Odpočívej v pokoji - Série 1

(séria)
USA, 2001, 12 h 25 min (Minutáž: 52–63 min)

Tvorcovia:

Alan Ball

Peter Krause, Michael C. Hall, Frances Conroy, Lauren Ambrose, Freddy Rodríguez, Mathew St. Patrick, Rachel Griffiths, Richard Jenkins, Eric Balfour, Sharon Madden, Jennifer Griffin, Tim Maculan (viac)

Vajonek

Tento seriál jsem si dlouho "šetřila". A když jsem teď konečně zhlédla první sérii, jsem velmi spokojená. Je to takové ze života, ač do velké míry o smrti (což se vlastně asi nabízí, protože obojí spolu souvisí, ve výsledku není jedno bez druhého). Tak pěkně hořkosladce a s notnou dávkou černočerného humoru, který se mi většinou více než trefuje do vkusu, si to plyne a my diváci spolu s tím postupně čím dál lépe poznáváme jednotlivé postavy, jejich slabosti, touhy, temná zákoutí. Ty postavy jsou pestré, mnohovrstevnaté,  každá z nich hodně jiná, zároveň mají ale ve výsledku společného více, než by se na první pohled mohlo zdát, vzájemně se potřebují více, než by se na počátku mohlo zdát; rozhodně to není jen o společném příjmení, "krvi". Všechno do sebe tak nějak hezky přirozeně zapadá a možná až trochu s odstupem, zpětně si člověk uvědomuje, jak jsou některé aspekty chytré, nápadité, jak dokonale dokreslují atmosféru, doplňují děj, příběh Fisherových - zmínit lze v tomto směru např. perfektní propojování osudů a řešených témat nebožtíků a jejich rodin s osudy jednotlivých členů rodiny Fisherových, které se vždy nenápadně line jednotlivými díly a povětšinou přinese i nějaké (dílčí) vyústění v závěru; prolínání reality a fantazií, které slouží na první pohled jen k pobavení, ale  ve skutečnosti nám často pomáhají zase o něco více proniknout do nitra jednotlivých postav a navíc si chvílemi nemůžeme být úplně jisti, co je skutečné a co ne, což hned o něco zvyšuje atraktivnost celé věci, přináší zvědavost, napětí, údiv - podobné pocity pak mimochodem u mě vyvolávají prakticky všechny úvody jednotlivých dílů (nechci příliš spoilovat), kdy mi připadá až neuvěřitelné, že je něco takového možné stále u diváka probouzet, když přece do velké míry víme, o co tu v jádru zase půjde:D Nebo ta nápaditá úvodní znělka (hudba, pohřební motivy prolnuté s reálnými jmény tvůrců seriálu...). Nebo ty občasné bělavé záblesky jako předěly některých scén jednotlivých dílů připomínající světlo na konci tunelu nebo možná to poslední, co vidí umírající před svým skonem - to je přece také naprosto geniální vsuvka... Odpočívej v pokoji mi svým způsobem trochu připomíná oblíbené Tohle jsme my (tři sourozenci, komplikované rodinné vztahy, prolínání různých časových rovin, přítomnost smrti ovlivňující rozhodnutí a konání postav mnohdy více než cokoli jiného...). Fisherovi jsou (alespoň tedy po první zhlédnuté řadě) v komplexu oproti Pearsonovým snad možná trochu větší (tragi)komici a určitě více (v tom nejlepším slova smyslu:D) "hráblí" (kdo by ale taky nebyl, když celý život usíná nad mrtvolama, že). To může znamenat, že třeba bude trvat trochu déle, než se vám dostanou pod kůži a zamilujete si je, pak to ale bude možná zase o to intenzivnější a zajímavější..? Já už nyní mohu říct, že jsem si tuhle rodinku oblíbila a i když první řada by s klidem obstála sama o sobě, jak pěkně a pokojně se uzavřela (skoro mi přijde, jako kdyby se původně s dalšími řadami nepočítalo..?), ráda se s Fisherovými a jejich kumpány ponořím do dalších debat o životě a smrti, odkrývání pravých já jednotlivých postav a poznávání se navzájem, do mistrovských úprav mrtvých těl, do všech těch bizarností i každodenních radostí i strastí. Snad jediné, čeho bych potřebovala více, jsou vstupy Richarda Jenkinse. Ten člověk mě fakt hodně baví a tuším, že právě jeho postava by mi byla nejsympatičtější, jen ji ještě trochu více poznat. Ale vím, není to vzhledem k okolnostem tak úplně možné, takže doufám, že těch vstupů alespoň nebude ubývat. () (menej) (viac)

Oralfabet

Nevím, čím jsem si to zasloužil, ale poslední dobou se absolutně zamiluju do každého seriálu, na nějž se začnu koukat, a Six Feet Under není výjimkou. Aby si mě postavy takhle získaly hned v pilotní epizodě, to se fakt jen tak nevidí. Stejně jako skvělá úvodní znělka disponuje tenhle seriál temnými, znepokojivými podtóny, ale má v sobě i spoustu krásy a odlehčenosti. Nejvíc si zatím užívám Natea a Davida a jejich postupné opětovné sbližování, ale Ruth ani Claire za nimi rozhodně nezaostávaj. Ne každá epizoda je úplně banger, ale stejně jsem už po té úvodní věděl, že tohle bude další srdcová záležitost. 9/10 ()

Garch

První epizoda s famózními reklamami a "mladým Dextrem" mě příjemně překvapila. Rychle začalo být jasné, že se nejedná jen o náhlosmrťové variace, následně využité v romantickém Řekni, kdo tě zabil nebo neméně zajímavém Mrtví, jako já. Scénář bude jistě, doufám, postaven na výrazném vývoji postav v rodinném podniku. Doteď jsem Šest stop hluboko ignoroval, ale teď, po suprových čtyřech epizodách, se docela těším. ()

Lachtaan

Six Feet Under je údajně jedním z největších klenotů rané doby HBO, u nás si ale nikdy nevydobyl tak slavné renomé jako za oceánem a nedostal se tak ani do mého podvědomí. Až loňská akvizice Netflixu umožnila jeho zviditelnění v našich končinách, které po přečtení synopse i tak vysokých čísel okamžitě upoutalo mou pozornost a byla jen otázka času, kdy i začalo hltat můj volný čas. Tenhle mix černého humoru s rodinným dramatem já fakt můžu a v kombinaci s bizarním vhledem do neokoukaného prostředí funebráků jde o jeden z nejlepších objevů v loňském roce. [viděno na Netflixu] ()

M.i.k.e

ač se na Six Feet Under už trochu podepsal zub času, tak mě první série po pár dílech celkem chytla a bavilo mě sledovat rodinné patálie Fischerových. Na druhou stranu se ale s hodnocením budu držet lehce při zemi, protože sem přeci jen čekal víc černého humoru a ten tu po prvních pár dílech prakticky úplně vyklidí pole a zůstane jen solidní převážně vztahové drama. Zajímavé je rámování každé epizody nějakým úmrtím (někdy dost bizarním, někdy naopak dost smutným)...70% ()