Najlepšie kamošky a zároveň najlepšie študentky v triede Amy (Kaitlyn Dever) a Molly (Beanie Feldstein) sú veľmi múdre, šikovné...a dosť neobľúbené. Myslia si, že život je ukrytý len v učebniciach a na svojich spolužiakov s horšími známkami sa pozerajú s neskrývaným dešpektom. Lenže deň pred ukončením štúdia si obe zrazu uvedomia krutú pravdu – 4 roky šprtania boli v podstate stratou času a ony si mohli užívať presne ako všetci ostatní. A tak sa rozhodnú, že poslednú noc na strednej škole si to všetko vynahradia a roztočia to ako sa patrí. Čaká ich veľmi dlhá noc plná dobrodružstiev, na aké ich žiadna z kníh nemohla ani zďaleka pripraviť. (Forum Film SK)

Davies182

Hodinu se to tváří jako strašně divnej, nevtipnej odvar Projectu X, za kterej není vůbec těžký se v plno scénách stydět. Jenže to je celý účel, kterej diváka dostává pod kůži hlavních postav a všech jejich kámošek a kámošů. Pak odstartuje posledních třicet minut, který považuju za absolutně nejlepší feel-good/dramedy/kaličskou komedii v tomhle století. Ke konci už sem bulel smíchy, radostí i dojetím. Strašně se těšim, až to s někym nepřipraveným uvidim podruhý. Olivia Wilde ví jak zapařit! ()

pepo

Zo zaciatku to trochu drhne, ale postupne sa z noho vykluje najlepsi coming age film za velmi dlhu dobu. Babam budem fandit nech maju pred sebou velku karieru a Olivia Wilde sa predviedla ako velmi schopna reziserka. Snad to uchmatne aspon nejake nominacie na Zlate globy. Mile, uprimne a v poslednej tretine velmi posobive. Skoda toho blbeho (aj ked pochopitelneho) distribucneho nazvu, lebo ide po uplne odlisnej cielovke. 8/10 ()

Xmilden

Olivia Wilde předvědla naprosto sebevědomý debut. V hlavních rolích: lesbická šprtka, mírně zakulacená šprtka. Vedlejší postavy, směsice prapodivných často homosexuálních nebo těžko sexuálně určitelných kreatur. Výsledek? Velmi dobrý. Překvapilo mě jak film dokáže bodovat na komediální i dramatické úrovni. V leccěm hodně podobné se Superbad. Vedle Good Boys další povedená komedie s trošku netradičními hrdiny. Když si to čtu, vlastně to dává smysl. Normálním lidem by se jen těžko někdo smál :) 75% ()

-bad-mad-wolf-

Film jak šprtka: je chytrej, je fajn a nemáte důvod pochybovat o jeho kvalitách... ale taky sem tam nudí a vytrvale vyvolává pocit, že nemá čím překvapit. Je to vlastně taková reverzní teenage komedie - Daria vržená do Prciček, sarkastickej partypooper, ironicky využitý klišé. No a ty dvě pindy jsou skvělý, nehádám se. 7/10 ()

filmfanouch

Na mně nekoukejte, já si ten debilní překlad distributora nevymyslel! Na obranu musím distributorům uznat, že dostat diváka na film jménem Booksmart (Knihomolky) není lehký úkol a tudíž se po stylu loňských Blockers (v překladu Kazišuci) musel někdo v distribuci hodně silně kreativně slovně vyřádit a vymyslet šílený název, který toho diváka do kina (ne) dostane. Celý fakt debilního českého překladu názvu tohoto filmu je ale ke vší smůle na celém filmu možná to nejzajímavější což je škoda! Režíruje totiž debutující Olivia Wilde, herečka, kterou jsem nějakou dobu vídal každý den v televizi prostřednictvím seriálu Dr. House (nevynechal jsem jediný díl a Wildeina Třinácka je legendární!) a oblíbil jsem si jí. Pohledná a šikovná herečka, která bohužel zase tolik příležitostí jako herečká nedostala a tudíž se aktuálně rozhodla zkusit to na druhé straně barikády..... A já bych strašně rád řekl jak měl filmovej Twitter pravdu a jak dorazil boží, zábavný a dojemný film, jak to skvěle komentuje aktuální mladou generaci, jak je to film, který si dokáže užít každý..... Jenže nemůžu souhlasit v téměř žádném bodu! Na jednu stranu bych lhal kdybych řekl, že jsem se u Booksmart párkrát hodně nepobavil a jak jsem trpěl celou dobu. Na tu druhou ovšem musím opravdu zdůraznit, že mi trvalo nějakých 15 minut než jsem se chytl ale pak si mě ten film získal.... aby mě vzápětí ve své poslední třetině pustil a už znova nechytl! S radostí řeknu jednu věc... Lady Bird, nejvíce hypeovaná Oscarovka všech dob je překonaná! Ne nějak výrazně, ale je překonaná. A Olivia Wilde potopila debutující Gretu Gerwig a její filmařina je celkově zajímavější a působivější. Je to především díky tomu, že má Wilde v ruce o hodně zajímavější postavy a překvapivě si s každou umí vyhrát. Hlavní dvojici hraje mladší sestra Jonaha Hilla (Donnie Azoff z Vlka z Wall Street!) Beanie Feldstein teré sekunduje Kaitlyn Dever. Obě své role zvládají hodně dovře ať už se zrovna hraje na vtipnou nebo vážnou notu a mají mezi sebou hodně hypearaktivní chemii, které je film plný. Obě hlavní hrdinky už jsou pak obklopené zajímavými a sympatickými charaktery ať už je to ředitel školy, kterého hraje Jason Sudeikis (manžel Wilde) nebo drogy nasáklá Gigi v podání Billie Lourd (dcera Carrie Fisher). Když by někdo chtěl srovnat zajímavé charaktery v Booksmart a Lady Bird, Booksmart vítězí 100:0. Dvě hrdinky se celý večer snaží zažít první mejdan svého života, pohybují se přitom z bodu A do B a dále a zažívají věci neskutečné. Až sem je to celé v pořádku. V poslední třetině se ale jaksi chytne slina po dramatu, které filmu dle mně výrazně ublížilo. Celé to zajímavé a živě vyprávění je najednou fuč, hlavnímu zvratu nic nepředehrává a působí najednou jak vycucaný z prstu a ani to co se děje v posledních pár minutách už chuť zpět nevrátí. Také proto, že to celé najednou výrazně zpomalí a divák by hrozně chtěl už povinný konec, který se ale jaksi nedostavuje. Vtipná komedie, která humor prodává hodně dobře, má zajímavé charaktery, Wilde to zdařile režíruje a to je tak vše. Film naštěstí příliš netlačí na fakt sexismu a homosexuality, například jedna z hlavních hrdinek je homosexuální, ale tvůrci nemají potřebu za každou větu házet fakt WAU JE TO LESBA! Ten film to bere jako přirozenou věc a to je na něm pozitivní. Je jen škoda, že některé postavy už jsou poté jenom zařazením do různých škatulek a ve finále ani tak nefungují sami o sobě. Rozhodně jsem se bavil, čekal jsem ale přece jen víc. Wilde přeji rozhodně plodnější režijní kariéru než po Lady Bird příliš přeceněné Gretě Gerwig, protože si se svým režijním debutem s vlastně jednoduchou zápletkou vyhrála celkem solidně. Jen se to ve finální třetině nějak příliš rychle rozklepalo a nefungovalo to v místech kde to fungovat mělo. Wilde věřím, že její další režijní projekt bude mnohem vydařenější a, že mu český distributor snad vymyslí lepší český překlad... () (menej) (viac)

DJ_bart

Booksmart je jako hajzlpapír - je to na hovno, a k jednomu použití. Vyloženě špatnej snímek to není, ale přesto smrdí klasickym odérem americkýho infantilního humoru. Jako generační výpověď ok, jenže queer tématikou se zabývá spíš sporadicky, což zamrzí, páč komediální dynamika zde dost stagnuje - ale uznávám, že animovaná psychotropní stop-motion pasáž celkem pobavila.... ()

lamps

Režijně bezpochyby zvládnuté a zábavně stylizované, zatímco scénáristicky žánrově podvratné, vždy připravené shodit nějaký profláklý motiv sebeuvědomělým ironickým vtípkem. Obě protagonistky jsou sympatické a ve finále mi ani nevadilo, že jedna musela být korpulentní a druhá homosexuální šprtka, protože to má být právě o smazávání rozdílů v dospívání. Přesto se ale nemohu zbavit pachuti nad matematicky vypočítaným zakončením a neochotou vymanit se nějak výrazněji z dlouhodobě nastavené divácké podbízivosti žánru, který se tu přitom tvůrci snaží (A dobré dvě třetiny velmi úspěšně) podkopávat. Po hádce na párty mě to přestalo zajímat a vyvrcholení před celou školou už jsem dokoukal z povinnosti. Lady Bird a Eighth Grade byli přeci jen více autorské a psychologicky upřímnější, byť i Booksmart je filmem pro svou cílovou skupinu inspirativním a pro jakékoli filmové fandy na více než uspokojivé tvůrčí úrovni. 70% ()

JohnnyD

Sympatický casting, bohovský soundtrack, obstojná dávka humoru, dobré nápady, no nijako to neprekračuje tieň solídnej ale zabudnuteľnej komédie. Update Superbad pre ďalšiu dekádu, ktorému chýba McLovin (ale Gigi má k tomu nabehnuté) alebo hlbšia dráma. ()

Nin

Booksmart je bláznivá a svižná jízda o dvou nejlepších kámoškách-šprtkách, které na konci střední zjistí, že si vůbec neužily randění a pařby, což teď plánují během posledního večera aspoň trochu dohnat. Komedie je to fakt ztřeštěná, i když se snaží zároveň ukazovat i nějaké ty problémy mládeže a především holek víc, než je u takového typu filmu běžné. Postavy jsou zajímavě načrtnuté a ujeté, ALE vztahy mezi nimi jsou dost nic moc. Interakce mezi hlavními hrdinkami je občas fajn, ale všechny vedlejší postavy podle mě nemají dost prostoru a nejsou zdaleka tak vtipné, jak by měly být. Sem tam přijde nějaký hezký moment a celková atmosféra je hodně dobrá (i když už mi začíná být trochu divné, jak v posledních letech vídávám filmy a seriály z něčeho, co má být asi střední třída v USA, ale podle mě si tedy žijí v neskutečným luxusu), ale bohužel to prostě není zdaleka taková sranda, jaká by měla být. O rok starší film s podobným tématem Cock Blockers (Kazišuci) se mi líbil mnohem víc. (6/10) ()

Vančura

Nečekaně skvělý a chytrý film, který mi neuvěřitelně sednul. Takhle sympatické dívčí duo tady bylo naposledy možná ve filmu Přízračný svět. Těm holkám jsem strašně fandil, jsou to takový dokonalý zlatíčka, který si nejde nezamilovat. Měl jsem rád ale i ostatní postavy, všechny jsou něčím zajímavé a věrohodné, a ten film hýří neskutečným vtipem a skvělými dialogy, a hraje k tomu super soundtrack, a já prostě nemůžu uvěřit, že to natočila ta kočka z hororu Lazarus Effect, u kterého jsem se kdysi klepal strachy (i když největší zásluhy zde podle všeho mají autorky scénáře, který projevuje mimořádné pochopení ke svým postavám, až jakousi něhu - a v žádném případě není k nikomu krutý, a nebojí se občas i sklouznout do vážné polohy). Na 5 * to sice není - občas to tam lehce scenáristicky zaskřípe - ale stejně za sebe musím dát plné hodnocení, protože mě ten film prostě dostal svým obsazením a inteligentním humorem, jakož i tím, že je celý prostoupen výrazným ženským elementem (možná i proto zde takřka absentují jakékoli nechuťárny) a že se scénáři skvěle daří vyhýbat obvyklým žánrovým klišé a že to celé působí autentickým, moderním a svěžím dojmem, jako by člověk sledoval něco nového, což je s podivem, protože filmů ze středoškolského prostředí už existují mraky a zdálo by se, že už nikdo nemůže přijít s nějakým závanem invence. Zde se to podle mě povedlo - a mě to hodně nadchlo a odcházel jsem z kina ve velmi dobré náladě, která se mě drží ještě druhý den. Škoda debilního českého názvu a celkově zpackané distribuce, ale na tom už vlastně nesejde. Pokud by takhle nějak skutečně vypadal reprezentativní vzorek současných amerických teenagerů, tak je to podle mě hodně pozitivní zpráva. ()

kingik

Superbad v ženském provedení. A v ještě super otravnějším podání. Netušil jsem, že si sexbomba Olivia Wilde vybere pro svůj filmový režijní start středoškolské noční vylomeniny dvou nepůvabných kravek, které si musí něco neustále dokazovat, načež to celé natáhne do necelých dvou hodin. A navíc přizve čtyři scenáristky, co absolutně nepojedly vtipnou kaši. Stačilo klidně pár vtipných výjevů, ovšem za celou dobu se film nezmátořil ani na jeden, co by stál za investovaný čas, a sledovat drahnou dobu dvě zpovykané pizdy Beanie Feldstein, podobnost s Jonahem Hillem čistě náhodná(?), a Kaitlyn Dever, co mají sexappeal použitého kondomu, to byl solidní zápřah. Film ne(za)bavil, neubíhal, slepenec scén byl zcela úděsný a nebyla dokonce ani možnost upnout se na nějakou z vedlejších postav. Olivia Wilde ve svém filmu nehraje, nastrčila sem jen svého manžela Jasona Sudeikise, ten dokáže být mnohdy i zábavný, patrně zábavný a vtipný měl být i tentokrát, ovšem ve svých dvou větších výstupech, jednou coby ředitel školy a podruhé noční taxikář, nijak to tvůrčí utrpení jaksi neozvláštnil. Film má celkem dvě podařené sekvence: první je halucinogenní proměna ústředních hrdinek ve svérázně komentující animované figurky po požití psychotropních látek, druhou je lesbická scéna Kaitlyn Dever se vzhledově akceptovatelnou Dianou Silvers. To byly jediné dva momenty, které dokázaly oživit tu táhlou a nevtipnou nudu. Časy těchto komedií už jsou trochu pryč. Olivia Wilde by se raději měla postavit před kameru, za kamerou jí to tolik nesvědčí. Určitě na tom má velký podíl v podstatě ničím originální scénář, ovšem coby režisérka není zdatnou vypravěčkou a ani přechod ve scénách nebyl zrovna zvládnutý plynule. Celkově mimořádně nezáživné. Jít na to do kina, asi bych z něj vůbec poprvé předčasně odešel. Měl jsem velké potíže se dopracovat k závěrečným vysvobozujícím titulkům. 3/10 ()

InJo

"That was Cardi B?" Báječný holčičí teenage buddy movie, který celou dobu baví, nejednou mile překvapí (ať už nápady či silou vážnějších scén) a na konci zaslouženě dojme a vykouzlí na tváři spokojený úsměv (tedy pokud jste ho tam neměli už dávno předtím). Titulní duo je výborné (Kaitlyn Dever je navíc ohromně roztomilá) a moc se mi líbila i práce s vedlejšími postavami. Mám rád, když schematické žánrovky dokáží pracovat s ožehavými tématy (homosexualita, dospívání, emancipace, předsudky, škatulkování) citlivě a hlavně přirozeně, takže z nich humanistické teze netrčí jak vidle z hnoje. Olivia Wilde každopádně příjemně překvapila. Být holkou v pubertě, okamžitě to mám v TOP 10. 85 % ()

Ant

Není to trefné jako filmy Johna Hughese ani ujeté jako Project X. Ale tak nějak to skvěle vystihuje Generaci Z, kterou to popisuje. Je to milé, nenudí to, nekáže to. Na druhou stranu je to taky vykalkulované. Tématicky to navazuje na Lady Bird. Twitter hype to zase trochu přehnal. PS: Hlasuju pro to, aby Skyler Gisondo byl v každé hollywoodské komedii. 3,5* ()

silentname

"Booksmart" nakoniec bude patriť medzi lepšie americké komédie. Vždy keď vstupujem do tohto teritória som trošku opatrný, lebo vedia byť aj vynikajúce, aj absolútne príšerné. Vedia byť originálne ale aj plné klišé. A toto je našťastie ten prípad, kedy som vysoko spokojný. Je tu veľa scénok, kde som sa smial, a bolo aj pár, pri ktorých som sa rehotal na plnú pusu. A nemohol som prestať. Najviac asi počas jazdy taxíkom. Treba vidieť. Hlavné hrdinky v podani Beanie Feldstein a Kaitlyn Dever sú podľa mňa veľmi dobré. Pôsobia ako skutočne kamarátky, no súčasne som si počas filmu uvedomoval, aké zvláštne to priateľstvo medzi nimi je a niečo mi tam vadilo. Lenže film to aj reálne skutočne adresuje a postavy počas filmu niečo pochopia. Molly totiž vidí svet podľa Molly. A chce, aby to tak bolo. A potom bolo veľa momentiek, kedy mi bolo Amy maximálne ľúto. Jej pocity zo situácie boli totiž často úplne iné a veľmi dobre jej v tomto smere rozumiem. Ostatné decká sú tiež podľa mňa zaujímavé a ako postavy sú aj veľmi zapamätateľné. Ľudia, čo sa javia ako typickí stredoškoláci, čo majú posledný deň v škole a tak urobia poriadnu rozlúčkovú párty majú podľa mňa viac charakteru, než by som si na prvý pohľad myslel. V tomto to funguje. Čo je podľa mňa ale absolútne scestné je slovenský a český názov filmu. Inklinuje to k niečomu úplne inému než podľa mňa film reprezentuje. Toto nie je sex komédia. To si z toho skúste vziať. Pár scénok bolo predvídateľných, boli momentky, kedy som trošku prevracal oči, ale na druhú stranu to hodnotím ako jednu z najlepších komédií za tento rok. Uvidíme čo ešte príde, máme tu len koniec mája. Každopádne na sledovanie odporúčam. "Hodnotenie: A- ()

Yoshitsune

Překvapivě lepší než by jste čekali, začátek sice takový všelijaký, ale od záchodu se to rozjede, vtipné hlášky padají jak na běžícím páse a o bizarní situace neni nouze. Film se nevyhne klasickému kliše, kdy se hlavní postavy rafnou, to aby se pak mohli udobřit. A vedlejší postavy sou úplně boží a každá postava, by si zasloužila víc prostoru. Pohodové čtyři. ()

Arsenal83 odpad!

Olivia Wilde by mala režisérske remeslo okamžite vypustiť z repertoára. Nie je predsa možné, aby soundtrack k filmu mal skoro 50 pesničiek, to bolo k čomu dobré? Československý preklad názvu je úplne od veci a dve mladé a hrozné herečky nielen že nevedia hrať, ale im dávajú do úst taký sprostý scenár, že aj taká tupá tvár ako má Feldstein vyzerala pri odriekavaní svojich fráz jak osol krížený z bagandžou. Samozrejme opäť sa nezabudlo na lesbizmus, to je už norma. Každopádne, perzské príslovie hovorí, že aj hlúpy človek povie občas niečo múdre. Tu som na to márne čakal. ()

Pedestrian

Ne tak sprostý a zábavný jako Superbad, nemá to tak výrazný postavy jako McLovin, ale obě dvě hlavní hrdinky jsou sympatický, studenti NORMÁLNÍ, žádný modelky; vyhýbá se to klišé, takže se Molly nikdo nesměje kvůli její nadváze a má to krásný scény, bohužel občas zabitý fekálním humorem nebo nedokončený, což mě mrzelo, protože Booksmart je mnohem ambicióznější. ()

eLeR

Prvá polovica príšerná, druhá môj dojem trochu vylepšila, každá postava v nej mala svetlú chvíľku. Zaujímavé je, že všetky scény, ktoré mi prišli aspoň trochu vtipné, sa odohrávali v motorovom vozidle. V tých vážnejších chvíľach to tiež zaujalo. Spracovanie nie je zlé, len ten scenár je slabý ako čaj. Muzika vynikajúca. 2,5* ()

Olivia Wilde natočí spin-off Spider-Mana

Olivia Wilde natočí spin-off Spider-Mana

20.08.2020

Olivia Wilde se poslední roky věnuje spíše režii než hraní, a po úspěchu s filmem Šprtky to chtěj taky se z ní v Hollywoodu stalo horké zboží. Není divu, že si jí tak vyhlédlo studio Sony, jež se jí… (viac)