Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Veľká Británia, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

Ozzy2

Seríál dobře ukázal, co jsou rusáci za xindl.Gorby, ten opěvovaný státník byl stejné prase, jako každý politik v tomhle bordelu.Ani na konci si neodpustil lež.CCCP se rozpadl, protože byl ekonomicky na dně, Černobyl s tím nemá nic společného.Rusko neustále zamlčuje informace a lže, v tomto ohledu se vůbec nic nezměnilo.Novodobý Stalin, bývalý šéf KGB Putin je toho důkazem.Škoda, že je Němci nerozsekali na sračky.A angličtina super, v ruštině bych se na to nedíval a to by byla škoda. ()

Narayan

Po tom co mi totálně dokurvili Hru o Trůny, jsem si nutně na něčem potřeboval spravit chuť. A nemusel jsem hledat dlouho. Tenhle seriál je naprostej klenot. Seru vám na draky, ať žije atom. ()

dudunecek

Častokrát říkávám, že mi nepřijde, že se už točí nějaké silné, kultovní a revoluční projekty. Všechny mnou milované a kritiky doceněné projekty už byly dávno dotočeny, nebo se během produkce nějak posraly (Trůny). Minisérie Černobyl mi ale zase dává naději, že schopní lidé pořád dokážou natočit skvělé, silné a zásadní drama, které nás nejen zabaví, ale i vzdělá, dojme a rozšíří obzory. Černobyl je momentálně dle všech kritiků a všemožných žebříčků jeden z TOP televizních projektů historie. A naprosto právem. Když jsem netrpělivě 14. dubna čekal na seriálovou událost roku (GoT), vyšel trailer na seriál o Černobylu. Pár znamějších herců, šedivá paleta barev, nádherná kamera. "Jé, on bude nějakej seriál o Černobylu, zajímavý!" řekl jsem si. Nevěřil jsem hlavně té látce. Ano, něco jsem o té katastrofě věděl a bylo mi jasný, že ty události budou zdramatizovaný, protože ta pravda je docela nuda. Věděl jsem o těch vojácích, co tam na minutu vybíhali na střechu, aby odházeli sutiny. Znal jsem příběh hasičů a obyvatel Pripjaťi, kteří byli navždy zbaveni domovů. Ale nikdy jsem neznal jména a příběhy konkrétních lidí. Poslední epizoda se zameřovala hlavně na otázku pravdy a lži. Ukázalo se, že pravda není nejen nudná, ale díky vynikajícímu vyprávění temná, hnusná, depresivní a mnohem osobnější, než by kdo čekal. Ta pravda se vám během pěti hodin dostane pod kůži stejně, jako ta radiace. Pravdou je to, že jsem se tehdy v dubnu docela mýlil. Pravdou je to, že teď o té katastrofě možná vím až moc. A pravdou je to, že lepší seriálový projekt tu dlouho nebyl, a taky dlouho nebude. Často se mě lidi ptají, jak můžu na ty přiblblé filmy a seriály pořád čumět a hltat je. Až se mě na to zas někdo zeptá, pustím jim Černobyl. ()

Ivo

Už dlouho se mě nějaké filmové dílo nedotklo tak do morku kosti jako seriál Černobyl (a to jsem se nejdřív trošku ošíval že bych se na něco takového šel vůbec podívat). Obvyklý LA filmový patos, dojáky, romantika i akce odsunuty stranou a zůstává jen drásává, fosforeskující, hypnotická, beznadějná a dech zpomalující depresivní realita zpodobněná naprosto mimořádným a obdivuhodným uměleckým způsobem do nejmenších detailů (včetně hudby), před kterým je třeba jen hluboce smeknout. Těžko se u toho dýchá a člověk má pocit že z obrazovky na něj padlo i trochu té radiace. Uff ... K naprosté dokonalosti tomu chybí snad jen to, že to celé není v ruštině ... ta angličtina tam přece jen 100% nesedí ... V každém případě to (aspoň pro mě) zůstává jedním z naprostých filmových vrcholů ... A ano - vzpomínám si na ty nesmělé zprávy, které jsme poslouchali v ČT v dubnu 1986 .. že něco drobného se na Ukrajině přihodilo ... ()

HenryIvan

Pre všetkých, ktorí neboli oboznámení s problematikou dostatočne hlboko. Človek sa veľa dozvedel a tak trochu si aj uvedomil, koľko málo chýbalo k tomu, aby sme tu dnes ani neboli. ()

Torgal

Seriálový fenomén roka. Neskutočne vťahujúca dramatizácia Černobylskej havárie a následného boja s časom, všadeprítomnou, ale neviditeľnou smrtiacou radiáciou a tiež so skostnatelým systémom. Na tragédiu sa pozerá optikou emocionálne silných scén, kedy jednotlivci musia činiť ťažké rozhodnutia a je nutné prinášať obete. Nie všetko je ale perfektné, napríklad štvrtá epizóda už pôsobila ako výplňovka. Záverečný diel s najnapínavejšou prednáškou fyziky v histórii ale potvrdil, že tento seriál si všetok ten hype zaslúži. Chváliť by som mohol ešte dlho, ale musím spomenúť ešte aspoň vynikajúcich hercov na čele s Jaredom Harrisom. Pri tom všetkom ma najviac potešilo to, že seriál sa do maximálnej miery snaží držať skutočných udalostí a tých pár ústupkov smerom k diváckej stráviteľnosti sú v zásade minoritné veci. Skvelý pamätník obetiam a hrdinom Černobylu, rovnako ako memento pre nás ostatných o devastujúcom potenciále jadrovej energie. 9/10 ()

misbos

Jak se HBO zachránilo - aneb - to mi bylo třináct. Detaily... jakejkoliv vědec by si v kanceláři stranickýho činovníka takhle držkovat nedovolil, těch tří potapěčů se nikdo neptal, dostali to příkazem, a celej "nábor" horníků je úplně mimo realitu. A jinak - je to MASTERPIECE. ()

Mara97

Nejlepší možná ukázka zvěrstev komunismu. Seriál, který by se měl pouštět v hodinách dějepisu (nebo možná i fyziky), líp už ten režim ani definovat nešlo. Nedivil bych se, kdyby se Černobyl zařadil do klasik ukazujících totalitní režimy v plné kráse, tj. mezi 1984 a další podobné počiny. ()

Hpatrik

Skutečně výborné dílko s dokonalou výpravou, skvělými hereckými výkony, je to velmi dobře napsané a místy hodně silně atmosférické, díky netradičnímu zvukovému podkresu. Výtečná kamera s velmi nápaditou pespektivou. Čtvrtý díl z velké části věnovaný likvidátorům byl trochu slabší. Záměr tvůrců upozornit na tisíce lidí, kteří se mnohdy dobrovolně podíleli na likvidaci následků havárie, je úctyhodný a nezbytný, ale zbytečně odvádí pozornost od hlavní dějové linky. ()

PEZ

HBO zase raz ukazuje svoje kvality. Parádna forma, žiadny balast, takmer úplne realistické vykreslenie skutočných tragických udalostí najväčšej jadrovej havárie v histórii. Casting sa vydaril na jednotku, natáčanie v Litve prinieslo ten správny komunistický nádych predošlého režimu a kamera, správna réžia a dobrá dramaturgia to len umocnili. Herci boli rovnako vynikajúci, najmä Jared Harris a Stellan Skarsgård. Je skvelé, že sa s tým v HBO nepárali a natočili to len v piatich dieloch. Žiadné zbytočné naťahovačky. Tým, že sa celá táto udalosť skutočne stala, miestami to bol fakt desivý horror. Seriál, ktorý prišiel bez nejakej veľkej reklamy, no behom mesiaca o ňom vedeli všetci. Word of mouth v tomto prípade zaúčinkovalo neuveriteľne. A právom. Veľká spokojnosť. ()

Critic

Bože jak já bych nechtěl žít v době SSSR, sice nám momentálně vládne STBák a komunisti, ale to je snad jen poslední záchvěv těch hnusů, vedle kterých i nejhorší jaderná katastrofa v historii nahání hrůzu s menší razancí. ()

AxelWers

Okomentoval som každú epizódu, tak myslím, že sem komentár netreba. Až na niekoľko nepresných detailov je to spracované celkom dobre, viac mi tam chýbala atmosféra v samotnej Pripjati, tuto to bolo spracované len veľmi povrchne, čo bolo myslím, že dosť na škodu, Ale 5* tomu dám. ()

kersten

Pravdupovediac vďaka recenzii a hodnotení som čakala oveľa ale oveľa viac. Skoro pri každom diele som zaspala. Taká nuda plus mi vadilo uvádzanie nepravdivých faktov, vymyslených osôb na pomerne vysokom poste (vid. Emily Watson) zrejme kvôli zaujímavosti deja. Videla som viacero dokumentov o Černobyle a boli teda omnoho lepšie a reálnejšie. Tento film či krátky seriál je príkladom toho, ako reklama vládne svetom a niekoľko blbečkov tu dvíha hodnotenie, lebo sa všade vravelo že je super geniálny film. Nebol. Pre mňa sklamanie. ()

AngelG

Naprosto, naprosto fantastické! Člověk nemá slov a zároveň jich má tisíc. Není absolutně jediná chyba, která by se tady dala najít. Délka, herecké výkony, kamera, prostředí, masky a soundtrack, který to celé úžasně doplňuje, všechno prostě perfektně pracuje dohromady. Cit pro detail, dobové prostředí, vybavení, oblečení, ale hlavně každý nápis, každá cedule, každý papír, vše psáno v azbuce. Ovšem to nejdůležitější, atmosféra. Po celých pět dílů jsem jen seděla jak přikovaná a s husí kůží hltala každou minutu. Cítila jsem tak strašnou bezmoc, depresi, hněv a lítost, jakou jsme již z obrazovky dlouho necítila. A přesně jak zde Tosim píše, četla jsem a viděla jsem o tom hodně dokumentů, ale když to člověk vidí před sebou, ten celkový dopad, to, kolik tisíců lidí se obětovalo, aby zabránili vyhubení kontinentu, tak je to absolutně o ničem jiném. Takže opravdu tleskám, lepší zpracování není možné. ()

Jakubik

Nejsem žádný seriálový nadšenec. Vždycky mi to přišlo jako strašný žrout času kvůli tomu, aby kvůli sledovanosti mohl vysílat co nejdéle a seriál tak neudrží svoje tempo. Čest výjimkám. Jedna z nich je Černobyl. Na četné doporučení přátel a rodiny jsem s odstupem času tento velmi povedený seriál shlédl. I když slovo seriál je tady při pouhých 5ti dílech trochu nadsázka. Černobyl je přesně ten typ pořadu kvůli kterým těch pár večerů oželíte. Je to velmi hutný zážitek ve všech směrech. Navíc je tak dobře natočen, že i absolutní neználek tématu se všechno hezky a srozumitelně dozví v pravou chvíli. Po všech stránkách opravdu velmi povedený počin. Mohu vřele doporučit… ()

helraiser

Téměř dokonalý seriál o havárii Cernobylu s výbornými hereckými výkony a neskutečnou atmosférou. Jediná malá vada na kráse je až přespříliš té protiruské propagandy, ale jinak není co by se dalo vytknout. Některé scény byly opravdu silné a drsné až člověk žasnul a závěrečný díl u soudu je už jen taková třešnička na dortu. Jednoznačně můžu doporučit. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD