Špičkový reportér a producent populární televizní show 60 minut Lowell Bergman (Al Pacino) získá důkazy o tom, že zástupci velkých tabákových koncernů křivě přísahali před soudem. Naprosto důvěryhodným zdrojem informací ze zákulisí tabákového průmyslu je Jeffrey Wigand (Russell Crowe), který se ve zlém rozešel se svým zaměstnavatelem a rozhodl se říci pravdu o škodlivosti a návykovosti kouření před televizními kamerami. Skutečnost je totiž mnohem horší než je obecně známo. Tabákové společnosti obviní Wiganda z porušení smlouvy o mlčenlivosti. Žaloba je jen částí nevybíravého psychického nátlaku, kterému Wigand s pomocí reportéra Bergmana čelí. Ve svém přesvědčení vytrvá, i když se jeho život postupně rozpadá, přijde o majetek a manželka požádá o rozvod. Stejně těžká zkouška ale čeká i na Lowella Bergmana. Když je pořad konečně připraven, zatrhnou jeho odvysílání šéfové televizní stanice, obávající se miliardové žaloby ze strany tabákových koncernů. Bergman se postaví za svého informátora a pustí se do nerovného, zdánlivě předem ztraceného boje o právo veřejnosti znát pravdu. (oficiálny text distribútora)

Schuldiner

Opět bych mohl pět ódy na Ala Pacina... ale proč? To je zbytečné... Russell Crowe mu ale zdárně sekunduje... A nejen to, ale především to.. ...tedy osudy a emoce postav, které hrají tito dva... Zanechalo to ve mě spoustu stísněných pocitů a (třeba i) tak má prostě působit skvělý film! Skvělé drama! ()

Ezekiel1

Rozhodně jeden ze slabších filmů mistra Michaela Manna. Nejde tak ani o herecké obsazení, protože tradičně Al Pacino a i Christopher Plummer jsou skvělí. Poměrně překvapivě jim zdatně sekunduje také Crowe, ovšem za těmito ikonami přece jen krapet zaostává. Co bych INSIDERovi vytknul je především samotný příběh. Když to řeknu hodně zjednodušeně jsou to jenom kecy, které mají udržet diváka v napětí. Žádná akce ve stylu ostatních Mannových pecek se nekoná. Režisér klade důraz především na člověka, na kterého je v tísnivé psychické situaci vyvíjen tlak. Tomuto faktu čelí nejen Dr. Wigand(Crowe), ale i Bergman(Pacino). 70 %... ()

Itar

Jeden z nejsilnějších filmových zážitků. Dobře vystavěný scénář, který nechává díky pomalejšímu tempu prostor pro úvahy nad tím, co se ve filmu děje.. a to je přesně to, co je u daného tématu potřeba. Herecké výkony jako u všech filmů Michaela Manna precizní, jeho realistický styl režie navíc buduje tu správnou atmosféru a snímek tak působí přesně tak, jak by měl. Lisa Gerrard už je potom pouze onou třešničkou na zatraceně těžce stravitelném, ale zároveň neskutečně lahodném dortu. Konec filmu potom jasně naznačuje, že ač může jít na první pohled o happy ending, ve výsledku to tak rozhodně není. ()

Mitin

Perfektní psychologické drama s jediným, ale malým mínusem. A to je, že 2 a půl hodiny je moc dlouhých a časem nudných. Na druhou stranu, film stojí za to shlédnout a dokoukat. ()

Paldiny

Pacino čoby Serpico tentokrát v boji proti tabákovému priemyslu. Zdatne mu pritom vypomáha Maximus Crowe, ktorý sa po hereckej stránke veľkej výzvy nezľakol a rovnako ako ďalšie nominácie aj jeho bola plne zaslúžená. Film nie je bez chýb, Mannovi chvíľu trvalo než nastolil pravidlá hry (prostredná časť sa niesla v značne zdĺhavom tóne), zato prináša k videniu celú paletu vypätých okamihov, pričom záverečná tretina nimi až prekypuje. Škoda, že to odkazu tak kazí realita, ktorá aj napriek miliardovým pokutám nevzala najvražednejšiemu manipulátorovi vietor z plachiet. Ten môže na krabičku nalepiť aj mŕtvolu dieťaťa a čo spraví mamička? Skryje ju do plechovej krabičky s belasou modrou. A Vy? Koľkým titulky bežali spoza závesov od balkóna. ()

Marys

Veľmi pekný film nominovaný v roku 1999 na 7 Oscarov vrátane najlepšieho filmu. Páčia sa mi výkony oboch hlavných hrdinov, či už Al Pacina, alebo Russela Crowa. Russela by som si v takomto filme nikdy nedokázal predstaviť, ale rolu, ktorú hral zvládol bravúrne. Filmu by som vytkol akurát dĺžku (dalo sa to spraviť kratšie), napätie (na konci bolo vynikajúce, ale počas napríklad telefónnej búdky by som nemohol trikrát zastaviť film kvôli malej potrebe alebo vysmädnutiu) a kamery (boli síce skvelo navrhnuté, ale v tej maximálnej širokouhlosti nevydávali veľký efekt). Tomuto filmu by som dal tak 93-94%. Radím Vám: NEFAJČITE TABAKOVÉ VÝROBKY. btw. bol som totálne v šoku keď na konci oznámili, že film bol nakrútený podľa skutočnej udalosti... ()

Jeržik

Vlastně je to skvělý film. Kažná jednotlivost je perfektní ale jako celek mi to prostě neúplně dokonale sedí. Asi to chce další reprízu... ()

Marťas

No jako kuřákovi mi zatrnulo:-) Film je super, zajímavé rozkrývání událostí, přesvědčivý výkon Al Pacina a jiné záležitosti Vás opravdu vtáhnou do děje, ale k dokonalosti tomu přeci jen něco chybí. ()

dehlie

námet veľmi pripomína boj Edwarda Murrova proti senátorovi McCarthymu (samotný je vo filme spomenutý)- novinársky, a boj Erin Brockovich proti elektrárenskej spoločnosti- občiansko- právny. v insiderovi ide predovšetkým o obrovský nátlak, ktorému čelia osoby s takou informáciou ako pan Wigand, osobnej odvahy a vzdanie sa svojho pohodlného života za dobrú vec. Jeffrey Wigard je obyčajný človek so všetkými chybami, ale napriek tomu hrdina. ()

aLPaC

Film ukazující těžký boj jedince (výborný Crowe) proti velkému globálnímu koncernu (tentokrát tabákovému) s armádou právníků. Oceňuji hlavně to, že jedinec, i když postupně ztrácí vše, na čem mu záleží v boji vytrvá. Otázka zní: Není moc tabákových společností až příliš velká? ()

Mikino00

Už dost omleté téma o velké novinářské kauze, ochraně svědků a tak podobně, příběh je extrémně dlouhý, natahovaný, pro mě naprosto nezajímavý, od začátku je jasné jak to skončí i kde se objeví problémy. Proto filmy tohoto typu potřebují silné herce, což zastává pouze Pacino, Plummer totiž moc prostoru nemá a Crowe řekněme zde své umění moc neprodal. Musel jsem se dívat po kouscích, opravdu to nešlo vydržet a mít zájem o děj. ()

Movie Gourmet

Herecký koncert Russella Crowe(a) a Al Pacina. Hlavně je to ale dobře napsané a zrežírované. Je to sice dost dlouhý film, ale stojí za to vidět ho. Verdikt: 5* a 80 %. ()

geimz

Insider je vynikajúca dráma, ktorá dosť stojí na výkonoch a psychológii hlavných dvoch hercov a ich postáv. Ten námet totiž nie je jedným z najzaujímavejších, no Mann tu stále, po majstrovskom Heat, ukazuje, že umí aj s nie tak šťavnatým scenárom. ()

Oralfabet

Michael Mann dokáže i téma, které bych normálně neshledal nikterak fascinujícím, podat tak, že mě k té obrazovce na dvě a půl hodiny spolehlivě přiková, nemůžu se prostě toho jeho stylu nabažit. Jo a fantastické herecké výkony samozřejmě taky neuškodí. Neříkám, že jsem se v tom místy trochu neztrácel, ale mou pozornost si to navzdory tomu udrželo celou dobu. 8/10 ()

Jaro_slav

Russel Crowe, jenž nefyflá fvou auftvalfkou angvičtinou je něco jako Tom Hanks, který ve filmu nebulí. Osvěžující. Atmosféra vyprávění tohoto filmu je tíživá jak aktuální ceny energií, ale Michael Mann je virtuoz a tohle roční zúčtování spotřeby naservíruje přehledně a srozumitelně, navíc na ručně vyrobeném papíru, takže ani nebudete přemýšlet nad tím, zda byste to od jiného dodavatele nedostali naservírované líp. Nejspíš totiž ne. ()

cherita

Moc se mi nelíbilo to rozdělení filmu na dvě poloviny. Ta první patří hlavně perfektnímu Russelu Croweovi, který je tak nádherně průměrný, až z toho jde hlava kolem a člověk se až diví, kde se v tom chlapovi později vzal onen hrdinný gladiátor. Jenže potom se milý Jeffrey Wigand z filmu nějak vytratí a příběh se soustředí na Al Pacina, který je sice taky bezva, ale celý děj už začíná být jaksi předvídatelný. I když to vlastně ani jinak skončit nemohlo. Přece jen je to film podle skutečné události, že ano. ()

chalp

Nechápem čo sa všetkým na tomto páčilo, Al Pacina mám fakt rád, ale toto bola neskutočná nuda, jeden z mála filmov, čo som nedokázal dopozerať dokonca. ()

Chosé85

Typický představitel filmů, který staví na velkých hereckých výkonech a dialozích. V tomto případě jde o skvěle sehrané duo Russell crowe a Al Pacino navíc podporované zkušeným Christopherem Plummerem. Skutečný příběh o člověku, který se sám postavil po dlouhém váhání proti jednomu cigaretovému molochovi a který tak ohrozil sám sebe i svoji rodinu. Tíživá atmosféra psychického nátlaku podporovaná neklidnou kamerou a minimalistickou hudbou je přesně vedena pevnou rukou režiséra Michaela Manna. ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Přichází smutné zprávy jak pro kouzelnický svět Harryho Pottera, tak i pro svět filmu celkově. Ve věku dvaaosmdesáti let totiž ve čtvrtek 28. září odešel oblíbený a talentovaný britsko-irský herec,… (viac)

Zdravé fast-foody?

Zdravé fast-foody?

21.12.2005

Kvalitu jídla bude připravovaný film FAST FOOD NATION posuzovat jinak, než z lékařského hlediska. V připravovaném dramatu režiséra Richarda Linklatera se vše bude točit okolo nejvyšších špiček… (viac)