Bruce Willis ako legendárny policajt John McClane bez zbrane a topánok zachraňuje rukojemníkov lupičskej drámy, ktorú rozpútal zločinec Alan Rickman v losangeleskom mrakodrape, aby sa zmocnil cenných papierov v hodnote 640 miliónov dolárov. (TV JOJ)

classic

« Ťažko zomrieť » je vo svojom akčnom cechu úplne to isté, ako Krstný otec (r. 1972) v gangsterskom, ďalej, 2001: Vesmírna Odysea (r. 1968) v sci-fi, čiže až tak ďaleko, ako Lawrence z Arábie (r. 1962) v epickom žánri, a presne to isté platí aj pre Smrtonosnú pascu z roku 1988, pod režijnou taktovkou už vychýreného harcovníka Jána McTiernana, ktorý sa nedávno vyznamenal so siláckym Arnoldom Schwarzeneggerom vo filme - Predátor, keď „mladé ucho” Brucea Willisa čakala nesmrteľná úloha - Jankúša McClanea, a tak minimálne tu mám spoločné tieto dve veci - predponu: „Mc” a meno režiséra/postavy: „John” , kedy toto meno pochádza z hebrejského “Jochanán” , čo znamená ‹boh je milostivý› . Charakterizujú sa: mimoriadnou inteligenciou, rýchlosťou premýšľania, genialitou, ale taktiež sú aj cholerikmi, ktorý všetky tieto pozitívne i negatívne vlastnosti náramne zužitkuje vo výškovej budove - korporácie NAKATOMI, kde akurát prebieha v pohodovej harmónii štedrovečerný večierok, kam sa čochvíľa „ubytujú” teroristi, na čele s lídrom, Nemcom Hansom Gruberom a spol. A síce sa tu usalašia iba na jednu noc, ale to bohato stačí na to, aby sa mrakodrap onedlho otriasal v samých základoch, a nebyť duchaprítomného, newyorského policajta Johna McClanea, ktorý sem zrovna prišiel pozrieť svoju ženu Holly Gennero-McClane, ktorá je zamestnankyňou tohto spoločenstva, naozaj neviem, ako by to nakoniec dopadlo, čiže tento človek bol v nesprávnom čase na správnom mieste ? Z hostí sa rýchlo stavajú mnohopočetní rukojemníci, že pištoľníci dokážu byť i poriadne nemilosrdní a noc bude vonkoncom strašne dlhá, pokiaľ nastane ráno... _ Die Hard som si po včerajšej BLU-RAY projekcii ešte viac obľúbil, ako doposiaľ. Montáž Franka J. Uriostea s Johnom F. Linkom je vskutku vyčerpávajúca + zvuk a vizuálne efekty gradujú, že i DP Holanďana Jana de Bonta je naprosto špičková, ktorý neskôr už sám režíroval veľmi slušnú akčnú jazdu - SPEED. Ansámbel. Alan Rickman podal maximálne majstrovský, strhujúco životný, herecký výkon, aký sa mu už nikdy viac nepodarilo zopakovať v takom, ucelenom uchopení, ako teraz, niektorí môžu namietať, že je aj Severus Snape zo série Harry Potter, je minimálne, čo sa týka hereckej kvality, na tej istej úrovni, ale ja si skôr cením tento skvostný debut s jeho typicky zaujímavým hlasovým prejavom, ktorý žiadny dabing nemôže nikdy plne nahradiť, že popri merítku veci, som si na českého dabingového herca - Alexeja Pyška už pomerne dávno zvykol, lebo hereckému matadorovi Brucovi Willisovi prepožičiava svoj hlas odjakživa, a v takomto zoskupení som sa na Smrtonosnú pascu väčšinou pozeral, s ním sa dokážem akosi viac stotožniť, t. j. Pyško/Willis. Jednoznačne totálne najlepšia postava/rola tohto začínajúceho herca, ktorou sa stal nesmrteľným ! ...Tentokrát som pozeral film v originálnom znení s titulkami, lebo ani Alexej Pyško nedokáže tak bravúrne zafarbiť hlas pri hláške: „Yippee-Ki-Yay, Motherf**ker” ! PS: Zázračne kultový snímok, a vôbec podľa mňa - Najlepší akčňák všetkých dôb dobových ! Legenda svojho filmového odvetvia ! Klasika-klasík, ktorú vynášam do nebies nebeských, a to naveky vekov k nej budem prechovávať nekonečnú úctu a rešpekt, lebo už nikdy viac nevznikne niečo podobné ! () (menej) (viac)

heyda

Poprvé jsem tento akčňák viděl před mnoha mnoha lety a ještě včera jsem si za boha nemohl vybavit o čem byl, ačkoli jsem ho zde hodnotil. Tak jsem si řekl, že to chce repete. Stáhl jsem si celou sérii Smrtonosných pastí a musím říct, že jsem udělal dobře. Bruce Willis likvidoval němčoury hlava nehlava a já jsem si to nesmírně užíval. Nedat 5 hvězd by byl skoro hřích, ačkoli dokonalý film to taky není, co si budem nalhávat. ()

anais

Klasika, která akční film zbavila svalnatých hrdinů typu Arnieho, a nasadila vtipného hláskaře s nemenší kondicí. Bruce Willis předvádí nadhled, který si odnesl z Měsíčního svitu (a který se v poslední době poněkud vytrácí), a skloubil ho s neodolatelným tvrďáctvím, které si přinesl bůhví odkud. Nezapomenutelný je také jeho hlavní soupeř v podání Alana Rickmana, který svého pozdějšího profesora Snapea hravě strká do kapsy. ()

poz3n

Klasika akčního žánru, kterou jsem viděl až teď. Byla to zábava, ale nic většího, než bezva film na sobotní večer bych v tom neviděl. ()

honajz

Tenhle film se prostě povedl. Jeden proti všem, hra na kočku a na myš, vtipné situace střídají dramatické a akční, vše dokonale vyváženo, navíc Bruce Willis na tohle prostě má ksicht a charisma. Není divu, že se mnozí - neúspěšně - pokoušeli natočit něco podobného, ale nikdy už se takto nezadařilo. ()

Ivoshek

Vánoce, banda padouchů, uzavřený mrakodrap a jeden stárnoucí policajt, kterýmu dochází cigára a ztratil boty. Skvělý Willis i Rickman. Absolutní špička žánru. ()

HellFire

Bruce válí! Skvělá akce, výběr herců a hlášek zajišťuje filmu kultovní status. Když se tak teď s odstupem ohlédnu na čtvrtý díl, zjišťuji, že toho John hodně ztratil. ()

eraserhead666

Ukázková studie akčního filmu a sympartického akčního hrdiny. Bruce Wayne, pardon, Willis ve skvělé formě. Ten film není vůbec špatný, ale následující dvě pokračování se mi líbí ještě více. Úchvatný Alan Rickman, výborná Bonnie Bedelia, chladný Alexander Godunov a nechutně slizký William Atherton. Včera jsem si to pouštěl po mnoha letech a.... ....moc mě to nebavilo, připadalo mi to strašně zdlouhavé. ()

SOLOM.

Ve všech směrech nadupaný akční film, který si nezaslouží nic jiného než 5*. Willis zde předvedl naprosto bezchybný výkon okořeněný o několik vtipných hlášek, které z Johna McClanea udělali nesmrtelného hrdinu. ()

fleker

vzpominam si, je to tak pet lest zpatky na jednu takovou invazi..... do meho DP bez ohlášení vpadla matka narušitel a dokola opakovala VYVETREJ, VYVETREJ,,,, zprvu to vypadalo na zanesenou jehlu,,,,nastesti sem si vcas uvedomil ze se pokousi zhmotnit ctvrtou lekci z ty ucebnice asertivity, co sem ji rok predtim koupil k vanocum...bohuzel pro ni, ja ji cet par tejdnu pred ni, takze metodu gramofonovy desky mam prostudovanou...photově sem zareagoval kapitolou dve - právo říci NE...coz ji trochu vyvedlo z miry, a tak sem zkusil zaexperimentovat ...ale veta MYSLIM, ZE VÁM ROZMIM, propagovana stranou 53 jako vysoce efektivni zbran, se minula ucinkem......zpocatku to vypadalo, ze ji mam na lopatkach,,,, zdalo se mi dokonce, ze sem zahlid slzu v oku.....pak se ale naprimila....na chvili se zamyslela a pak pustila, toho nejnechutnejsiho tchore, s jakym se kdy můj vomeráč vůbec potkal........holt kdyz to nejde silou, pouzij hlavu, kdyz to nejde hlavou, zautoč konečnikem.....mozna ze na prvni pohled neni zcela zrejma souvislost mezi moji historkou a filmem, ale verte mi,,,,kdyz vam rikam,ze nebylo úniku!!,stejne jako ve filmu.....nakonec sem kapituloval a vyvetral ()

ARI50

Geniální akce v mrakodrapu doprovázená výborným humorem spousty super akce a hlavně celý film je stavěný u skvělého herce Bruce. ()

veru_needy

Jsou vánoce, ale teroristům je to jedno. Bruce Willis ve své nejslavnější roli, která poctivě zapadá do série snímků s motivem sám proti všem. Zvolené netypické prostředí mrakodrapu také funguje. Děj si udržuje tempo a přísně se drží tématu bez zbytečného odbočování. John McTiernan věděl co chce a dokázal z Willise vytáhnout vše co potřeboval. Ve své době velké překvapení. I přestože akčních filmů bylo natočeno již neskutečné množství, některé působí nerealisticky. Tady to ovšem tak není. Film svou atmosférou dokáže diváky dokonale vtáhnout do děje a působí přirozeně a realisticky. Jde doslova o smršť akce, která diváka pohltí natolik, že nemá čas příliš přemýšlet nad samotným dějem. Vše tu má logiku a není hluchých míst. Ze snímku se stala vyhledávaná akční klasika a zaslouženě. - "Come out to the coast, we'll get together, have a few laughs..." ()

Stav Bruce Willise se zhoršil

Stav Bruce Willise se zhoršil

17.02.2023

Zemřel herec Clarence Gilyard Jr.

Zemřel herec Clarence Gilyard Jr.

29.11.2022

Prequel Smrtonosné pasti je oficiálně zrušen

Prequel Smrtonosné pasti je oficiálně zrušen

29.07.2021

Pět let strávil producent Lorenzo di Bonaventura přípravou šestého filmu v sérii Die Hard neboli Smrtonosná past. Snímek pojmenovaný jednoduše jako McClane byl totiž původně oznámen ještě před… (viac)