Píše se rok 1939. Italský číšník Guido Orefice, překypující energií a hýřící bláznivými nápady, přijíždí z venkova do velkého města. Na první pohled se tu zamiluje do půvabné učitelky Dory. Ta už sice nápadníka má, on však udělá vše, aby ji zachránil od sňatku s nemilovaným byrokratem. Získá její lásku a vezmou se. Narodí se jim syn Giosué. Po pěti letech šťastného manželství je Guido kvůli svému židovskému původu odvlečen spolu se synem do koncentračního tábora. Aby před malým chlapcem zatajil šokující okolnosti a uchránil ho před hrůzami nacismu, předstírá, že všechno kolem je pouhá hra, připravená k synovým narozeninám. Hra, na jejímž konci na oba čeká velká odměna... (oficiálny text distribútora)

pecicomix

tak tady se na začátku rozesmějete a ke konci jsem brečel... tak to se mně asi odečtou body, procíťenost z hrůz holcaustu byla po té komedii ještě větší. bez benigniho bych do koncentráku nechtěl ()

PedroRosa

Dojímavý a rovnako úsmevný film. Nik iný by to asi nedokázal lepšie/rovnako ako Roberto. Mám jeho filmy rád a aj ked potom natočil Pinnochia/nič extra/, po opätovnom zhliadnutí La Vita é bella som sa utvrdil že je špičkový herec aj režisér. Robiť si srandu z koncentráčných táborov a to tak, že sa človeku natískajú slzy do očí---to dokážu len velikáni svojho remesla... ()

MaximGork

Pomalá a nezmyselná prvá polovica, prekombinovaný a naivný koniec. Aj keď sa film vydáva za pseudorealistický, v skutočnosti ide výlučne o naivnú rozprávku. ()

Romanko99

Benigni je v tomto filme vynikajuci. Emocionalny, sentimentalny a smutny film, ktore po skvelom uvode trosku straca v logickosti konania hlavneho hrdinu, obzvlast ku koncu. ()

BOIKOT

Opravdu krásný líbivý film o obětavem otci který byl schopen pro svého syna udělat všechno možné hlavně aby před ním skryl pravdu a příšernou skutečnost že lidi jemu podobné jsou povraˇždovány po sto tisících a to se vlastně vůbec ničím neprovinili. Jak se otec rozhodne uchránit syna ? No vlastně mu nakuká že je to veliké dobrodružství které mu kdysi dávno slíbil avšak v pozadí tohoto dobrodružství se skrývají věci které snad nepatří do civilizovaného světa. Co se týče hereckých výkonů tak Roberto Benigni je úžasný režisér tak i skvělý herec. Nejlepší role v tomto filmu : již zminěný Roberto Benigni Nejlepší scéna : no určitě ta kde Roberto překládá němcovi slova po příjezdu nových obětí do koncentračního tábora a mektá o džemu a marmeládě. ()

doginko

Veľmi krásne a smutné..Neviem prečo komédia...skor dráma...Nesympaticky Benigni...som sa na neho ani pozerať nemohol..ale aj tak dávam plný počet...kvoli jeho smrti... :)))) ()

patamach

Toto je prostě klasika, která, i přes poměrně smutný konec, vyloudí člověku úsměv na tváři i na srdci. Tento film je dokonalou ukázkou toho, že život je prostě nádherný a to i tehdy, když nám ukazuje svoji horší stránku. Optimismus hlavního hrdiny je snad až příliš veliký, ale právě on dává filmu nezaměnitelnou atmosféru. Doporučuji každému, kdo má pocit, že je na dně, aby si tento film pustil, uvidí, že nic není tak zlé, jak se zdá… ()

Pattrick

TENTO FILM JE KRÁSNÝ.. Výtečné, skloubená komedie s dramatem, výborný námět a skvěle zahrané. Radost pohledět na tento skvostný film. Todle se ani popsat vážně nedá, protože to uplyne tak svižně a zanechá to pouze příjemný šrám na srdci. Skvělé, opravdu skvělé ()

MATO13a31

Příběh doby, která rychle ukazuje své hrdiny. Tento energický a neúnavný otec - Guido Orefice, je ukázkou hravé cnosti, která dokázala vytvořit nepropustnou bariéru mezi smrtící realitou a hravým světem jeho syna. Úchvatné momenty se prolínají s těžkou realitou doby, která nesmí být nikdy zapomenuta. Jak už kdosi napsal. Ti, jenž zapomenou na svou minulost, jsou odsouzeni si jí zopakovat. Tento film také patří mezi ty, které můžu vidět opakovaně a stále mne dokážou citově zasáhnout. Herecký výkon Roberta Benigniho byl určitě po zásluze odměněn. ()

maxs

Tento film je natolik emočně silný a plný kontrastů, že nepotřebuje žádnou jinou akci než jen Vaše shlédnutí. Kdyby to šlo, dám 10/5. ()

hotsanny

Davam 4 hviezdy, chcem vsak povedat, ze film ako celok bol pomerne priemerny. Prilis vela nerealnych a nerealistickych scen - za vsetky spomeniem scenu, ked najdu nestrazeny taborovy rozhlas a dlhu chvilu don hlasia. Na druhej strane tento film ma velmi zaujimavu myslienku. Objektivne by si mozno zasluzil 3 hviezdy, ale emocie druhej svetovej vojny ma chytili za srdce. Po tomto filme som si znova povedal, ze by som sa hanbil byt Nemcom, prislusnikom naroda, ktory vyvrazdil miliony nevinnych ludi. Nechcem polemizovat s tym, ze ine narody to nerobili a nerobia, ale druha svetova vojna ma pre nas istu blizkost a mozno preto som na nu citlivejsi ako na ine genocidy. Za tieto emocie davam 4. hviezdu. ()

saruskap

Poetický, dojemný film. Je obdivuhodné, že i přesto, že je film na tak vážné téma, jako je koncentrační tábor, jsou v něm momenty, kdy se člověk opravdu upřímně směje. Jako například scéna s vysvětlováním „táborových pravidel“, kdy milující otec v podání Roberta Benigniho před synem předstírá, že se octli v obrovské kolektivní hře, kdy vítěz vyhraje opravdový tank. Benigni v roli otce naprosto exceluje a u finální scény, kdy je Giosué nadšený, že vyhrál tank se nikdy neubráním slzám. Dávám pět hvězdiček. ()

samurraj

Teda vůbec nechápu, jak tento film může být hodnocen takhle vysoko..Já už se docela těšil, když to šílené době končilo a já div neusnul. Jako komedie špatné a jako válečné, romantické drama ještě horší. Po druhé už bych si ho nepustil ani náhodou. ()

Dusan-Be

Velice silný a chutný mix komedie a válečného dramatu. Pro nás, kteří tu dobu nezažili, s velkým nadhledem pojatý příběh. Tleskám. Všichni s jednou nebo dvěma hvězdičkami jste fakt divný, sorry :) ()

Novik

Jak vám mám popsat že ten film je krásný, vtipný, milý, hořký a smutný zároveň? Jedním slovem nádhera! K tomuhle filmu jsem dokopal i svého mladšího bráchu ( 10 let ), po konci filmu mi říkal jak mu běžel mráz po zádech, že to je strašně pěkný a já mu vysvětloval že koncentrák takhle v životě nevypadal že vypadal hůř. Bylo skvělé když koukal na film s otevřenou pusou. A navíc zahrát takovou těžkou roli se vážně jen tak nevidí, pro tuhle roli byste těžko hledaly někoho jiného než Roberta Benigniho, a ještě k tomu to sám mistrovsky zrežíroval. "Dobrý den princezničko!" tahle věta určitě zkultovněla. :) ()

Marcey199

Jeden z nejkrásnějších, nejdojemnějších a zároveň nejvtipnějších filmů, jaké jsem kdy viděla. První část, kde si Guido namlouvá svoji "princezničku" je kouzelná svou naivitou a romantikou, Roberto Benigni ukazuje naplno svou komickou tvář a já se u toho vážně bavila. Druhá část, v koncentračním táboře, je děsivá, tragická a zároveň... pořád trochu snová. Pokus proměnit celou tu hrůzu ve hru obsahuje tak neslučitelný rozpor, že se člověk musí smát a zároveň mít na krajíčku. Už dlouho ve mně žádný film nevzbudil tolik emocí, jako právě tento. Právem je mezi 200 nej filmy, a právem se zařadil mezi mých TOP 20. P.S. Scéna, kdy Guido překládá německého esesáka, je vrcholem komiky tohoto filmu. ()

ShakiraS

Musím přiznat, že nevím přesně, co mě víc štvalo, jestli hlavní představitel Roberto Benigni, nebo dabér, který ho mluvil. Každopádně tohle spojení mi opravdu nešlo dohromady a ke konci filmu už jsem toho věčného optimismu hlavního hrdiny měla dost. Jinak musím uznat, že téma je velice neotřelé, určitě se mi líbí nápad zobrazit pobyt v koncentračním táboře jako určitou hru pro dítě. Na konci mi i ukápla slzička. ()

Lion438

Člověk si celou dobu říká, kdy se z tak pěkné komedie vlastně stane to slibované drama. A nakonec, když to přijde, lituje, protože neví, jestli se smát nebo brečet. Finále si s divákem skutečně pohraje. Film sem viděl s českým dabingem a klobouk dolu před Prachařem a spol., kteří to namlouvali. Stačit italskému slovnímu kvapíku není žádná sranda a mně to docela zpříjemnilo zážitek. ()

Dodge-I

Místy je to sladké, ale proč ne - za války to nebyla procházka ani v Itálii. Benigni tady předvedl svůj asi nejlepší výkon. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů