Kedysi tu bol všade iba temný les, dnes tu stojí sídlisko s panelákmi. Práve tu je doma chlapík, ktorému nikto nepovie inak ako Vandam. Žije sám, v byte na okraji Prahy, a každý deň doma cvičí, aby bol v kondícii. Večer, keď sídliskom blúdia divoké zvery, chodí so svojimi kumpánmi na jedno čapované. Vandam sa snaží urobiť dojem na Lucku, ktorá v miestnom pohostinstve čapuje pivo. Často a rád sa s kadekým pobije. Je znalcom vojenskej histórie. Má pocit, že svet smeruje k zániku a schyľuje sa k veľkej bitke. A preto cvičí, aby bol na túto poslednú rozhodujúcu bitku pripravený. A tiež k tomu vychováva Psycha, mladíka, s ktorým natiera strechy panelákov. Vandamovi kumpáni z krčmy ho prezývajú „národný hrdina“. Vraj dal vtedy v Novembri ’89 na Národní tříde dejiny jednou ranou do pohybu. Film podľa rovnomennej knihy Jaroslava Rudiša, v hlavnej úlohe s Hynkom Čermákom, kombinuje dramatický príbeh s čiernym humorom. (ASFK)

Morzael

Film, který by mohl sloužit pro scénáristy a filmaře jako test jejich schopností. Je to totiž jedna velká sbírka nefunkčních prvků a pár vtipných scén. Zaprvé téma. Do teď nevím, co se vlastně film pokoušel říct. Byl to film o třídním boji? O vyrovnání se s minulostí? O smíření s rodinou? O nutnosti dospět? O bezmoci chudých? Nevím a je mi to teď už vlastně jedno. Zadruhé tempo a struktura. Ze začátku to má celkem grády, svižně se dostaneme k hlavní zápletce a všechno jede, ale pak najednou někdo šlápne na brzdu a začne se bloumat a vzpomínat a blbě kecat. Když se během 90 minutového filmu dvakrát podíváte na hodinky, je něco špatně. Není se ale čemu divit. Když film rozjedete jako černou komedii a najednou přepnete na existenciální drama, tak diváci budou minimálně zmatení. Za třetí - show don't tell. Základní pravidlo dobré filmařiny je tu totálně zazděno. Veškeré důležité informace nám musí postavy doslova říct. SPOILER: Například: že má bráchu se dozvíme zhruba v půlce filmu (kromě jedné neurčité narážky/vtipu). Že se spolu nebaví kvůli matce, která umřela, nám musí postavy vyloženě povědět, což by nebylo až tak problémové, kdyby... tady totiž přichází ten hlavní kámen úrazu - místo, abychom viděli, jaká ta situace kolem jejich mamky byla (třeba flashbackem nebo v úvodu filmu), se musíme spoléhat na narativ jednoho bratra, který si přijde uražený a tím pádem v právu ukrást druhému bratrovi auto. Jenže to my jako diváci nevíme. Nevíme, jestli má právo mu to auto ukrást, nebo si jenom přijde ublížený. Což je sakra špatně, taková scéna by nám hodně řekla o obou postavách. Z těch pěti vět, co Langmajer řekl, vůbec nevím, co je jeho postava zač. Když už, tak mi přišel mnohem sympatičtější než Vandam. Je to škoda, ten případný konflikt mezi bratry tu vůbec není budován a skončí dřív, než stačí získat nějakou váhu. Takhle se drama nedělá. KONEC SPOILERU. A takových situací je tam několik, kdy nevím, co se mi vlastně pokouší autor sdělit, protože mi něco říká, ale vlastně nic neukazuje. To si můžu radši pustit audioknihu, když chci, aby mi někdo něco vyprávěl. A ten rádoby poetickej konec sem fakt neseděl. Jak Most! své diváky spojoval, tak Národní třída... nedělá vůbec nic. Vlastně mi přijde zajímavé, že každý z kina půjde s trochu jiným zážitkem. Slušnočeši budou po shlédnutí spravedlivě rozhořčeni nad zneuznalým hrdinou a bojovníkem proti systému a těm bohatým, ti intelektuálně nadanější se budou smát karikatuře všeho, co je na této sortě společnosti špatné - zhrzenectví, agrese, zjednodušené vidění světa, permanentní opozice vůči všemu novému, latentní xenofobie, násilí, nadávky a pivo v zaplivané čtyřce jako jediné řešení veškerých problémů. ()

zette

Jsem rad, ze me tehdy trailer nezlakal do kina. Cermak se sice snazi, co mu sily staci, ale sam to neni schopen utahnout. Vedel jsem, ze nepujde o zadne velke drama, tesil jsem se, ze se ale aspon zasmeju... Nuda, cekal jsem vice. ()

dr.fish

Knížka by mohla být výborná. Hynek Čermák pro svoji roli udělal maximum, ale věřit jsem mu jeho Vandama prostě nedokázal. A v tom je začátek i konec celého hodnocení. Jinak poměrně dobrý film. 60% ()

angel74

Hodně výživná sonda do života takového toho typického čecháčka dostatečně nasáklého extremismem a do komunity hospodských povalečů, s níž drsný týpek Vandam tráví veškerý volný čas. Jedná se o drama, které je prošpikované vulgarismy a tragikomickými situacemi s pronikavým ironickým podtextem. Nevím jak ostatním, ale mně to přišlo úplně přesný. Až na ten drsnější konec jsem se i docela nasmála. K režii a scénáři nemám jedinou výtku a herecké obsazení mi taky sedlo. Největší pochvalu si zaslouží Hynek Čermák a Jan Cina, oba své postavy ztvárnili tak přesvědčivě, že to líp snad už ani nešlo. Ve výčtu pozitiv nelze nezmínit skvělý hudební doprovod. (80%) ()

octopuska

Čermák toho nacionalistickýho strupa zahrál přesně. Opět pěkně ukázané společenské bahno s inteligentním, vyšperkovaným slovníkem a srdcem na tom správném místě v jistých chvílích. Teda, jak jde o ženskou v krizové situaci a je k tomu interes. To se pak podávají heroické výkony hodné kriminálu. Jirešová je fakt blbka, Neužil pěknej chlap, Langmajer si užije i štěk. A musím konstatovat, že piča zní mnohem líp, než píča. Osobně nic proti cajzlům. ()

Johnny.ARN

Taká ta sociálna, akože dráma, hrajúca sa na tvrdú ulicu a ľudový slang. Tak ako to začne, tak to aj skončí, bez nejakého posunu, bez nejakého nápadu. Čermákovi som polovicu replík nerozumel, nvm či to tak malo byť. Film bez ambície niečo odkázať divákovi, niečo v ňom zanechať. Miestami je to aspoň úsmevné. 1 z 5 ()

Mrkvič

Názory, sprostá mluva, blikance, agrese a tupé postavy okolo. Všechno to je sice místy více místy méně přehnané, ale vychází z reálných prostředí. Že je film dramatem, budiž, ale měl by mít dovětek i "komedie". Pro mě navíc to je komedie především. U scény s knedlíky jsem si dokonce v duchu film začal srovnávat s Felliniho Amarcordem :) A to není rozhodně špatná vizitka pro film ani pro režiséra a scénáristu Altrichtera. ()

Sfinkter

Nepříliš optimistický vhled mezi pražské spoluobčany není špatným filmem, ale u podobných snímků musí být síla ve výpovědi (jako např. v Kobrách a užovkách) - to zde zcela chybí a vše vyšumí do prázdna. ()

noriaki

Najdou se lidé, kteří uvidí Vandama jako tupého primitiva, symbolizujcího malost českého člověka. Životního ztroskotance, který jim kvůli své zahořklosti kazí volbební výsledky a způsobuje, že jejich vysněná budoucnost stále nepřichází. Jenže on je to dobrák co si prožil svoje. Od života toho moc nechce, ale to málo si hodlá bránit. Kdyby neměl tendenci řešit problémy agresivně, byl by to celkem sympaťák. Na pivo bych s ním asi nešel, ale skrz prsty bych se na něho taky nedíval. Jako sociální sonda do života dolních deseti miliónů film funguje slušně, jako svébytný příběh zas tolik ne. Čekal jsem něco rafinovanějšího, nebo naopak syrovějšího. Hynek Čermák do role sedl perfektně. ()

JohnSmith

Příběh z pražských Hájů o boji kunčaftů jedný hospody, teda hlavně jednoho, za její zachování. Čekal jsem větší kravinu a ve finále jsem byl docela mile překvapen. Místy úsměvné, místy vtipné, chvílemi i vážné, ale v celkem pohodovém tempu a atmosféře.Čermák hraje tak neskutečnýho primitiva, až mi byl sympatickej. ()

fabecc1222

Pomalu mě začínají štvát filmy, které si sami na sebe kladou příliš velké nároky, a stejně tak i na diváka, který je sleduje, a tak nemají potřebu natáčet závěr filmu, a nechají všechny otázky otevřené. Přitom Národní třída mohla být dobrá alternativa k seriálovému Mostu! (Dycky Severka). Tvůrci se ale z nějakého důvodu v posledních deseti minutách rozhodli úplně ignorovat dosavadní vyznění filmu, a závěr tak nevyřeší vůbec nic z toho, co se ve filmu událo. Jinak ale dobré, Čermák sype jednu hlášku za druhou, a příběh je tak příjemně buransky ujetej, že si řeknete, že taková hospodská parta prostě musí být v každém městě. No jo, jenže ten závěr... ()

VasaX

Slušivý průměr českého dramatického filmu. Nenadchne, neurazí, několik fajn hlášek a ležérní herecké výkony. Vyprávění okolo je fajn, bohužel hlavní zápletka je slabší a táhne spíš celý snímek dolů. ()

vyfuk

Valej do tebe, že to je průměrný film. Je? Je to docela zvláštní otázka, protože pokud k sobě budeme upřímní, tak tento film jednoznačně není nijak extra speciální. Je to určitá poetika dejme tomu průměrného Čecháčka, který tak nějak vypraví svůj příběh z hrany společnosti a o tom jak žije v dnešním světě. Určitý manifest do dnešní doby. Zahlédl jsem zde nějaké komentáře toho typu, že s hlavní postavou nesympatizujeme. Jenže dá se to tak říct? Měli jsme s ní sympatizovat? Přeci jen, je to příběh o člověku, který je očividně xenofob i pro někoho jako lidi mimo Prahu a nejde pro ránu daleko. Ale je vtipné, že Hynek Čermák zde opět předvádí své vrcholové hraní, kdy vy i díky jemu jste ochotni s ním občas soucítit. Natolik, že když chcete, tak ve filmu i něco najdete. Najdete v něm onu poetiku tohoto "burana". Neměl nám film tak nějak ukázat, že i takovýto lidé, jsou furt jenom lidé. Asi zde trochu budu čůrat proti větru, ale rozhodně bych tento film nenazval jako nějak extra špatný. Altrichtovi je asi nějak souzeno točit nepochopitelné filmy, a Pirjolovi zase dělat jedny z nejlepších scenérií a obrazů v současném českém filmu. Je teda hlavní fakt, že já umím být dost explicitní člověk, ale to co se dělo ve scénáři zde už bylo hodně dost i na mne. "Slyšíš je? Už přicházejí! Mí válečníci!" ()

ghatos

Taková zajímavá hříčka - Kamarád do deště potkal Most! + do toho nějaký ten přesah. Snaha vyvažovat komediálnější tón tím vážnějším...to je vždy náročné. Tady se to povedlo jen částečně. Navíc v té komediálnější rovině to fungovalo vždy o hodně lépe. Ještě bych to možná přirovnal k takovému Volnému pádu na český způsob ;) . 68%. ()

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

06.03.2020

Program Kreativní Evropa MEDIA letos v únoru už počtvrté vyhlásil celoevropskou soutěž s názvem #euFilmContest, v níž si filmoví nadšenci mohou otestovat své znalosti současného evropského filmu.… (viac)