Dovidenia, chlapci

• Česko Na shledanou, chlapci (viac)

Francúzsko, január 1944. Syn bohatých rodičov Julien sa len ťažko lúči so svojou matkou. Kvôli neistej vojnovej situácii ho spolu so starším bratom posiela do katolíckej internátnej školy mimo Paríža. Julien je premiantom školy a keď dorazí nový študent Jean Bonnet, ich vzťah je sprvu poznačený napätím, postupne sa však stanú najlepšími priateľmi. Jean je však iný ako ostatní študenti - v škole sa ukrýva kvôli svojmu židovskému pôvodu...Silná vojnová dráma získala Zlatého leva na MFF v Benátkach a takmer dve desiatky ďalších ocenení. (oficiálny text distribútora)

d-fens

ocenenia : "Vatikánsky zoznam" (vznikol v roku 1995) - zaradené v sekcii 'Morálne hodnoty' ◘◘◘◘ Oscar 1988 - Nominácia na najlepší zahraničný film ()

Martin741

Holu kost, teda holokaust nespochybnujem len ma sere par veci. Za prve spomina sa permanentne vecne a stale len utrpenie Zydov, jakokeby spolu so zydy netrpeli aj Cigani, asociali atd. atd. No ale vime kto sa o co stara a nestara a preto je v popredi zas a len zydovsky holokaust. A tak davam nizke hodnotenie, lebo bych radsej bol, keby ta katolicka skola zachranila mladeho Cigana nez zyda. 50 % ()

laik_60

smutný , trocha romantický trocha sentimentálny príbeh odohrávajúci sa v chlapčenskej cirkevnej škole, kde mnísi , medzi bežnými žiakmi , ukrývali aj niekoľko židovských chlapcov. Samozrejme film nemohol inak skončiť ako skončil. Všetko bolo odhalené. Nemôžem si odpustiť jednu "rasistickú" poznámku, že scenárista aj s režisérom malého židovského chlapca (jeana) vykreslil v duchu biblickej " pravdy" ako "vyvolenca" ... ten chlapec vynikal v algebre , matematike, zemepise, v písaní esejí a dokonca v hudbe (keď hral na klavíri 12 ročný chalan americký jazz to ma už naozaj trocha štvalo) ()

Autogram

Vojnové obdobie Francúzska a kolaboranstvo s nacistami si zobral Malle na mušku znovu po rokoch od natočenia Lacombe Lucien. My máme dnes výhodu, že si obe prevedenia môžeme porovnať zo dňa na deň. Kým prvý bol pohľad kolaboranta, tentoraz je to pohľad detí. Majú hlavne svoje menšie a väčšie problémy ako učenie, čierny obchod, bitky a iné chlapčenské problémy intímnej povahy. A spoločný majú vysnený svet Ameriky so sochou slobody, na ktorú sa môžu pozerať s otvorenými ústami iba v Chaplinovej groteske. Až v závere prichádzajú zaujímavejšie a silnejšie scény s odhalením zradcu a skutočnej súdržnosti celej školy. –– Navždy si budem pamätať každú sekundu toho januárového rána. ()

FIBO

Velice zajímavej snímek. Jeden z mála filmů, kde divák v podstatě vidí a vnímá okolní děj z dětské perspektivy. Samotnej motiv a příběh filmu nijak zvlášť vyjimečný není, ale celkové filmové ztvárnění je na dost vysoký úrovni. Dost silnej je zejména konec filmu a nejen tady platí, že zde fantasticky zafungovala výborná režie a herecký ztvárnění. Člověk má pocit, že tam skutečně s nima je. Možná je jenom škoda, že film sám o sobě (pokud si dobře pamatuju) nemá regulerní hudbu, hudební motiv a skladatele, kterej toto celé mohl ještě emotivně podbarvit. Ve finále - film, kterej si na nic nehraje, ale zároveň upoutá. ()

Arkanoid

Prirodzene zobrazené emócie, priateľstvo dvoch chlapcov a kolaborantsvo z iného uhla pohľadu ako vo filme Lacombe Lucien. Realistický pohľad na vojnové obdobie prostredníctvom študentov v internátnej škole. ()

F.W.Colqhoun

Výchova spočívá v tom, že vás naučíme správně zacházet se svobodou. Louis Malle, autor klasiky Výtahu na popraviště, osvětluje odvrácenou stranu Bradavic. Bradavic, kterou neohrožují mozkomoři, smrtijedi a Voldemort, nýbrž strašidlo národního socialismu. Střízlivý ne-dětský film, který hezky demonstruje, v jak útlém věku, z jaké mlhy těžko srozumitelných dojmů a zážitků se rodí zásadní životní stanoviska a rozhodnutí. Absence patosu v závěrečném dějství, kdy naplno vyplyne jen tušené hrdinství představených školy, je příkladná. To, že je film zařazen na vatikánském seznamu nejvýznamnějších filmů, by diváka nemělo odradit. Jako bonus překrásná Iréne Jacob ve své první roli. ()

Zero_Signal

Nepamätám si, kedy som mal naposledy z filmu slzy na krajíčku. 104 minút budovania vzťahu medzi dvoma malými chlapcami až do nevyhnutného, veľmi tragického konca. Veľmi silný a veľmi krásny snímok, takmer neznámy a pritom patrí medzi najlepšie drámy, aké som kedy videl. Bravo! ()

Rozjimatel

2,5  Dráma s autobiografickými prvkami, odohrávajúca sa na chlapčenskej katolíckej škole na konci 2. svetovej vojny. Na celé dianie sa dívame očami 12-ročného chlapca, pričom tým dianím sú každodenné činnosti na škole a internáte, vykreslené tak podrobne a realisticky, až sa dostavuje nuda. Vojna má na život chlapcov len minimálny dopad (občasné letecké poplachy), s výnimkou úplného záveru, ktorý jediný prináša silnejšie momenty. Pre rozvláčnosť a nezáživnosť nemôžem hodnotiť vyššie ako 2 hviezdičkami. ()

Pawlisman

Tak nějak silně realistický snímek, ve kterém se toho až na dojemný závěr nic nepřihodí. Málo přikrášlení, málo gradace a to vše na chlapecké úrovni. Ale ano, silný a kvalitní snímek to je, ale asi bych jej zbytečně nedoporučoval. 7/10 ()

montongery

Velmi emotivný a osobní snímek kde se autor skvěle vypořádáva nejen se svojí minulostí a svou dlouho potlačovanou vinou, která se ukáže na konci filmu, kdy si závěrečné slovo bere sám režiser, ale taky i se svojí ‘pro Vichovskou’ rodinou a okolím. Je vidět, že se jedná dílo osobního významu a určitě ho člověk docení po vícero shlédnutí. Obzvlášť oceňuji odlišné vyzobrazení nacistů oproti jiným (hlavně těm Hollywoodským) filmům a celkové okupace, která se dostává do popředí v životech chlapců pomalu a plíživě, až postupně začíná fyzicky ovlivňovat životy mladíků. Poté považuji za skoro až geniální ‘restaurační’ scénu, kde je krásně vidět ‘mikrokosmos’ tehdejší Francie. Krásná cesta jak se vyrovnat s osobní a národní minulostí.. ()

kersten

Zo žánru : 2. svetová vojna, bol tento asi najslabší aký som videla. Čakala som viac. Viac záživnosti, prehĺbenie vzťahov, viac deja. Bol mi ponúknutý len slabý odvar, inak veľmi ťažkého a citlivého žánru. ()

Petulka88

Film má určitě své kvality, ale mě to celé připadalo zbytečně zdlouhavé, většinu filmu se v podstatě nic zásadního neděje. Nebojím se napsat, že jsem se chvílemi i nudil. Závěr je sice nabitý emocemi, ale i tak je to u mě spíš lepší průměr. ()

bono22vox

Tento dojemny film režiséra Louise Mallea se vypořádává s pronásledováním Židů ve Francii. A nutno říci, ze to zvládá velice dobře a to i díky režisérovi, který do příběhu vmestnal své vlastni zkušenosti. Na shledanou, chlapci je jedním z nejpůsobivějších filmu, které kdy byly natočený o pronásledování Židů o o životě v okupované Francii. Je to dáno mimo jiné i tím, ze utrpení a brutalita jsou zde jen naznačeny a vše se odehrává na pozadí zdánlivě normalnosti. Jedna se o film vskutku krásný a velice osobní. Také řemeslně dokonalý a brilantně zahraný. Ještě ted se mi derou z oči slzy,když si vzpomenu na závěr filmu. Slova hlavních protagonistů mi ještě ted znějí v uších... ,,Nic si z toho nedelej, jednou by me stejně dostali'' ... ,,Na shledanou, chlapci. Již brzy!'' ()

GAVIN17

Při prvním uvedení v roce 1995 v České televizi na mne film zapůsobil jako bomba. A po následujících 17 let byl mým nejoblíbenějším filmem vůbec. Filmem, který mne naučil nenávidět fašismus více než jakýkoliv protiválečný film se spoustou krve. --- Hlavní hrdina Julien Quentin je citlivý vnímavý čtrnáctiletý chlapec, žádný vzorný žák, ale správný kluk s přirozenou inteligencí a smyslem pro čestnost. --- Příchod tří nových záhadných žáků vzbudí jeho pozornost a tuší ve věci něco tajemného a brzy se mu podaří dopátrat pravdu i za cenu porušení osobního soukromí nového spolužáka. V příběhu cítíme od počátku atmosféru strachu, která vygraduje v tragické nfinále, které by nemuselo nastat, kdyby nebylo zrádce, propuštěného kuchtíka, který kšeftoval se zbožím na černém trhu, ten se pak stal konfidentem gestapa. Je to příběh o vzniku chlapeckého přátelství, které než se stačilo rozvinout do plné šíře, ukončila zmíněná tragédie. Louis Malle je vynikající režisér a dokázal i vtomto díle rozehrát příběh, který upoutá plnou pozornost od samého počátku, zdařile zároveň vykresluje atmosféru oné doby. Vyborně byli vybráni i herečtí představitelé, kteří po právu sklidili uznání kritiky i diváků. Za všechny výše zmíněné klady jednoznačně dávám pět hvězdiček. ()

Svadbos

Hlboký film, natočený podľa udalosti z Malleho mladosti počas II. Svetovej vojny, keď sa riaditeľ katolíckeho internátu rozhodol ukrývať niekoľko židovských detí v nacistami okupovanom Francúzsku. Film je naplnený výrečnými detailmi, príbeh sa odvíja rozvážnym tempom a končí emocionálne devastujúcim finále. ()

stuj

O chlapcích na katolickém intru v r. 1944. Válka se do děje filmu tolik nepromítá, dává o sobě vědět jen tu a tam. Kromě zjevení vojáků na konci samozřejmě. Film je tedy primárně o soužití chlapců. A to není zas až tak moc zajímavé. ()

premeny

Ako takémuto   filmovému  skvostu  môže  dať  niekto  dve  či tri hviezdy , to  nikdy  nepochopím.  Absolútna dokonalosť  po  všetkých  stránkach. ()