Rok 1969. Dr. Malcolm Sayer skúma v newyorskej nemocnici skupinu pacientov, ktorí v dôsledku prekonanej encefalitídy boli po desiatky rokov v katastrofálnom stave. Zrealizované testy ho presvedčia, že títo pacienti žijú svojím vnútorným životom. Sayer získa povolenie riaditeľa nemocnice Kaufmana na experimentálnu liečbu drogou L-DOPA, ktorá úspešne pomohla ľuďom trpiacim Parkinsonovou chorobou. So súhlasom pacientovej matky vyskúša drogu na Leonardovi Loweovi a podarí sa mu u neho obnoviť schopnosť hovoriť a pohybovať sa. Všetci sa pacienti preberú k životu... (oficiálny text distribútora)

Brain-D

Jeden z nejemočnějších filmů o podstatě života. Podle mě z oblasti blázince nejlepší film, kde zahrál Robin Wiiliams svůj životní výkon a Robert De Niro tomu nasadil doslova korunku. Výbornost !!! ()

Narya89

Film mi připomněl knížku, kterou jsem kdysi četla - Růže pro Algernon, o dočasném zvýšení inteligence. Tady se jedná o nalezení léku pro lidi po encefalitidě.....jejich probuzení ze zcela apatického vegetativního stavu. Sympatický Robin Williams představuje toho, kdo je ochoten udělat všechno pro pomoc těmto lidem a vypadá to, že se mu to i vyplácí - testovaný De Niro je inteligentní a běhá jako dřív...ale může to mít dlouhé trvání? Tyhle pokusy jsou svým způsobem kruté, protože dají lidem naději..bez zaručeného výsledku. A když se to pak má vrátit zpátky, a člověk to ví a musí se dívat, jak se ty lidé zase vracejí do stavu zombie, je to pro něj možná ještě horší, než pro ně samotné. Ale udělal maximum, dal jim aspoň chvilku normálního života.. ()

VanTom

Srdceryvnost a emocionální naléhavost námětu probuzení z paralyzující nemoci úspěšně obrušují jak scénář příklonem k laskavé komedii (roztržitý Robin Williams, nakažlivé nadšení "dětí v dospělých tělech"), tak absolutní herecké výkony – zejména Roberta DeNira v jakékoliv z fází procitnutí, zamilování či tikových záchvatů. ()

Spock

Naprosto úžasný film, který považuji za herecký koncer Roberta De Nira a Robina Williamse. Skvělý příběh o kráse lidského života a jeho poznávání pacienty, kteří byli nemocí a odsouzení pozorovat život kolem sebe pouze pasivně, aniž by jej prožívali. Až odvaha ošetřujícího doktora a nový lék je opět přivedl k životu. Při sledování filmu si uvědomíte, co to znamená opravdu žít. Lidé, kteří podle našich měřítek téměř nežijí, se probudí a znovu prožívají to, co se nám všem zdá mnohdy samozřejmé ba i nudné. Pokud se cítite unavení svým životem a nebo s ním nejste spokojeni, tak se podívejte na tento film. Poznáte jaké štěstí je žít, cítit, milovat a být. ()

klima777

Herci výborní, příběh pravdivý. Budeme se dojímat... Existuje nějaký ospravedlnitelný motiv pro točení filmů, po jejichž zhlédnutí je divák nucen říci: "Úžasné", "Tragédie" a "To je dobře, že se mi to nestalo"? Humanitu definuji poněkud jinak. Takže ne a 100x ne. ()

jitrnic

Je to prasárna, nehorázný útok na divákovy slzné kanálky. Používá k tomu obvyklé pomůcky - postižení, citově okoralý doktor pookřávající tím víc, čím poznává hloubku lidských duší (nebo tak něco), nějaké ty árie, špetku poezie a kvantum rozumů o lidské sounáležitosti (a o rodině, samozřejmě). Je to ovšem výborně natočeno (neinvenčně ale kvalitně) a zahráno. A pokud nekoukáte na film už dopředu s tím, že vás naštve, bude se vám to patrně líbit, asi budete i dojati, jen budete možná na konci na sebe trošku naštváni, že jste se zase nechali opít cukrátkem. ()

Krosmen

K hereckým výkonům, příběhu a vyznění už zde bylo skoro všechno řečeno a tak by můj příspěvek byl jen koláží ostatních názorů. Za vše hovoří plné hodnocení. Nezbývá než jen zopakovat: You are the one that is asleep ()

noiseaux

Abych u filmu uronil slzu, to už musí být něco. V tomto případě to však vůbec nebyl problém. Snímek plný emocí navíc umocněný skutečným příběhem. ()

vyfuk

Největším zločinem akademie Oscar bylo to, že De Niro Oscara za toto nezískal! Smysl příběhu mně přišel až neuvěřitelně poutavý. Já sám jsem sice nebrečel, ale ve vnitř jsem pláč cítil. Spojení Williamse a Deš Nira je prostě nezapomenutelné a i do teď mě mrzí, že film nemá ani jednoho Oscara a že není tak silně oceňován. ALE ON SI TO ZASLOUŽÍ! ()

J-o-k-e-r

Nádherné představení R. Williamse - v roli doktora, jenž za pomocí moderního léku 'znovuožije' skupinu pacient; trpících vážnou chorobou - a R. de Nira jako jednoho z pacientů! Film nenechá diváka chladným, vyvolá emoce nebo aspoň chytí za srdce. Experiment, který má nemocné lidi po několika desítek letech navrátit do běžného života zkrátka nelze přejít bez odezvy, zvlášť pokud není jisté jak přesně a jak dlouho bude lék zabírat. ()

TheRoller

"What is it?" - "It's a fucking miracle." Vždy keď vidím hrať Williama Holdena, vždy si poviem, že je ten najlepší herec aký kedy bol. Vždy keď vidím hrať Al Pacina poviem si, že lepší herec neexistuje. Vždy keď vidím Jacka Nicholsona, vždy keď vidím Henryho Fondu, vždy keď vidím Ralpha Fiennesa,... poviem si to isté. Dnes som videl Robera De Nira a viem, že vždy, keď uvidím hrať jedného z týchto bezchybných hercov, vždy budú v tej chvíli najlepší herci vôbec pretože oni všetci naozaj sú. De Niro to dotiahol až do paradoxnej roviny rovnako ako Al Pacino vo Vôni ženy a rovnako ako Al Pacino zahral lepšie slepého ako sám slepec, on zahral "Parkinson's disease-like" lepšie, ako samotní pacienti. Herecká dokonalosť. Na Williamsa sa určite pozerá inak ako pred rokom 2014, ale jeho úsmev vo chvíľach, kedy vyjadruje emóciu šťastia, je pre mňa zároveň jednou z tých najsmutnejších emócií na plátne vôbec a to ma odrovnáva na plnej čiare. Sad clown nemá žiadnu bližšiu definíciu.. Celkovo nechápem, prečo pri jeho obrázku vždy všetkých napadnú ako prvé jeho komédie, pretože toto je to, čo by malo prísť prvé. Hudba geniálna, to, ako De Niro zahral radosť z najjednoduchších vecí na svete bolo ešte geniálnejšie ako jeho samotné pohyby postihnutého - myšlienka nádherná a mne je o čosi horšie za to, že si nielen uvedomujeme, ako sú pre nás tie najkrajšie a nenahraditeľné veci samozrejmé a nevenujeme im zvláštnu pozornosť, ale že si uvedomujeme aj to, že si to (z času na čas) uvedomujeme a aj tak s tým nič nerobíme. Penelope Ann Miller prekrásna a úžasná aj na tom kúsočku priestoru. No a film ako celok? Viete si predstaviť tématicky lepší film pre medika nadšeného neurológiou (neurochirurgiou) ? 85% Najlepší moment: Robert De Niro schádza zo schodov a rovnakým spôsobom malé dievčatko kráča oproti smerom hore. / Robert De Niro tancuje (a je mu umožnené tancovať) po tom, ako povie, že mu to nikdy nedovolia. ()

Autogram

Cítil som sa ako v ríši divov, keď doktor začal robiť zázraky na počkanie, a stále som očakával nejaký chyták na diváka. Chyták neprišiel, a tak som si pomyslel, že filmová licencia oprávňuje k všeličomu, ale nie k tomu, (pozor spoiler) aby 30 rokov ochrnutý pacient vstal a chodil, takto by mohol liečiť iba keď Ježiš, a o ňom film nebol. To filmu uberá jednu hviezdičku z inak štvorhviezdičkového zážitku o zázraku života. –––– Ľudia zabudli, o čom je život. Zabudli, aké to je byť nažive. Treba im to pripomnúť, čo majú, a čo by mohli stratiť. Ja pociťujem zo života radosť, vnímam ho ako dar, slobodu života, jedinečný zázrak života! ()

JohnSmith

Moc pěkný a dojemný příběh. Williams mě mile překvapil a De Niro svým výkonem dohnal skoro k slzám. Něco takového jsem v životě neviděl a nechápu, že Oscara nezískal. ()

Nepi

Tento film mi silně připomínal Přelet nad kukaččím hnízdem,i když je malinko o něčem jiném.Kvalitou se ale Přeletu docela blíží.Film drží pohromadě výborný scénář a skvělé obsazení v podání Roberta De Nira,který zde předvádí jeden ze svých životních výkonů.Robin Williams je také k nepřehlédnutí a předvádí výtečný výkon v hlavní roli.Také musím pochválit skvělou práci kamery v podání českého velikána Miroslava Ondříčka. ()

manonfire

Už jako malého mě deklasovala scéna, kdy se De Nirův hrdina dvoří krásné dámě v nemocniční kantýně, sužován neovladatelností vlastního těla. To bylo něco ....silného. ..moc.100% ()

rubik1

Filmy kategórie "based on true story" sú vždy zárukou kvalitného filmového zážitku. A keď sa ešte k tomu v takomto filme stretnú také osobnosti ako Robert De Niro a Robin Williams tak neni o čom. Mnoho komentov tu prirovnáva Awakenings k Preletu nad kukučím hniezdom, takže dovolím si aj ja také malé porovnanie. Awakenings sa mi celkom isto páčil viac a bol emotívnejší. ()

Philoun1

Pěkný a citlivý film z nemocničního depresivního prostředí, Robert De Niro předvádí opravdu vynikající výkon, ale ani ostatní herci nejsou špatní. ()

Režisérka filmu Velký Penny Marshall zemřela

Režisérka filmu Velký Penny Marshall zemřela

19.12.2018

Penny Marshall, režisérka filmů Velký, Čas probuzení nebo třeba Velké vítězství, zemřela ve věku 75 let. Americká producentka a režisérka byla sestrou rovněž zesnulého Garryho Marshalla (Pretty Woman… (viac)