Upír Nosferatu

• Česko Upír Nosferatu (viac)

Mladý úředník realitní kanceláře Hutter (Gustav von Wangenheim) je vyslán do karpatských hor k hraběti Orlokovi (Max Schreck), aby s ním uzavřel smlouvu o koupi nemovitosti. Po strastiplné cestě jej uvítá hrabě na svém hradu. S příchodem první noci však Hutter zjišťuje krutou pravdu, hrabě Orlok je totiž upír. Friedrichu Wilhelmu Murnauovi se nepodařilo získat práva na zfilmování románu Brama Stokera "Dracula" a tak pozměnil jména osob a dějiště příběhu zasadil do fiktivního městečka Wismar. Zajímavostí také je, že Murnau natáčel scény z Orlokova hradu na slovenském Oravském zámku. (caligari)

hanagi

Jsem asi trochu zklamaná, Nosferatu se na plátně objevuje jen sporadicky a Max Schreck pro mě nemá tak silné charisma jako jako jeho nástupci - Klaus Kinski a Willem Dafoe. ()

Master19

Více, než dobové "triky" a démonický vzhled hraběte Orloka, mě zaujala práce s kamerou. Ta je úžasná a dělá z Upíra Nosferatu nesmrtelné dílo. Záběry z tehdy nepředstavitelných úhlů, zachycování stínů - tedy v podstatě barev a jako třešnička na dortu zaběry lodí. Na jeden z nich (kdy kamera jakoby najíždí na kolem jedoucí loď) jsem hleděl v němém úžasu. Dnes se to může zdát jako kýč, ale vzhledem k roku vzniku jde o opravdovou lahůdku. Rozhodně však nezatracuji celkovou atmosféru, na film se nedá jen tak zapomenout, ale musím přiznat, že existují i jiné "předpotopní thrillery", které na mě zapůsobily víc. ()

Brain-D

Nebudeme hledět na katastrofální hudbu, která zničí i tu nejděsivější scénu. Na ženu Huttera, která vypadá jako chlap. Ale na hraběte !!! Ten je to hlavní a ostatní je o ničem. Nejvíc mě na něm zaujal kostým a první záběr. Musím opravdu uznat, že masky se povedly, tak dobře. Že musím říci, že jde o nejděsivějšího drákulu. ()

sochy.zirafka

Stařičkého upíra se čas ani trošičku nedotkl :) Nemám nejmenší výtky. Ikdyž možná takového malého hnidopišství bych se dopustil - přerušování toku příběhu kvůli transkriptu dialogů mne nikdy nanadchlo. Němost filmu má své kouzlo...Ale budiž, doba byla taková. I tak patří do kategorie "must see". ()

Terzeus

Murnau má v Nosferatovi všetky atribúty na stvorenie silného hororu. Pomaly buduje napätie, nepoužíva zbytočne veľa textu, snaží sa vyjadriť hlavne obrazom ako je to v nemých filmoch obvyklé, používa statickú kameru, do ktorej záberov sa mu vždy darí vtesnať presné množstvo informácii, ktoré chce divákovej perspektíve ponúknuť. Oceňujem aj výborného Maxa Schrecka... taký démonický zjav sa u dnešných filmových upírov nevidí často. Čo ma privádza k bodu, ktorý chcem spomenúť a síce, že poňatie motívu upírov v Twilighte je napriek jeho osobitnej slobodnej interpretácii predsa len ničením pôvodnej témy. PS: nočná scéna na hrade je skvelá! ()

hroubek

Moc děkuji uživatelce mkubalikova za tuhle filmovou výzvu. Bylo to něco úplně jiného, než na co jsem normálně zvyklí. A celkově mě to sedlo a bavilo. Má to velmi dobrou atmosféru, fungující hororové momenty a ve své době to muselo vystrašit spoustu diváků. Jediné co mě tolik nevzalo byl poslední akt, který mě přišel trochu uspěchaný. Byla to dobrá výzva a moc za ní děkuji. ()

blackJag

Film je esenciální citací slavné předlohy Brama Stokera DRACULA - dalo by se přímo mluvit o adaptaci, Murnau měl však v době vzniku filmu problémy s právy. I přes některá dějová zjednodušení a okleštění od přemíry postav se podařilo zachovat specifické aspekty románu a hlavně se podařilo dílo uvést pod názvem, který se jeví minimálně stejně úderně, jako Drákula. Nosferatu tak i dnes působí velmi sugestivně a nedokáže nudit ani minutou své němé délky. 100% ()

Dreadd

I přes pozměněná jména postav je naprosto jasné, že se jedná o adaptaci slavného Stokerova románu, protože příběh se od své předlohy nijak neodchyluje. I přesto nakonec skončil u soudu, jehož verdiktem bylo nařízení zničit všechny kopie filmu, což se naštěstí nepovedlo. Ačkoliv Nosferatu už oslavil své 90. narozeniny, rozhodně ještě nepatří do starého železa. Především díky nezapomenutelnému Maxi Schreckovi a návrháři jeho kostýmu. Jeho dlouhé pazoury, špičaté uši a démonická tvář, ještě umocněné atmosférou Orlokova sídla, musely ve své době děsit většinu diváků. Na svou dobu vyniká i výborným technickým zpracováním, Orlokovo vstávání z rakve je velmi působivé. Samozřejmě pro němý film je velmi důležitý hudební doprovod, existuje několik verzí a může ovlivnit celkové vnímání filmu. ()

mcleod

Dokonalý horor, kterým Friedrich Murnau i dnes stále dokazuje, že pravý strach a děs není ukryt ve velkolepých efektech, barvě a famózním zvuku, ale v obrazu tmy a z ní vystupujících přízraků. Film je natočen opravdu geniálně, záběry s Maxem Schrekem jako hrabětem Orlokem jsou jedny z nejpůsobivějších filmových scén vůbec. Příběh je jednoduchý (Stokerův Drákula byl zjednodušen pouze na nejjednodušší dějovou linii a místy trochu doplněn), ale to filmu vůbec neubírá na schopnosti diváka zcela pohltit. Jen ta hudba mi přišla trochu mimo. Proto jsem také s naprostým nadšením přijal zjištění, že k filmu natočila hudbu výborná undergroundová kapela DG 307. Bylo to parádní spojení velkého filmového a hudebního zážitku... ovšem s malým rozmrzením, že mi hudba časově vůbec neseděla k filmu a často jsem musel film nebo hudbu posouvat. Pavel Zajíček zřejmě hudbu složil k jiné verzi a já nutně musím zjistit k jaké :-) ()

Autogram

Dá sa na to pozerať ako na zaujímavosť z dôb začiatkov filmového umenia, ale plnohodnotný filmový zážitok z toho asi dnes ťažko niekto dosiahne. Hororové prvky boli strašidelné možno niekedy, príbeh sa vyvíja v nemom podaní tiež ťažkopádne, len tie masky a hlavný upírsky hrdina boli na úrovni. Takže historická zaujímavosť, pre mňa nič viac. ()

TheRoller

"Your wife has a lovely neck..." Nosferatu sa na plátne v pomere k dĺžke filmu objaví asi ako Dr. Lecter v Mlčaní jahniat a vyvolá podobnú hrôzu. Zvyšok je však tááááááákto nudný. Druhú šancu tomu ale určite dám. Ktovie prečo ho bolo vidieť v odraze zrkadla... :) Najlepší moment: Nosferatu na Oravskom hrade. ()

Miki8888

Horory nemusím, protože jsou nuda. Aspoň jsem si doplnil vzdělání. Na svou dobu jistě fajn, ale dnes prostě nic převratného. Asi mi uniklo, co z tohohle snímku všichni čerpají za inspiraci. ()

Jaro.Krafcik

Hodnotenie s číslom 8.400. Tak na to že bol celý film nemý ma celkom zaujal. Zub času vidieť a kvôli nemu lepšie hodnotenie nebude. Ale ide určite o zápis do kinematografie, legendárny film ktorý má overený fanúšik filmov a seriálov a veľmi dobrý kamarát.. vo svojej topke, mimochodom toto hodnotenie patrí jemu. A taktiež som ho pred pár dňami predbehol a držím sa pred ním stále, uvidíme kto dá prvý top 50ku ale bude to veľmi tesné. A ešte k filmu, bolo to lepšie ako remake phantom nosferatu z roku 1979. Seriál som ešte nevidel ale vraj za veľa nestojí. 4* ()

spikey1

Možná poprvé použita Animace, neuvěřitelná hra stínů, a horor položen na tajuplnu a kontaktu se zlem, gradující v dechberoucí finální scéně, neuvěřitelný snímek. ()

mikulem

Skvělá úvodní pasáž v Karpatech bohužel značně utrpí zdlouhavou druhou polovinou filmu a myslím, že vím proč. Je to kvůli malému výskytu hraběte Orloka (Celkem jen 9 minut? To je málo.). Každý záběr s Orlokem je pohlazením po duši, každý záběr bez něj je pak jen čekání. ()

Remake Nosferatu vznikne v Praze

25.08.2021

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (viac)

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

19.10.2015

Historicky první zpracování Stokerova Draculy, jeden z nejstarších evropských zvukových filmů, snímek oscarového Michaela Hanekeho, nejnovější film z dílny kultovního Fatiha Akina Šrám či vizuálně… (viac)