Burnhamovci sú na prvý pohľad šťastnou rodinou. Majú pekný dom, drahé auto, pôvabnú dospievajúcu dcéru, ktorá chodí do dobrej školy. Pani Burnhamová (Annette Bening) je stále usmiata, aspoň na verejnosti. V skutočnosti je ale všetko úplne inak. Rodinná dráma o nečakane radikálnom riešení krízy stredného veku získala 5 Oscarov a takmer 90 ďalších ocenení. (RTVS)

manonfire

Jeden s vyjímečně atmosférických filmů. Mladý Wes Bentley a jeho výklad živého sáčku není falešně hlubokomyslný, ale prostě je skutečně hluboký. Chris Cooper v roli jeho otce sice nemá rozsahem part tak zásadní jako Spacey, ale je to radost ho sledovat. Film vlastně nemá zásadní slabinu, dějovou ani hereckou. 90% ()

P1tr

Velice dobré. Pevná režie Sama Mendese dala dostatečný prostor Spaceyho hereckému projevu, který je pro film klíčový. A i když to není Verbal Kint, je to pořád výborný kus práce:) ()

IMPAIRED

Tak nevim, vždy pro mě byl ten film maestro unikum, naprosto dokonalý film o novém vnímání světa, a pak jsem se na to podíval když jsem byl mimo, a objevil jsem že ten film je až příliš americký, a příliš 'líbivý', jakoby udělaný čtyřicátníky. Ten věk volím záměrně, mám k tomu přesně své důvody (např. když lester říká: jako bych dvacet let spal; navíc se mi po celou dobu sledování zdálo, že to vypadá jako by se starší generace snažily popsat co nejreálněji tu mladou, ale bohužel na zapoměli že ji vidí svýma očima). Navíc, celým filmem se nese taková nálada, jakoby ten mladý soused co kouří byl něco jako ztělesnění anděla (rozumějte má tak působit), např když říkají: vypadá jako prodavač biblí, nebo ta záře kolem něj když odchází od těch dvou holek. Klasická namyšlená blondýna a děvka co dává všem fotografům, klasická představa téhle generace, stejně jako postava lesterovy dcery, která je tak citlivá a tajemná že si to snad scénárista vysnil v agónii. Jediný Lester působí realisticky, právě proto že je mu okolo čtyřicítky a proto se jej tvůrcům podařilo namalovat skvěle. A pak ten psychotický soused, ten vypadal tak na padesát a opět působí realisticky. Lesterovou ženou si nejsem tak jistý. Je to podbízivý film, který podává nádhernou pravdu, jež ale přechází rukami, jejichž hlavy to nikdy vlastně nezažily a nepochopily, a proto tomu schází na opravdovosti. Vždycky se mi ten film líbil, podle mě nejlepší na světě, proto pozatím ponechám 100% hodnocení, ale za poslední shlédnutí 10% za ty chvíle s růžemi a hudbu. ()

Amputace

Film, ke kterému snad ani není co dodat. Příběh rozehraný v několika rovinách a filosofických podtextech přichází se satirickým vyobrazením průměrné konzumní rodiny, jejíž členové si sní svůj "americký sen". Přitom je tento požitkářský svět plný neštěstí a životního zklamání._Herci jsou vynášeni do nebes zcela právem, ať už jsou to Kevin Spacey a Annette Bening v rolích hlavních, nebo Thora Birch, Wes Bentley, Mena Suvari a především Chris Cooper v rolích vedlejších._Přesná a ucelená režie Sama Mendese, který projevuje silný smysl pro rytmus, spolu s nejlepší kompozicí Thomase Newmana, potom posouvají tento film na absolutní vrchol tragicko-komických filmů v mém osobním žebříčku. ()

Richard_Ba

Sam Mendes svojím prvým veľkofilmovým debutom si rozhodne získal mnohých priaznivcov...Americká krása je kritikou na strednú triedu, ktorú sa autori snažili rozpitvať. Zobrazili a konfrontovali dve rodinné tipy. Prvá je rodina rozpadajúca, kde každý hľadá svoje miesto v živote. Otec je nenaplnený pracovne a sexuálne, matka emocionálne a dcéra hľadá miesto vo svete. Každý z nich dostáva impulz na zmenu, a chopí sa šance. Druhá rodina je typická pre americkú spoločnosť. Otec, patriarcha a veterán, má rád keď všetko beží pod jeho taktovkou a snaží sa udržať "poriadok", lenže on sa dostáva do konfrontácie so situáciou, kde žiaden precedens nie je, a tak sa musí vysporiadať s novou výzvou. Dramatickosť celého filmu je nafúknutá. Celá zápletka, ako som už spomínal sa točí okolo toho, že každá postav prežíva krízu, ktorú sa následne snaží spracovať. Dominantou filmu nie je tak ani dej ako skvelé herecké výkony(Spacey, Cooper)._____Naskytla sa mi možnosť porovnania filmov American Beauty a Stealing Beauty, a to ich pohľady na panestvo. Panenstvo v oboch snímkoch je opisované ako miľník v živote dievčaťa, veľmi osobná záležitosť a jeho prekonanie (defloráciou) sa považuje ako postup. V SB napĺňa panenstvo akýsi romantický ideál, ktorý si ponecháva pre toho „pravého“ a dokáže počkať, a aj odolať nátlaku. Tým preukazuje svoju silnú osobnosť. V AB je Angela slabšou povahou. Svoju slabosť kompenzuje klamlivými skúsenosťami aby postúpila v spoločenskom rebríčku. Preto si aj vyberá „alfa-samca“ Lestra, skúseného muža, aby naplnila svoje reči skutkom, a postúpila ešte viac v rebríčku. Panenstvo je pre ňu dôležité , ale uznanie spoločnosťou dôležitejšie. ()

ImNotThere

Kult, mnou naposledy viděný zhruba před čtyřmi lety, což také ovlivňuje mé hodnocení. Určitě dám repete. Každopádně Kevin Spacey je veliká osobnost a Sama Mendese řadím mezi oblíbence, ale viděla bych zde lepší snímky na oscarovém postu... ()

Hruzi

Opravdu dobrý film, který nám velmi klidným způsobem ukazuje odrůdy lidí všeho druhu. Za prvé je tu Lester. Na oko obyčejný spíše zoufalý člověk, který dospěje k tomu, že opravdu jsou věci pro které je radost žít. Za druhé jeho manželka, která naopak ztratila vědomí o těchto věcech. Další je tu dcera, která si myslí, že je obyčejná, ale ve skutečnosti se jeví jako odhodlaná být jiná. Poté přistěhovalec, mladík, který ač působí velmi disciplinovaně a správně, prodává drogy. Jeho otec vypadá jako rozhodný a vychovaný starou školou, ale také se ukáže jako člověk, který neudrží nervy a není vůbec ovladatelný. A nazávěr...Dva gejové. :-) Toto vše je smícháno do jednoho sousedství a co z toho vyjde? Pochopení proč žít, jak žít, co je láska a co je krása. ()

Linkyc

Nikdy jsem si moc Kevina jako herce nevšímal = velká chyba. Tento počin problémové americké rodiny, která se poštve navzájem proti sobě mě přesvědčil o jeho velkých hereckých kvalitách. Beauty movie. ()

standsiller

Pekná sociálna dráma , ktorá je dobrou ukážkou ako spraviť jednoduché veci s duchom - s dialógmi, ktoré neboli nudné, nereálne, nezneli ako predimenzované variácie ľudských slov len okrajovo kresliacich realitu. Páčilo sa mi to, pretože príbeh pojednával o reálnych ľuďoch a reálnych problémoch , v ktorých sa môže každý nájsť. Zápletky boli naozaj zápletkami. Herci neboli "hercami" ale snažili sa byť ľuďmi. A to je pre film dôležité. ()

Aberforth

Pri sledovaní americkej krásy, som bol doslova deprimovaný a cítil som ten druh strachu ktorého sa najviac bojím a sám neviem prečo, ved tam nič také hrozné nebolo, alebo bolo? Film ma zaujal už od začiatku a nenudil ma ani na sekundu. Najviac sa mi páčili scény kde sa kevin spacey "menil" na niekoho kým nikdy nebol a presvedčil ma o tom, že je pán herec. Mena Suvari hriešne pekná a zakončenie filmu pre mňa trochu nepochopené, ale aj cez to dávam 4. ()

giovanni3

Poutavý film, který dle mne právem dostal Oskara. Postavy jsou zde velmi dobře zvolené a jejich osudy jsou kvalitně zpracované (hlavně Lesterova cesta za sny a tužbami). Celý film působí dokonce realisticky (možná až na to neustálé "tajné" připravování diváka na zápletku s homosexualitou) a celkově má takovou zvláštní auru jak kdyby jste jej celý sledovaly v tom prašivém obrazu kamerky. Na některé scény a záběry prostě jen tak nelze zapomenout a právě ta malá kamera v tom hraje veledůležitou roli. Jednoduše příjemná podívaná a 5z5. ()

milancecil

Film o amerických hodnotách, zdánlivě nezpochybnitelných a bezmezně přijímaných lidmi v očekávání, že právě to jejich oddané přizpůsobování se jim je přivede k vytouženému pocitu štěstí a naplnění, Lester Burnham, úspěšný čtyřicátník, v jehož životě nemá náhle zůstat téměř nic, jak doposud po léta bylo, právě vždy jen v souladu a jen těm ryzím hodnotám podřízené, až jeho jakési procitnutí a uvědomění si pro nás diváky vytváří tu základní, nosnou zápletku, máme pochopit, stejně jako on, že pod tím krásným, tak pečlivě pěstěným povrchem, jsou vážné závady, mnohdy svou závažností až zásadní, efektní dojem naprosté dokonalosti se drolí, rozrušují ho prohlubující se trhliny a odhalují nám náhle tu až nespočetnou řadu zastíraných skutečností, tak jak se konflikt jeho identity nezadržitelně rozšiřuje, jeho jednání se proměňuje až v jakýsi tragikomický osobní protest, jak demonstrativně se rozchází s těmi doposud slepě uctívanými hodnotami, on se ale ve své vzpouře alespoň dočasně cítí svobodný, naplněný, šťastný tak, jak zatím ve svém vzorově spořádaném životě nebyl, nepochybně svým jednáním otevírá pro nás diváky téma pro hlubší zamyšlení. ()

tommmy89

Značkový film bez štítku. Bohužiaľ som šiel do filmu stým, že som ho ešte nevidel, no náramne som sa "sklamal". Netvrdím, že to bola sračka, práve naopak - dalo sa nadtým zamyslieť i udiviť. No nevidel som bohužiaľ nič, čo by ma bolo prekvapilo. Dokonca som si istými frázami z filmu spomenul, že som film videl aj ako dieťa, keď mi ho doma zakazovali pozerať a ja som mohol len za dverami počúvať !! :D Presnejšie išlo o scénku: "Ja som tu kráľ ! Kto je tu kráľ? Vaše veličenstvo ..." :D Vzhľadom na to, že film netvorilo nič silnejšie ako táto scénka, rozpory u vojensky založených susedov a arogantnejšie správanie ku koncu filmu zo strany Kevina Spaceyho musím hodnotiť len za biedne 3* ()

jefff

Zajímavě natočený film, který mě nezasáhl. Postavy veskrze nesympatické a příběh neeskaluje takovým tempem, který bych čekal. Spacey ale výborný. ()

Smileface

Můj UPLNĚ NEJOBLÍBENĚJŠÍ film (Klidně mrkněte na můj profil :-) s dokonalou procítěnou atmosferou,skvělou hudbou a nezapomenutelnými výkony hlavních přestavitelů,zejmena Kevin Spaceyho a Annette Beningové. ()

Sam Mendes jde do války

Sam Mendes jde do války

20.06.2018

Oscarový režisér Americké krásy a dvou posledních bondovských filmů Sam Mendes si vybral svůj další projekt. Napíše a natočí válečné drama 1917, na kterém se bude produkčně podílet i Steven Spielberg… (viac)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Letní kino patří k prázdninovým měsícům stejně neodmyslitelně jako slunce nebo koupání a teplé letní večery přímo vybízejí k tomu, užít si nějakou tu filmovou laskominu pod širým nebem a s… (viac)

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?

22.01.2014

Sam Mendes sice po premiéře Skyfallu tvrdil, že ho další bondovská štace vážně neláká, ale jak známo, tvůrce míní a Hollywood mění. I 24. mise agenta 007 tak loni v červenci ulovila věhlasného… (viac)

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

09.11.2009

Filmový kanál HBO Vás srdečně zve na krvavý maratón do Bia Oko v Praze. V sobotu 14. listopadu od 18. hodin se na seriálové fanoušky chystá maratonová projekce seriálu True Blood - Pravá krev.… (viac)