Špičkový reportér a producent populární televizní show 60 minut Lowell Bergman (Al Pacino) získá důkazy o tom, že zástupci velkých tabákových koncernů křivě přísahali před soudem. Naprosto důvěryhodným zdrojem informací ze zákulisí tabákového průmyslu je Jeffrey Wigand (Russell Crowe), který se ve zlém rozešel se svým zaměstnavatelem a rozhodl se říci pravdu o škodlivosti a návykovosti kouření před televizními kamerami. Skutečnost je totiž mnohem horší než je obecně známo. Tabákové společnosti obviní Wiganda z porušení smlouvy o mlčenlivosti. Žaloba je jen částí nevybíravého psychického nátlaku, kterému Wigand s pomocí reportéra Bergmana čelí. Ve svém přesvědčení vytrvá, i když se jeho život postupně rozpadá, přijde o majetek a manželka požádá o rozvod. Stejně těžká zkouška ale čeká i na Lowella Bergmana. Když je pořad konečně připraven, zatrhnou jeho odvysílání šéfové televizní stanice, obávající se miliardové žaloby ze strany tabákových koncernů. Bergman se postaví za svého informátora a pustí se do nerovného, zdánlivě předem ztraceného boje o právo veřejnosti znát pravdu. (oficiálny text distribútora)

helloween93

Mann ve spojení s Pacinem na téma cigaretových korporací, to muselo dopadnout nadprůměrně. Russel Crow byl jednoznačně ve stínu Mr. Pacina. 4* ()

Cruchot

"...čím pravdivější reportáž, tím horší..." Při sledování tohohle filmu mě chvílemi mrazilo a znovu jsem si několikrát položil otázku, v jakém světě to proboha žijeme. Film zdaleka není jen o škodlivosti kouření nebo o boji s větrnými mlýny (=tabákovým koncernem). Dá se toho tady najít hodně - obraz světa médií, soudní systém, strach a život obyčejného člověka... Vyžaduje to plnou koncentraci nebo vícero shlédnutí, aby se dalo vše postihnout a vstřebat. Přesto si myslím, že film mohl být trochu kratší a opravdu chvílemi zbytečně nudí nebo je přespříliš komplikovaný. Naštěstí jsou tu výborní Al Pacino a Crowe a také Chistopher Plummer, kterého už jsem dlouho (bohužel) nikde neviděl. Máme tu zajímavou kameru a hudbu a celkově je film vůbec velmi zručně natočen. Na ***** to ale zdaleka není. ()

Biopler

Zaujímavý pohľad do zákulisia TV vysielania, citlivej nikotínovej témy taktiež. Všetko je však pridlhé a napriek tomu, že to malo byť neobyčajné a pútavé kvôli zaujímavej téme, tak bohužiaľ je to nudné. Pacino aj Crowe podávaju svoje štandardy a asi sa do týchto roli nehodili, lebo to hrali sucho a Crowe miestami strojovo. Scenár ma kopec dier, v princípe dve hodiny sa nič nedeje a v poslednej pol hodine sa všetko podstatné udeje. Aj napriek tomu dávam 3* kvôli Mannovej réžii, ktorá je jediným skvostom. ()

bif

Výborně natočené drama s fantastickými hereckými výkony. Jediná věc, která trošičku vadí je délka stopáže, ovšem vždycky se najde scéna, která vás přinutí dávat pozor a to je velké plus. 85%. ()

Hightower

Kouřit je špatné, to říká snímek? Tohle jsem ve snímku nenašel, a popravdě bych to tam ani nehledal. Dle mého názoru tento snímek neměl ukázat škodlivost kouření, - to si pusťte spíše nějaký lékařský dokument - ale spíše úskalí boje jedince (i když měl na své straně novináře, státního návladního a dva právníky) proti skupině (ziskuchtivé tabákové společnosti). Především se mělo ukázat, že pravdu nikdo nerad slyší (zejména, když by pravda měla připravit někoho o ZISK); a pak také, že jedincova věrohodnost pravdy je médii propírána na úkor jeho životní čistoty. Vždyť bylo jasně zřetelné, že média se snažila (možná na popud tabákového průmyslu) vynést na světlo špínu o Wigandovi; pravda, o níž Wigand informoval byla kontrována jeho poklesky - dejme si ruku na srdce - co táhne lidstvo víc: osobní pikantnosti nebo celospolečenský zájem? (uvažme kolik lidí čte bulvární tisky a kouká na vášně burcující televizní kanály!)... Stopáži bych nevytýkal ani tak délku jako spíše obsah, a ten se mi zdál zajímavý. Ani bych nevytýkal Russellovi Crowovi nemastnost, neboť příběh vychází ze skutečné události, a proto lze stěží předpokládat, že by skutečný Wigand byl akčnější. Naopak si myslím, že R.Crow byl v tomto snímku dobře ztotožněný se skutečným představitelem (považte kdo by chtěl sebe sama vidět tak, jak asi bude jednou vypadat?). Také musím vyzdvihnout scénu v soudní síni Jackson County Mississippi, kdy Bruc McGill mluví, jevilo se mi to jako velmi energické. ()

Jajar

Velmi dobré drama o boji člověka s větrnými mlýny. Celý ten film je dost účelový a asi i přehnaně dlouhý, ale herci i Mannův zajímavý přístup k obsahu vše zachraňují. ()

Petyas

Prostě skvělé. Výborné po všech stránkách. Herecky Crowe i Al Pacino úžásní. Napínavé od začátku až dokonce. Ani vůbec nevadila delší stopáž. Popravdě jsem si ji uvědomil, až po skončení filmu. Prostě bomba. Na film založený na skutečných událostech, nemám slov. Brilantně odvedená práce. Dávám plný počet. ()

Kubeska

Líbí se mi ta mrazivá a civilní atmosféra, jemné hudební tóny a kamera, která využívá chladné barvy. Inteligentní scénář, který nabízí zajímavý příběh s poselstvím o odhalování pravdy a o psychologii člověka, který bojuje s tím, co ví a dostává se tak na tenkou plochu. Al Pacino pořád ve formě, Russel Crowe vynikající a Christopher Plummer je stará herecká škola, která spolehlivě mete. Michael Mann ve velké formě ukočíroval těžký film. ()

Gardenboy

Akože nech sa na mňa nikto nehnevá, ale toto bola nuda ako hrom. Jediná akčná a napínavá scéna tu nebola. dve hviezdicky aspon za dobré herecké výkony ()

pistik

Skvelý, dokonale natočený film na nezaujímavú politickú tému, ktorý drží pozornosť aj po dva aj pol hodinách. Vinikajúce herecké výkony a práca s kamerou. ďalší z kvalitných filmov majstra Manna ()

Theker

Neviem si pomôcť, no tento film ma v podstate nudil... Keby nebolo Al Pacina (ktorý asi nevie hrať zle) tak by to bolo na dve hviezdičky. Vôbec v postave Jeffreyho Wiganda mi niečo nesedelo, ale sakra neviem čo... Takže... Herecké výkony sú neni zlé, ale... 50% ()

Laborant

Výborné drama s ještě lepšími hereckými výkony a celkem slušně napínavím dějem. Je to ten typ filmu u kterého si ani nevzpomenu že chci kouřit nebo že by se mi chtělo na záchod, prostě sedim a naprosto odevzdaně prožívám děj. To je asi tak jedna z mnoha věcí kvůli které mám filmy rád ()

Kofolacik

Druhy najlepsi Mannov film... The Insider je tak isto ako predosle Mannove filmy- herecky koncert, neuveritelne spracovany a neskutocne premysleny do posledneho puntiku. Filmu sa neda snad nic vytknut pretoze je po kazdej moznej stranke dokonaly... ()

RajAthen

Ano, mohlo by se trochu stříhat a zkracovat, ale i v této podobě snímek pozornost udrží, jen není tak úderný, jak být mohl. Pravda holt bolí, bohužel kolikráte právě ty pravdomluvné. ()

Ceberus

Už zvučné trio Mann & Pacino & Crow slibovalo slušný počin kandidující na něco víc než šedý průměr tří hvězdiček, což se nakonec potvrdilo. Přestože fanoušci akce (jako já) mohou postrádat nějaké pohyblivější momenty, tak jde o kvalitně zpracovaný příběh a vhled do života člověka, kterému je vyhrožováno velkou společností. Zvraty sice mohou někomu připadat snadno předvídatelné, ale ani to nijak výrazně neškodí celkovému dojmu z filmu. ()

Jazz06

Jak to u Manna často bývá, film je neskutečně zdlouhavý a místy dost nudí. Natočený je to precizně, ale člověk u toho počítá minuty a ty ubíhají hrozně pomalu. Na tohle zdlouhavé vyprávění si u tohoto režiséra asi nikdy nezvyknu. Co opravdu ocením jsou herecké výkony. Zvlášť Al Pacino a Christopher Plummer byli výborní. Hudba taky výborná, ale dokoukat to chtělo trochu přemáhání. ()

danny_21

Kdepak pane Manne, nejde to, nejde. Kontroverzní téma s dvěmi mými oblíbenci v hlavních mohlo nabídnout velkolepou podívanou, která se u mě nekonala. Oba pánové byli výborní, ale udržet pozornost při novinářském dvou a půlhodinovém dramatu byl místy těžký oříšek, protože místy Insider zakopával o hluchá místa. Za myšlenku a vůli jít si za pravdou i s vědomím toho, že Vás to nejspíš semele, a taky za názorné předvedení důkazů toho, jak to s tím kouřením je dávám silnější třetí hvězdu - 70 % ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Přichází smutné zprávy jak pro kouzelnický svět Harryho Pottera, tak i pro svět filmu celkově. Ve věku dvaaosmdesáti let totiž ve čtvrtek 28. září odešel oblíbený a talentovaný britsko-irský herec,… (viac)

Zdravé fast-foody?

Zdravé fast-foody?

21.12.2005

Kvalitu jídla bude připravovaný film FAST FOOD NATION posuzovat jinak, než z lékařského hlediska. V připravovaném dramatu režiséra Richarda Linklatera se vše bude točit okolo nejvyšších špiček… (viac)