Milan (40) má  tri deti a aby zabezpečil svoju rodinu, chodí pracovať do Nemecka. Počas návštevy doma cez Vianoce zistí,  že jeho najstarší syn Adam je členom polovojenskej mládežníckej skupiny. Chlapec je zapletený do šikanovania a usmrtenia spolužiaka. Otec sa rozhoduje, čo by mal spraviť. Spolu s manželkou Zuzkou pri tom začnú zisťovať skutočnú pravdu  o svojom synovi, o svojej rodine, o sebe samých a aj o spoločenstve okolo seba. (ASFK)

janeke

Veľmi znesiteľne podaná neznesiteľná téma. Vôbec mi nevadí, že Škop pracoval len s náznakmi, iste, dalo sa to urobiť omnoho bolestivejšie a skutočnejšie - bez možnosti vyhliadky na lepší svet. V tomto prípade som Škopovi vďačná, že mi dal nádej. P. S. Film je nesmierne silné médium - za predpokladu, že vám funguje zvuk. (Polovica dialógov prakticky nepočuteľná - na domýšľaka.) ()

petikacka

Takový malý vhled do dění na Slovensku dnešní doby skrze dvě rodiny, faráře a malé bojůvky jménem Obrana, která získává čím dál více příznivců, kteří jsou frustrovaní z politiky státu a nejraději by byli, kdyby vznikl nový "Slovenský štát"...Jo, holt zase zde platí heslo, že Zlu se nejlépe daří tam, kde se mu normální lidé bojí postavit...Chvílemi to byla nuda, jindy příliš dlouhé záběry o ničem...Přesto je důležité takové filmy točit...Za mě 75% ()

poet

Trochu som prekvapený že to nemá lepšie hodnotenia. Ozaj sa jedná o velmi dobre urobený film. Nechýba tomu pribeh aktuálna myšlienka aj celkom slušne spracovanie. Naozaj záver bol celkom vygradovaný. Milan Ondrík tu exceluje... ()

Pawlisman

Chvilkami mi ten způsob natáčení vůbec neseděl. Takové... no. Nepříjemné. Ale zachraňoavl hlavní herec a to sdělení ok, ale známe no...systém a vazby.... toto na dědině... no, budiž. drama bez větší šťávy ()

vojo

Možno sa mu dajú vyčítať nejaké detaily, ale celok je nielen "na slovenské pomery" dostatočne silný a v tejto dobe potrebný film. Bez váhania za plný počet. Najlepší slovenský film posledných rokov. ()

Majkak

Slušně budované drama jedné slovenské rodiny, která toho příliš nenamluví. I s těmi málo slovy oba manželé tak nějak cítí, že mladá náckovská parta není nejlepší volba pro jejich kluky. Kluci jsou ale pod tlakem, buď parta, anebo vyloučení na okraj. Perou se v nich rodinné tradice, způsob venkovského života a současně identifikace toho, co by mohlo vést k průšvihu. Na rozdíl od svého otce nepovažuje Milan období slovenského státu za nejlepší dějinnou kapitolu Slovenská. Snaží se i kluky vést k tomu, aby si nenechali vypláchnout mozek místními bojůvkami. Milan přitom není měkkota a miluje své zbraně, přesto mu z nich nevyšiluje. ()

agassi68

Ondrík potiahol film nad priemernú úroveň. Atmosféra stiesnená ako má byť. Téma aktuálna. Výsledkom bude ešte viac kotlebovcov.. ()

Rockerman

Nevím, jak velký problém to momentálně na Slovensku je, ale pokud tyto fašizující tendence narůstají, kdy už i děti se verbují k obraně vlasti před "parazity", je to přinejmenším varující. Znepokojující film! ()

Anduril

Veľmi zaujímavý film, dobre spracovaný a otvára viaceré pálčivé témy. V tejto dobe je dosť potrebný. Odporúčal by som ho pustiť starším mladým, aby sa mohli oboznámiť s tým, kam môže viesť extrémizmus. Otvára témy týždenných výjazdov otcov za prácou, tvrdej a autoritatívnej výchovy v rodine, fašizmu a extrémizmu, samovraždy, šikany a mnohých iných. Veľmi sa mi nepáčila postava kňaza, ktorá tam bola vykreslená veľmi veľmi negatívne. Dúfam, že ak vôbec takých kňazov na Slovensku máme, tak naozaj iba minimum. Pozeranie takéhoto filmu, by mala zakončovať diskusia, aby jeho pozeranie malo naozaj zmysel. Nebol som z neho povzbudený, ale dobre približuje realitu, niektorých slovenských rodín. ()

Rathalos

Konecne ma na zadok polozilo v tom dobrom slova zmysle nieco zo slovenskej filmovej tvorby,vyborna drama s kvalitnymi hereckymi vykonmi,tazka,smutna a depresivna zalezitost,v ktorej postupne graduje atmosfera,Milan Ondrik je z mala nasich hercov,ktory za to stoji,cize davam pat hviezd...:-) ()

Carthorias

Letní Filmová Škola 2019, film 26: Sympaťák Milan toho má na krku dost. Rodinu s třemi dětmi, sbírku střelných zbraní a za souseda tatínka, který je kandidátem na cenu Otec Roku Slovenského Štátu 1944. Aby to všechno zvládl, jezdí pracovat na stavby do Deutschlandu. Ale nejen penězmi živ je člověk, jak brzy zjistí, když se do jeho života začne montovat místní semináckovská ale poloplešatá skinheadská skupina, v čele se samolibým knězem podobného vzhledu žijícím u maminky. Ale co naplat, když v té skupině jsou úplně všichni. Hlavním tématem je pak vzepření individuality proti skupinovému fanatismu, a následky tohoto činu v sektou prorostlých komunitách. ()

tranquill

"Niekde sa stala chyba, tma zvíťazila nad svetlom..." Tentokrát slovenští filmaři překvapili, hlavně s ohledem na jejich ortodoxnější křesťanské vyznání... ()

Biopler

Veľmi dobrý slovenský film, ktorý dusnom v druhej polovici dáva zabrať protagonistom i divákovi. Páči sa mi ako Marko Škop nám vôbec neukazuje spoločenstvo Obrana, ktoré stojí za príčinou samovraždy jednej z postáv. Je to veľmi dobrý ťah, necháva na divákovi si domyslieť z rozprávaní ako to tam môže vyzerať. Tým, že je implicitný, vytvára postupné budovanie tajomna a tým pádom atmosféry a spôsob akým to poňal sa mi páči. Rejža dáva fokus na rodinu a vzťahy uprostred nej, taktiež v dedine (otec/svokor, kňaz, polícia). Ich stredobodom i stredobodom filmu je famózny Onďo, ktorý potvrdzuje druhým filmom, že mu spolupráca so Škopom veľmi svedčí. Je veľmi presvedčivý a je to jeden z tých výkonov kedy si poviete, že tento herec ťahá celý film. Jasné, že to tak musí byť, veď tento film je koniec koncov o otcovstve. O poznaní toho, že keď otec nie je doma, keď musí živiť rodinu prácou mimo svoj domov, tak nemá ani poňatia akú tmu prežívajú jeho deti a nestačí keď medzi turnusmi prinesie kúsok svetla. A ako človek ľudsky zlyháva, aj v tej dvojtýždňovej výchove medzi turnusmi, nie je to skrátka žiadny superman. Vo filme začuť ozveny Slovenského štátu, ako sme sa v tomto štátnom zriadení mali dobre, z úst starého Pauloviča, ktorému náramne sadla rola zatrpknutého muža, ktorý ženu nikdy nerešpektoval ("Žena je dobrý sluha, ale zlý pán."). Snímka dôsledne spochybňuje kultúru výchovy k násiliu pod rúškom krásnych, morálnych fráz z Biblie. Neváha si rýpnuť aj do parlamentu, mafiánskeho štátu, ktorých nefunkčnosť vytvára podhubie pre polovojenské zoskupenia, ktoré sú magnetom už pre mládež. Lebo keď nie si v partii, tak si niktoš na dedine. Problémom zostáva záver, som rád, že nie je zbúchaný za 5 minút, ale on vôbec nedáva nádej. Až takú ponurosť som nečakal. Film nám akoby ukázal ako to je v jednej oravskej dedine a nič sa s tým nedá robiť... ale ono dá sa. Sčasti mi vadia aj klišé scény, napr. keď to ide dolu vodou, tak žena rozbije vitrínku so zbraňami a začne zúfať, pritom dovtedy vôbec nepôsobila takým dojmom. Občas zafrflala, no vtipne, že jej sa muž menej venuje ako svojim zbraniam. No a osobitnou kapitolou je mumlanie postáv, doprčic, veď to je vec, na ktorú si zvukári musia dať pozor. ()

siloalampa

Pre mňa žiadne vybočenie z tradičného Škopovho postupu. Slušný námet s asi momentálne najlepším slovenským hercom, statika bez hudby, otravné sexuálne scény a koniec nekoniec nakoniec. ()

quixote

Je to vlastně modelový film na téma, které bylo zpracováno mnohokrát předtím. Rozhodně je to velmi působivé. Líbila se mi velká preciznost, s níž je to napsané a natočené. Tvůrci na CZ premiéře říkali, že „film robili s láskou“ a podle mě je to na tom skutečně vidět. Všechny herecké výkony jsou také přesné, z Fischerova „láskyplného“ faráře jde chvílemi až strach. Jediné, co mě rušilo, byly CZ titulky, proto se těším, až dílo uvidím znovu a bez nich. ()

Maximilianus

Komorná dráma na slušnej úrovni. Dej bol príjemne hustnúci, niektoré postavy mierne nedotiahnuté a niektoré horšie zahraté, koniec trochu neuzavretý a ponechaný na fantázii diváka, ale v konečnom výsledku ide kvalitný film. 7,3/10. ()

pekl

Rozpačitý "německý" začátek, ale pak neustále akcelerující jízda s posledním záběrem přesně takovým, jaký měl být. Nic pro členy hlídek Dělnické mládeže. Nebo vlastně naopak právě pro ně. Řekněte jim někdo, že se nás nemusí bát... ()

winstonik

Prichádza slovenský film, takže musí byť šialene smutný a dialógy, áno, tie musia byť uveriteľné ako budúca povolebná koalícia. Nezabudnime na koncentrované zlo, všetci sú zákerní a podplatení. No a tlak. Akože, choďte si pozrieť, najmä ak ste divák z mesta, tí majú radi prikreslené dedinské príbehy, celkom vás to rozcíti. Ak ste z dediny, zoberte na túto komédiu celú rodinku. ()

Sebastianek1

Pecka! Výborný film. Csongor Kassai v roli zlomeného otce- opět nezapomenutelný a Milan Ondrík jednoznačně nejzajímavější herecký objev na slovenské a už i české scéně. ()

Jaké filmy budou bojovat ve Varech?

Jaké filmy budou bojovat ve Varech?

28.05.2019

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná přesně za měsíc a nyní byla čerstvě odhalena dvanáctka filmů, které se budou ucházet o hlavní festivalovou cenu, Křišťálový globus.… (viac)