Upír Nosferatu

• Česko Upír Nosferatu (viac)

Mladý úředník realitní kanceláře Hutter (Gustav von Wangenheim) je vyslán do karpatských hor k hraběti Orlokovi (Max Schreck), aby s ním uzavřel smlouvu o koupi nemovitosti. Po strastiplné cestě jej uvítá hrabě na svém hradu. S příchodem první noci však Hutter zjišťuje krutou pravdu, hrabě Orlok je totiž upír. Friedrichu Wilhelmu Murnauovi se nepodařilo získat práva na zfilmování románu Brama Stokera "Dracula" a tak pozměnil jména osob a dějiště příběhu zasadil do fiktivního městečka Wismar. Zajímavostí také je, že Murnau natáčel scény z Orlokova hradu na slovenském Oravském zámku. (caligari)

JimiH

Velmi působivý snímek německého expresionismu. Závěrečné dva akty bohužel nedosahují kvalit těch zbylých, jinak by to bylo za plný počet. ()

asfalt

Zaplatal som ďalšiu medzeru v mojej znalosti klasických filmov. A tento je kult. Uznávam som trochu zaujatý, keďže tento námet je vôbec môj najobľúbenejší, určite nejde o to najlepšie spracovanie, avšak na svoj vek je tento snímok fascinujúci. Navyše zvuková kulisa dodáva filmu niečo navyše. Mne sa to veľmi páčilo. ()

parabellum

Klasika a spoluzakladatel žánru hororu, to vše je Nosferatu. Plno dnešních hororů nesahá Nosferatu ani po kotníky !!! Vynikající M. Schreck, který i po 86 letech budí perfektní hrůzu a vystihuje to nejčistčí zlo. Bohužel něco mi chybí do dokonalosti, snad po dalším zkouknutí přídám hvězdu navíc. Zatím dávám 89%!!!!! ()

siloalampa

Videl som to v kine s hudbou DG 307(plastic people...) Keby bol premietač schopný napasovať to tam správne a tá hudba by nešla 3min. pozadu, bol by to určite nevšedný filmový zážitok. Nakoniec to vlastne aj bol nevšedný zážitok:) 80% ()

helraiser

HODNOCENÍ: Nosferatu je zaručeně jeden z nejlepších hororů všech dob, ne příběhem, ne triky, ale svou filmovou hrůzou, děsivostí, ale především kvůli nejděsivějšímu ztvárnění upíra vůbec, díky monstróznímu Maxi Schreckovi, který se svým ztvárněním upíra zapsal do historie filmového hororu. Jedná se vlastně o průkopníka a praotce všech upířích filmů, který udává jasně pravidla žánru. Film je naprosto úchvatná podívaná pro každého správného hororového fanouška, ne ovšem pro ty pro které je nejdůležitější hodně hnusné digitální krve, či hnusné digitální triky. Tohle je prostě kus filmové historie, začátek hororu, legenda mezi legendami. Krása pohledět.Kdybych měl Nosferatu ohodnotit několika slovy tak musím napsat: excelentní, dokonalý horor, který divákovy spolehlivě nažene husí kůži i bez hektolitrů krve a triků. Jednoznačně povinnost. Každý hororový fanda by měl mít tento film zlatě zarámován na zdi nad postelí. ()

Nail

Max Schreck výtečný v hlavní roli. Celá postava - dlouhé nehty, špičaté uši, holá hlava mě udivovali po celou dobu filmu. Je to prostě skvost, více netřeba dodávat.... ()

emriq

I beze slov je to nejhrůznější horor, jaký jsem kdy viděl. Viděl jsem ho jednou když jsem byl malý klučina, týden jsem pak nespal. Viděl jsem jej nyní a zkušenost se víceméně opakovala. Žádné nože, potoky krve a střevazbřichaven. Zásadně nedoporučuji se koukat večer, za předpokladu že se chcete vyspat:) Max Schreck roli zahrál výborně a řekl bych, neopakovatelně. Film je výborně natočen, zahrán a celkově je to jeden z filmů, které by měl dle mého názoru každý alespoň jednou shlédnout. ()

mi-ib

Nemohu dát snímku vysoké hodnocení jen proto, že je někým považováno za klasiku. Chápu, že v roce 22 mohlo jít o nejděsivější a nejpůsobivější snímek, ale z dnešního pohledu tomu tak není. Místy mi film připomínal ne horor, ale parodii na sebe samu. Čekal jsem, že budu mít s němým snímkem problém, ale doufal jsem, že jeho síla ční v jakési atmosféře. Bohužel jsem se pletl. Snad kromě Maxe Schrecka se z dnešního pohledu nepovedlo nic. Z úcty dávám slabé 2*. ()

Biopler

Túto legendu medzi horormi som videl dvakrát. Po druhej projekcii viem doceniť silu tohto prelomového diela. Prelomového z viacerých príčin. Na tú dobu je kamera perfektne využitá, pochváliť treba tiež kompozíciu. Režisér Murnau sa nebojí točiť v exteriéroch čo bolo vtedy nevídané. Má kopec nápadov, rád sa hrá s tieňmi, hlavne v závere, a s pomocou démonického Schrecka navodzuje tú správnu hororovú atmosféru. Skutočne, zjav Schrecka ako upíra je impozantný, aj dnes a to je čo povedať. Viem, niekomu sa to môže zdať odveci čo tu táram, ale do úvahy treba brať možnosti vtedajších filmárov. Páči sa mi, že od okamihu kedy Nosferatu zbadá Ellen, sa pred divákom rozvinú tri mini príbehy, či tri cesty k nej. Ich narácia a strih sú na vysokej úrovni. Postava Knocka je záhadou vo filme. Možno to tak má zostať, ale ja v tom badám istú tajomnosť akú má i doktor Caligari. Taký malý expresionistický odkaz Murnaua na Wieneho. ()

Carthorias

LFŠ 2018, Film 6: Přišlo mi, jak kdyby Murnau film roztočil, a někdy v průběhu mu došlo, že by stopáž byla přes 4 hodiny a raději to rychle utnul. Jak jinak vysvětlit fakt, že děj z knihy je dodržen prakticky řádek po řádku až do vylodění, a potom dojde ke scénaristické zkratce a místo epického souboje s cikány, Slováky (!) a upírem je zde pouze sluníčko. Jinak musím celkem pochválit spád děje a dnes už naprosto ikonickou vizáž Maxe Schrecka v titulní roli. Akorát ti Slováci mi tam chybí. Protože jak ví každý kdo četl Draculu, mají statné valašky a široké klobouky a jsou velmi nebezpeční. ()

Agarwaen

Skvělé, skvělé, skvělé!!! Hezky se tu ukazuje výhoda němého filmu - když to nejde se zvukem, musí se o to víc zapracovat na vizuelní stránce..A to se tady opravdu povedlo.. Perfektní expresionistické kulisy, v hlavní roli přesvědčivý Max Schrek.. Dodnes děsivé, možná nejlepší horor všech dob. I když Wieneho Kabinet doktora C. taky stojí za to.. ()

Syl Wes Ter

Nemý horor z roku 1922. Niekto by si pomyslel, že to je žart. Ale aj v súčasnosti má tento film čo ponúknuť pre diváka. Tento film má v sebe niečo mrazivé a temné. Možno je to dané výberom prostredia, natáčalo sa aj na Oravskom zámku. A ešte niečo, Max Schreck v skutočnosti neni človek, ale upír. ()

Zevon

Opravdu účinné i po tolika letech. Není třeba se dívat na tento film ani z pohledu doby, jedná se o nadčasový snímek. Max Schreck je ďábelsky realistický. Pusťte si večer před spaním, přeji Vám, jak říkají mí slovenští přátelé : "príjemné zimomriavky!" ()

spofford

Stokerův Drákula je založen převážně na popisu prostředí a dialogy zde nahrazují dopisy. Předloha zdá se býti dokonalou pro němou filmovou adaptaci, která je plně založena na hře světla a stínu. Ze snímku čiší expresionismus a náklanost samotnáho režiséra (F.W.Murnau) k tomuto tehdejšímu německému hnutí. Právě Murnaud zde utváří několik upírských mýtů, které jsou obecně známy i v dnešní masové kultuře. Záběry, kdy se Orlock blíží s jistou primitivností tvora lačnícího po krvi jsou ohromující svou prostotou, která děsí. Upír se řídí jen svým instinktem...promyšleně působivá jednoduchost, která děsí...je hřích tento film nevidět. ()

haWranka

Moje premiéra co se týče němýho filmu. Byla jsem nadšená, ale přesto si připadám jako barbar. Prostě při určitých scénách, kdy původní publikum strachy nedejchalo, jsem se musela usmívat. Btw, moc by mě zajímalo, jak je to s původní hudbou, protože ty metalový zvuky elektrických kytar byly sice fajn, ale k filmu z počátku minulýho století se mi jaksi nehodily... ()

Arequipa

Černobílé podání, tísnivá hudba a skvěle vybraný démonický Max Schreck způsobili, že jsem se opravdu bál. Jeden z těch starých filmů, který snadno osloví i součastníka. ()

Remake Nosferatu vznikne v Praze

25.08.2021

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (viac)

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

19.10.2015

Historicky první zpracování Stokerova Draculy, jeden z nejstarších evropských zvukových filmů, snímek oscarového Michaela Hanekeho, nejnovější film z dílny kultovního Fatiha Akina Šrám či vizuálně… (viac)