Špičkový reportér a producent populární televizní show 60 minut Lowell Bergman (Al Pacino) získá důkazy o tom, že zástupci velkých tabákových koncernů křivě přísahali před soudem. Naprosto důvěryhodným zdrojem informací ze zákulisí tabákového průmyslu je Jeffrey Wigand (Russell Crowe), který se ve zlém rozešel se svým zaměstnavatelem a rozhodl se říci pravdu o škodlivosti a návykovosti kouření před televizními kamerami. Skutečnost je totiž mnohem horší než je obecně známo. Tabákové společnosti obviní Wiganda z porušení smlouvy o mlčenlivosti. Žaloba je jen částí nevybíravého psychického nátlaku, kterému Wigand s pomocí reportéra Bergmana čelí. Ve svém přesvědčení vytrvá, i když se jeho život postupně rozpadá, přijde o majetek a manželka požádá o rozvod. Stejně těžká zkouška ale čeká i na Lowella Bergmana. Když je pořad konečně připraven, zatrhnou jeho odvysílání šéfové televizní stanice, obávající se miliardové žaloby ze strany tabákových koncernů. Bergman se postaví za svého informátora a pustí se do nerovného, zdánlivě předem ztraceného boje o právo veřejnosti znát pravdu. (oficiálny text distribútora)

movie

Jeden z nejlepších filmův všech dob. Z řemeslného hlediska se jedná o dokonalou podívanou. Úžasná režie a kamera, to jsou společně s hereckými výkony hlavní devízy tohoto filmu, který ve svých 157 minutách nemá chybičku ani na sekundu! ()

Boss321

Snímek vyprávějící o závadnosti a návykovosti kouření (mě od toho tedy neodradil :-)). Kvalitní obsazení v čele s Al Pacinem a Russellem Crowem, který byl za svoji roli nominován na Oscara. Velmi zajímavý je fakt, že snímek stojí na skutečné události! Michael Mann pomálinku proniká do režisérské extratřídy a pokud jeho další snímky budou mít alespoň stejnou kvalitu jako Insider, tak to bude bomba a máme se na co těšit. Velmi se divím, že snímek nedostal Oscara za scénář, který je špičkový....... ()

Jara.Cimrman.jr

"Argumentovali, že světu vyzvoní výrobní tajemství vajglů." Mám rád hrdiny, ale nerozumím jim. Kdybych já chtěl sdělit světu něco důležitýho, tak bych si to rychle rozmyslel, kdyby byla ve hře bezpečnost mojí rodiny, zdravotní pojištění nemocnýho dítěte a žaloby od zástupců tabákovýho průmyslu. To by kouření najednou byl bezpečnej sport, kterým se upevňuje zdraví nikotinovejch spotřebitelů. Dr. Wigand však vyrazil do boje za pravdu a já jsem mu fandil. Stejně tak jsem fandil Lowelovi za to, jak chlapácky držel slovo. Na druhou stranu mi bylo tradičně blivno z tabákovejch korporací, kopání advokátů do slabších a opatrnosti šéfů televize. Když už něco začnu, tak to snad taky dodělám. Já bych to teda ani nezačal, ale takhle filmově mě to bavilo. ()

H34D

Dlouhé, tíživé drama o trnité cestě za spravedlností, Michael Mann se nesnaží o okaté ponaučení, moralizování, či výslovný happy end, vážnost a morální poslání z filmu vyplývají samy a člověk je pocítí automaticky vlivem prvotřídní režie - vykreslení situace + rovnoměrné vedení příběhu bez slabších míst a intenzivní atmosféry, ke které přispívá správně thrillerová hudba. Nenazval bych Insidera přímo strhujícím, než dechberoucí fasinaci jeho rozvláčněné tempo navozuje spíše pomalejší, kvalitní filmový prožitek. 8/10 ()

Shit

Insider mě moc neoslovil, abych pravdu řekl, tak jsem se občas i nudil. Přišlo mi že se film pořád jen vleče a nic moc neřiká a nic moc se neděje. nakonec se začne přece jenom něco dít, ale všechno to je tak divně zkomplikovaný, že se to pořád nějak neblíží ke konci, i když by už dávno měl běžet další film v tv. Sice se to všechno nakonec zdařile ukončí a tvaří se to jako skvělý propracovaný drama, ale po týdnu jsem zapoměl, že to vůbec dávali. Jediný plus na tomhle příběhu je fakt, že to je podle skutečný události, ale to muj pocit z filmu rozhodně nevylepší, ale i tak za kvalitní výkony Crowea a Pacina to je za 4* ()

Morien

Kompletně úmorný zážitek, který kvůli lpění na (nepodstatných) detailech a zápletkách obětuje dramatické pnutí (a výpovědní hodnotu). Tohle je film, u kterého na konci nevím, co se dělo na začátku, jakkoliv jsem si myslela, že nic takového se o filmu jako kategorii říct nedá. Hodně mně vadí, že se spousta dialogů a prohlášení opakuje (mám na mysli zejména projevy Al Pacina), ale jejich význam zůstává pořád stejný, nic se neproměňuje, žádné vrstvy se neodkrývají. Na tak lineární film je pro mě ta délka zkrátka neúnosná, jakkoliv úmysly autorů byly asi dobré. V hlavě mi naskočilo srovnání s Coppolovým Rozhovorem, vedle kterého Insider vypadá jako hodně hloupý film, což mě zároveň rozesmutnilo, vzhledem k tématu. Možná je to proto, že jsem očekávala osobitý souboj jedince s větrnými mlýny, ale tenhle film se žádných nadčasových pravd nedotýká. Místo toho se dočkávám bulvarizace tématu dojemnými slow motion záběry na nevinné dcerky - celkově nemám ráda zatahování rodinné situace do politického filmu, jak samy postavy filmu říkají, tak k osobnímu společenskému vyjádření není potřeba vidět brečící manželku. Chtěla bych to vidět v chladném odosobněném stylu, jaký předvádí Tomas Alfredson ve filmu Jeden musí z kola ven. ()

Lynn

Když už získáte konečně pocit, že máte svůj život pevně v rukou, stačí lusknout prsty a tenhle váš život se rozsype jako domeček z karet. Jen tak pro nic zanic nejsou tabákové koncerny (vedle ropných) jedny z nejvlivnějších podniků na světě. I kdyby jim šlo po krku tisíc novinářů. ()

TeeAge

Super námet pre drámu, ktorá sa týka takmer celého sveta. Film o veci, ktorá dodnes ovplyvnuje celé ľuďstvo, a to napriek tomu, že pravda skze takýchto ľudí vyšla najavo... Možno ale príliž neskoro... ()

genetique

Aj keď to určite nie je na plné hodnotenie, dokonca aj tie štyri sú odo mňa také prižmúrené, no teraz musím vyzdvihnúť tému, akej sa Mann chopil. Je to síce trošku pomalšie, no kvalitne spracované. Keby to vzal do rúk niekto iný, pochybujem, že by sa na to dalo kukať. Navyše mi opäť pridala skvelá hudba. Rád by som však vedel, či aj jemu nechodili mailom výhražné správy. No ešte viac by ma zaujímalo, koľko počas nakrúcania celý štáb vyfajčil cigariet. :) 75%. ()

molotov

Řádně houstnoucí atmosféra a vynikající scénář jsou hlavní přednosti tohoto filmu. Ze začátku možná trochu pomalé tempo, ale to zobrazení nátlaku je strhující. ()

StarsFan

Russell Crowe prodělal celkem slušnou proměnu nejen co se týče vzhledu, ale i herectví. Rozhodně neztvárňuje nějakého superhrdinu, ale spíš normálního člověka, což mu sedí stejně dobře jako třeba role v Gladiatorovi (i když tam ho mám osobně přece jen o něco radši). Al Pacino je tradičně hodně dobrý, předsvědčivý, prostě vynikající, ale celkově jsem u něj postrádala něco navíc, takovou tu scénu jako když ve Dog Day Afternoon řve: "Attica! Attica!" nebo v And Justice For All pronáší svou skvělou řeč s "You're out of order!". I když je pravda, že do tohohle filmu by se to asi nehodilo, protože Insider se nesnaží být nějakým způsobem fenomenální. Snaží se "jen" o poctivé a reálné drama podle skutečného příběhu o jednom muži, který se rozhodl promluvit o škodlivosti kouření. A daří se mu to dobře, dokonce tak, že by jste mu možná přiřkli i těch pět hvězdiček... ale potom si řeknete, jestli 157 minutovému filmu něco nechybí. A jestli to není právě ten zvrat nebo jakési silnější místo, které vám utkví v paměti. ()

betelgeuse

Já osobně považuju tenhle film za téměř dokonalý. Co na první pohled vypadá jako jedna z těch po Oskarech pokukujících historek o "šlechetném" boji za pravdu s nezbytnou soudní scénou na konci, je ve skutečnosti neuvěřitelně protřele natočené drama - NE o tom, jak pravda zvítězila, ale o tom, že pravda může být pěkná mrcha. A bez finále před porotou. ()

3DD!3

Tenhle snímek ani tak nepoukazuje na problematiku kouření cigaret, ale spíš na podivnou moc tabákových koncernů. Za peníze se dá koupit téměř vše. Důvěra. Mlčenlivost. Víra. Ale dá se koupit názor na věc? Čest? Jde vyčíslit cena způsobu života člověka? V tomhle brilantním thrilleru je vyobrazena spousta zajímavých faktů a detailů, které se skutečně staly a které jsou opravdu hodny zamyšlení. Mannova režie navíc napomáhá vidět věci opravdu realisticky a herecké výkony Al Pacina i Russella Crowa jsou víc než přesvědčivé. Kamera i hudební složka filmu je stručně řečeno, podmanivá. THE INSIDER je takzvaný "jeden film ze sta". ()

Kaka

Čekal bych stejnou kvalitu jakou měl HEAT a není tomu tak. Je to jiný film jak tématicky, tak imagem, ale nezískal si mne. ()

Spiker01

Wau to byl kousek. Michael Mann holt vždycky věděl, jak na plátno přinést takto silné téma. Samozřejmě k tomu není sám, má k tomu dva velice schopné herce, kteří to dokáží zahrát přesně tak, jak je třeba. Je to tak, když se ve filmu sejdou Al Pacino s Russellem Crowem, vznikne z toho přehlídka toho nejupřímnějšího herectví, jaké si jen milovník pořádného životopisného dramatu může přát. Toto se zkrátka povedlo a navždy se zapíše do zlaté éry 90. let...80% ()

Krouťák

Jo! Tohle je M.Mann jak ho znám a jak ho mám rád. Po zhlédnutí Insidera jsem úplně zapoměl na rozhořčení, které ve mně vyvolali Public Enemies. Al Pacino & R. Crowe bez debat - výteční, jako vždy. Hudba v podání Lisy Gerard rovněž neměla chybu. Námět svým způsobem připomínal Nothing But the Truth, takže bych si dovolil použít stejná slova. Insider je precizní drama, vyvolávající spousty zajímavých otázek a v tomto případě dokonce otázek, které se opírají o skutečný příběh. I když jsem se po celou dobu stopáže ani chvilku nenudil, nemám TEN '' čistý '' , stoprocentní pocit 95%. ()

Falko

Uz to bolo dost davno, co som tento film videl, ale vtedy som ho nevedel ohodnotit, avsak teraz uznavam, ze Michael Mann je skvely reziser. Dokonca aj uvodny rozhovor, ktory vyzeral dost nebezpecne so sefom Hisballahu, nemal s hlavnou pointou nic spolocne a stacilo ho jednoducho len spomenut v nejakom rozhovore ohladom televizie CBS, ale nie, Michael sa ho rozhodol proste natocit a nam divakom ukazat aka mocna je CBS a aka doveryhodna je ich televizna show 60 minut. Z mojho pohladu sa mohla minutaz trosku skratit, pretoze sa to dost natiahlo, ale podobne to bolo s dlhou minutazou aj pri NELUTOSTNOM SUBOJI (1995). Al Pacino je skvely v kazdej ulohe a patri medzi mojich oblubenych hercov. Pocas filmu som tak premyslal nad ulohou Russella Crowea a napadlo mi, ze sa prave tymto filmom mohol inspirovat aj reziser Ron Howard, ktory sa rozhodol obsadit Russella o 2 roky neskor aj do CISTEJ DUSE (2001), pretoze aj tu si zahral Russel ucitela a tiez tu bol pod obrovskym psychickym tlakom. V takychto ulohach je Russell naozaj velmi dobry a necudujem sa, ze bol nominovany na Oscara 3 roky po sebe a to za tento film, o rok neskor za GLADIATORA (2000) za ktoreho ziskal Oscara za najlepsiu hlavnu ulohu a o 2 roky neskor za spominanu CISTU DUSU (2001). Co sa tyka tejto ulohy, sosku mu vyfukol Kevin Spacey za dramu AMERICKA KRASA (1999), reziserovi Mannovi opät Sam Mendes za Americku krasu a najlepsim filmom roka sa nestal Insider, ale uz spominana Amer. krasa. ________ Al Pacino - (Lowell Bergman) +++ Russell Crowe - (Jeffrey Wigand) +++ Christopher Plummer - (Mike Wallace) +++ Diane Venora - (Liane Wigand) +++ Philip Baker Hall - (Don Hewitt) +++ Debi Mazar - (Debbie De Luca) +++ Stephen Tobolowsky - (Eric Kluster) +++ Gina Gershon - (Helen Caperelli) +++ Michael Gambon - (Thomas Sandefur) +++ Produkcia: Michal Mann ()

castor

Další setkání po dlouhých letech a další kvalitní zážitek. Tenhle ostřílený televizní producent a novinář jim podkuřovat rozhodně nebude. Sviním prachatým. Procházelo jim to proklatě dlouho, až jim úder pod pás uštědřil ten, který byl původně jedním z nich, a oni se s ním ve zlém rozešli. A ještě to zkusili se zastrašováním. Tabákový koncern prostě musí dostat pořádný direkt, i když to Jeffreyho bude stát stýkání se s malými dcerami jen sporadicky a intenzivně pozná, co v sobě skrývá slovní spojení „psychický teror“. Eric Roth (Ali, Forrest Gump) spojil síly s Michaelem Mannem a napsali dramatický kus inspirovaný článkem v New York Times. Mann svému (žánrově) dospělému dítku přibalil klasické atributy jako krátké záběry často točené z ruky i dokumentárně laděný obraz. Dante Spinotti prostě odvedl kus kvalitní práce. Mannovi se zase podařilo budovat napětí i bez akčních momentů. Za leccos může děkovat kvalitnímu výběru herců. Al Pacino v té době hodně uměl a diváka solidně těšil, Russell Crowe se teprve rozkoukával, ale jeho chameleonská proměna v prošedivělého vědce je úctyhodná. Z jeho intelektuála vyzařuje přirozená autorita i skrytý závan agresivity, ostatně potíže se sebeovládáním jeho postava přiznává. Perfektně fungují i vedlejší role. A samozřejmě mistr Mann, který to všechno spolehlivě jistí, i když se tematicky nemusí tuzemskému divákovi strefit do noty. A taky je sakra dlouhý. Mou pozornost si ale rozhodně získal. ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Přichází smutné zprávy jak pro kouzelnický svět Harryho Pottera, tak i pro svět filmu celkově. Ve věku dvaaosmdesáti let totiž ve čtvrtek 28. září odešel oblíbený a talentovaný britsko-irský herec,… (viac)

Zdravé fast-foody?

Zdravé fast-foody?

21.12.2005

Kvalitu jídla bude připravovaný film FAST FOOD NATION posuzovat jinak, než z lékařského hlediska. V připravovaném dramatu režiséra Richarda Linklatera se vše bude točit okolo nejvyšších špiček… (viac)