Odpočívej v pokoji

• USA Six Feet Under
USA, (2001–2005), 62 h 25 min (Minutáž: 52–63 min)

Tvorcovia:

Alan Ball

Peter Krause, Michael C. Hall, Frances Conroy, Lauren Ambrose, Freddy Rodríguez, Mathew St. Patrick, Rachel Griffiths, Justina Machado, Jeremy Sisto (viac)

Seriál společnosti HBO Odpočívej v pokoji (Six Feet Under) patří ve Spojených státech k nejvýše ceněným původním televizním pořadům. Jeho tvůrcem je Alan Ball, známý filmovým divákům jako scenárista oscarového snímku Americká krása (1999). Jeho tvůrčí otisk je také na seriálu víc než patrný, v kresbě postav, střídání humorných scén s tragickými výjevy i v surrealistických vložkách, jimiž je děj prošpikován. V centru příběhu je rodina Fisherových z Los Angeles, která provozuje nezávislý pohřební ústav. Neustálými výčitkami stižená matka Ruth (Frances Conroyová), bodrý otec Nathaniel (Richard Jenkins), který sice v pilotním dílu zahyne pod koly autobusu, ale v dalších částech se vrací jako duch-komentátor, starší syn Nate (Peter Krause), vracející se k rodině po letech bezstarostného flákání, mladší syn David (Michael C. Hall), typický pečlivý funebrák, který se stydí za svoji homosexualitu, a konečně nejmladší dcera Claire (Lauren Ambroseová), která si jediná uvědomuje, že něco s jejím životem není v pořádku. Do života rodiny ještě významně zasahují tři postavy - černý policista Keith (Mathew St. Patrick), který je Davidovým milencem, svobodomyslná Nateova přítelkyně Brenda (Rachel Griffithsová) a její nezdárný bratr Billy (Jeremy Sisto). S výjimkou australské herečky R. Griffithsové (která za svůj výkon v první řadě seriálu dostala mj. Zlatý glóbus) jsou ostatní členové hereckého souboru sice méně známí, ale velmi přesně obsazení. Kromě Alana Balla, který je pod pilotním dílem podepsán nejen jako scenárista ale i režisér, se na seriálu podíleli další zajímaví režiséři, např. Miguel Arteta, Lisa Cholodenkoová a Alan Taylor, kteří se všichni už stačili prosadit snímky určenými pro kina, dál Rodrigo García (syn spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze) nebo známá herečka Kathy Batesová. Struktura jednotlivých dílů je v podstatě neměnná, nejdřív se seznámíme s mrtvolou (která vždy skoná nějakým bizarním způsobem), jejíž pohřeb tvoří rámec veškerého dění, a na tomto pozadí se zaplétají a zase rozplétají osudy jednotlivých členů rodiny. Příběh pilotního snímku byl navíc proložen parodiemi na reklamy; od této praxe však tvůrci v dalších částech upustili. Seriál Odpočívej v pokoji má zatím tři řady po třinácti dílech a ve výrobě je v současné době řada čtvrtá. Ze spousty vavřínů, jež seriál posbíral, lze připomenout celkem šest Cen Emmy (za první řadu) a navíc sedmnáct nominací na toto prestižní výroční televizní ocenění. (oficiálny text distribútora)

keddy79

Hm, další ze seriálů, ze kterých jsou téměř všichni nakřivo a já to nechápu. Viděno 6 dílů první série a dál se dívat ani nebudu. Není to špatný seriál, jen mně to nenutí se dívat dál. ()

Ozo

Vynikající seriál plný černého humoru, který si mne každým dalším dílem získal víc a víc. Sledování posledního dílu páté série je tak silný zážitek, že při závěrečných několika minutách jsem začal brečet a brečel jsem ještě deset minut po konci. Můj dosavadní favorit "Dexter" tak ztrácí své první místo v mém osobním žebříčku nej seriálů a nahrazuje ho tento skvost. Jasně, vidět všechny díly zabere spoustu času, ale přesto to doporučuju všem! ()

zlabus

Smrt, život, drogy, hetero/homosexualita, láska, zodpovědnost, smiřování se s realitou všedního života a zase smrt. Naprostá špička televizní produkce, jejíž finále (rozuměj poslední čtyři díly, ale lze to aplikovat na celou sérii) je s přehledem to nejsilnější a nejzdařilejší, co jsem měl dosud možnost v TV tvorbě vidět. Vynalézavé, skvěle odehrané, neobyčejně obyčejné, maximálně komplexní, neuvěřitelně uvěřitelné a silně působivé. Nikdy v životě mi po konci seriálu nebylo tak líto, že už to všechno končí. Povinost pro každého, komu uhranula Americká krása. Death is all around. 1.série 100%, 2. série 75%, 3. série 95%, 4. série. 100%, 5. 130% ()

kareen

Mám blízko k černému humoru. Není v tom žádná zlomyslnost, radování se z cizího neštěstí, jen neodbytná potřeba vynést všechny bolístky, všechno neštěstí, co život přináší, z tíživé temnoty na denní světlo a třeba si z toho i neuctivě vystřelit. To zlé sice nezmizí, ale náš strach z hrozivého se pak zmírní. Proto jsem ráda, že jsem se pustila do tohoto seriálu, který jsem tak dlouho z nepochopitelných důvodů přehlížela. Six Feet Under se nebojí smrti a co je stejně tak důležité, nebojí se ani života. Na ploše pěti sérií a na osudech jedné pohřebácké rodiny a jejich přátel, se pouští snad do všech problematických či kontroverzních témat, od psychické nemoci, homosexuality, nevěry, kriminality, ztráty blízkých až třeba po incest a spousty ostatních, ať už velkých či malých trápení. Nemoralizuje, nesoudí, neomlouvá, jen nechává své postavy žít a dýchat a to je taky ten důvod proč jsem si je tolik zamilovala. Rusovlasou Claire, která se postupem času mění z nejisté, do sebe zahleděné puberťačky v nádhernou (nejen ve fyzickém slova smyslu) mladou ženu, idealistického Natea, který i přes soucitnou povahu, dokáže někdy až necitelně zraňovat, trochu slabošsky působícího homosexuála Davida, jehož zvláštní zakódovaná slušnost a poctivost, spolu s občasnými úlety, z něj udělala moji asi nejoblíbenější postavu vůbec. A nesmím zapomenout ani na hledající se maminku Ruth s její sbírkou svérázných nápadníků, nekonvenční Brendu a její pošahanou rodinku nebo drsňáka Keitha. Všechny je mám moc ráda (i přes to, že mě často svým chováním štvali), snad až na Lisu, ta mi k srdci nikdy nepřirostla a to je hádám jeden z hlavních důvodů nejslabší třetí série. Zvědavost, jaký způsob smrti se objeví vždy na začátku každého dílu, byl už jen pověstnou třešničkou. Obvykle, když mě nějaký seriál takhle chytne, sjedu ho v co nejkratším časovém úseku, to ale v tomto případě nebylo možné. Na to je příliš tíživý, příliš reálně působící a já potřebovala vždy nějakou dobu na jeho vstřebání. A posledních pár epizod ve mně svou emocionální smrští doznívá ještě teď. ()

snoopik

Velmi dobrý seriál ... patří k mým nej... neztráci na kvalitě ... některé scény i některé reakce jsou přehnané, ale více skutečné... kdo se v dnešním světě chová podle pravidel a tak jak by měl. Zkratkovitost je normální. Posleních 10 minut je fantastických. Takové zakončení jsem nečekal ()

Ender66

Six feet under je sondou do života jednej americkej pohrebáckej rodiny. Ball išiel pri písaní scenára až na kosť a tak nám prináša hĺbkovú sondu do života jednotlivých členov Fischerovic rodiny. Seriál rieši v prvej sérii celú hŕbu zaujímavých tém- vyrovnávanie sa so stratou blízkej osoby (ako je možné preniesť sa cez jej smrť a ísť ďalej), hľadanie svojej pozície v živote, vzťahy medzi rodičmi a deťmi, zmierenie sa s rodinou, nachádzanie cesty jeden k druhému, akceptácia vlastnej prirodzenosti, dospievanie a problémy s ním spojené, láska a jej úskalia. Seriál ktorý ma výborne pobavil, no najmä prinútil zamyslieť sa nad tým, že hoci niektoré dni stoja za prd, naozaj platí, že- „Every Day Above Ground Is A Good One.“ Update po dopozeraní: Six feet under je zriedkavý počin, ktorý je každou sériou lepší a lepší (na spôsob starnúceho vína). Všetky postavy prejdú v seriály zásadným ale úplne uveriteľným prerodom. Či už stará pani Fischer so svojími láskami a manželom, či už Nate vo vzťahu s Lisou a potom opätovne s Brendou, či už Claire svojou umeleckou fázou a potom trpkým precitnutím. Seriál podáva maximálne civilným spôsobom situácie, ktoré sa dejú každému z nás (láska, podvody, vzťahy v rodine, choroby, priateľstvo, smrť...), na postavách na ktorým Vám už do začiatku záleží a preto každá zlá vec, ktorá sa niekomu stane bolí takmer ako keby išlo o Vás:). Klenot medzi seriálmi a hoci je konkurencia veľká moja osobná NUMBER ONE. ()

gogos

Vyborny, kultovni, pesimisticky serial z prostredi pohrebniho ustavu. Serial ukazuje zivot a svet ve spravnem svetle, neni nijak idealizovan. Pohodova podivana, ktere ovsem preci jenom neco schazi... ()

PogoJoe

Při sledování čtvrté série definitivně snižuji hodnocení na tři. První (a snad i druhá) série mezi čtyři a pět, tenkrát mi to připadalo neotřelé, originální, nové a dost mě to bavilo. Ale nejsem sám, kdo si všiml ztráty kvality dalších dílů. Stále je tu patrná snaha o originální nápady a nevšednost, ale... již to tak nějak není ono... ()

Fanucci

Paráda. Povedlo se mi jeden večer na HBO 2 skouknout snad 4 díly za sebou, a od té doby jsem se do tohoto seriálu zamiloval. Skvělé herecké výkony, úžasně napsané postavy (bravo pane Balle) a správně morbidní prostředí:-) Další dílo z produkce HBO, které mne nadchlo. ()

dee-key

Hodně dobrá podívaná. S prvním dílem mě to dost šokovalo. Celá ta vulgarita a otevřenost seriálu, zároveň černý humor a lidské charaktery a osudy vymyšlené a splácané dohromady takovým způsobem, že by to snad normální člověk nevymyslel. S prvními díly jsem to bral jako docela podařenou černou komedii, ale jak příběh pokročil, začíná to dostávat čistě dramatický nádech. Kdyby jsem se nemusel v každém díle dívat na líbající, nebo hůř souložící chlapy, bylo by to ještě lepší. Skoro 5* ()

Lord.Jim

Miluju je! Všechny! Postavy jsou naprosto fascinující, humor - černej jak saze a v podhoubí bublá stále "cosi". A je to víc opravdové, než 90% všeho, co lze vidět. Rodinu Fisherů jsem si zamilovala, ale mým největším miláčkem byla, je a bude "maminka Ruth". ()

Kate...

Vždycky mi přišlo, že seriály, které se snažily podat životní příběhy hlavních hrdinů, nepřinesly ke konci nic pozoruhodného, nad čím bych se extra pozastavila, krom toho že ta chodí s tím a ten se rozešel s tamtou a tamti si koupili dům. U Six Feet Under tomu bylo jinak. Každý díl přinesl něco, nad čím jsem se pozastavila a některé díly byly tak silné, že můžu říct, že mě žádný seriál takhle citově nevyždímal a neobohatil zároveň. Poslední epizoda byla skvělým završením a rozhodně zde neplatilo, že s rostoucím počtem sérií by kvalita klesela. ()

Pirabin

(Může obsahovat spoilery, všechny velké jsou označeny !!!SPOILER ALERT!!! ostatní nejsou podle mě nijak nebezpečné) Seriál o lidech co žijí svůj život v reálném "ne seriálovém" světě. V tomhle světě existují geyové, kteří jsou normální postavy, nikoliv jen humorné nebo naopak depresivní nádoby na emoce, existuje násilí páchané na komkoliv stejně jako v normálním našem světě, stejně i tady čeká všudypřítomná smrt, která s hlavními hrdiny žije v symbióze. Každá scéna začíná úmrtím neznámé osoby, jejíž pozůstalí přijdou do pohřebního ústavu zařídit její rozloučení. Někdy je to smrt smutná, někdy černo humorná, někdy přímo nebo nepřímo souvisí s hlavními postavami. Děj se zaměřuje na život těchto černých vran okolo smrti, jejich osobní život míšený s prací s často velmi reálnými situacemi. Což společně s uvěřitelnými a reálnými postavami na kterých divákovi vážně záleží dělá nezapomenutelný zážitek. První série: Naprosto úžasná. Originální, svěží, černohumorná s nádechem deprese. Jak je zvykem u HBO žádné "porodní bolesti" se nekonají. 100% Druhá série: V seriálu přibývají nové postavy, některé dobré, některé špatné. Příběhy mrtvých už nejsou tak často součástí příběhu jak bylo krásně uděláno v první sérii. Seriál si ovšem drží laťku vysoko, konec série vyšvihuje na 95% Třetí série: Naprosto nechápu jak je možný tak rapidní pokles jinak naprosto skvělého seriálů. !!!SPOILER ALERT!!! Natovo manželství s osobou kterou celou druhou sérii, téměř ignoruje a nemá jí ani moc rád doteď nechápu.!!!SPOILER END!! Naprostá změna chování Rica mě irituje, s naprosto úžasné postavy se stává příšerný ko*ot. Dále celá řada působí jako telenovela řeší se maximálně vztahy a smrt je vlastně jen vždy na záčátku dílu, jinak nemá žádný význam.Naštěstí finále série!!!SPILER ALERT!!! kdy zmizí Natova žena a následně je nalezena mrtvá !!!SPOILER END!!! a příchod výborného herec Jamese Cromwella jinak neuvěřitelně nudnou záležitost vytahuje na 50% Čtvrtá série: Nový začátek Nate se musí naučit žít se vzniklou situací (Viz. spoiler ke konci 4. série) Hledá sám sebe, a jediný důvod života se mu stává jeho dcera. Ruth řeší krizi se svým novým manželem. James Cromwell dostává spoustu prostoru a jeho úžasný humor s vážnou tváří je prostě nezapomonutelný (Viz. když přesvědčuje jehovistu, o neexistenci boha a následně ho zve domů, kde mu chce ukázat různé weby, které jeho slova potvrzují) Claire se snaží uspět na umělecké škole. !!!SPOILER ALERT!!! David zažívá přepadení při kterém málem zemře, a zbytek řady se s tím snaží naučit žít. !!!SPOILER END!!! Celá řada se krásně vrací k základům série. A přidává nový pohled na spoustu věcí. Konečné vyvrcholení je druhé nejlepší hned po konci druhé série. 100% Pátá série. Naprosto senzační. Návrat ke kořenům. Vše musí pokračovat, a vše se mění, hlavní hrdinové, i vedlejší postavy musí dojít na konec své cesty. Protože tak funguje život a ostatně i smrt. ()

easaque

5* tento cenami ověnčený seriál produkce HBO je takovou malou dynastií jedné pohřebácké rodiny. Ve své době byl pokrokový i tím, že v něm řešili rodinné vztahy i s ohledem na gay páry a představuje je se svými problémy, které se v podstatě nijak neliší od běžných. I když je spoustu situací smutných, tak je zobrazuje s nadhledem, vtipem a lehkostí, ale stále si drží punc důvěryhodnosti. Herecké obsazení je taky velice kvalitní. Prostě příjemný rodinný seriál a já stále doufám, že si ho někdy celý zopakuju. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

BoredSeal

Krásně depresivní seriál o životě a smrti ukazuje své postavy v situacích, ve kterých se někdy chovají tak nesnesitelně, že je někdy těžké chtít se dívat na další díl nebo jak je komplikované žít "správně", protože to někdy neznamená žít šťastně. Fisherovi a lidé kolem nich bývají nešťastní, protože jim obvyklé životní role nepřinášejí radost, ale když se pak občas postavy rozhodnou jít za srdcem, zpravidla to přinese nějakou katastrofu někomu jinému. V tomhle směru mě těší, jak dobře tvůrci zůstávají neutrální a nevodí vás za ruku, koho byste v dané situaci měli odsoudit nebo mu fandit, nenabízí rozhřešení, ani happy uzavření mini příběhů. Z prvních dvou sérií jsem byl velmi nadšený, ale po ne úplně povedené třetí sérii (možná i kvůli sledování seriálu za sebou) jsem postupně otupěl a už to na mě tak nefungovalo. Závěrečná série jde kvalitativně nahoru díky mimořádné porci truchlení a deprese s úchvatným nemilosrdným koncem. ()

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

29.12.2011

Nejdřív se na něj vykašlal režisér jedničky Kenneth Branagh, pak televizní tvůrce Brian Kirk a nedávno kvůli obvyklým „tvůrčím neshodám“ i Patty Jenkins (Zrůda). Následně studio Marvel oslovilo další… (viac)

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

09.11.2009

Filmový kanál HBO Vás srdečně zve na krvavý maratón do Bia Oko v Praze. V sobotu 14. listopadu od 18. hodin se na seriálové fanoušky chystá maratonová projekce seriálu True Blood - Pravá krev.… (viac)

Každý trhák potřebuje hezkou holku

Každý trhák potřebuje hezkou holku

30.11.2007

Tak to prostě je. Minulý týden jsme psali o obsazení Sienny Miller do akčního G. I. Joe, a dnes tady máme další šťabajzny, které nejen svým hereckým talentem, ale i estetickými kvalitami podpoří… (viac)

Sisto bude sčítavať ľud

Sisto bude sčítavať ľud

30.05.2005

Michelle Maxwell MacLaren, režisérka zanedbateľného množstva epizód televíznych seriálov ako "Akty X" alebo "John Doe", nakrúti celovečerný thriller POPULATION 436. Hviezda čiernohumornej HBO sérieu … (viac)