Francúzska depeša Liberty, Kansas Evening Sun

• Česko Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun (viac)

Pri príležitosti smrti svojho milovaného editora Arthura Howitzera jr. narodeného v Kansase v USA sa zamestnanci novín Francúzska depeša Liberty Kansas Evening Sun,- čo sú vysokom náklade predávané americké noviny so sídlom vo francúzskom meste Ennui-sur-Blasé, zídu, aby napísali jeho nekrológ a vzdali poctu jeho práci. Prúd spomienok vykryštalizuje do prerozprávania štyroch konkrétnych príbehov s názvami: Cestopis najsexi častí samotného mesta od The Cycling Reporter; Konkrétne majstrovské dielo, o kriminálne šialenom maliarovi, jeho strážcovi a múze a dravých díleroch; Revízie Manifestu, kronika lásky a smrti na barikádach na vrchole študentskej vzbury; a Súkromná jedáleň policajného komisára, napínavý príbeh o drogách, únosoch a dobrom jedle. To všetko v mierne absurdnom a s nadsázkou prerozprávanom filmovom príbehu. (CinemArt SK)

mira.l odpad!

Co to proboha bylo za krávovinu?? Tahle 108 minut trvající snůška blábolů, nemající hlavu ani patu, o nějakém ději nemuvě, má fakt hodnocení 72%?? Za co?? Může to být sebevíc hvězdně obsazené ( i když Bill Murray, stějně jako Owen Wilson u mě fakt nebodují), ale to nic nemění na tom, že se na to nedá dívat a dotáhnout to do konce s vidinou, že se z toho vyklube něco smysluplného, bylo opravdu hodně náročný. A hlavně zbytečný. ()

Shaqual

Milostný dopis žurnalistice, který určitě nejednoho náctiletého diváka inspiruje natolik, že bych se nedivil, kdyby se stovky pokojíčků po celým světy rozezněly v rytmu pravidelného zvuků mačkání kláves psacích strojů. Protože tak inspirativní filmy Wese Andersona dokážou být a tak idylicky v tomhle snímku zachytil ducha jedné malé redakce někde v Kansasu. Rámcová kompozice sledující tři větší články z francouzského maloměsta tomuhle sedne jako vyšitá a vizuálně je to jako vždy naprosto slastný zážitek. Až teda na pár "handheld" záběrů v druhé (a nutno říct nejslabší) části o pár nabručených studentech, která mě bohužel celá dost minula. Taky je trochu škoda, že postava Billa Murrayho není využitá víc aktivně při spojování jednotlivých kapitol a taky by mě zajímalo jak takový průměrný kansaský čtenář této artové publikace vůbec může vypadat. Naštěstí zbylé dvě linky jsou tak geniální, že se jedná o opravdu malé výtky tomuhle velkému dílu a já jsem mega rád, že maestro W. A. je při síle a svými relativně pravidelnými dary lidstvu dokazuje, že on na svojí kreativitě slevit nehodlá. ()

Mkartaylas56

V podstatě takový milostný dopis žurnalistice (především té "historičtější"), kterému ovšem nechybí Andersonovo typické vizuální zpracování a jemný, leč místy dost absurdní styl humoru. A ačkoliv Wesovu kinematografii zatím nemám nasledovanou a nemohu se tudíž považovat za jeho fanouška, tak mi Francouzská depeše sedla velice (leč jsem měl obavy, že to bude naopak) a nezdráhám ji tedy ohodnotit nadprůměrnými čísly. 70% ()

RAFT

Režisér Wes Anderson  natočil zase další film.Jeho předchozí snímek se mi moc nelíbil .Za to tenhle je dobře natočený,zahraný , tak jak je u režiséra známe.Nechybí ve filmu ani jeho dvorní herci Murray,Wilson a spoustu dalších skvělých herců.70% ()

winstonik

Ako obrázok. Wes je apologét dobra a ani z Francúzskej depeše sa nedá neodísť s pocitom, že veci sa dajú robiť lepšie. Stačí len sadnúť si, odložiť smartfón a pozorovať jeho svet. ()

Niflheim

70 % Tvorba Wese Andersona je pro mě audiovizuálním dokladem vítězství formy nad obsahem. Krásné barvičky, řemeslný manýrismus a nápadité zpracování, které je samo o sobě poutavé, považuji za excelentní způsob lavírování mezi artem a mainstreamem. Ze samotných povídek příběhově přísnější měřítka snesla snad jen ta první s Del Torem, Seydoux, Brodym a dalšími. Další části k divákovi už tolik nepromlouvají – dějový oblouk není navzdory snaze vsouvat jinotaje a moudra do každého druhého obrazu nikterak poutavý a koncentrace hereckých hvězd to vůbec nezachraňuje. Ani Desplatův emocí zbavený apel na nostalgii. Toto andersonovské estétství však určitě není zavrženíhodné, stále jsem se bavil víc než u Grandhotelu. Své fanoušky si to najde, já určitě líp hodnotit nemůžu. ()

Tarhiel

Wes Anderson opäť nesklamal - rovnako svieže, hravé, originálne kamerou aj nápadmi ako jeho Grandhotel Budapešť; oceňujem ten výrečný štýl písania, ktorý naozaj napodobňuje investigatívnu novinárčinu. A vôbec, celý film je jedna veľká homáž dobre odvedenej novinárskej práci. ()

Ewík

(10.03.23): Typické pohyblivé obrazy Wese Andersona s vymazlenými detaily a jako u dalších jeho filmů se opět jedná o vytříbený stylový zážitek - jak vizuální, tak slovní (ach, ta slovní zásoba a ty obraty!). A k tomu výběr herců...naprostá delikatesa! Připadalo mi, jako by se film odvíjel ve stylu dalšího a dalšího chodu, kdy je každý jednotlivý chod výtečnou záležitostí. A na konci filmu se objevil příběh s prominentním kuchařem...no, není to náhoda? :-D (Dlouho jsem žádný Andersonův film neviděla, takže mi jeho styl opět připadá svěží a jedinečný :) ). Mňam. ()

MFloyd

Od Wese jsem už pár filmů viděl, to je asi hlavní problém a důvod nižšího hodnocení. Věřím, že divák, který viděl French Dispatch jako první Andersenův film, bude nadšený. Jeho vizuální rukopis je vidět už od prvního záběru a musím říct, že i mě přišel film krásný, alespoň do půlky. Rozhodl se nyní pro povídkový film a myslím, že nápad je skvělý. Jenže jako u většiny povídkových filmů, mě některé povídky bavily a jiné zklamaly a to tak, že jsem lehce usínal. Povídka s Del Torem byla super, vtipná, nápaditá, u ní jsem se bavil a v pohodě se to vyrovnalo Grandhotelu Budapešť. Jenže další dvě povídky, především ta s Frances McDormand a Chalametem, mi přišly nudné a nezachrání to ani již zmíněný Wesův rukopis. Film chce tyto povídky samozřejmě propojovat díky jednotlivým pisatelům, ale na můj vkus zbytečně. Ony fungují samostatně, nepotřebujete ve skutečnosti vědět ten hlavní "příběh". Takže jako celek to působí dost poslepovaně a jediné, co je opravdu spojuje je... světe div se, vizuál. ()

Joedas

Wes Anderson zůstává svůj a mě to asi v nejbližší době bavit nepřestane, už ale přestávám mít pocit, že točí přímo pro mě a dává mi to co mi v ostatních filmech chybí. Grandhotel Budapešť pro mě byl svýho času zásadní divácká událost a věřim, že French Dispatch může mít na někoho stejnej dopad, mně už ale asi vlak ujel. Ten Wesův pohled na věc mě ale nepřestává fascinovat a dokazuje se, že není až tak podstatný, co je předmětem zájmu. Tím chci říct, že jednotlivý kapitoly a jejich pointy podle mě nemá moc smysl řešit, tohle je hlavně pocta autorskýho uchopení. A Wesovo autorský uchopení je zdá se neokoukatelný, i když je tady chvílema hnaný do krajnosti. ()

PAVLIS

Hravá, stylová a výborně obsazená kravinka, kterou ale musím někdy vidět znovu vzhledem k tomu, o jaký jde slovní kulomet. Neboli nic pro unavenou hlavu… ()

LdaVinci

Rovnou musím říct, že to není film pro každého. Bohužel vlastně nevím, co si z toho filmu mám vzít. Chvílemi jsem se ztrácel a prostě nechápu, o co tu vlastně šlo. Musím ale vypíchnout úžasnej styl vizuálu a způsob, jakým to bylo natočený. Herecké obsazení naprosto hvězdné, takže taky moc fajn. Takže za mě docela ok, ale věřím, že hodně lidí nad tím zanevře a naopak někdo v tom uvidí mnohem více, než já. ()

mac000

No, takže když shlédnete celý film a v titulcích běží kdo všechno v jednotlivých "kapitolách" hrál, mohli byste začít koukat se znovu a zjistit, co a koho jste přehlédli či nepoznali (např. štěky W. Dafoa, L. Schreibera či E. Nortona). Je až obdivuhodné, kolik hereckých hvězd Anderson do svého filmu dostal v úplných epizodkách. Kam se hrabe Woody Allen :). Ale i jinak to stojí za druhé shlédnutí pro Andersonskou poetiku ()

koty2201

Hneď na úvod musím poznamenať, že toto bude kratšie zhodnotenie, keďže tento typ filmu nie je moja šálka kávy. Nie som filmový guru a umeniu filmu nerozumiem natoľko aby som vedel popísať a chápať umelecký zamer tak, ako by si zaslúžil.    Áno, tento film je veľmi netradične spracovaný a nesadne každému, keďže je to artový film. Čiže nie je určený pre široké publikom a preto nesadol ani veľmi mne. Lenže ho môžem vrelo odporučiť pre ľudí, ktorí tento cit pre filmové umenie majú väčší ako ja a určite ich nesklame.   Páčilo sa mi netradičné vizuálne podanie, kde sa striedajú farebné scény s čiernobielymi, mení sa formát obrazu a celkovo to podobí ako divadelné predstavenie. To sa mi naozaj zdalo veľmi sympatické.    Rovnako filmu nechýbal veľmi dobrý humor, ktorý bol až bizarný, rovnako ako na mňa pôsobil celý film - bizarne. Taktiež sa mi páči forma, kedy je vlastne celý film o jednotlivých poviedkach, ktoré spája tragická udalosť v redakcii populárneho časopisu svojej doby.    Najviac ma zaujala poviedka o maliarovi a kuchárovi. Zvyšok už taký záživný pre mňa nebol. Čiže keď to zhrniem, dobrá skúsenosť, ale podobný film by som si už nepustil. ()

nula87

Úžasný dechberoucí film. Film hravý, nápaditý, vtipný a dojemný. A přesto, že na mnoha místech černobílý, tak film barevný tak, až oči ( i jiné smysly) přecházejí. 95% ()

Chystaný film Wese Andersona nabírá obsazení

Chystaný film Wese Andersona nabírá obsazení

13.01.2024

Ačkoliv zatím poslední celovečerní snímek Wese Andersona, komedie Asteroid City z loňského roku, patří k o něco rozporuplněji přijatým dílům tohoto svébytného režiséra, oblíbený hollywoodský tvůrce s… (viac)

Wes Anderson chystá film pro Netflix

Wes Anderson chystá film pro Netflix

07.01.2022

Režisér Wes Anderson (Život pod vodou, Grandhotel Budapešť) rozhodně nezahálí. Je to teprv pár týdnů, co do našich kin dorazil jeho nejnovější snímek Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun, a… (viac)

Nový film Wese Andersona přibírá Margot Robbie

Nový film Wese Andersona přibírá Margot Robbie

12.08.2021

Ještě jsme se ani nestihli dočkat jeho několikrát odkládané komedie Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun, jež by měla mít v našich kinech premiéru nakonec začátkem listopadu, a už režisér… (viac)

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona