The Haunting - Záhadné sídlo Bly

(séria)
  • USA The Haunting of Bly Manor
USA, 2020, 8 h 19 min (Minutáž: 46–66 min)

Když je někdo mrtvý, ještě to neznamená, že už tu není. Gotický romantický příběh od tvůrce seriálu Dům na kopci, ve kterém chůva padá do propasti děsivých tajemství. (Netflix)

Arkagas1989

Další seriálový počin, alias The Haunting, tentokrát tajemné sídlo Bly. Od stejného tvůrce jako Dům na kopci ( Mike Flanagan), pro hororové fanoušky filmové legendy. Zatímco Dům na kopci jel opravdu na vlně duchů a přízraků, které nebyly vizuálně zrovna pěkné a držel si dějovou linku tak, abychom se snažili přijít na to, proč neodejdou z domu, v tomto případě Flanagan vsadil všechny karty na příběh živých, kde ale mrtví mají své místo. Žádní děsiví duchové tu tentokrát nejsou, spíše postavy bez tváře, o kterých absolutně ze začátku nemáme tušení proč se okolo domu a v domě vyskytují. Jedná se příběh dvou osiřelých sourozenců, kterým umřeli rodiče daleko od Anglie a jejich strýček, který se utápí v alkoholu jim hledá zodpovědnou vychovatelku na 24/7, která s nimi bude žít v domě, společně s kuchařem, zahradnicí a služebnou. A na mě fungoval hlavně malý počet postav, kdy jsem se měla šanci sžít s každou z nich. První díl jsem sice bojovala s tím, že vychovatelku hraje stejná herečka jako v YOU, ale to mi přestalo vadit velmi rychle. Kdo se bojí a myslí si, že by tenhle seriál nedal, zkuste ho. Stojí za to a až tak děsivé to není. U posledního dílu jsem si při rozuzlení zase pobrečela, protože tentokrát narozdíl od Domu na kopci, jsem nečetla knižní předlohu. ()

koty2201

V rámci hodnotenia druhej série nebudem už všetko znova nejak obšírne opisovať. Všetko podstatné odznelo už v prípade prvej série, čiže tu to skôr porovnám medzi sebou ako by som sa mal opakovať. Je pravda, že toto pokračovanie je naozaj slabšie a dovolím si tvrdiť, že prakticky na úrovni nedávneho The Fall of the House of Usher. Pretože síce ide o rovnaký koncept a typ príbehu ako bol dom rodiny Hillových. Lenže je to väčšinu času dosť nuda. Áno, aj Hill House mal príliš zbytočnej výplne, ale tu sa Flanagan snažil zaobaliť až príliš jednoduchú pointu do komplikovaného deja a súvislostí.  Ide o to, že istá opatrovateľka kývla na ponuku strážiť a vychovávať siroty na veľkom panstve zvanom Bly. Ako vždy sa od začiatku dejú dosť podivné veci a veľmi pomaly sa všetky tajomstvá tohto starobylého sídla postupne odkrývajú. Problém je v tom, že síce je tu veľa poínt príbehu očividných, aj tak je to príliš pomalé. Rovnako ako to zaznie v seriáli a aj tu v recenziách tak áno, potvrdzujem. Skôr je to taká creepy love story ako ghost story. Lebo síce má táto Záhada sídla Bly občas nepríjemné momenty, ale nie až tak nepríjemné. Na konci som bol skôr jemne dojatý z romantickej drámy ako vyflashovaný z creepy čudesného hororu. Taktiež býva zvykom, že sa horory končia pre väčšinu postáv (občas aj všetky) tragicky, ale tu som sa dočkal skôr takého happy-endu. A to vo veľkej miere. Napriek tomu, že to neplatí pre všetkých. Druhá polovica deja je už napísaná a vymyslená lepšie a lepšie to aj odsýpa. Tie pay-offy tam aj sú a celé to pekne do seba zapadne. To pán režisér vie. Len potom je to ako celok o kúsok menej zaujímavý výsledok. Z hereckých výkonov ma najviac zaujala tentokrát znova Victoria Pedretti a T'Nia Miller. U ostatných nemám čo také vypichnúť. Nikto iný ma nepotešil a ani nesklamal alebo mi nevadil. Po technickej stránke tiež nemám čo vytknúť. Hudbu to malo príjemnú, vizuál tiež. A aj tu tie CGI prvky pôsobili skôr groteskne ako strašidelne.  Takže ak vás bavila prvá séria, tak nič nepokazíte ani touto druhou. Len sa pripravte na o niečo slabší zážitok. ()

shedlo

Kvalit první série Bly nedosahuje (ovšem Hill house byl masterpiece), postavy se vám povětšinou nestihnou natolik zažrat pod kůži a občas je příběh odvyprávěn zrychleně. To však neznamená, že nejde o kvalitní dílo v daném žánru. Moc strašidelné sice není, ale napínavé a záhadné je dost (i když zkušený divák lecos odhalí předem). ()

VendaCiki

Frustrace z nechápajících dílů vystřídala těžkost na srdci a slzy v očích. Od lehké duchařiny, kde jsem si chvíli myslela, ze postavy jsou narušené až po romanci. Na konci série jsem zjistila, že to má i první sérii, kterou jsem již viděla :-D líbí se mi, když seriál má rozdílné série. Není to ohrané a ani nudné. Tady se mi trefili do noty. ()

IZFNP

Haunting i v druhej sérii potvrdzuje, že sa radí ku špičke hororového žánru aktuálne dostupného v televízii. A zároveň ukazuje, že žáner ešte nutne nedefinuje dielo. Horor je tu len forma, ktorou tvorcovia rozprávajú ďalší smutný príbeh, ktorý je viac o postavách a ich osudoch, než o strašení, ktorého je tu ešte menej než v Hill House. Druhá štaca tohto netflixovského kúsku je o niečo jednoduchšia a dramaticky o máličko slabšia, ale režisérske i scenáristické umenie v Bly Manor stále dosahujú extrémnych kvalít. ()

nemer

House Hill mne neoslovil, na můj vkus je až příliš depresivní a hnusně ponurý (víc deprese než horroru), naopak Bly se mi lépe trefil do momentálního rozpoložení i do podzimních plískanic. Poslední díl mohl sice vypadat trochu jinak, možná méně "americky", přesto jako celek zdařilá a příjemná připomínka klasického gotického hororu. Skoro perfectly splendid. ()

Marcas

Půjdu proti proudu, ale Bly Manor mě odpálil víc než Hill House. Sedlo mi to prostě víc. Téměř dokonalý příběh s několika doslova mind-blowing zvratama, které jsem předem vůbec netušil. A o to víc jsem z nich byl hotovej. Naprosto fantastické výkony všech představitelů, zejména malé Flory, která zahrála opravdu úžasně. Poslední díl jsem měl slzy v očích. Dokonale to tvůrci zakončili a co víc, každé postavě napsali důstojný závěr, který jak jsem psal, rozbrečí i největší kameňáky. Prostě wau. Perfektní příběh, perfektní postavy, perfektní lokace, perfektní atmosféra a k tomu navíc pořádný nával emocí. Díky za to, Flanagane. ()

J.Mayen

Dokoukal jsem celé, ale bylo to docela utrpení musím říct nic záživnýho co bych mohl dál doporučit. Myslím že nejlepší scény by se daly sestříhat do celovečerního filmu maximálně hodinu a půl a pak by to bylo koukatelné. Duchařina taková velmi podprůměrná a některé postavy až otravné. Velmi mi vadilo opakování se flashbacky kterých tam bylo opravdu jako hub po dešti a to celé působilo jakoby zmatené A jakoby celý koncept nebyl do myšlen, tak to aspoň připadalo mě. Spíš než o horor zde jde o zamilovanou 9 dílnou sérii. Velmi slabé. ()

Skrivan

Na jakémsi předsvatebním večírku začne potrhlá stará bába vyprávět ujetou „duchařskou“ (akorát že vůbec) historku o tajemném sídle na britském venkově a o všem (doslova), co se na něm odehrálo v dobách minulých. A já se ptám, proč tady máme vyprávění takto zarámováno. Protože když si představím, že svůj příběh vypráví tímhle způsobem, tak už po pěti minutách by ji reálně nikdo neposlouchal. Dobře, asi byla hodně nalitá, protože neustále od hlavního příběhu odbočovala, vkládala flashbacky do flashbacků a její vyprávění nemělo hlavu ani patu. Jednotlivé epizody často přinášejí něco zajímavého, ale příběh vlastně nikam neposouvají. Rámcová kompozice je zde nadbytečná, nefunkční a nesmyslná a příběh je vyprávěn tak chaoticky a NUDNĚ (o duchařinu zde jde jen velice okrajově, hlavní je lesbická romance), že největší horor je už jen to sledovat (ale s notnou dávkou přemáhání a vína jsem to dokoukat dokázal). ()

FOndra

Není to taková pecka jako Hill house. Proto byla očekávání příliš vysoká. Jde o kvalitní dílo ale klasicky rozvleklé na přepálenou stopáž. Některé postavy příliš nezaujaly. Rozuzlení napravilo celkový dojem 65% ()

KolarikKing

Příběhově lepší než Hill House. Na konci to na mě i emočně zafungovalo. Ale těšil jsem se na hororovou atmosféru, které se mi dostalo tak 10 minut z celé série. A to je u seriálu s označením horor/drama dost málo. Celkově jsem ale spokojený. 7/10 ()

Fuksinka

Na Hill House to nemá ani náhodou. Přesto je to zajímavá duchařina, která v celku originálně pracuje s už stokrát viděnými prvky. Scénář je dobře promyšlený (i když nějaké dírky by se našly) Nechybí ani několik neotřelých love story. Jo, klidně další řadu prosím. ()

bonovox

Mike Flanagan dokazuje svoju genialitu. Opäť raz vytvoril kvalitné hororové dielko, ktoré je ale z väčšej časti krásnou gotickou romantickou drámou, kde hororové prvky dokonale dokreslujú atmosféru celého príbehu. Fantastickí herci na čele s detskými predstaviteľmi, skvelá réžia a scenár, ktorý skvele k záveru graduje a odhaľuje tajomstvá z minulosti všetkých postáv. Aj druhá séria je jednoducho skvelá a už sa teším na ďalší projekt od Flanagana. PS: ten krásny jednoduchý klavírny motív mi stále hrá v hlave... ()

TesterX

Mozna to vyjadrenim poctu hvezdicek je prehnane kriticky, ale takhle rozm*dat kvalitne rozbehnutou honbu za dalsim duchem si nezaslouzi nic jinyho. S casti, kterou opustil posledni Flanagan jde totiz vsechno uplne do kopru. Atmosfera, zajimavost postav, prehlednost a vubec nejaky smysl. Z hororu/dramatu se totiz stava nejakej gulas scifi-fantasy-romance a zaroven se uplne odklani od rozehranyho tematu v pocatku a cele deni se snazi prenest do snovych sekvenci, casovych preskoku a trapnosti duchu/neduchu. No, s naprostou uprimnosti rikam, ze davam pomyslny odpad za nejvetsi zklamani roku a taky jsem tenhle pokus o vtip vydrzel do sedme minuty sesteho dilu - dal jsem to nedal - snazil jsem se uz kvuli predchozimu Hill House, ale fakt ne - to radsi misto vsech dalsich dilu budu krajet cibuli nebo vytirat hajzly. ()

Hororový tvůrce Mike Flanagan opouští Netflix

Hororový tvůrce Mike Flanagan opouští Netflix

03.12.2022

Po hitech se seriálem The Haunting of Hill House a The Haunting of Bly Manor a taky kriticky úspěšné Půlnoční mši přišlo od hororového mistra Mikea Flanagana maličko zklamání v podobě na teenagery… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Jak to vypadá s pokračováním The Haunting?

Jak to vypadá s pokračováním The Haunting?

23.12.2020

Hororová série The Haunting - Dům na kopci v roce 2018 sklidila velmi nadšené reakce a stala se jedním z velkých seriálových hitů streamovací služby Netflix. Na tento úspěch letos její tvůrce Mike… (viac)