Upír Nosferatu

• Česko Upír Nosferatu (viac)

Mladý úředník realitní kanceláře Hutter (Gustav von Wangenheim) je vyslán do karpatských hor k hraběti Orlokovi (Max Schreck), aby s ním uzavřel smlouvu o koupi nemovitosti. Po strastiplné cestě jej uvítá hrabě na svém hradu. S příchodem první noci však Hutter zjišťuje krutou pravdu, hrabě Orlok je totiž upír. Friedrichu Wilhelmu Murnauovi se nepodařilo získat práva na zfilmování románu Brama Stokera "Dracula" a tak pozměnil jména osob a dějiště příběhu zasadil do fiktivního městečka Wismar. Zajímavostí také je, že Murnau natáčel scény z Orlokova hradu na slovenském Oravském zámku. (caligari)

BlackTom

Od začiatku do konca som nemohol uhnúť pohľadom. Silné umelecké dielo, ktoré vzniklo vďaka mimoriadnemu citu F. W. Murnaua a ešte väčšej tvrdohlavosti pôsobí nadčasovo ešte aj takmer o sto rokov neskôr. Každý obraz je orgazmom, každý tón hudby slasťou. A tých pár minút, ktoré Max Schreck strávil na plátne je najsilnejšími okamihmi hrôzy, hnusu a dokonalosti v dejinách. Veľké bravo. Povinnosť pre každého, kto miluje film kvôli filmu. ()

Ragdoll

Inu, vůbec to není špatný film. Jenže já nedokážu sledovat, byť jen hodinu a půl, starý, němý snímek bez toho, že by jsem se nezačal brutálně nudit. Kvalitu vůbec neupírám, na svou dobu je to bezpochyby skvělé dílo, ale rozkoukal jsem to víckrát a pokaždé se stejným výsledkem, takže chyba je nejspíš na mém přijímači. Nemůžu nezmínit místy pravou hororovou atmosféru a jestliže její kouzlo funguje i dnes, tak je to obdivuhodný výkon. Ale jak jsem řekl: nejsem fanouškem podobných filmů a to se asi nikdy nezmění. ()

Wally

Tyyyyjo...na to kolik je tomu snímku let, se jedná o hodně dobrou podívanou se skvělým varhaním doprovodem! Ani ty roky tomu nebrali na temnotě a napětí. Skvělé! ()

Zagros

Upír Nosferatu byl pro mě překvapivě utahaný a místy až nudný film. Atmosféru měl sice lepší než o pár let později natočený Dracula, ale především díky hudbě, která dokázala některé scény skvěle zdramatizovat sama o sobě. Samotný a velmi povedený Nosferatu se bohužel objevil jen v menší části filmu, ve většině jsem jen nezaujatě sledoval obyčejné lidi. Několik silných scén na druhou stranu zase sráží několik logických chyb v ději. A mně tak nezbude, než nakonec nechat průměrné tři hvězdy. Ještě popřemýšlím, jestli se vůbec mám pustit do verze z roku 1979, na které mě ale láká Klaus Kinski. ()

borec999

Jediný nemý horor, aký som mal možnosť vidieť. Jediné, čo v ňom stálo za pozornosť bol Max Schreck, ktorému sa aj bez slov podarilo vytvoriť aspoň nazvime to náznaky hororu a 2-3 scény s ním boli skutočne kvalitné(truhla,tiene). Okrem Schreckovho výkonu zaujal aj jeho výzor, resp. maskovanie - úprimne verím že doboví diváci z neho museli byť posraní až za ušami a keď je pravda, že ho maskéri ani nemuseli príliš maskovať, tak radšej ani nechcem vedieť ako vyzeral v realite. Inak však Nosferatu dnešnému divákovi už nemá príliš čo ponúknuť a 3* hodnotím hlavne z úcty k tomu, čo znamenal Murnauov film vo svojom čase a z obdivu nad Maxom Schreckom, ktorého knieža Orlok (resp. Drakula, keďže tvorcovia žiaľ nezískali práva na knihu) sa zaslúžene stal jednou z prvých legendárnych postáv hororového žánru... ()

Revolver

Murnau jako první režisér začal točit v exteriérech, nebýt jeho, kdo ví kdy by kamery vytáhly paty z ateliérů. Nosferatu je první a určitě nejlepší zpracování Dráculy. Mistrovsky vygradovaná, neskutečně děsivá atmosféra prolíná celý film, dvojnásob pokud je na scéně ďábelský Max Schreck. Za těch 85 let film neztratil nic ze své krásy. ()

tereza_p

LFŠ 2008...pravděpodobně jsem kulturní barbar, ale mě tohle absolutně nezaujalo (nehledě na to, že jsem i přes živou, celkem hlasitou hudbu dokázala usnout). ()

Paity

V podstatě naprostá klasika upírovského žánru, od kterého se odvíjí ta další díla. Upír Nosferatu je navíc příšerně ošklivý. ()

Scevola

Na svoju dobu po technickej stranke vyborne natocene. Aj Nosferatu ma az priam neuveritelnu "charizmu". Zial po pribehovej stranke je to velmi slabe a preto za 3 *. 6/10 ()

HArna

Tak, dal jsem 3* a možná bych dal i míň,ale možná skoro před stoletím bych to ohodnotil jinak.Můj problém je ten,že se nedokážu do filmu vložit.Holt,je to pro mě fakt starý,spíš mě to zajímalo po té historické stránce. ()

Knowho

Legendární a zcela i dokonalé dílo z roku 1922. Už od 1. minuty cítíte, že se bude dít něco sakra děsivého- a máte pravdu. Film se nádherně umí přenést z poklidné hudby a sluníčkového prostředí do daleko děsivější a temnější hudby a pochmurného prostředí. A ano hudba tohohle filmu je velmi důležitá, protože je to skvělí podkres pro náš tajuplný a děsivý příběh. Ano, můžeme si říct: ,,Je to ale jen kopírka Draculi! Jen z Draculi udělali Hraběte Orlocka a z Jonathana Harkera Huttera. Jenže tenhle film má něco co dokázal málokterý Draculův film- atmosféru, hudbu, a přirozeně děsivý vzhled našeho hraběte Orlocka. ()

Bafo

Nemecky expresionismus, zacatky filmu, chcete se v nem vyznat ? Tendle film proste musite videt a nevadi ze neumite nemecky, jeden ze zakladu kinematografie. Murnau byl na svoji dobu opravdu vyjmecny reziser (kdo stihl jeho prehlidku v Prazskem kine Aero tak si toho je vedom). ()

Arach.No

Klenot žánru. Dokonalá hra světel a stínů. A v neposlední řadě snad nejlepší herecký výkon jaký jsem měl tu čest shlédnout, samozřejmě mluvím o Maxi Schreckovi, který je v roli Nosferatu přímo démonický. Friedrich W. Murnau natočil skvost všech skvostů, nepřekonané a řekl bych i nepřekonatelné veledílo. Klaním se tak hluboko jak jen můžu a pokud snad někdo někdy natočí tak dokonalý film jako je tento, tak se mu bez studu pokloním také. Aby jste si tento film vychutnali ještě lépe, doporučuji se po něm podívat na "film o filmu" Ve stínu upíra. ()

colapso

Klasika,která bohužel není pro příznivce saw a jim podobných(ve filmu se nemluví(což je podle data vzniku jasné) a netečou zde potoky krve) pro ostatní základní kámen hororového žánru. ()

unagi

Perfektný výkon herca Maxa Schrecka a taktiež režiséra Friedricha W. Murnaua ! Od môjho útleho veku som zbožňoval Upíra Nosferatu, mal som aj knižku pri ktorej som ako 6 ročný plakával (strašil ma krsný otec) :D Oblúbený horor a aj napriek roku výroby 1922 patrí medzi moje obľúbené filmy ! ()

Mleako

Spousta starých němých filmů mě dokáže oslovit i po letech, hraběti Orlokovi se to ale moc nepovedlo a většinu času jsem se celkem nudil. Dávám tři za hezkou kameru a povedené režisérské nápady. A Max Schreck vypadal chvílemi, jako když má dubový kolík zaražený do konečníku místo do srdce:) ()

pakosak

Dost dobrý! Trochu jsem se zprvu obával, přeci jen se každý den nedívám na film z roku 22... ale výsledek dalece přebil předsudky! Vážně, skvělá atmosféra, drsnej hlavní záporák, super hudba a parádní textové vložky :) ()

Remake Nosferatu vznikne v Praze

25.08.2021

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (viac)

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

19.10.2015

Historicky první zpracování Stokerova Draculy, jeden z nejstarších evropských zvukových filmů, snímek oscarového Michaela Hanekeho, nejnovější film z dílny kultovního Fatiha Akina Šrám či vizuálně… (viac)