Panství Downton, to je dokonalá kronika života příslušníků britské aristokracie a jejich zaměstnanců v prvních desetiletích dvacátého století. Tlak, který vyvolává moderní doba, přímo kontrastuje s prostředím, jež je založeno na respektu k tradicím a zažitým rituálům. Majitelé panství, Crawleyovi, ale tuší, že pokud nepůjdou s dobou a nepodstoupí dobrovolnou modernizaci, nemají naději na přežití. Tím spíš, že ty, kteří se jim starají o celodenní servis, postihly emancipační tendence a představa, že budou svým pánům sloužit až za hrob, už dávno vyšla z módy. V této atmosféře bublajícího neklidu dorazila na panství zpráva, že ho poctí návštěvou anglický král. Pro všechny je to životní zážitek, na který se ti „nahoře“ i ti „dole“ musí víc než stoprocentně připravit. Jenže osud je prevít, který dokáže zaskočit i ty nejpřipravenější. Královo služebnictvo chce převzít kompetence toho místního, jelikož ho považuje za neschopné, a domácí se rozhodnou rafinovaně bránit. Plánovaný příjezd krále také na panství přiláká nejrůznější nezvané návštěvníky, kteří mohou mít ty nejhorší úmysly. A do toho všeho se navíc připlete láska. (Cinemart)

Marze

Od prvních záběrů z filmu Panství Downton čiší, že jde o ryze obchodní lákadlo určené fanouškům stejnojmenného seriálu. Příjezd královské rodiny svede zhruba dvacítku ze seriálu známých protagonistů do jednoho sídla, kde dostává prostor nekonečná řada her a přetvářek. Šlechta se předhání v cynickém ostrovtipu. Na druhou stranu by si dnešní Britové mohli vzít příklad s hodnotami dřívějšího impéria. Bez úmorných vysvětlivek totiž ve snímku vystupují tradiční ctnosti jako respekt, loajalita, zodpovědnost. Jediná záplatka je, že se šlechta nechce smířit s tím, že královský pár si přivede vlastní kuchaře a lokaje.Spíš než samostatný filmový příběh to je seriálová epizoda dvojnásobné délky, jejž se snaží znovu uzavřít. Navíc stejně nadějně, dojemně, pozitivně, smířlivě a cituplně jako televizní vánoční speciál z roku 2015. Takové poslední sbohem fanouškům a hrdinům. Bohužel snímek nepůsobí televizně jen svou výstavbou. Při sledování se neustále dostavuje pocit, že tvůrci pouze rozpohybovali nějaký hodně starý vtip o Angličanech. Člověk se ale cítí na Panství Downton stále dobře, protože bezpečně a pobaveně; problém nastává ve chvíli, kdy se v neúměrném počtu začnou vršit a řešit milostné zápletky. Nakonec jsem měl pocit, že jsem se ocitl na přehlídce bonmotů z výprodeje, a dozvěděl se rádoby jízlivá moudra typu "Machiavelli se podceňuje" a už jen čeká, kdy přijde reklama. Ale v právě vzájemné špičkování na zámku i v podzámčí přidává prosté zápletce kolem návštěvy anglického panovníka Jiřího V. v Downtonu na půvabu. Ovšem zábavněji je tentokrát v nižších patrech společenského žebříčku. Z dvouhodinového vyprávění tak zůstává úhledný barvotiskový obrázek starých dobrých časů. ()

marhoul

Seriál mě bavil. Elegantní počin, dámskému oku libý, příjemně obsazený, se šarmantní výpravou, noblesními manýry, navíc pro ČT kvalitně nadabovaný. Trochu romantická telenovela, ale v natolik sympatickém formátu, že jsem ho celé roky mlsně sjížděla s velkou chutí. Mám pro tyhle Gosfordparky slabost, však tento závěrečný film neměl vzniknout. Pro tv možná ano, ale aby to mělo šmrnc, musel by na to vlítnout asi jiný borec. Dobré je, že jsem je zase všechny viděla, zejména Maggie Smith s hlasem paní Aleny Vránové je okouzlující jedobaba, přirostla mi k srdci, tolik ke kladům. Zpackaný scénář o ničem, zato s otravným patosem, kterého byl seriál vcelku prost, závěrečnou epizodu vyloženě zařízl. Rozplizlá kravina určená pro bijáky, kterou pokud nějaký, seriálovým Panstvím nepolíbený divák náhodou začne, první díl si asi nikdy dobrovolně nepustí... ()

Stanislaus

I když řadím Panství Downton k mým nejoblíbenějším seriálům, tak jsem se k poslední šesté sérii dostal teprve nedávno, a byl jsem opravdu zvědavý na film, jelikož seriál dostatečně uzavřel všechny dějové linie. Film tvoří ozdobnou třešničku na vrcholku už tak velmi lahodného a kvalitního dortu a nabízí ve zkrácené podobě všechny aspekty, kvůli kterým jsem se díval na samotný seriál. Člověk má opět možnost se na dvě hodiny ponořit do prostor okázalého panství a zažít s jeho obyvateli epizody z jejich (ne)všedního života, které nepostrádají romantiku, humor, intriky, ani napětí. Musím ocenit, že se tvůrcům i na tak malém prostoru podařilo věnovat potřebný čas každé z postav. Nejvíce mě opět bavila prostořeká hraběnka vdova, vedle toho bylo úsměvné sledovat na plátně interakci mezi "McGonagallovou" a "Umbridgeovou". Z dějových linií mě nejvíc zaujala "bitka" mezi donwtonskými a královskými služebníky, Thomasův příběh a vztah mezi Maud a Lucy. V průběhu dvou hodin jsem se nechal jak dojmout a pobavit, tak i ohromit nádhernou audiovizuální stránkou, která mě nikdy neomrzí, a i když to ve výsledku celé může působit kýčovitě, tak i přesto jsem za tento návrat na Downton nadmíru vděčný. ()

rikitiki

Cílem filmu je evidentně ušlechtile vyplnit divákův čas, aniž by musel být zatěžován přemýšlením. Takže celý film je o tomhle: připravujeme barák na královskou návštěvu. Ve filmu se mihnou všechny postavy seriálu, aniž by měly dostatečný prostor na nějakou propracovanou zápletku. Dostanou čas jen na krátké epizodky. Ústředním motivem je tak snaha downtonského personálu nenechat se vyšachovat z prestižní obsluhy krále a jeho doprovodu. SHRNUTÍ: Dny na panství Downton dál poklidně plynou a pořád je to stejná červená knihovna. ()

Sifaka

Velké plátno vše ještě umocnilo, bylo to úžasné vidět po delší době všechny postavy a známá místa, jako fanoušek seriálu jsem byl nadšený z této třešničky na dortu, vím, dalo by se namítat, že bylo vše až moc idylické a krásné, ale proč ne, už ze seriálu jsme na to byli zvyklí...Dvě hodiny utekly jako voda, moc příjemné, až mě mrzí, že je to vše u konce... ()

ALIENka_

Mám takovej pocit, že jsem se na film měla podívat PO seriálu, ne PŘED, ale chybička se vloudila. Dokonce bych řekla, že mě pěkně naladil na seriál, na kterej se mimochodem chci podívat už sto let. Sice už vím, jak to všechno dopadne, ale což. Jsem ráda, že jsem to pochopila, i když jsem neviděla seriál, to velice cením. Ale je pravda, že tam bylo tolik postav a vztahů, že mi někdy dalo pěknou práci určit, kdo je kdo. A musím říct, že tohle je přesně typ filmu, kterej byste si měli pustit, když máte špatnej den a nic se vám nedaří. Tak akorát na studený zimní večery, protože tenhle kousek váš zahřeje, to se vsaďte! Miluju britskej humor, kterej se tam nádherně hodí a některý situace (zamknutí služebníků královny, výstup pana Moseleyho) jsou tak absurdní a skvělý. Řeknu vám, tenhle film zahřeje u srdce - zasmějete se, dokonce budete i napjatý (taky bych neřekla, že budu nervózní kvůli večeři), možná si i pobrečíte. Navíc je tady homo romance, sakra dobře udělaná, musím podotknout, a toho já jsem velkej fanoušek. No neříkejte, že vám ta scéna u auta nepřišla sexy. ( ͡° ͜ʖ ͡°) A atmosféra je prostě nádherná. Je vidět, že si tvůrci dali záležet na historický autenticitě a to cením fakt hodně. A nakonec všechno dobře dopadlo. Hodnocení: a je to jasný, teď se musím podívat i na seriál/10 ()

MoiJe

Milá príjemná spomienka na seriál. Pre tých, čo ho nevideli, je to proste milý kostýmový filmík o tom, ako jedno panstvo a jednotlivci v ňom jeden deň hostili kráľovskú rodinu. ()

Padme_Anakin

Ode mne se nedá očekávat špatné hodnocení, spadla jsem do cílové skupiny a ani jsem nestihla mrknout.. Mýma očima příjemná oddechovka, u které se mozek nezavaří, místy vtipná, jindy dojemná, chvíli dramatická.. Herecký ansámbl sympatický, nováčci zapadli, výprava i hudba nádherná a vše, co by se dalo či mohlo vytknout, jsem vytěsnila a užila jsem si to.. ()

NinonL

Stejnojmenný seriál vůbec neznám, proto jsem si tento film docela užila. Slavnou návštěvu královské rodiny, intriky služebnictva i nějakou tu lásku mezi různorodými dvojicemi. Docela by mě zajímalo, jak to na podobném panství vypadá v dnešní době. ()

KIT.HL

Taková pomyslná tečka, bohužel ne třešnička na dortu... Seriál vyčerpal témata a nešlo očekávat žádná dramata.Některé postavy naznačili svou budoucnost a tím postrčili děj kousek dál...Film je vlastně bonus pro všechny kteří milovali seriál. Ostatním neznalým moc nepoví. Zamrzí v české lokalizaci chybějící některé hlasy na které vaše uši slyšeli . Překlad některých frází a výrazů pokulhává a lehce se tak ztrácí kouzlo..To by seriál nedopustil. Ale co už , je konec... ()

slunicko2

Opět mezi svými. 1)  Jak zaznamenali mnozí kolegové, film působí jako obchodní projekt těžící z obliby seriálu. Nic nového nepřináší. Opakovaně jsem měl pocit, že dialogy už jsem v seriálu slyšel a zápletky (kromě té hlavní) viděl. V hrnci zbylo něco polévky, tak jsme dolili vodu, přihodili kostku a pár nudlí a rodinka má opět svou tekutou mňamku._____ 2)  Základní zápletka sama o sobě je fajn, ty doplňkové se v rámci seriálu snesou. A v tom je kámen úrazu. Film totiž působí jako další vánoční dvojdíl, který nikam dál nepokračuje._____  3)  Abyste mně správně rozuměli, i tak jsem na film koukal s potěšením. Kvitoval jsem s radostí události, které místy i trochu posunuly hlavní postavy a spokojeně jsem sledoval, čím ještě budou muset moji favorité projít. V tomto smyslu jsem nespokojen nebyl._____ 4)  Výtky, že je ve filmu moc postav a že se v nich divák nevyzná, jsou nepatřičné. Snímek očividně není určen divákům, kteří seriál neviděli, ba právě naopak. Milovaný pojízdný zmrzlinář přijede opět do města a děti, potažmo diváci, si znovu mohou vychutnat jeho báječnou sladkou pochoutku, i když dnes už chutná maličko méně._____ 5)  Výstižný koment: Marze***._____ 6)  Tak si počkáme, co nabídne Panství Downton: Nová éra. ()

Aleee89

Filmy inspirované seriálem často dopadají špatně, případ Panství Downton to ale naštěstí není. Pro mě příjemný návrat do minulosti, kapka nostalgie a příjemný pocit, že tohle není žádná nastavovaná kaše nebo další díl jednoho z mých nejoblíbenějších děl, ale plnohodnotný snímek. ()

M.i.k.e

ze seriálu jsem doposud viděl jen kousek prvního dílu a už nějakou dobu mám v plánu,že budu pokračovat.I když se to zatím nestalo,jeho filmovou podobu jsem si utéct nenechal a i jako nefanoušek (možná zatím) jsem opravdu spokojen.Filmové Downton abbey v pohodě obstojí i jako samostatný film pro neznalce seriálu,což je rozhodně plus.Jde o hodně příjemný,místy vtipný,místy trochu vážnější a veskrze anglický kousek,na který se navíc moc hezky kouká.Na seriál se teď těším o to víc a doufám,že na něj brzy bude čas...80% ()

vydumnica

Toto je nelahka uloha ohodnotit film, ktory je samostatnym kinofilmom, a zaroven volnym pokracovanim mojho oblubeneho serialu. Z kina ho stiahli tak rychlo, ze som ho ani nestihla, ale mozno je to aj dobre, lebo vtedy som este nemala dopozerany serial. Myslim si, ze film DOWNTON ABBEY je urceny hlavne pre fanusikov serialu. Jasne, ze ho pochopia aj ti, co serial nevideli, ale nepochopia uplne vsetky suvislosti, pretoze film nevysvetluje, co bolo predtym, iba sem-tam nieco naznaci. Pozor budu aj SPOILERy. Serial je pre mna one of the best a teda 5hviezdickovy. Tu vsak trosku vaham. Ak ho mam ohodnotit samostatne ako film bez ohladu na to, ako velmi sa mi paci serial, musela by som dat nie viac ako 75% a bolo by to fer aj voci ostatnym filmom. Ale bolo by to fer voci mojej srdcovke? Som vdacna, ze film vznikol a brala by som aj dalsie samozrejme. Verim, ze to muselo byt tazke vymysliet pribeh na dalsie dve hodiny. Ja osobne by som ani nepotrebovala zapletku, ze pride kral a namiesto novych postav by mi boli uplne stacili len stare zname tvare, ale tak aspon si Tom konecne nasiel lasku! Pre mna by to bolo zaujimave aj keby cely film bol postaveny len na dialogoch medzi jednotlivymi postavami, ktore by si pri piti caju alebo pri praci ci prechadzke stebotali o svojom vsednom alebo nevsednom zivote. Nemusel prist kral s kralovnou, nemusel byt sprievod. Linia s Lady's maid Lucy bola velmi predvidatelna. Niektore temy sa opakovali, teda boli aj v seriali a teraz znova vo filme, napr. kradez, utajovane dieta, len teraz sa tie veci prihodili inym osobam. Niekto dostal viac priestoru, niekto menej. Mrs. Patmore sa zase nedockala stastia v laske, inak bolo kazdemu dopriate. Lady Edith tu posobi pekne a sexy ako nikdy predtym. Deticky od skoncenia serialu uz stihli vyrast, kym tu presli len akoze dva roky, tak ich pochopitelne radsej ukazovali len zozadu alebo z dialky. Cas najviac poznacil uz 85 rocnu Maggie Smith, tych 6 rokov je tam poznat, ale zachranili to tym, ze je vazne chora. Hudba, kostymy, vyprava, kamera vsetko super. Samotny scenar mohol byt mozno trosku lepsi. Mozno je to mnou, ale tie nove postavy s vynimkou Lucy ma nebavili a nezaujimali. Z mojho pohladu ukradli priestor tym starym. Ostavam teda pri 4*, ale na serial nedam dopustit. ()

Vyhy

Seriál miluji! Film byl pouze takovým příjemným pomrknutím a připomínkou dlouhých zimních večerů, které jsem trávil se seriálem. Příběhově o ničem, i když se snažili zakomponovat pár zajímavých momentů. Spíše jsem to bral jako možnost strávit další dvě hodinky s mými oblíbenými hrdiny. Neurazí, ale ani nenadchne. Přesto jsem rád za cokoliv, co z tohoto seriálu vyjde. ()

Elyssea

Absolutně zbytečný dovětek za úspěšným seriálem, který má příliš mnoho postav na málo prostoru, a přesto představuje nové. ()

Streeper

Byl to krásný návrat do mé oblíbené rodiny, díky níž jsem se zamilovala do originálního znění. Navíc díky seriálu jsem si zdokonalila anglický přízvuk. Milovala jsem ten seriál a plánuji se na něj v budoucnu opět znovu podívat. Musím říct, že film je milý a rozhodně není určený pro diváka, který nikdy seriál neviděl. Film totiž nemá dostatečně zajímavou zápletku, neděje se tam nic napínavého, nic, co by diváka překvapilo. Opravdu si myslím, že to bylo natočené hlavně jako hezké připomenutí a návrat k seriálu, což u mě zafungovalo skvěle a moc ráda jsem viděla všechny postavy znovu zase pohromadě. ()

Sammya

Jako milovník seriálu jsem byla naprosto nadšena. Rozbrečela jsem se už u úvodních titulků :D Musím přiznat, že chvílemi působil děj jen jakási nedůležitá omáčka, ale o to přece nešlo, abychom dostali nějaký zásadní zvrat, šlo o to, abychom dostali to, co na seriálu nejvíc milujeme, a to se stalo. Prostor dostala většina postav a dokonce přišly i nějaké posuny v příbězích postav, nějaká akce též nastala, ale hlavní byla atmosféra, denní život anglické smetánky i sloužících, malé i větší události. Konec je případně otevřený dalšímu pokračování, ale ne natolik, aby nemohl sloužit jako závěr. ()

Filmové Panství Downton se blíží do kin

Filmové Panství Downton se blíží do kin

09.09.2019

Panství Downton, jeden z nejslavnějších televizních seriálů moderní éry, dospěl k velkolepé závěrečné kapitole, která se odehraje v kinech. Stejnojmenný film završuje často neuvěřitelné osudy… (viac)