Nacističtí vojáci mají bránit tajemnou hradní citadelu v rumunských horách. Náhodou však vypustí prastaré zlo, jež s sebou přináší smrt a zkázu. Pouze židovský vědec a jeho dcera mohou zastavit prokletého cizince z jiného světa... (oficiálny text distribútora)

pabab

Tento film som videl v TV v 80-rokoch, ani som nevedel kto je M.Mann.,. Po toľkých rokoch, niečo sklamalo - triky, niečo sa páčilo stále- hudba,herci,atmosféra. K filmu sa už asi nevrátim, ku knihe áno a 4 hviezdička je skutočne z nostalgie. ()

c.tucker

Zajímavý snímek, který poctivě buduje atmosféru, i když ne moc hororovou, ale spíše takovou mysteriózní. Mannovské rysy jsou hodně cítit, a to mám rád a opět jak je u něho typické je zde senzační hudba, které si nejde nepovšimnout a obzvláště zbožňuji ty jeho zpomalovačky. ()

Koly

Když jsem četl, zhruba před rokem a půl, knihu F. P. Wilsona PEVNOST, říkal sem si, jak je sakra možné, že se takový skvělý námět nepokusil nikdo natočit. Netušil sem, jak šeredně se mýlím. Dnes se mi tedy náhodou dostal do ruky film THE KEEP a byl sem pekelně zvědav, jak se autoři vypořádají s atmosférou a jestli se jim povede alespoň trochu vyrovnat knižní předloze. Nepovedlo se. To ale vůbec nevadí. Na tomhle by si vylámal zuby každý. Hlavní zápor vidím v nízké stopáži. Do 90 minut prostě děj Wilsonovy knihy nacpat nejde a film tak trpí přílišnými skoky v ději, kterých si ale samozřejmě člověk, co nečetl tu knihu, nemusí (a asi ani nemůže) všimnout. Na mě to ale působilo velmi rušivě. Na druhou stranu je nefér vůči autorům pořád srovnávat s knižní předlohou. Jenom proto nedávám za 3 ale za 4. ()

kosta73

Výborná atmosférická věc, hudba jako z nejlepších italských perel, vynikající Jurgen Prochnow. Jediné, co mi nesedí, je Gabriel Byrne v roli německého důstojníka. Musím si sehnat knihu. ()

czejny

Zdál se mi sen, v němž jsem se díval na film, který byl jedním slovem špatný. Otřesná hudba, zdlouhavé vyprávění ničeho a atmosféra parodie, která neví, že je parodií.___ Á, počkat! On to nebyl sen. To jsem se díval na film Pevnost! Od režiséra, který mě pohltil svými posledními filmy. Jakkoliv beru v potaz i dobu, ve které bylo toto dí...teda paskvil natočeno, nemohu se přes to přenést. Když člověk očekává film Horor lomítko Thriller mělo by se mu dostat upozornění, že ze strany distributorů jde o vtip, protože ani horor ani lomítko ani thriller to opravdu nepřipomínalo. Film Pevnost je akorát odstrašujícím příkladem toho, jak hudba může zkazit celý film. Ve chvíli, která měla být prvním setkáním s tajemným duchem z pevnosti, jsem spíš očekával, že se v té díře ve zdi objeví televize, v níž poběží ranní vysílání Panoramy. Jejdamane, pane Manne, to byl zase jednou zážitek! ()

Loki81

Mann by mel remakovat sam sebe, s tim co se po ctvrtstoleti priucil a co nabizi dnesni kinematograficka technika by to byl jednoznacny blockbuster. Hudebni stranka filmu je opravdu originalni :))) ()

okkac

V začátcích své kariéry natočil Michael Mann těžké béčko o pevnosti kdesi v Rumunsku střežící prastaré zlo, které k životu probudí nacisti. Nejvíce je na tom poznat, že z původního 3-hodinového sestřihu je to sestříháno na 90 minut a v několika místech je vidět, že kontinualita se přeskakuje obrovskými skoky. Naštěstí syntezátorový soundtrack Tangerine Dream tomu občas dodává nádech mystična a tajemna. ()

Belbo

Kniha je minimálně v první třetině dobrý horor - skvěle ponurá atmoséra pocitu úzkosti a strachu z každé následující noci. Pro mě se z toho nic do filmu nedostalo, přičemž je změněný konec Prochnova i Byrna a podstata postavy, kterou ztvárnil Scott Glenn se vytratila někam doprdele a celé to stálo od půle za hovno. ()

Mrkvič

Na začátku jsem si říkal "jaká historická bitva druhé světové války mě čeká?" dále od pravdy jsem ani být nemohl. Po pár minutách je z válečného filmu mysteriozní horor. Gandalf tu má luštit tajemství o neznámé démonické bytosti. Film ukazuje konfrontaci mezi hrůzostrašnou povahou fašistické moci a zlem skrývajícím se v hlubinách tajuplné pevnosti. Ale nejen zlo, které se za nic neschovává je zlem. To, které využívá strachu nebo naděje ostatních může být mnohem větší. ()

noriaki

Velice podařené béčko, trochu připomínající Carpenterova Prince of Darkness říznutého Il Deserto dei Tartari. Příběh plyne pomalým tempem a daří se mu budovat zvláštní atmosféru neodbytné tajemnosti. Na celém filmu je zdaleka nejlepší námět a proto bych ocenil, kdyby Hollywood přišel s nějakým rozmařile opulentním remakem. Na Pevnosti je totiž vidět, že režisér nedostal tolik tvůrčí svobody kolik by si zasloužil. A to nemluvím jenom o penězích, ale i střihač se nejspíš pořádně vyřádil a ohlodal dějovou linii na holou kost. Plusem je zvláštní elektronická hudba, ze které mě místy mrazilo v zádech, a také "mladý" Ian McKellen, pro něhož to byla jedna z prvních velkých filmových příležitostí. ()

Brain-D

Nějak musím toho Manna vychválit. Na to že točí krimi, tak tady byl obrátný i ve svém jediném hororu. Scott Glenn byl perfektní a nadlidský) ()

JohnSmith

Hororová válečná pohádka je typickým osmdesátkovým béčkem. Nutno uznat, že s výborným obsazením. Kdyby se vyškrtla ta romantická vložka, tak bych dal možná i lepší hodnocení. ()

blackJag

Výborný námět, sálající atmosférou, kterou se ale podařilo zužitkovat jen napůl. Je cítit, že ve filmu toho hodně chybí, buď že zapracovala střižna nebo se Mann snažil z předlohy vypreparovat jen oholenou zápletku (a pak nebylo co krátit). Způsob jakým je film vystavěn není dobrý, minimálně se zabývá podstatou přítomnosti temné síly, domorodci jsou zbytečně jen pro okrasu (hrozbu masakru) a podle směřování filmu mi jako naprosto zbyteční přišlo i sblížení Glaekena a Evy. Ať už měly klacky pod nohama jakoukoliv podobu (studioví bossové nebo scenáristické zatmění?), přítomnost ambiciózní osobnosti na postu režie není úplně nečitelná. Některé záběry se hodně povedly a někdy fungují i ve spojení s nostalgicky elektronickými tóny. 60% ()

mikulem

Teď, když jsem to viděl kvalitně, musím přidat. Ten film je vizuální žranice a nezapře umělecké ambice. Úchvatné dlouhé záběry, hrátky se světlem, vlající pláštěnky atd. spolu se skvělou hudbou vytvářejí podívanou, na kterou se jen tak nezapomíná. Přidáme-li pitomý děj, vznikne nevyrovnaná podívaná. Základní premisa příběhu je skvělá, a stejně tak úvod filmu, včetně vypuštění zla. Jakmile se zlo začne zhmotňovat, přestane působit hrozivě a je po hororu. Když na scénu vstoupí poutník vymítač, jde stranou i logika a závěr filmu už je hodně chabý. Film navíc hodně poškodilo studio, když ho násilně sestříhalo z původních 3 hodin na polovinu. Nejvíc je to vidět v poslední půlhodině, kde evidentně chybí velké kusy děje. Mannův původní záměr určitě dával lepší smysl. ()

Luksa

Mám rád horory postavené na atmosféře a proto jsem se mrknul i na tento nenápadný film. Nemůžu mu upřít určitou působivost a neokoukané zpracování, ale příliš často jsem koukal na hodinky a vtáhnout mě to jaksi nevtáhlo. Určitě se na to ještě někdy podívám. ()

ZkuKol

Příběh ani scénář nejsou nic moc, známá jména a obličeje se na hereckém kolbišti také moc nepředvedli. Jenže je tu mladý Michael Mann na režijním stolci a už v roce 1983 dokazuje, že má koule i talent! Vizuálně i hudebně to táhne výš, obzvlášť když do sebe tyhle dvě stránky, jak bude později obvyklé, skvěle zapadají. Ano, na Manna je to divný příběh, ale vybral si ho -podle mne- protože měl volné ruce s formou, která vás donutí film dokoukat. Prostě dílo, jenž dokazuje, že skvělý režisér dokáže stvořit nadprůměrný celek z průměrných i podprůměrných ingrediencí... 70% ()

MsUtahraptor

Tradiční otřesně divná osmdesátková hudba, efekty a citové projevy, uspěchaná romance a zkratkovitě působící závěrečná třetina. Kde kniha ze začátku zdánlivě nabídla solidní upířinu a atlantskou slátaninu na konci, má film lidožravou mlhu a širokokrkého nadsamce se svítícíma očima. Adaptace to vzhledem k době vzniku není špatná, jen v ní i díky absenci jakéhokoli vysvětlování ještě vyniknou zápory předlohy. ()

Seti odpad!

Nemůžu uvěřit, že tuhle obludnou hovadinu natočil můj oblíbenec Michael Mann. Chci zpátky hodinu a půl života! ()

Hororová Pevnost se dočká nové adaptace

Hororová Pevnost se dočká nové adaptace

17.12.2022

Hororový román od autora Francise Paula Wilsona s názvem Pevnost vyšel poprvé v roce 1981. Temný příběh odehrávající se v období druhé světové války sledoval oddíl wehrmachtu, jenž se v jednom z… (viac)