Kedysi tu bol všade iba temný les, dnes tu stojí sídlisko s panelákmi. Práve tu je doma chlapík, ktorému nikto nepovie inak ako Vandam. Žije sám, v byte na okraji Prahy, a každý deň doma cvičí, aby bol v kondícii. Večer, keď sídliskom blúdia divoké zvery, chodí so svojimi kumpánmi na jedno čapované. Vandam sa snaží urobiť dojem na Lucku, ktorá v miestnom pohostinstve čapuje pivo. Často a rád sa s kadekým pobije. Je znalcom vojenskej histórie. Má pocit, že svet smeruje k zániku a schyľuje sa k veľkej bitke. A preto cvičí, aby bol na túto poslednú rozhodujúcu bitku pripravený. A tiež k tomu vychováva Psycha, mladíka, s ktorým natiera strechy panelákov. Vandamovi kumpáni z krčmy ho prezývajú „národný hrdina“. Vraj dal vtedy v Novembri ’89 na Národní tříde dejiny jednou ranou do pohybu. Film podľa rovnomennej knihy Jaroslava Rudiša, v hlavnej úlohe s Hynkom Čermákom, kombinuje dramatický príbeh s čiernym humorom. (ASFK)

Trixinka

Chudák Čermák, do čeho to vlezl.... Nejsem citlivka, takže snesu nějaká ta sprostá slova, násilí a podobné záležitosti, ale jen když to bude dávat aspoň nějaký smysl. Ovšem tvorba tohoto filmu probíhala asi takto - narveme tam co nejvíc vulgarismů, mlácení a drsňáckých póz a ono z toho něco vyleze. Nevylezlo. Nuda, nuda a zase nuda. Kvůli Hynkovi, pro kterého mám slabost, dám 1*. Bez něj bych to poslala do odpadu. ()

vikino1

Hynek Čermák je pro mě prostě sympaťák každým coulem a mě se Vandamuv naivní boj za záchranu Severky prostě líbil. Na rozdíl od ostatních českých filmových braků, tady byly jeho chování, povaha i motivace vykresleny sice jen v pár flashbecích, ale naprosto uvěřitelně a logicky (proč nechce vyklepat střechu na Škodě 120, jeho rozmluva s Langmajerem). Navíc si začínám myslet, že i z Ciny se klube kvalitní herec, protože po Pustině i tady na mě jeho Psychoš udělal dojem. Podtrženo a sečteno, ani nevím, jakej českej film za posledních 5 let se mě líbil víc než tady toto. ()

rublik05

Na filmu je velmi zajímavé, jak se v mžiku může celkem dobrá komedie zvrhnout v nic neříkající, těžce podprůměrný a nelogický pokus o drama. Z filmu mám velmi rozporuplné pocity. Jedna jeho půlka je doslova napěchovaná skvělými scénami, vtipnými hláškami a v neposlední řadě dobrými výkony herců. Hlavní postava Vandam (Hynek Čermák) sype jednu hlášku za druhou a role mu neskutečně sedla. Přesně takové role ranařů a bouchačů mu sedí nejvíce, takže v tomto směru nelze absolutně nic vytknout. Ostatní herci taktéž snesitelní, i když samozřejmě ne tak moc viditelní jako hlavní postava. Zhruba v půlce filmu však přichází zvrat, děj najednou zvážní a komedie jde jaksi stranou. Což filmu neuvěřitelně ublížilo, protože ta skvělá filmařina, co tvůrci předváděli v první polovině, je najednou pryč a nastává čas plný dějových nelogičností, ostřejších scén a dialogů. Evidentní dějové napojení na veleúspěšný seriál Most! se taktéž silně mihlo účinkem. V podstatě si po skončení filmu řeknete, co jste to vlastně viděli. Jestli nepovedenou komedii nebo nepovedené sociální drama a nebo obojí dohromady. Velká škoda, film má ze začátku dost slušně nakročeno, pak snímku znatelně dochází dech. 5/10 ()

rivah

Hrdina sympatický i antipatický zároveň, v dnešní společnosti proti mazaným hajzlům nemá šanci. Film technicky dobrý, ale jinak nevyrovnaný. (50%) ()

Psycho.R

Film, jehož příběh i postavy jsou tak ploché, až tomu bylo těžké uvěřit. Nechápal jsem, že se tomu upsal Hynek Čermák, jehož jediná postava je celkem uvěřitelná, ale dělá a říká takové věci, že jí vlastně ani fandit nemůžete. Vulgarita je tu používána zbytečně (i když v reálu se tak podobné typy lidí vyjadřují). Národní třída mi nic nesdělila, nic mi nezanechala a bylo mi vcelku nepříjemné ji sledovat. Štěpán Arichtev a jeho režie připomíná spíše seriály, které točí (a ne špatně), ale na celovečerní film to bylo málo. PS. Tohle je přesný opak toho, jak dokázal s tématy pracovat seriál MOST! ()

E lan

Tak nějak nevím co si mám ontomto filmu myslet. Slušné herecké výkony, výpověď doby a části společnosti, potud dobře. Pak ale významně zakolísá scénář a rozuzlení někam uletí a člověk začíná litovat, že se na to díval. No škoda... ()

mirra66

Příběh se postupně otevírá, vysvětluje a nakonec dává i smysl. Nebýt tam tak "převolováno", dal bych možná i plný počet. Některé scény byly na dnešní český film zahrány brilantně, např. sjetý Jan Cína u bitky v šatně, to byla pecka. K filosofii snímku lze určitě napsat mnoho, ale rozhodně to není jen "lehká" podívaná. Označení Vandama "lúzrem" je také silně a nepřesně zjednodušující, a proto si zde vypůjčím citát od Audislave "To be yourself is all that you can do", který, jak se domnívám, vystihuje podstatu snímku. 75% ()

Oonika

Hynek Čermák je prostě bezkonkurenční herec! 😊 Národní třídu jsem četla před pár lety jako knihu a byla jsem taky nadšená. Film je moc povedený, já většinou špatně snáším filmové adaptace knihy, ale tohle mi přišlo fakt dobré 😉 ()

Klajondr

Já to asi nepochopil. O čem to bylo? O mlátičkovi Vandamovi, který dobrovolně chlastá a rve se, aby poctil svého otce, nebo o boji s developerskou firmou, která chce přestavět krásné komunistické sídliště. Nevím, každopádně ani jedno nebylo zakončeno a film tak získal titul: absolutně o ničem. Paráda. ()

Likan7

Altrichter má skvělou režii. Má cit, má timing, má skvělou kameru. Má i dobrý herce, Hynek Čermák se pro tuhle roli narodil. Jenže scénář je prostě špatnej. Mám problém přát takovýmu primitivovi, který vidí jen před svůj nos, většinou nic nechápe a všechno řeší pěstmi. Tak nějak v tom postrádám smysl. ()

Zuchy

Předlohu neznám, ale tohle "dílo", co jsem viděl, bylo o délce filmu, obsahem a zpracováním jako seriál, kde ale nedostanete víc než jen tuhle dlouhou epizodu, u které si na konci říkám WTF?! Neustřihnul někdo konec filmu? Kde je nějaké smysluplné rozuzlení některých scén nebo snad celého filmu (to bych chtěl asi moc)? K tomu ještě přičtu absolutně nesympatické agresivní hovado jako hlavní "hrdina", které mentálně a sociálně zamrzlo asi někde ve svých flashbacích... ()

pushover

Bohužel, knize film nesahá ani po kotníky. Je totiž psaná nezfilmovatelnou formou a přidání postav ani vedlejších dějových linek tomu nepomohly. Po technické stránce film funguje, vyjma strašného zvukového mixu kde hudba válcuje dialogy i monology a navíc se místy vůbec nehodí k scénám které doprovází. Hlavní devizou je Hynek Čermák, který si už roli nacvičil při výrobě audioknihy (a předpokládám, že díky ní byl obsazen). Schmitke zůstal nepřekonán. ()

ForGump

Pro mě fyzicky a psychicky nestravitelný film. Nedalo se to vydržet především díky extrémně nesympatickým postavám, jež prostě jsou karikatury par excellance a o jejich jednání by mohla kniha absurdna. Nehledě na to, že samotné dialogy a otravný monolog Hynka Čermáka, jehož tvrďáci už mi lezou na nervy, mi dávalo neobyčejnou příležitost vyzkoušet si tanec v sedadle. Ke všemu tomhle mě to nutilo přemýšlet, co se tím vlastně hoši snažili sdělit a dost se obávám, že jsem to pochopil jako obhajobu Čermákova hrdina, nacionalistického, rasistického, militantního, vulgárního absolventa Vysoké školy života. Nenašel jsem tam totiž pořádný moment, který by to rozporoval. Trošku podobný pocit z toho mám jako letos z Teroristky. Takové nenápadné a nevinné a přitom vlastně mrazivé ve svém vyznění. Fakt jako trpké zklamání. 20% ()

ANTYCHRYST

Zklamání roku!! Reklama a promo jako blázen.. scénka dobré ráno Čuráci byla slyšet úplně všude a nejednoho fanouška navnadila.... Ve filmu se ztratila a jak jsem se na ni těšil tak jsem ji sotva postřehl.. Celý film totálně o hovnu.. Z postavy Vandáma využito sotva pár procent potenciálu.. Chjooo.. Člověk se pořádného českého filmu asi nedočká.. 20% Kamera.. Režie.. Střih.. Všechno stálo za prd.. ()

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

06.03.2020

Program Kreativní Evropa MEDIA letos v únoru už počtvrté vyhlásil celoevropskou soutěž s názvem #euFilmContest, v níž si filmoví nadšenci mohou otestovat své znalosti současného evropského filmu.… (viac)