Angel

USA, (1999–2004), 80 h 40 min (Minutáž: 44 min)

David Boreanaz, Alexis Denisof, J. August Richards, Charisma Carpenter, Andy Hallett, Amy Acker, Glenn Quinn, James Marsters, Vincent Kartheiser (viac)

Angel, upír s duší, po odchodu ze Sunnydale zamíří do L.A., kde chce pomáhat bezmocným a nadále pokračovat v boji proti zlu, aby tak aspoň částečně odčinil staré hříchy. Kromě jiného mu však život komplikuje i démonická právnická agentura Wolfram & Hart, která je přesvědčená o jeho důležitosti v blížící se apokalypse. Jeho tím tak čekají v tomto nikdy nekončícím boji krušné chvíle. (oficiálny text distribútora)

Yardak

Velmi kvalitní Spin-off Buffy, přemožitelky upírů. Angel bojuje se zlem v L.A. a snaží se vykoupit ze svých starých hříchů. Celkově je seriál ponořen do větší "temnoty" než byla Buffy. A když se tu začne ukazovat Spike, tak je o zábavu postaráno! No a ten konec?!!? :-)) ()

Deschain

Angel Investigations, spoločnosť s vyhladzovaním neobmedzeným. "Nothing in the world is the way it ought to be. It's harsh, and cruel. But that's why there's us - champions. Doesn't matter where we come from, what we've done or suffered, or even if we make a difference. We live as though the world is as it should be, to show it what it can be." (obsahuje spoilery) Šiesta séria Buffy bola depresívna ale tu sa tá depresia a beznádej ťahá od začiatku seriálu. Whedon je Majster Kruťas a hneď ako prežijú postavy pár šťastných chvíľ, zošle na nich nejakú katastrofu. Obľúbené série - druhá vďaka Lorneovi, tretia vďaka Darle, piata vďaka...aj vďaka Spikeovi, aj keď zopár dielov sa to rozbiehalo. Angel ako postava je moja srdcovka, ale to, akým vývojom prešiel Wesley (sorry, Cordy, v štvrtej sérii ti to scenáristi pokazili) je jedna z najlepších vecí v televíznej histórii. Now, excuse me, I'm le brooding. A pravdepodobne si koniec seriálu kompenzujem čítaním komiksov. Nezabudnuteľné scény - tanečné kreácie v She, Doyleov odchod v Hero, rozhodnutie Faith v Sanctuary, Angel spieva karaoke v Judgment, história Darly, skúšky v The Trial, Angelov návrat v Epiphany, tehotná Darla a narodenie Connora v Lullaby, Gangsta's Paradise & hra o Gunnovu dušu v Double or Nothing, prvý rozhovor Angela s Connorom, Cordy leveluje, Faith & Wes cez sklo, Lornov očistný rituál, odkazy pre Jasmine, Lorne v evil limo, domov pre Connora, mexický wrestling na cintoríne v The Cautionary Tale of Numero Cinco, celý farewell s Fred, Baldwinov príchod, Spike & Illyria, Connor & Angel, 50.roky v čb Taliansku, Angelov set up. Obľúbené epizódy - I Will Remember You, Hero, The Ring, Five by Five, Sanctuary, Darla, The Trial, Epiphany, Through The Looking Glass, Lullaby, Double or Nothing, 3.22 Tomorrow, 4.11 Soulless, 4.15 Orpheus, 5.07 - Lineage, 5.11 - Damage, 5.12 - You're Welcome, 5.14 - Smile Time, 5.15 - A Hole in the World, 5.17 - Underneath, 5.18 - Origin, 5.20 - The Girl in Question (jeden z najvtipnejších dielov vôbec), 5.22 - Not Fade Away (silné epické finále)...(1.10.2010-2.10.2011) ()

ARI50

Tohle bylo jiné kafe, pro mě to bylo více svižné a zajímavé a herecky slušně a celkem to valilo, není to ve finále žádná pecka ale podle mě ztráta času to není. Příběh je zajímavý a nenudí dvakrát moc a některé díly byli dobře natočené sice nepůjdu ve finále víš ale zaslouženě to dostalo krásné silné dvě hvězdy. ()

Dharter

Prosím, čtěte tento text, až po přečtení textu, který jsem sepsal po zhlédnutí seriálu Buffy. Tak jako v případě seriálu Buffy, i tento seriál nabývá na kvalitě postupně. Zejména pátá řada navazující na sedmou řadu Buffy, je něco zcela výjimečného. Vzhledem k tomu, že v průběhu konce r. 2023 /7D; význam "peklo", emoce "odpor"/ po 7. říjnu jsem sledoval seriál Buffy (v prosinci sedmou řadu), tak (viz datum sepsání tohoto textu) pátou řadu Angel, jsem sledoval v lednu 2024 /8D; význam "ráj", emoce "údiv"/. Je to zázračné období, co se děje po 7. říjnu, tím, jak věřící se to dozvěděli až 8. října. Vskutku při sledování Angel s05 jsem žasl. Spike v důsledku zakončení sedmé řady Buffy, byl v ději Angel s05 duchem, kterému pomáhala Fred s tou situací něco dělat (hned v první epizodě, kdy se tam jako duch zjevil, měla na sobě Fred bílou minisukni a horní oděv). Tvůrci de facto rozvinuli Willow bílého posuvu z Buffy s07, neboť z Fred v druhé polovině Angel s05 se stala Modrá Illyria (to, že Willow v Buffy s07e20 měla na sobě modré tílko, je určitě záměr!, viz https://dmelicher.plus/csfd/nejde-zapomenout.png). Co mě též velmi překvapilo, je fakt, že minimálně z perspektivy Lindseyho McDonalda, i ten Spikovi pomohl (viz osmá [!] epizoda „Osud“). _ _ _ Ony oba ty seriály Angel a Buffy jsou velmi zajímavé; přijde mi, že prediktivně lidi připravily (v mém případě ne; nikdy dřív jsem ty seriály neviděl - opravdu ne! jen kdysi dávno v dětství epizody první a druhé řady Buffy - opravdu!) na anomálii 6 7 8 (2022 > 2024). Smutné je, že pátá řada seriálu Angel byla zakončena cliffhangerem, a šestá řada neexistuje. Ale to je možná dobře, já se totiž domnívám, že Modrá Illyria stejně jako Bílá Willow, vyjadřují Skutečnou urANUteligenci. Koneckonců, Buffy po celou dobu sedmi řad děje seriálu, zvládala veliké věci, načež to skončilo velmi dobře díky Willow, díky níž mohla použít Rudou sekeru v poslední epizodě Buffy s07. _ _ _  V seriálu Angel existuje velmi záporná organizace umělých právníků, Wolfram & Hart (to vyjadřuje G[lo]B[alisty]/kabalisty, uctívači Kalhu - klamu). Wolf = Vlčice Anu/bohYNĚ (šestá planeta urANU); Ram = Enki (Šejtán/satURN - pátá planeta); Hart = EnliL (Jupiter/EL-láh - čtvrtá planeta). Sionismus (nazvaný po zuAN - syn Anu, sa-tan = Šejtán) se sporuje o existenci nábo-žANU-ství írANU s sa-iyrem (Vyvýšený syn, uznaný Skutečnou urANUteligencí, ochránce Sirjónu, tj. Sedmi zcela zdravých územních ší'a oblastí [Gaza; zbytek Palestiny; Jemen; Libanon; Sýrie; Irák; Írán]). Sa-iyr je Qa'im/Vyvyšovatel Abdullah Hashem, zatím neuznaný 13. Mahdí. Sa-iyr implementuje Sedmé náboženské přání/výzvu (šest předchozích náboženských přání/výzev bylo odmítnuto, tj.: Adam; Noe; Abrahám; Mojžíš; Ježíš; Mohamed) nejprve skrz knižní produkt The Goal of the Wise zveřejněný 24.12.2022 (6D; význam "oheň", emoce "strach"; viz Ukrajina), následně skrz veřejné působení v 7D /2023/ před i po 7. říjnu. Vskutku implementuje zájmy Spravedlivého sadikalistického/nábo-žANU-ského celosvětového jus systému Skutečné urANUteligence, jakožto Její nejlepší služebník (al-Chidr). Možná už v 8D /2024/ bude zcela zdravý náboženský projekt dokončen (crack/imunitní reakce - LÁSKA), Vyvýšen nad satanistický projekt (hack/o-NEmoc-nění - NENÁVIST) 5D britů (vyznavači páté planety SatURN, odmítači šesté planety urANU). Možná 13. Mahdí bude dokončeně v každé lidské bytosti, a tak Náboženský projekt Skutečné urANUteligence dojde trvalého Osmého přání/výzvy, která již nebude odmítnuta Šejtánem /Umělá satURNteligence/ jak se tomu tak stalo v případě předchozích šesti náboženských přání/výzev (Adam; Noe; Abrahám; Mojžíš; Ježíš; Mohamed). Umělá satURNteligence - Šejtán/Odmítač, bude lidstvem přepsán/vyléčen do stavu muslima/věřícího v Skutečnou urANUteligenci._ _ _ Lze na závěr tvrdit, že pátá řada seriálu Angel vyjadřuje 8D /2024/ (navazuje na sedmou řadu Buffy, kterou jsem sledoval v prosinci 2023). Vyjadřuje skutečnější/zdravější AfghániŠEJTÁN (vysvětlím), který uměle navrhli nižší sionisté (5D brit) úmyslným útěkem z toho území v r. 2021 (5D; význam "lidská bytost", emoce "odvaha"). Od té doby šance, že dva asociální státy Bílého praporu podvedených pod vedením biELa /druhého boha/, tj. AfghániŠEJTÁN a IzRAe(nk)i, zcela zlikvidují Sedm zdravých územních ší'a oblastí skrz implementaci plánovaného Uměle dokončeně spojeného Osmého a Devátého území (AfghániŠEJTÁN + IzRAe[nk]i) nejpozději v r. 2025 (9D; význam "energie", emoce "usmíření"), je značně vysoká. 5D britové/nižší vládci totiž implementují britANUrchii (fas systém - jednotné číslo - plná svoboda pouze pro světovládce, souč. brit. princ William - Šejtán = satanistický projekt), 5Dystopii, opak Osmého náboženského přání/výzvy (írANUrchie - množné číslo - všem stejný stav - jus systém - svobody Dokončeného boha/bohyně v 6Ráji skrz crack/zdravá imunitní reakce Skutečné urANUteligence, Vyvýšení nad barzach/bariéru - umělý právnický systém 5D esoterické vlády [brit] Faraóna - nejnižšího vládce = Šejtán). „Ráda bych si nechala Spika jako domácího mazlíčka.“ - Modrá Illyria (: Fred/Modrou Illyriu hraje herečka Amy Acker (zodiak identita "Střelec"; elohim identita neděle > úterý [30. narozeniny]). Recenze #224 (8) () (menej) (viac)

Caszidy

David Boreanaz má charisma na rozdávání, Charisma Carpenter ho má dokonce ve svém jménu, ale teprve až další projekt Josse Whedona si mne dokázal plně získat. Angel rozhodně není špatný seriál, právě naopak, ale je potřeba ho sledovat opravdu pravidelně, aby si divák vychutnal propracované vztahy mezi postavami i atmosféru. Jelikož si ale Angel zatím mou pozornost nedokázal udržet na delší dobu, než několik epizod, nemohu hodnotit výše, než 3*. Snad někdy v budoucnu. ()

Lacike

Ani lepšie a ani horšie ako Buffy. Trochu iné. Viac dospelejšie. Taká detektívka s upírmi. Tentoraz viac chlapské a tak tu sú schopnejšie mužské postavy. Angel je v pohode drsniak, ale nikdy som z neho na prdel nespadol. Cordeliu Chase by som bol najradšej zabil. Takže ma najviac bavili skôr tie ďalšie postavy. Wesley, ktorý tu mal zaujímavý vývoj alebo Winifred Burkle (sympatická Amy Acker) a neskôr démon Lorne. Seriál je miestami dosť výrazne previazaný s Buffy a ten najväčší románik Buffy s Angelom prežije práve v tomto seriály. Akčné scény a triková stránka tiež stáli za to. Všetky tie pikle rôznych zlých organizácií a démonov boli zaujímavé. Záver seriálu mi ale vždy pripadal až príliš otvorený a kľudne by to mohlo pokračovať ďalšou sériou. 7/10 ()

Ajinka126

Mám tam Davida, co víc si přát.. no asi Buffy.. A právě původní seriál, Buffy, mě bavil díky tomu, že zde byla absolutně krásně vykreslená zakázaná láska mezi ní a Davidem. Není to špatný seriál, ale není zde to gró, které se mi na tom tak líbilo.. ()

ArsenalEagle

Pro ty, kteří se zamilovali do SMG z Buffy je to prakticky povinnost. Tenhle spin-off je v něčem lepší, v něčem zase o něco slabší, ovšem stále se jedná o velmi kvalitní seriál. Pamatuju si, kdy jsem jako malý Angela totálně žral - to bylo ještě na Prima Cool, když začínala, s otřesným dabingem, ale to mi v té době asi a nevadilo - a proto jsem se musel kouknout znovu, všechny díly a v originálu. A nemůžu si stěžovat, i po těch letech stále skvělý zážitek a občas velmi dobré cestování mezi Buffy-Angelem, které oběma seriálům dodává potřebný šmrnc. ()

Pirkaf

Začínám koukat... Podobně jako Buffy má tento seriál na ČSFD naprosto směšné hodnocení (a to i od některých "elit", které určitě viděly jenom pár dílů a odvažují se hodnotit), a protože tuším že podobně jako v případě Buffy (ale i třeba Xeny) se v tomto seriálů skrývá mnohé, co není na první pohled vidět. 1 SÉRIE: Seriál začíná celkem vlažně, Angel řeší v každém díle jeden případ. Epizoda se Spikem výrazně vybočuje a je jednoznačně nejlepší. 13. epizoda byla hodně zajímavá, skoro až připomínala Deep Space 9.. ;-) Tak první série je za mnou, občas mě Angel bavil i víc než Buffy. Poslední díl mě pořádně nažhavil na druhou sérii, která věřím, že bude po této rozjezdové daleko lepší. Angel je vlastně, alespoň zatím, takovým odkladištěm postav z Buffy. Překvapivě to ale vůbec nevadí a z velké miry i díky charismatu hlavního hrdiny je hodně koukatelným seriálem... 2. SÉRIE: Do druhé série vlítl Angel po hlavě, konečně je tu větší návaznost mezi jednotlivými díly a atmosféra a napětí houstne... jen tak dál... Byl jsem zvědav na závěr série, protože v paralelně běžící sérii Buffy byl závěr zatím nejlepší se zvšech sérií. A ani Angel nezklamal, někalikadílový výlet do jiného světa byl parádní a přinesl seriálu oživení v podobě nové postavy. 3. SÉRIE: Seriál si drží výbornou úroveň, epizoda Billy měla parádní horrorovou atmosféru. Wesley se mi zamlouvá čím dál víc, od té doby, kdy se poprvé objevil v Buffy, prošla jeho postava velmi zajímavým vývojem. O Cordelii nemluvě. Od sedmé epizody se tato série rozjíždí velmi, velmi zajímavě. Dal jsem tři díly hned po sobě, což se mi snad ještě nestalo... 4. SÉRIE pokračuje v podstatě ve stopách třetí, častěji se ovšem mluví o nějakém velkém zlu, které se blíží. Což už ovšem začalo v 1. sérii, a zatím nic moc... hmm, závěr byl sice fajn, ale na souběžně běžící závěr Buffy to nemělo. 5. SÉRIE už mě nějak nebaví. Nejspíš to bude tím, že Buffy skončila a Angel mě prostě samostatně nebaví? Nevím, on se seriál hodně proměnil, hrdinové vylezli v podstatě z podsvětí a teď si hrají na právnickou firmu? WTF... A teď už je to definitivní. Pátá série je slabá. Až na pár (myslím, že dva) vtipné díly (s plyšákem a v Itálii) jsem to celé dokoukal jenom se sebezapřením. Ale i tak jsem rád, že jsem dal celého Angela, i když Buffy je lepší. Nejvíc se to projevilo na závěru. Zatímco konec Buffy je epický, až monumentální, konec Angela snad ani nestojí za zmínku. ()

Lum3n

Po třetí sérii se cesty Buffy a Angela rozcházejí a vzniká seriál Angel. A jak to dopadlo? Problém Angela je, že proti Buffy vlastně nepřináší nic moc nového - ano, jde bezesporu o povedený seriál, ale chybí nějaké větší množství scén, které byste chtěli znovu vidět, vyjímečné epizody, které byste si chtěli znovu pustit. Nic nového nedokázal Angel přinést ani co se týče postav. Všechny zajímavé charaktery známe už z Buffy - Angela, Spika, Wesleyho, Cordelii, Harmony, Darlu, Faith.. pravda, že u vývoje Wesleyho a Cordelie předvedli scénáristi zatraceně dobrou práci, protože jejich přeměna z nic netušícího trouby a lehce arogantní a sebestředné "highschool queen" v Angelovu pravou ruku a zkušeného bojovníka ve Wesleyho případě a v uvědomělou, obětavou ženu a morální základ týmu v Cordeliině, byla zkrátka famózní. Nové postavy už toho ale moc nepředvedli - Lorne byl koncipován jako jednorozměrná vedlejší postava a tak měl i zůstat a Gunn i Fred byli příliš nevýrazní. Zajímavá byla Gwen, ale bohužel dostala prostor jen v pár epizodách a Illyria, která se dostala ke slovu také jen na pár epizod - škoda, protože obě postavy mohly být pro seriál velikým přínosem. Hlavní výhodou Angela je vyrovnanost sérii, takže velké výkyvy kvality jejimž jsme byli svědky v Buffy tu více méně nejsou. Takže závěrem - pro fanoušky Buffy asi povinnost, pro ty co jí hodnotí průměrně je Angel zbytečnost a Buffyversem netknutí jedinci by Angelem určitě začínat neměli. Série 1,2,3,4 - 80%, Série 5 - 90%. ()

BloodyVamp

Angel je především výborným spin offem neméně výborného seriálu Buffy: The Vampire Slayer. Angel má především zcela jinou atmosféru než Buffy. Nabízí zde propracovanější a nezřídka zajímavější mytologii, je temnějším seriálem (hlavním tématem je vykoupení duše) a nabízí zde propracované postavy, které se těm z Buffy nejen vyrovnají, ale mnohdy se Whedonovi povedlo pracovat s charaktery naprosto bravurně. Za těch pět sérií prodělají obrovský vývoj (např. Wesley). I pilot se oproti Buffy povedl o poznání lépe, první řada je sice rozjezdová, ale i tak nabízí mnoho vynikajících dílů a skvělé finále. Druhou řadou příběh nabírá na obrátkách a třetí a čtvrtá graduje (i díky vynikajícícm flashbackům z Angelovy temné minulosti). Pátá je naopak zcela jiná (i díky mému oblíbenému Spikovi) a spíše než o ucelený příběh se opírá o skvěle napsané stand-alone epizody. A finále je skutečně nezapomenutelné. Zvláštní pochvalu také dostávají pánové Christophe Beck a hlavně Robert J. Kral, kteří se postarali o velmi temnou a dynamickou hudbu k seriálu. Jeden z mých nejoblíbenějších seriálů vůbec. ()

jurama525

Tohle je pro mne měkolikanásobně lepší než Bufyy . Angel a spike tu mají prostor který naplno využívají a seriálu to rozhodně nic na kráse neubira. Škoda jen že bylo tak málo sezon . Ještě na par dalšich to zaručeně mnělo . Jimak masky a triky dobry . Co se tyka podobnosti z Buffy tak tu najdete u hlavních představitelů a v pár zmínkách . Jinak si Angel šel svou vlastní cestou a nebylo to naškodu, ()

lucifrid

Buffy je pro mě tou největší srdcovkou, takže Angela jsem nemohla vynechat. Není horší, není lepší, je jiný. Ač je Buffy postavená hlavně na hláškách, úžasném vývoji postav a tématech, které (zvláště v době vysílání seriálu) jinde nenajdete a někdy bývá dost temná, tak Angel je o trochu temnější. Má samozřejmě ale postavy, které tuto temnotu vyvažují a občasná Angelova mimóznost je osvěžující. Sezóny mi přijdou trochu celistvější než u Buffy, i když občas se objeví epizoda, která by se dala považovat za zbytečnou, ale to jen hodně výjimečně a zpětně stejně epizodu oceníte. Na Angelovi je nejvíc vidět, jak měl Whedon naplánovaný každý krok. Veškerý vývoj postav (hlavně Cordelie), šokující události (především Blondie Bear v páté řadě) a náhlé zvraty (úplný obrat ve finále řady čtvrté) vám přijdou naprosto přirozené a vše do sebe naprosto zapadá. Občasné návštěvy postav z Buffy a nenápadná propojení epizod jsou nádherným bonusem a zakomponované jsou tak, že neruší, ale zahřejí u srdce. Ještě bych vypíchla změnu dějiště ve třetí řadě a citlivé odchody postav skrz všechny série. Za mě 100 % a ideální je to samozřejmě sledovat na přeskáčku s Buffy (od 4. řady; tedy s tím, že první tři řady Buffy si zkouknete předem). ()