Burnhamovci sú na prvý pohľad šťastnou rodinou. Majú pekný dom, drahé auto, pôvabnú dospievajúcu dcéru, ktorá chodí do dobrej školy. Pani Burnhamová (Annette Bening) je stále usmiata, aspoň na verejnosti. V skutočnosti je ale všetko úplne inak. Rodinná dráma o nečakane radikálnom riešení krízy stredného veku získala 5 Oscarov a takmer 90 ďalších ocenení. (RTVS)

Allien.9

Opravdu nezapomenutelný film, který si Oscara zaslouží všemi deseti... Pokud existuje Bůh, má tvář Kevina Spaceyho. Minimálně bůh filmového nebe. Jeho výraz (nepatrný úsměv na první pohled nudného trouby, který je však více nad věcí, než si myslíte) je opravdu dokonalý. Všechny jeho postavy jsou dokonalé a většina z nich bohužel špatně skončí... "Americká krása" je film o typické americké rodince. Bydlí v klidné čtvrti, mají krásný dům, drahé auto, milé sousedy, dobrou práci a jednu dospívající dceru. Ve skutečnosti však mají Burnhamovi ještě něco... Manželské potíže. Zatímco Carolyn je příkladem úspěchu a dokonalosti, její muž Lester je ňouma, nešika a jak tvrdí on sám - ztroskotanec. Proto není divu, že si Carolyn našla za neschopného manžela náhradu, a to ve formě úspěšného kolegy. Lestera samozřejmě ani nenapadne ženu podezřívat a dozvídá se o tom, až když to vidí na vlastní oči. Z mnoha důvodů (touha po změně, parohy, platonická láska k dceřině spolužačce provázená erotickými sny) se začíná měnit - dává vápověď, začíná na sobě fyzicky pracovat, ale také přestává být tím slepým hlupákem, se kterým si všichni dělají co chtějí. A to se mnoha lidem ani trochu nelíbí... Tenhle film je plný každodenních absurdit, trapasů a černého humoru, které jsou nám velmi blízké a místy máme pocit, že to, co hrdinové právě prožívají, už se nám někdy stalo. Konec filmu je napínavý, ale čekáte ho - jinak to vlastně ani skončit nemohlo... Jak už jsem řekla na začátku, Kevin Spacey není herec, jeho postavy jsou prostě skutečné. Proto byl také odměněn Oscarem za hlavní mužskou roli. Annette Bening je pro roli typické ambiciózní nanynky jako dělaná a nikdo by se na roli atraktivní studentky nehodil více než Mena Suvari. Ale ani Thora Birch jako tichá dcera a velmi zvláštní Wes Bentley nejsou špatní... Hudba je perfektní a víte co je ještě perfektní? Lesterovy sny... "Americká krása" je zkrátka drama, které nejen šokuje a dojímá k slzám, ale zároveň pobaví. ()

HAL

Americký sen gone bad? Ani v nejmenším, spíš hledání cesty z krize středního (a teenagerského) věku v hardcore módu. Paradoxně jsem se vždy víc ztotožňoval s postarší postavou Kevina Spaceyho, než jeho věkově mi bližší dcerou, ale jeho odhození zábran a začatí žití naplno je zkrátka okouzlující... a kypící inspirativností. A i jistá karikaturnost a schematičnost postav je tu spíš ku prospěchu věci, minimálně tedy přispívá k lehké zábavnosti filmu, aniž by nějak shazovala jeho myšlenku. 9/10 ()

Satan

Dvě dysfunkční rodiny, ve kterých si (skoro) každá postava projde svým očistcem. Veskrze fádní námět, jenže ten scénář posílá všechno o level výš. Navíc perfektní casting, skvěle padnoucí hudba a osobitý Mendesův cit pro vizuálno. Přeměna Lestera z totálního loosera na sebejistého muže je pod taktovkou Spaceyho naprosta božárna a nejde tu jeho postavu nežrat! Právě on však dopadne nejhůř a v tom tkví kouzlo celého filmu. Komedie, jež je v jádru trpce hořká a ironická. Trefa do černého pro podívání se, když vás chytne apatie. [Přesná stopáž: 117 min] ()

kingik

Zajímavý film, který určitě stojí za vidění, a jehož herecké výkony jsou dokonalé, ale přesto na plný počet to není, i když mnoho nechybělo. 80% ()

Snorlax

Výjimečnost tohoto filmu spočívá v tom, že všechny postavy nejsou dokonalé, popravdě vlastně ani jedna se nechová normálně. Jenže co je to normalita, že? Jen ustálený způsob jednání v místě a čase obvyklý. Některé postavy se v tomto filmu zapomněly z minulosti, jiné zase předběhly dobu. Všechny se potkaly v jednom místě a čase. A společně se postaraly o velmi kritický pohled na americkou společnost konce milénia. ()

johnys

Tak tenhle snímek mne po duši nepohladil, ale své kvality má. Povedené je stírání Spaceyho směrem ke své ženě. Apropo, větsina žen, až "dospěje" do jejího věku, je přesně taková. Dcera Jane by taky mohla zhubnout. Ale jinak mám ženy opravdu rád... :-) ()

InJo

Vynikající drama, ve své době skutečná filmová událost. Velice osobitý snímek o "dokonalé" a "moderní" současné západní společnosti, svérázném řešení krize středního věku a spoustě dalších zajímavých věcí. Tvrdě satirický a přitom krásný a plný pochopení pro lidské touhy a slabosti. Brilantní scénář a režie, poetická kamera, citlivá hudba a dokonalí herci, jimž jednoznačně vévodí nekonečně charismatický Kevin Spacey, jenž zde předvádí svou (zatím) životní kreaci. Úžasná podívaná, kterou má spousta lidí mezi svými nejoblíbenějšími filmy. A já se hrdě hlásím k tomu, že jsem jeden z nich. 100 % ()

Legas

Každý hledá svou "americkou krásu", cestu smysluplného sytého života, naplněného sebeuspokojením, ať si pod tímto slovem představíte cokoli (tedy TO svoje, po čem se denně pachtíte). Různorodost postav a jejich cest za "štěstím" je hned vedle výkonu Kevina Spaceyho a brilantního humoru ze života hlavní devízou filmu. A po létech, kdy má Sam Mendes za sebou další dva vynikající filmy - Road To Perdition a Jarhead - můžu směle konstatovat, že Americká krása nebyla jen náhodným záchvěvem umu tohoto tvůrce. ()

Šakal

DEPRESIVNÍ = KRÁSNÝ, tahle rovnice na první pohled nevypadá moc věrohodně, nicméně v tomto případě, opak je pravdou! Tenhle " výlet " a nemilosrdná, ironická, cynická, zároveň však absurdně humorná sonda do uzavřených amerických rodin, je vskutku pozoruhodná záležitost. Nevím, co vyzdvihovat více, zda vynikající režii Sama Mendese, excelentní kameru Conrada L. Halla, výborný scénář Alana Balla, VYNIKAJÍCÍ herecké výkony Kevina Spaceyho, Annette Bening, Chrise Coopera........ nebo už tak silný zážitek umocňující vynikající hudba Thomase Newmana. Když k tomu přidáme opravdu silný a povedený ( neamerický ) konec, jsme svědky jednoho z nejlepších snímků filmové historie. Pro mě osobně hodně silný zážitek! ( horký aspirant do mé TOP10 ) p.s. řekněte upřímně, aby vás někdo " donutil " obdivovat a s němým úžasem sledovat poletující sáček a mrtvolu Kevina Spaceyho v kaluži krve, to je hodno velkého obdivu a zároveň potřeba velkého kumštu, smekám. ()

Webb

[8/10] (DreamWorks SKG, Jinks/Cohen) (Barevný /// Produkce: Bruce Cohen, Dan Jinks /// Scénář: Alan Ball /// Kamera: Conrad L. Hall /// Hudba: Thomas Newman /// Oscar: Bruce Cohen, Dan Jinks (nejlepší film), Sam Mendes (režie), Alan Ball (scénář), Kevin Spacey (herec), Conrad L. Hall (kamera) /// Nominace na Oscara: Annette Bening (herečka), Tariq Anwar (střih), Thomas Newman (hudba)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

HoneyBunny

Tenhle film si zaslouží plný počet bodů. Je sice nenápadný ale o to zákeřnější. Nedávno jsem viděla poletující igelitový sáček a hned mě napadlo: "Na světě je tolik krásných věcí. Někdy si myslím, že mi z té krásy pukne srdce." Blbost - ale zažere se pod kůži. A mohla by to být i životní filozofie. Podívejte se někdy, jak krásná je popsaná lavička nebo hamburger z mekáče. ()

Anderton

Americká krása je nezávislý film a komercia pre najširšie masy v jednom. A v podstate v každom zábere a sekvencii. Je to film pre každého, od najsnobskejšieho intelektuála až po negramontného nezamestnaného. Pochopí ho každý a ocení ho tiež každý. Takýchto univerzálnych flmov je úplné minimum a asi práve preto je Americká krása tak slávna a docenená. Vyrovnanosť hereckých výkonov je vzácna, ale o jeden bod u mňa vedie Chris Cooper. Robert Altmann ho označil spoločne s Titanikom za príšerný. Takže aj výnimky sa nájdu. ()

Frajer42

K zhlédnutí tohoto filmu jsem se odhodlal hlavně proto, že tvoří oblíbené desítky nemalého počtu uživatelů. Budu upřímný, nechápu proč. Film má velmi hlubokou myšlenku (poselství) zabalenou v celkem hloupém ději. Což je škoda. Na prostranství několika metrech čtverečních se vyskytují jen podivíni a to bez vyjímky. Ovšem kdo o sobě může prohlásit, že je normální? Film se nebojí zakousnout se i do toho nejchoulostivějšího tématu. Což je fajn. Emoce vyvolané tímto filmem se nedostavily. Což fajn není. Ve filmu tohoto typu jsem je prostě vyžadoval. I přes emoční nedostatek, zůstala moje pozornost tam, kde jí bylo potřeba, na plátně. Dávam velmi slabé * * *. ()

boshke

Moc krásně se koukalo na Burnhamovo životní obrození. A stačilo k tomu poblouznění dceřinou sexy kamarádkou. Krásný film... 90% ()

MikeCool

Deprimující závěr a o to lepší celý průběh filmu. Nádherně propracované životní osudy jednotlivých postav v rodině, avšak za srdce mě nevzal. ()

Kothy

Povedený snímek od Sama Mendese. Kevin Spacey se namaká, aby sbalil holku, která se sice tváří jako školní děvka, ale přitom je ještě panna. A náckovský fotr od kluka, který byl kvůli hulení v blázinci, nesnáší buzny a přitom je sám teplý. Zvláštní no. "Kdyby na sobě zamakal, tak bych ho i brala." ()

leila22

American Beauty je povinnou jazdou každého filmového fanúšika. Som si takmer istá, že v mojom rebríčku Top 10 ostane už navždy, nech sa natočí čokoľvek. Pri pasáži s lietajúcim sáčkom sa vždy zastavím a dookola ju pretáčam. Neuveriteľné ako na prvý pohľad celkom banálna scénka dokáže v človeku evokovať tak silné emócie a vyvolať moment nekonečnej slobody, absolútnej katarzie, ktorá vyústi až do dokonalého splynutia s celým vesmírom... ten pocit je neopísateľný. Výborné herecké obsadenie, film plný bravúrnych myšlienok a poletujúcich lupeňov ruží. A súčasne je tak krásne zvrátený. "...sometimes there’s so much beauty in the world I feel like I can’t take it…and my heart is going to cave in." ()

Smok

Lester (Kevin Spacey) prežíva krízu stredného veku. Na tom by nebolo nič mimoriadne, keby sa nerozhodol veci riešiť po svojom. Pritom stačilo len pravidelne chodiť do poradne a všetko mohlo byť inak... Ale to by nevznikol tento dojemne americky krásny film. Klobúk dole pred touto filmovou lahôdkou. ()

Mia...

Nevím proč, ale nenadchlo mě to tedy tolik jako vás všechny ostatní. Nepřijde mi to tak jedinečné, aby to mělo takhle velké hodnocení. Neříkám, že film je to špatný, jen mi přijde těžce přeceňovaný .. ()

teutates

Ústrednou témou tohto snímku je psychika zúčastnených postáv a analýza spoločnosti,ktorá je v tomto filme zobrazená,ako ešte nikdy predtým..!Sam Mendes sa snažil o prenesenie"reality"na filmové plátna,v ktorej mu pomohol neprekonateľný Kevin Spacey!Skutočne ide o skvelý filmový zážitok,ktorému je ťažko niečo vyčítať..! ()

Sam Mendes jde do války

Sam Mendes jde do války

20.06.2018

Oscarový režisér Americké krásy a dvou posledních bondovských filmů Sam Mendes si vybral svůj další projekt. Napíše a natočí válečné drama 1917, na kterém se bude produkčně podílet i Steven Spielberg… (viac)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Letní kino patří k prázdninovým měsícům stejně neodmyslitelně jako slunce nebo koupání a teplé letní večery přímo vybízejí k tomu, užít si nějakou tu filmovou laskominu pod širým nebem a s… (viac)

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?

22.01.2014

Sam Mendes sice po premiéře Skyfallu tvrdil, že ho další bondovská štace vážně neláká, ale jak známo, tvůrce míní a Hollywood mění. I 24. mise agenta 007 tak loni v červenci ulovila věhlasného… (viac)

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

09.11.2009

Filmový kanál HBO Vás srdečně zve na krvavý maratón do Bia Oko v Praze. V sobotu 14. listopadu od 18. hodin se na seriálové fanoušky chystá maratonová projekce seriálu True Blood - Pravá krev.… (viac)