Čakanie na barbarov

• Česko Čekání na barbary (viac)

Vojenskej pevnosti, ktorá stráži hranice neznámeho impéria, velí postarší muž (Mark Rylance) vykonávajúci aj funkciu správcu. Jeho starostlivé velenie udržuje po mnoho rokov pokoj s kmeňmi nomádov a dochádza len k drobným nedorozumeniam. Všetko sa zmení s príchodom plukovníka Jolla (Johnny Depp), ktorý prichádza na základe informácií, že barbari chystajú útok. Je krutý a brutálny, správca nechápe Jollove metódy, ani jeho ciele. Jeho protesty nepomáhajú a nakoniec naň padne podozrenie z kolaborácie s nepriateľom. Musí sa rozhodnúť, či zvolí lojálnosť k impériu, alebo ľudskosť, právo a spravodlivosť. (TV JOJ)

klukluka odpad!

Jo, vole. Podřezávejme si pod sebou dál větev. Usvědčujme se i ze zločinů a zvěrstev, který se nikdy nestaly. My běloši jsme hrozná sebranka a měli bychom spáchat hromadnou sebevraždu za všechny ty ukrutnosti, kterých jsme se v minulosti dopouštěli, a když už to nestačí, tak jako tady v tomhle utrápeným filmu, ani nedopouštěli, ale klidně dopouštět mohli. Knížka prý fajn, film to ale zachytit nedokázal, že to má být podobenství a vytvořil z toho fakt. A on je to přitom jenom zavádějící, sebemrskačskej fake. ()

gumolit

Podľa mňa určite najslabší film od režiséra Ciro Guerra. Neviem keby tam obsadil neznámych hercov ako to zvykol v svojich predchádzajúcich filmoch možno by hodnotenie bolo aj nižšie no tí sú tu skvelí i napriek že vedú veľmi zdĺhavé dialógy. Mark Rylance už dávno patrí medzi špičku a je to vďaka Spielbergovi. No najviac ma bral Depp vo svojej možno nadlho poslednej roli egoistického veliteľa a nacistické ožraté prasa v podaní čoraz lepšieho Pattinsona. Nikdy by som neveril že i na ploche pol hodiny dokáže tento kedysi miláčik teen dievčat zahrať takto. Film je trochu miestami nudnejší niektoré scény sú natočené krásne ako to zvykne režisér už roky robiť no ako celok trochu vyšumí do prázdna. Uvidíme s čím príde pán Guerra najbližšie. ()

radekgfx

„But I would like to ask… how do you eat afterwards?“ Nedivácký film o lidech, citlivý film o krutosti, naivní film o realitě. Pokud je Black 47 (2018) jinou, svéráznou verzí Statečného srdce (1995), Waiting for the Barbarians by pak nejspíše mohl být jinou, svéráznou verzí Stezek slávy (1957). Zpočátku jsem úplně nekvitoval přehrávání Johnny Deppa, ale na konci filmu – v kontextu závěrečné scény – jsem za něj byl skoro rád. Velmi zdatně se tu totiž přepíná mezi dialogově úspornou dokumentárností a až přehnaně teatrální stylizací. Morální ambiguitu nečekejte, postavy jsou tu naprosto úmyslně černobílé. Civilně hrající Rylance jako zádumčivý humanista – idealista, skrze něhož film destiluje všechnu tu domnělou životní naivitu a omezenost, ale i morální (ú)plnost –, Depp a Pattinson jako militantní krátkozrací oportunisté, jejichž prázdné masky a činy stojí na hliněných nohou. Uhrančivá syrová juxtapozice. Kolumbijský režisér si tu podává ruku se Scottem Cooperem a v historických kulisách britského imperialismu nastavuje nadčasové alegorické zrcadlo lidské mentalitě; a to tak nepříjemně a nepřístupně, až z toho mrazí. ()

sadlokan

Tady nám krapet toho rasismu zatajili.Bílí muži by se k sobě před těmito brambory takhle nikdy nechovali.J.Deep již tradičně v image”Spadl z višně”.Pěkný smyčce.Angloněmci v Arabčíně.Vlastně takový Star wars. ()

geek.ondra

Žádná dynamika, žádná atmosféra.. Jenom pomalá ale přitom skvěle natočená dobová procházka. Ciro Guerra vypráví pomalým tempem nepříliš zajímavý příběh kterým nás provádějí přehrávající Rylance, smutně upozaděný Pattinson a standardně kvalitní Depp. Na své poměry v jistých směrech úchvatná dobová žánrovka která je ale v mnoha směrech nedotažená. Na velké ceny to nevidím ale na prestižních filmových festivalech to musí být hit. 6/10 ()

rublik05

Prozaický název, který by se dal spíše vyložit jako nekonečné čekání na jakýkoliv náznak akce, která by alespoň trochu zahnal neuvěřitelnou dlouhotrvající nudu. Nezachraňuje to ani překvapivě mdlý Johnny Depp či snažící se Robert Pattinson. Jediný Mark Rylance se dá považovat za tahouna celého filmu, jelikož jeho výkony jsou dá se říct nejpřesvědčivější. Nějak jsem ale nepochopil hlavní myšlenku celého filmu, děj mě vůbec nebavil a prakticky po celou dobu jsem se docela intenzivně nudil. Jestli měl snímek přinést nějaké hlubší morální poselství, tak se mu to vůbec nepovedlo. Kamerové záběry byly fajn, nicméně pořád jsem čekal na nějaký vygradovaný zvrat, bohužel však marně. Hodně jsem se musel přemáhat, abych neusnul, což asi mluví samo za sebe. 4/10. ()

Tominni

Zvláštní film, který ukazuje, jak velká je někdy potřeba dohledu a k čemu to vede. Nelítostný plukovník Johnny Depp, který se s lidmi mimo pevnost moc nepáře, proti němu strážce pevnosti......Líbila se mi kamera, ale to nestačí. Film má na mě až moc pomalé tempo, které uspává a nepříliš detailní zápletku. Spíše zklamání. ()

xzajox

Čo do pekla som to videl? Áno, nie je to zlé, má to myšlienku a známe mená, ale vedel by som to napísať aj na dve A4 strany a nie urobiť z toho takmer 2-hodinový film. Je to tak pomalé, až sa divím, že som nezaspal po prvej hodine. Bacha, SPOILER - teraz sa pokúsim celý film opísať pár vetami: Je tu mierumilovný správca hraničného mestečka - dedulo, ktorý tvrdí: Je tu mier. Je nám fajn. Potom príde Depp a jeho garda a tvrdia: Nie je! Žijú tu barbari a sú nebezpeční. Musíme ich mučiť a zistiť čo plánujú. Dedulo vraví nie, nahneváte ich, no nepočúvajú ho. Potom dedulo dostane na papuľu, lebo pomohol mučenej dievčine, barbarke. Dedulo je ponížený a trpí. Nakoniec ale trpí aj garda a dedulo: Ja som vám to vravel. THE END. No koľko by ste dali za to, že na toto pozeráte 2hodiny? Ja teda veľa nie. 45% - 2* ()

xxmurphyxx

Na to že sa tam nič moc nedeje celkom pozerateľný film, ktorý za to vďačí dvom veciam. Takej tej príjemne hypnoticky pomalej atmosfére a výkonu charizmatického Marka Rylanceho. ()

solisoli

Krutá a desivá paródia kolonializmu s atraktívnou výpravou. Objaví sa Johnny Depp a hneď je to, ako magnet pre slušnú podívanú. Aj keď jeho potenciál sa vznáša v iných sférach, tu veľa zo seba žmýkať nemusel. Dej je príliš monotónny, meravý, nevľúdny, ako samotná obklopujúca a nehostinná púšť , ale predsa len zmyslom príťažlivý. Možno viacej investícii by prospelo zatraktívniť dej, ktorý priam núkal načrieť do orientálnej kultúry, tak neznámej a pútavej. ()

Tomas_PO

Taliansko-americká dráma z prostredia ďalekého východu 19? storočia, kde si v ničotnej púšti pánu Bohu za chrbtom, na hranici, či skôr za hranicou impéria, relatívne spokojne nažívajú kolonizátori a pôvodné kočovné obyvateľstvo - Nomádi. Napriek civilizačným a kultúrnym rozdielom k sebe našli cestu ak nie pochopenia, tak aspoň vybalansovaného spolunažívania. A to najmä vďaka chápavému veliteľovi opevnenej usadlosti, ktorý pôvodné obyvateľstvo vníma chýpavo a nepodozrievavo. Ako úplný kontrast sa ukáže prišlý 'nadveliteľ' s krajšou uniformou a kočom, ktorý si tvrdohlavo chce presadiť európsky spôsob fungovania. S akým výsledkom sa divák dozvie z filmu. ()

nikhaj

pOCHMURNY je asi spravny privlastok. Od pokoja a kludu to vytoci do udivu krutosti a nechutnosti. Herecke vykony super tak ako sa dalo ocakavat aj ked chyby som tiez videl ()

d_stirling

Má-li jít o alegorii a obžalobu imperialismu, pak nejvíc filmu uškodila naivně vykonstruovaná podoba světa "neznámo kde". Kombinace obrazů typově připomínajících pohádky tisíce a jedné noci spolu s kejklíři na tržištích, neboli sluníčko, barvičky a komparz z televizní inscenace, podkopává snahu předestřít temný příběh o zbytečném útlaku. Nadprůměrné ztvárnění přestylizovaných postav pro mě film nezachránilo. ()

Maxtrix

Pomalý a podhodnocovaný snímek vyprávějící o neznalosti - aneb když se nevyznáš tak se v tom nehrab. Většinu filmu strávíme s ztělesněním dobra Markem Rylancem, který parádně hraje utrpení. Mrzí mě ale, že nebyl dán větší prostor i tomu zlu, protože Pirát jen potají mučí barbary a Vlkodlak se přidá až ke konci.  Snímek bych neoznačil jako nudný, ale místy mohl být silnější. Zaslouží si aspoň 70%, a tak mu zvedám čtyřhvězdičkový palec. ()

Rhaegar

Není to špatný film, ale je někde na pomezí artu/indiečka a konzumního filmu. Film má sice známé tváře, ale je to spíše konverzační drama, které odmítá cokoliv vysvětlit. Nechává všechno na divákovi. Ten si musí vybrat s vizuálních i slovních alegorií a poskládat si co se vlastně film snaží říct. Tím se stává ještě mnohem hůře přístupnější pro všechny kdo by si ho chtěli užít. Rylance, který je v záběru téměř celou stopáž hraje na výbornou. Jen film dělá vše polovičatě. Na art je málo odvážný. Na běžný film nepřívětivý a na kritiku společnosti málo bohatý na filozofické myšlenky. ()