Veľké malé klamstvá

• Česko Sedmilhářky (viac)
USA, (2017–2019), 11 h 48 min (Minutáž: 44–59 min)

Tvorcovia:

David E. Kelley

Predloha:

Liane Moriarty (kniha)

Scenár:

David E. Kelley

Hudba:

Sam Williams

Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Shailene Woodley, Alexander Skarsgård, Laura Dern, Adam Scott, Zoë Kravitz, Parker Croft, James Tupper, Sarah Baker (viac)

Temná komediálna dráma sa odohráva v kalifornskom mestečku Monterey a začína podozrivou vraždou na benefičnej akcii základnej školy. Hoci totožnosť obete aj páchateľa zostávajú záhadou, všetko nasvedčuje tomu, že v pozadí zločinu stála rivalita a tajomstvo obklopujúce trojicu matiek - Madeline, ktorá je živelnou ženou v domácnosti, čo chová zášť voči exmanželovej novej mladšej žene Bonnie, inštruktorke jogy so zenovým prístupom k životu; ďalej Celeste, bývalej právničke žijúcej v zdanlivo dokonalom manželstve s mladším mužom; a Jane, slobodnej matke s temnou minulosťou, ktorú Madeline a Celeste vezmú pod svoje ochranné krídla. V priebehu siedmich napínavých častí plných čierneho humoru vychádza najavo, aké tajomstvo každá zo žien skrýva, a postupne sa dostávame až k onej osudnej noci. (HBO Slovakia)

Rogue

Feministické zoufalé manželky s božím obsazením a super režií. Všechny jsou boží. Znát rozuzlení od třetího dílu naštěstí neubírá nic na poutavosti. ()

Davies182

Vášeň, vztek a zlost ve svěžím dramatu po vzoru drsnější verze Zoufalých manželek, u kterého díky skvělým herečkám nuda celých sedm hodin nehrozí. Před lety byla nemocí bohatých dna, v dnešní facebookovské - a na klepy bohaté - době jí je závist. Mrazivé! ()

JohnnyD

Príbeh je síce predvídateľný, ale v konečnom dôsledku je v tom celom najmenej podstatný. Najdôležitejšia je atmosféra snobskej komunity kdesi v Californii a hlavne bohovsky napísané a ešte lepšie zahraté postavy. A Reese Witherspoon si kradne celý seriál pre seba! ()

Rosaviva

Naprosto luxusní herecké obsazení z tohoto seriálu udělalo must-see, který mě po prvním díle nechal značně rozpačitý. Jak se to ale postupně rozehrálo, tak nemůžu říct, že by mě to nezaujalo. Feminismus z toho vystřeloval všemi směry. Čekala jsem na konci asi větší odhalení, protože takhle jsem vyústění zápletky odhadla zhruba ve třetím díle, to se sice nekonalo, ale nebere mi to dojem z celkového seriálu. Je sice značne vláčný, jako všechno od HBO, a objevuje se tam spousta dějových linek, které vlastně nejsou vůbec podstatné, ale na sedmidílnou minisérii super, nemůžu říct, že bych se nudila, nebo nebyla zvědavá na další díly. 4* ()

Aky

Především je to skvěle napsané. Chytře a bezmála dokonale vystavěný příběh s hlubokou a uvěřitelnou psychologií,výtečně zahraný zejména ženskými hereckými postavami, ale ani muži nejsou horší, jen se jim dostalo méně prostoru. Zvláštní způsob vyprávění, který více jak do poloviny mate a spíše zatemňuje než vysvětluje, je sice originální a ve výsledku nakonec zvládnutý, ale přece jen mi připadá trošku jako schválnost. Jen kvůli němu jsem ušetřil pátou *. ()

Allien.9

1. série (5*): Špičková záležitost, které nic nechybí, ani nepřebývá. Navíc se mi už dlouho nestalo, abych měla v nějakém seriálu ráda všechny hlavní aktéry, natož pak aktérky, takže klobouk dolů. Asi nejraději mám Renatu Laury Dern, která je na jednu stranu totální evil queen, ale na druhou stranu by si pro radost své dcery a manžela klidně klekla na kolena před úhlavním nepřítelem, což je naprosto fascinující.;-) Jen by mě zajímalo, jestli je i v knize hned jasné, KDO je mrtvý a jde spíš o to JAK. No, asi si ji přečtu... 2. série (4*): Úvodní epizoda může působit trošku rozpačitě, dojem "dojení" však mizí velice rychle a postava matky (samozřejmě s výpomocí dalších drobných zápletek) bez problémů zvládá utáhnout celou sérii. Nejsem fanynkou Meryl Streep, ale jelikož jsem její postavě přála dlouhý pád ze schodů se smutným koncem, tak to nejspíš zahrála opravdu dobře.;-) A propos, Renata nadále rulez. ()

misterz

Len málo miniseriálov ponúkne takúto spleť rodinných, sociálnych a iných vzťahov a pozliepa z nich dokopy jednu vynikajúcu drámu, ktorá sa navyše po celý čas nesie v duchu príjemnej melodrámy a záhadnej tragédie. V tomto smere ani v jednej časti nič zo svojho čara nestratí. Za to najlepšie považujem skladbu dejovej linky - netradične vyskladaný príbeh, ktorý pozostáva z niekoľkých hlavných dejových línií, kde sa každá venuje jednej rodine štyroch hlavných predstaviteliek, z ktorých ma jednoznačne najviac zaujal osud Madeline a Celeste. Hlavná kostra príbehu je potom umne dotváraná výpoveďami svedkov s políciou, ktorí potom v hlavnom príbehu majú len také krátke, epizódne vstupy a naoko nič výraznejšie neovplyvňujú. No veľmi pomáhajú divákovi utvoriť si ucelenejší názor na faloš a pretvárku malomesta, ktorá v snímku vyteká snáď z každej strany. Najmenej ma bavila osobná dráma Jane, jej konanie v snahe pomstiť sa otcovi svojho syna, niekedy vyznievalo mdlo a hlavne nerozumne. Časti príbehu, ktoré sa týkali problému jej syna v škôlke boli ale výborné, škoda, že sa nezatlačilo viac na pílu, prípadne sa nepridalo viac konfliktov, alebo pokusov o riešenie, pretože to, ako to riešila Jane sa mi teda vonkoncom nepáčilo. Určite by som sa k tomu postavil inak, minimálne vtedy, keď boli všetci zúčastnení rodičia zavretí u riaditeľa v kancelárii. To bolo o tom konštruktívnom riešení, ktoré ale v snímku až tak konštruktívne nebolo, aspoň mne sa tak zdalo. Čo sa týka mužských postáv, nemám takmer žiadne výhrady, hlavne Alexander Skarsgård bol výborný. Lepší dojem mi narúšal len Adam Scott, ktorý mi tu pripadal len ako taký trtko. Chcelo to iného herca a tiež by som charakterovo túto postavu trochu "vylepšil". Páčilo sa mi ale ako potom záver mnohé, na prvý pohľad nesúvisiace veci, spojil do jednej peknej mozaiky a príbeh tak uzavrel. Aj keď možno z pohľadu osobnej drámy Jane to mohlo vyznieť trochu prvoplánovo. Celkový dojem je však vynikajúci, skoro až na hranici piatich hviezd. 85/100 ()

InJo

Výtečně zpracovaná psychologická vztahovka s krimi (pod)zápletkou, kde se (velmi chytře a vkusně) řeší hlavně věci jako mateřství, domácí násilí, dětská šikana, pokrytectví, maloměstské žabomyší války apod. Navíc je to feministické v tom asi nejlepším smyslu slova - ženské postavy jsou výjimečně plastické a proto působí velice realisticky a nejednoznačně. Herecké výkony super (jakože fakt naprostá první liga!), což asi nikoho moc nepřekvapí například u Nicole Kidman, u Reese Witherspoon už ale možná ano (minimálně mě). A to navíc hraje postavu, jež by v podání nejedné slabší herečky snadno vyšla jako nesnesitelná pizda... Opravdu dobrá podívaná. A určitě nejen pro ženy! S01: 90 %; S02: 80 % ()

Vodnářka

Oceán. Dlouhá pláž, písek, skály a občas nějaký běžec se sluchátky, tedy většinou běžkyně. Jedna z těch žen z velkých snobských vil na pobřeží, žen z malého města plného předsudků, malých a velkých lží, jimiž si budují image dokonalého života, s krásnými dětmi, úspěšnými muži, bez chyb, bez problémů. Do těchto umělých bublin dokonalosti přichází Celeste se synem Ziggym. Divák již od začátku ví, že se na večírku místní školy stala vražda, neví však, kdo je vrah, ani kdo je obětí. Ale pomalu odkrývá nitky a příběhy, které k ní vedly. Skleněné bubliny, za nimiž se skrývají reality hlavních hrdinek, čím dál rychleji praskají a odhalují jejich tajemství. Bez velkých emocí a dramatičnosti, ale není potřeba okázalých gest a krutostí, aby divák cítil bolest, která uvnitř jednotlivých světů vyvěrá na povrch. Někdy stačí jenom nahlédnout, aby se divák dovedl ztotožnit a mezi těmi bohatými modelkami a modely našel část sebe. A našel všechny puzzle k vyřešení, co se v ten večer, kdy došlo k vraždě, vlastně stalo... Skvělých sedm dílů, s ideální délkou a výbornými hereckými výkony. ()

Anderton

Tak uvidíme, či bude aj tretia séria a náhodou sa ucelený príbeh nezačne zbytočne roztápať. Každopádne tu máme dve výborné série, pričom podľa môjho názoru tá druhá prekvapivo prekonala tú prvú. Prečo, som písal v komentári k tej druhej. Máme tu viacero tém, od materinskej lásky, manželskú neveru až po feminizmus, ale na všetko sa tvorcovia pozerajú podstatne precíznejším spôsobom, než je zvykom napríklad pri mainstreamovej kinematografii. Že tu hrá uzší výber tých najlepších herečiek sveta, nie je len bonusom, ale práve vďaka ich majstrovstvu sa zžijeme s postavami omnoho jednoduchšie. A to aj napriek tomu, že drvivá väčšina z nás nemá veľký rodinný dom na pláži a nechodí k psychoterapeutovi. ()

Dzeyna

Naprosto top. Zapla jsem první díl a musela jsem vidět hned všechny. Naštěstí je jich jen 7 a zároveň je jich bohužel jen 7. Okamžitě chci víc, protože tohle je konečně po delší době seriál, který není pro puberťáky. Tleskám. ()

DwayneJohnson

Výborné a to ve všech směrech. Nikdy bych nevěřil tomu, že mě chytne seriál, kde většinové osazenstvo tvoří ženské, respektive znuděné, povětšinou bohaté paničky. Ale stalo se. Jean-Marc tohle ukočíroval s naprostým přehledem a spolu s perfektním soundtrackem a výtečnými herci nám servíruje lehce kriminální příběh o spletitém vztahovém mnohoúhelníku, který začíná tragédii na jednom snobském večírku a končí rozuzlením, nebo spíše odhalením v závěrečném, zdaleka nejlepším díle. Jedno z nejpříjemnějších, seriálových překvapení roku, kde mi zařazení do žánru komedie, přijde jako zcela nicotný a nepostatný detail. ()

Bachy

Higher upper class čumí do moře. Jako jednohubka určitě jo, ale jako událost v žádným případě. Na to je v každým díle příliš aspektů, který mě vyhazujou z emocí a děje. Hele, ale nikdy mě nenapadlo, že to vůbec lze napsat, jenže ta Whiterspoon je neskutečně dobrá. 3,5* ()

eLeR

Neustále sa tam riešia dokola tie isté problémy, ale máme tu päť rodín, takže to vôbec nestihne byť otravné, a hlavne ... stupňujú sa, myslím tie problémy. To prelínanie príbehu s výpoveďami jednotlivých ľudí je tiež šikovný ťah. Natočené je to výborne, obzvlášť ten koniec mal silu, keď nič poriadne neviete, aj keď si myslíte pravý opak. Herecky uspokojivé, Nicole naozaj bezkonkurenčná. Všetci majú úžasný vkus na hudbu, predovšetkým deti. Teším, ako sa predvedie A. Arnold. ()

Arsenal83

Je tu mimoriadne herecké obsadenie. Všetko hraje spolu dokonale, Kidman tradične dobrá, tepláková Woodley mi nevadila (buď mala tak zanedbane len vyzerať, alebo bola na placi permanentne po opici) a Witherspoon bola úplne úžasná. Táto rola nadutej paničky jej sadla mimoriadne. Ale kde je tá skvelá krimi zápletka? Tá sa stráca v pointe akoby zo Zúfalých manželiek. Namiesto detektívky som dostal lekciu z toho, že muži zase môžu za všetko. ()

Chrustyn

Ze začátku nenápadný, ale z každým dalším dílem více vtahující dramatický seriál, který vyniká dokonalými hereckými výkony, skvěle vykreslenými postavami a tajemným příběhem. ()

VenDulin85

Na Sedmilhářkách mě asi nejvíc zaujala ta detektivní rovina, i když je jí věnováno poměrně málo prostoru (výslechy přizdikakavých a zapšklých rodičů moc nepočítám). Prostě si tak šest dílů a 46 minut z dílu sedmého říkáte, kdo to tam na terase natáhl brka a pak se to dozvíte > nádhera, stoprocentní katarzní prožitek. Celou dobu jsem se modlila- ať to není TA... ale ať to není ani TA... Mistrovsky zvládnutý scénář- sedm akurátních dílů, nic není nadbytečné, všechno šlape jako hodinky a nádherný soundtrack podtrhuje herecké výkony >>> pojďme do plných! ()

O čem by mohla být druhá řada seriálové Mare?

O čem by mohla být druhá řada seriálové Mare?

03.01.2022

Herečka Kate Winslet (Titanic, Steve Jobs) a tvůrci seriálu Mare z Easttownu režisér Craig Zobel (Z for Zachariah) a Brad Ingelsby (scenárista Cesty zpátky) už za svůj seriál několik prestižních… (viac)

Zemřel režisér Jean-Marc Vallée

Zemřel režisér Jean-Marc Vallée

27.12.2021

Velice nepříjemná zpráva nás zasáhla krátce před koncem roku – oceňovaný kanadský režisér Jean-Marc Vallée zemřel nečekaně v pouhých 58 letech. Filmař stojící za oscarovým Klubem poslední naděje,… (viac)

Batman našel svoji Catwoman

Batman našel svoji Catwoman

15.10.2019

Můžete spustit fanfáry, Batman režiséra Matta Reevese totiž oficiálně obsadil Catwoman. Po mnoha spekulacích, kdy se o roli v Hollywoodu ucházela snad polovina atraktivních hereček pod třicet, totiž… (viac)

Drama v pozadí úspěšných Sedmilhářek

Drama v pozadí úspěšných Sedmilhářek

13.07.2019

Kabelovka HBO našla v seriálové adaptaci Sedmilhářek od autorky Liane Moriarty nečekaný hit. A to až do takové míry, že po úspěchu na Emmy přemluvila spisovatelku, aby vymyslela pokračování. Hlavní… (viac)