Veľké malé klamstvá

• Česko Sedmilhářky (viac)
USA, (2017–2019), 11 h 48 min (Minutáž: 44–59 min)

Tvorcovia:

David E. Kelley

Predloha:

Liane Moriarty (kniha)

Scenár:

David E. Kelley

Hudba:

Sam Williams

Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Shailene Woodley, Alexander Skarsgård, Laura Dern, Adam Scott, Zoë Kravitz, Parker Croft, James Tupper, Sarah Baker (viac)

Temná komediálna dráma sa odohráva v kalifornskom mestečku Monterey a začína podozrivou vraždou na benefičnej akcii základnej školy. Hoci totožnosť obete aj páchateľa zostávajú záhadou, všetko nasvedčuje tomu, že v pozadí zločinu stála rivalita a tajomstvo obklopujúce trojicu matiek - Madeline, ktorá je živelnou ženou v domácnosti, čo chová zášť voči exmanželovej novej mladšej žene Bonnie, inštruktorke jogy so zenovým prístupom k životu; ďalej Celeste, bývalej právničke žijúcej v zdanlivo dokonalom manželstve s mladším mužom; a Jane, slobodnej matke s temnou minulosťou, ktorú Madeline a Celeste vezmú pod svoje ochranné krídla. V priebehu siedmich napínavých častí plných čierneho humoru vychádza najavo, aké tajomstvo každá zo žien skrýva, a postupne sa dostávame až k onej osudnej noci. (HBO Slovakia)

jedna_vrana

Najprv pozitíva – týchto päť herečiek zahralo svoje role na výbornú, dokonca tak, že po pár dieloch sa nebudete vedieť rozhodnúť, ktorú z nich by ste chceli zavraždiť ako prvú. Tento pocit zanechávajú počas celého seriálu, je to hlavne o ženských postavách, nepokúšajte sa im porozumieť, nestojí to za to. Ani jedna z nich nepatrí medzi moje „favoritky“, ale dokázali zahrať americké rozmaznané zbohatlíčky na jednotku. V tomto seriáli sa navyše kladie dôraz na pocity ich asi osemročných detí, sú to oni, podľa ktorých sa otáča ich mamičkovská planéta. Spoznáte aj niekoľko ich mužských partnerov, ale akosi sú v tomto príbehu menej podstatní – to ich partnerky vytvárajú atmosféru deja. Mne, ako divákovi tá atmosféra – priveľa osobného egoizmu, tak prekážala, že tomuto seriálu nemôžem dať plný počet bodov. Ale treba uznať, že herecké stvárnenie podsunuté divákovi malo skvelý efekt. ()

Triple H

Prvá séria je paráda. Vallée mal na tieto vzťahové/detektívne psychologické štúdie talent a dokázal tomu celému dať správnu atmosféru a výborne viesť bez výnimky vynikajúcich hercov. Perfektný scenár, kde ani jedna veta, či scéna nie je navyše. Druhá séria je slabšia a viac vykonštruovaná, pričom intrigánska babička Meryl Streep, hoci od nej štandardne výborne zahraná, je od veci a mám pocit, že tu skôr zapracoval agent či konexie či sila jej značky, aby sa stará pani takpovediac trošku natlačila do niečoho prestížneho a prihriala si na tom polievočku.  To ale samo o sebe podtrhuje pomerne výnimočné kvality prvej série - je natoľko podarená, že pokračovanie pritiahlo pozornosť objektívne asi najvýraznejšej ženskej hereckej persóny posledných 50-tich rokov. A napriek slabšiemu rozjazdu bolo vlastne logické ako sa tie kalifornským slnkom zaliate plagátové krásne životy a idylka začínajú rúcať a sypať, vrátane charakterov hlavných postáv. Všeobecne je celá miniséria zaujímavá predovšetkým psychologicky a tým akú dynamiku medziľudské vzťahy majú, aký obraz o sebe vytvárame pred okolím (a sami pred sebou) a že väčšina ľudí v každej spoločenskej vrstve si vždy nájdeme dôvody prečo si navzájom ísť po krku. Najlepší príklad je asi intrigánsky súboj matiek Reese Witherspoon a Laury Dern o narodeninovú oslavu svojich dcériek a ňou dotknutý sociálny status detí v rámci škôlkarského kolektívu. ()

Tosi

Prokousat se prvními čtyřmi epizodami mě stálo hodně otáčení očí v sloup a kroucení hlavou nad nereálnými dialogy a situacemi, opravdovému životu na hony vzdálených. Zápletku odstartuje první školní den, kdy několik superbohatých, zajištěných paniček přiveze své prvňáčky do veřejné školy. S tou veřejnou školou u této kasty lidí je to první paradox, za druhé, až na jednu rodinu se zrovna nevysvětluje, jak si mohou dovolit tak drahé bydlení na pláži Monterrey, konkrétně důvod přestěhování chudé, svobodné matky Jane do této luxusní čtvrti mně hlava nebere. Tak jo, překousnul jsem to, a zbylé tři díly už ve mně probudily zájem a po malých kouscích jsem vstřebával jejich vzájemné, nebo domácí boje ve vztazích. V prvním díle rychle vystřelená vražda s otázkou, kdo vlastně zařval, se znovu dostává do popředí až v posledním díle a já už jen rozdělím hlavní postavy na nejvíce sympatickou a jedinou logicky uvažujíc a tou je Madeline manžel Ed a na nejděsivější pár Celeste a Perryho. Jsem tak dalek cílové skupiny, jak jen to může být, ale chválím fantastickou úvodní píseň, supervýkon Nicole Kidman (nevěřím, že to píšu) a přesvědčivou gradaci příběhu, tak na parádní čtyři hvězdičky. ()

Samuel7

Výborné maloměstské drama s velmi neotřelou kompozicí. Již na začátku víme, že dojde k vraždě díky krátkým flashforwardům na svědky a jejich postřehy k hlavním aktérům děje. Potenciálních konfliktů ale s každým dílem přibývá a my netušíme, co se vlastně stane. Střih pak krom budoucnosti zahrnuje do hlavní linky i nejrůznější představy, a tak občas chvíli netušíme, co je realita, a co se pouze odehrává v mysli jedné z postav. Technicky rovněž není co vytknout, krom zmiňovaného střihu zaujme i výborná kamera, skvěle zachycující krásy Kalifornie. Scénář se také mimořádně vyvedl, dialogy jsou chytré a zábavné. Navíc dokázal probudit sympatie k většině postav, a pokud ne vyloženě sympatie, tak minimálně zájem. Opravdu bych si nemyslel, že se mi bude líbit člověk s vystupováním a ukecaností Madeline, ale povedlo se. Všechny hlavní postavy byly sužovány strachem - to bylo to, co hnalo děj vpřed. Strach a nejistota. Je moje dítě skutečně nevinné? Dovedu se ovládnout? Jsem dobrá máma? Neztratím ji? Byl by schopen mě zabít?... Právě to je podle mě důvod, proč je v Big Little Lies tak snadné se s postavami sžít. A velký podíl na tom má samozřejmě brilantní herectví. Reese Whiterspoon zde předvedla skvělý výkon (dosud jsem ji až na jednu výjimku viděl jen v komediích, takže tady byla pro mě jak z jiného světa a rozhodně nesrovnatelně zajímavější), Nicole Kidman byla tradičně naprosto přirozená a přesná a Laura Dern nádherně excentrická. Už se těším na druhou řadu! ()

Mrkvič

Hodně mě navnadil první díl. Tajemně podaná zpráva o vraždě. Nejen hádání, kdo je vrah, ale i kdo je vůbec oběť. A k tomu inteligentní a dobře napsané dialogy. Jenže od druhého dílu už to začínalo být jen uřvané, historické skotačení bandy ženských. Zajímavé a inteligentní postavy (dcera hlavní hrdinky) se začaly chovat jako krávy. A ve výsledku ani "oběť" a "vrah" vůbec, ale fakt ani trochu vůbec!!! neodpovídali tomu mediálnímu humbunku, který byl od prvního dílu při vyšetřování prezentován. ()

hanagi

Moc jsem se bavila. Pointa nebyla žádným překvapením, ale o tu mi vlastně vůbec nešlo. Důležité pro mě bylo, jak pod tou atraktivní slupkou a vtipným nadhledem ožívá typický duch maloměsta, kde si všichni vidí až do talíře a zajímají se o každý drb. Kde každý každého zná, každý všechno ví a každá novinka se šíří jak lavina. Nakonec se ale stejně všichni diví...třeba když doslovně padají hlavy. ()

uiu

Již od prvního dílu jsem věděla, že tohle je ten seriál, který se prostě nebude líbit mužům. Nejen proto, že hlavní hrdinky jsou v podstatě jenom ženy, bohaté a na mateřské, ale také proto, že odbourává veškeré stereotypy. Ačkoliv je tu rivalita mezi hlavními hrdinkami a vedlejšími postavami, postavy nejsou černobílé, vyvíjí se, odpouští a uznají i chybu. Velkým plus je ztvárnění domácího násilí, jak jsme ho asi ještě v televizi neviděli. Proč z 99.9% filmy ztvárňují páry, kde muž ubližuje ženě a jí se to líbí? Asi proto, aby tenhle seriál ono tabu konečně prorazil a ukázal ženám, že nemá cenu si hrát na dokonalý pár, když máte doma tyrana. ()

venison

Knižní předlohou "Sedmilhářek" jsem absolutně netknutá, takže celý příběh byl pro mne od začátku tajemstvím.. Seriál "Sedmilhářky" nejsou rozhodně postavené na detektivní zápletce, která všechno se vším propojuje, ale především o celkové atmosféře.. Ústřední trojka moderních maminek - Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Shailene Woodley - je nejen skvěle obsazená, ale také perfektně zahraná.. Vynikající jsou lokace i interiér megadomů.. Rozhodně to není vyspělé psychologické drama ani temný detektivní thriller, ale jako příjemný inteligentní relax je seroš fajn.. Závěrečná vyhrocená pointa byla téměř zbytečná.. Jo a hudba, tak ta na tom celém byla asi nejlepší :-) ()

terunka003

Psychotické, nervózní, vztahové, drsné, nelehké, silné. Asi poprvé musím konstatovat, že zfilmovaná knižní předloha je lepší než samotné čtení. Seriál se vesměs držel knížky, ale ta nálada byla lepší zfilmovaná. Prostředí skvělé, kamera neustále poskakující, herecké výkony skvělé, hlavně Reese, ta mě hodně překvapila. Musím říct, že tohle se fakt povedlo. ..prostě prachy, pěkný život nezajistí klídeček na dušičce, občas nějakej ten kostliveček nebo morální dilemíčka.. ()

elanius

Ďalšia pecka z produkcie HBO. Briliantné dialógy a skvelý príbeh potiahli k dokonalosti pani herečky. Je škoda, že sa nepokračuje ďalej. ()

Pavlínka9

To prozření v závěrečném dílu v posledních cca 20ti minutách!!! Pro mě to byl tak neskutečně skvělý šok a byla jsem jako na trní! Vy víte, že se konečně dozvíte, kdo to umřel a jak a pak to přišlo a bylo to jako obrovský blesk. Tenhle seriál jsem zhtla hodně rychle a bojím se, že druhá série to zkazí. Tohle je podle mě ten typ seriálu, který má zůstat u jedné série! Je to neskutečně úžasné :) Měla jsem dva typy, které budou na konci dávat do pytle na mrtvoly, ale byla jsem úplně vedle ;) Reese tu odvedla skvělou práci a byla jsem z ní nadšená :) A Nicole - jedna z jejích nejlepších rolí - jen by mě potěšilo, aby to viděl někdo v podobné pozici jako její postava a nějakým způsobem by se třeba posunula dál. Sedm dílů, které bohatě stačili a i když to bude znít hodně zvláštně - neskutečně mě uspokojily :D A hlavní hláška? "Nechce se voškukat!!!" :) ()

anglanek

Krásný ženy, auta, byty, baráky, moře ale seriál stál za vyližprdel. Někdy vyložená nuda. Jebat na to, poslední dva díly jsem vzal rychlopřetáčením a chlastal fernet. Čus ()

hroubek

S01 - Dnešní doba je zlatý věk pro televizní tvorbu. A minisérie Sedmilhářky je toho krásným důkazem. Ke všemu je to další úspěšný zářez pro HBO, kterým jasně dokazuje, že se svého prvenství mezi nejlepšími televizními stanicemi nevzdá a nechá se převálcovat konkurenty. A já jsem za to hodně moc vděčný. Sedmilhářky disponují příběhem, jako z červené knihovny, který by se nejlépe dal popsat jako artovější Zoufalé manželky. Naštěstí to do červené knihovny má opravdu moc daleko, jelikož za seriálem stojí tvůrci s jasnou vizí a nepopíratelným talentem. A srovnávání s Temným případem není úplně od věci, alespoň co se týče stavby vyprávění, způsobu jakým příběh graduje, nebo tím jak se pracuje s postavy. A i když jsem knižní předlohu nečetl, tak si troufám tvrdit, že velkou zásluhu na tom má režisér Jean-Marc Vallée, jenž natočil všechny díly. Vallée je dost zkušený režisér a zde to znovu předvádí v takové formě, že jsem kolikrát koukal s otevřenou pusou. Vallée se dobře popral s tempem epizod a rozhodně nikam nespěchá, ba naopak mnohdy se posunuje skoro hlemýždím tempem. A ono to k příběhu sedí, a kupodivu díky tomu je pak závěrečný díl o to lepší a funguje, jak po emocionální stránce, tak svou pointou. Režisér si krásně vyhrál se stylizací maloměsta plného bohatých a úspěšných lidí, a jejich rozdílného smýšlení a způsobu jakým žijí. Velkou oporou mu je zde parádní scénář od Davida E. Kelleyho, díky kterému mají postavy výborné dialogy, které se vždy trefí tam kam mají. A v neposlední řadě jsou tu pak famózní herci. Reese Witherspoon je hodně super a její dialogy jsou perfektní. Nicole Kidman podává parádní výkon, který je hodně fyzický a emocionální a je prostě skvělá jde si pro ceny. Shailene Woodley se mi tady dost líbila, jen mě mrzelo, že se mezi Reese a Nicole trochu ztrácela. Laura Dern mě mile překvapila jakým způsobem dokázala zahrát svou postavu, protože podala velmi dobrý výkon. Zoë Kravitz se na malém prostoru neztratila a má pár zajímavých scén. Co se týče herců, tak tam jednoznačně vládne démonický Alexander Skarsgård, který střídá tolik hereckých poloh, a ve všech je skvělý, a to ať už jde o násilníka nebo milujícího otce. Adam Scott nemá tolik prostoru, přesto se neztratil a jeho výstup v posledním díle je super. Dost mile mě překvapil Jeffrey Nordling jehož výkon se mi líbil a navíc je hodně vtipný. A samozřejmě nesmí zapomenout na skvělé dětské herce, kteří hrají fakt dobře. Co se týče technické stránky, tak se Sedmilhářkám nedá co vytýkat. Krásné záběry od Yvese Bélangera, skvělé úvodní titulky a výborná práce s hudbou, díky které se snadno vžijeme do pocitu hlavní hrdinu. Hodně se mi líbilo, jakým způsobem to balancuje na hraně komedie a dramatu, a nebojí se to ukazovat nepříjemné věci velmi realisticky(domácí násilí, znásilnění, šikana). Největší problém celého seriálu je v tom, že je místy až moc pomalý a chybí mu katarze a gradace některých konkrétních scén, i když to samozřejmě nebyl účel. Sedmilhářky je parádní minisérie, která si zaslouží pozornost a vy byste jí měly dát šanci. S02 - Dvakrát do stejné řeky nevkročíš. První řada Sedmilhářek mě přišla krásně uzavřená, a svým způsobem jsem nepotřeboval a ani nechtěl další nadstavbu. Tak, nějak jsem cítil, že to není potřeba a seriálu to spíše uškodí. A teď po konci druhé řady jsem rád, že mohu říci, že jsem se spletl. Druhá řada Sedmilhářek je velmi povedená a krásně se jí povedlo navázat na první, a hezky a celkem přirozeně jí rozšířit o další rozměr. Tvůrci parádně pracují s postavy, s atmosférou a taky příběhem, který vychází ze zvratů z minulé série. Navíc se, už tak k nabušenému hereckému obsazení přidala skvělá Meryl Streep, jenž si krade desítky scén pro sebe. Druhá řada má skvělé tempo a poslední epizody umí tnout do živého. Ze začátku je to správně pomalejší, a buduje se atmosféra, aby to pak v následujících dílech parádně gradovalo, k zajímavému finále. Po herecké stránce je to skvělá práce od každé herečky, a trochu zamrzí, že žádný z herců, nemá tak dobře napsanou postavu. Druhá série Sedmilhářek mě sedla a bavila mě, a já budu herečkám držet palce, aby za své výkony získaly co nejvíce cen. () (menej) (viac)

Eleanor05

Je potěšující, že byl konečně natočen nekomediální seriál, v němž jsou hlavními postavami výhradně ženy. O žádném dalším takovém nevím, takže by se dalo říci, že jsou Sedmilhářky jakýmisi průkopnicemi. Nejen, že se nejedná o seriál komediální, ale jedná se dokonce o seriál velmi vážný a hluboce depresivní s výbornou pointou a výbornými hereckými výkony dam - Reese Witherspoon, Nicole Kidman a Shailene Woodley. Chyběla mi možná nějaká jiná kladná mužská postava (kromě Eda) a nějaký charismatičtější mužský představitel a jinak asi nic moc. Je to kvalitně natočené, velmi kvalitně zahrané a velmi nepříjemné na dívání, takže to vzhledem k tématu dozajista splnilo účel. PS: Je zajímavou sondou do myšlení českých mužů, když tu na ČSFD čtu, že se jedná o feministický seriál. Nevím, kdo na to přišel první, ale zřejmě dotyčný nezná definici slova feminismus. Seriál je feministický, když polovina ženských postav nepracuje a živí je manželé? Seriál je feministický, když jsou hlavními postavami ženy? Seriál je feministický, když většina zdejších žen, jsou oběti? Ale no tak! ()

zdenny

„Zoufalé manželky“ v trošičku jiném hávu. Poměrně rychle si člověk oblíbí hlavní ženské postavy a dále si může už jen tipovat, kdo že mohl v tomto prominentním městečku vraždit. Pokud jsem naťukl „Zoufalé manželky“ – tedy jeden z mých nejoblíbenějších seriálů, nemusím ke kvalitě tohoto seriálu už nic dodávat. PS: Neustále jsem měl neodbytný pocit, že děj se odehrává v Austrálii. Možná proto, že Nicole Kidman je Australanka, spíš ale proto, že si tak nějak australské přímořské městečko představuji. ()

strelenaL

Skvělá minisérie. Herecké obsazení zajistilo, že to byla vskutnu slušná jízda. A už od třetího dílu jsem měla tucha, kdo asi bude na konci tou mrtvolou. Skvělý hudební podkres. Dalo by se říct, že jsem si nedokázala neoblíbit jen jednu z postav naopak jsem si oblíbila jak Madeline, Celestu a Jane. Každá se zde zmíněných dam měla něco do sebe a postupně se každým dalším střípkem odkrývala jejich povaha a osobnost. Když budu hovořit o mužských hercích Alexander Skarsgård je opravdu chameleon co se týká různorodých postav, které dokáže ztvárnit. Asi je zbytečné říkat že seriály ať už minisérie nebo klasika, vše co v tuto dobu točí HBO stojí za to vidět. Druhá sezóna byla nad očekávání ještě lepší než první. Vynikající až do posledního dílu, Meryl Streep byla dobrou volbou pro roli babičky. ()

O čem by mohla být druhá řada seriálové Mare?

O čem by mohla být druhá řada seriálové Mare?

03.01.2022

Herečka Kate Winslet (Titanic, Steve Jobs) a tvůrci seriálu Mare z Easttownu režisér Craig Zobel (Z for Zachariah) a Brad Ingelsby (scenárista Cesty zpátky) už za svůj seriál několik prestižních… (viac)

Zemřel režisér Jean-Marc Vallée

Zemřel režisér Jean-Marc Vallée

27.12.2021

Velice nepříjemná zpráva nás zasáhla krátce před koncem roku – oceňovaný kanadský režisér Jean-Marc Vallée zemřel nečekaně v pouhých 58 letech. Filmař stojící za oscarovým Klubem poslední naděje,… (viac)

Batman našel svoji Catwoman

Batman našel svoji Catwoman

15.10.2019

Můžete spustit fanfáry, Batman režiséra Matta Reevese totiž oficiálně obsadil Catwoman. Po mnoha spekulacích, kdy se o roli v Hollywoodu ucházela snad polovina atraktivních hereček pod třicet, totiž… (viac)

Drama v pozadí úspěšných Sedmilhářek

Drama v pozadí úspěšných Sedmilhářek

13.07.2019

Kabelovka HBO našla v seriálové adaptaci Sedmilhářek od autorky Liane Moriarty nečekaný hit. A to až do takové míry, že po úspěchu na Emmy přemluvila spisovatelku, aby vymyslela pokračování. Hlavní… (viac)