyžadovat investovat nějaké úsilí. ()

agentmiky

Po dlouhé době film, který nenechal můj mozek chladným a zavařil mi všechny dostupné závity! Nolan tentokrát nastavil laťku zamotaného příběhu dost vysoko a upřímně si myslím, že ho dlouho nikdo z pomyslného trůnu nesesadí. Mám jeho tvorbu nesmírně rád, získává u mě se svými filmy plusové body, neboť se stále snaží točit snímky podle svého gusta, tudíž jeho režijní neotřelý styl člověk pozná již po pár záběrech. Celkově téma zabývající se inverzí, tedy možností toku času i pozpátku, mě velice zaujalo. Dalo se očekávat, že nepůjde o nejjednodušší podívanou na kompletní pochopení, nutností bude jednoznačně opětovné zhlédnutí, a to vícekrát. Jinak audiovizuální stránka strhující, úvodní otevírací scéna v opeře v Kyjevě dechberoucí. On umí tak s citem podat i tu nejvíce megalomanskou akci, že to je až s podivem (viz. havárie Boeingu 747). Trochu panovaly na mé straně mírné obavy z absence Zimmera, ale nadaný Goransson ukázal, že v něm tkví obrovský talent, tak dunivé tóny, fakt to znělo jako od samotného rakouského mistra. Herecky prvotřídní záležitost, kromě Washingtona překvapil Branagh coby ruský záporák. Nemohu po prvním zhlédnutí jít s hodnocením úplně nahoru, ale věřím, že po dalších projekcích tento scénář může nastat. Za mě dávám 8/10 ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

15.06.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Režisér Christopher Nolan byl jedním z prvních filmařů, kteří se loni rozhodli vyzkoušet sílu kin během pandemie, když de facto vlastnoručně protlačil svůj snímek Tenet k letní premiéře. Místo… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů