Skvělí herci v hlavních rolích – George Clooney, Sean Penn, Nick Nolte a Woody Harrelson – se pouští do nebezpečné akce ve filmu, který přináší drásavě realistický pohled na válečný i morální chaos v Tichomoří během 2. světové války. Film byl v roce 1998 nominován na sedm cen Akademie, včetně ceny za nejlepší film a nejlepší režii (Terrence Malick). Tenká červená linie je filmové mistrovské dílo, které nemá srovnání. Gene Siskel ho označil za “brilantní... hrůzu nahánějící... nejlepší současný válečný film!” (oficiálny text distribútora)

Marys

Nie že by sa mi film úplne nepáčil, ale akosi mi to prišlo až príliš, hm, realistické, alebo ako to nazvať. postavy sa mi zlievali, často som nevedel, koho príbeh sa práve odohráva, čo bolo síce možno ústrednou myšlienkou, no na mňa to veľký dojem neurobilo. Zároveň dĺžka filmu a tiež množstvo monológov ma dosť odradilo od tohto filmu. Existujú pre mňa aj zaujímavejšie vojnové filmy. ()

Ondrus

Nečekaná válečná filozofická pecka, která ještě dlouho zůstane v mé mysli. Tolik pravdivých myšlenek o lidské civilizaci jsem snad ještě nikde neslyšel. Donutí člověka přemýšlet o sobě samém a skvělý film na očištění duše. ()

zelvicka.

Čekal jsem válečný film, dostal jsem koncentrovanou nudu. Clooneyho jsem si ani nevšimnul, nevím, koho hrál. A podle mě je celkem snadný si vystřihnout naprosto 100% výkon, když máte roli, která se ve filmu objeví na možná 5 minut. Válka v Tichomoří byla hrozná. Pochopil jsem to z jiných filmů, seriálů, knížek. Tady z toho filmu jsem měl pocit, že šlo o strašlivou nudu. ()

kamigava

Několik statečných amerických vojáků se vydalo dobýt kopec. Knihu jsem nečetl a je obdivuhodné, že je to natočeno podle ní. Líbila se mi kamera a styl záběru hlavně jízda v člunech a následné vylodění rot. Film je pěkně podbarven Zimmerovou hudbou. Trochu jsem se divili, kde je Clooney, který měl být v hlavní roli podle synopse. Ostatně mi nevadilo, že většinu filmu tu hrají méně známí herci. Vždycky jsem rád, že nemusím do armády, když se dívám na to peklo, co zažili za 2. světové války. Vcítit se do jejich kůže chce opravdu kuráž a vyrovnat se se strachem. Délka filmu se dala unést, bylo se pořád na co dívat. Myslím, že je to jeden z těch lepších válečných filmů, které jsem dosud viděl. Možná bych to přirovnal k Černý jestřáb sestřelen, ten je také skvělý, ale Tenká červené linie má klidné, přehledné a více epické záběry. ()

laepus

Do pěti bych asi nešel, přece jen je to pořádně roztahané a chvílemi to ne že by přímo nudilo, ale zkrátka a dobře úplně to chvílemi neodsýpá. Ale naštěstí je tady plno momentů, které vás opravdu chytnou za koule nebo takové, které si opravdu prožijete a snažíte se pochopit, co asi tehdy ti kluci museli mít v hlavách a obdivuju je za to, co všechno museli dokázat. Opravdu tohle dokáže tenhle film ukázat opravdu silně - inu silná stránka Terrence Mallicka. ()

bobstock

Opravdu jedna z nejpůsobivějších válečných epopejí. Vlastně jedinou věcí, které se člověk musí prostě poddat, je Malickovo osobité vyprávění a užijete si ho do morku kostí. Velmi detailní a pozvolné pronikání do duší a složitých pocitových proměn jednotlivých postav včetně filozofování nad bytím či nebytím v tomto čase, místě, vesmíru. Téměř až romantické procitnutí do hrůz války vedené muži za oponou. 85% ()

Klajnik

Některé pasáže fungují docela dobře. Třeba když se se Američanům nedaří dobýt plnej zakopaných Japonců s kulomety a minomety. Jsou an ráně a nemůžou se nepříteli dostat na kobylku, přitom jsou tupym arogantnim válkuchtivym generálem nuceni zaútočit a tedy - jít na smrt. Film se snaží prezentovat válečné peklo, ale takováto vize naplněna nebyla. Peklo to spíš začne být, když hlavní vojín (James Caviezel) začne žvanit o lásce: "Láska. Kde se bere? Kdo v nás ten plamen rozněcuje? Žádná válka ji neuhasí, nepřemůže. Byl jsem zajatec. Tys mě osvobodila. My. My spolu. Jedna bytost. Splýváme spolu jako voda, až tě už od sebe nerozeznám." nebo pro změnu o zlu: "Tohle velké zlo. Odkud se bere? Jak se vkrádá na svět Z jakých semen, z jakých kořenů vyrůstá? Kdo to působí? Kdo nás zabijí. Kdo nás okráda o světlo?". Tady se projevuje ta ubohá snaha Terrence Malickova o poetiku a hloubku, jenž je deep asi jako louže chcanek. Pokud si neuvědomuje, jak debilně, vyloženě debilně takovýhle povzdechy zní, tak nelze mluvit o ničem jiném, než o nevkusu. Malick je strašně špatnej scénárista a jeho stylistika opěvování lásky je k smíchu jako tweety šestnáctiletý holky. Vojínovi jsem se musel vysmát, když mu před koncem filmu přišel dopis od jeho ženušky, se kterou přeci splývá jako voda. V listu stálo, že se s nim chce rozvést, protože se cítila osamělá a teď poznala kapitána letectva. Vojín žil očividně v bludu. Každopádně mám pocit, že tenhle film je na hraně toho, co lze od Malicka ještě snést. Nový Svět je ještě prázdější, nezábavnější a nevkusně poetičtější. Strom Života a Song to Song jsou pak vyloženě nekoukatelný. Terrence Malick je pro mě jeden z nejodpudivějších filmařů. Jeho filmy je težké snášet, protože si píše scénáře. Kde ztrácí jako spisovatel, vypravěč a dramatik, tam to vynahrazuje jako kameraman. Audiovizuálně je to toiž atraktivní. Film má své kouzlo. Působí velkolepě, ale to jen díky explicitním aspektům. Uvnitř je to prázdné. ()

ArthasKarfa

Celý film je jeden dlouhý epilog filosofických úvah, které na válečných filmech oceňuji, ale zde je toho moc, je to dlouhé. Válečné scény prolínají scény dialogů, které na sebe často nenavazují. ()

Noddy

Strašne rozvláčne. Mohlo by to mať kľudne 2/3 stopáž, a odkaz by zostal zachovaný. Keď sa to konečne rozbehlo (zneškodnenie bunkrov a následne útok na základňu na kopci), zase sa to zabrzdilo. Miestami mi to pripomínalo dokumentárny film o faune, flóre a obyvateľoch Melanézie. Únavné a nudné boli po čase aj pasáže s monológmi, pri ktorých som absolútne strácal nitku, ktorý že to hrdina "uvažuje". Napriek tomu všetkému teraz, po 10 rokoch, hodnotím tento film vyššie (z pôvodnej *, na ***). ()

JoVanGogh

Skôr lyrický ako epický vojnový film. To mu však neuberá na kvalite, práve naopak. Približuje udalosti a samotné pocity vojakov priamo z centra bojiska, akoby tam spolu s bojujúcimi bol aj samotný divák. Úvahy hlavných predstaviteľov sa striedajú s bitkami. Možno to bolo trochu ťahavé ale to u mňa vykompenzovali herci a najmä vynikajúci Jim Caviezel. Tie 3 hoďky stáli za to. ()

bolan

Tuctem známých hvězd narvané válečné drama o tom, jak se dostat na kopec. Dal jsem si ho už po třetí a problém tohoto celkem slušného filmu je ten, že se mi ho ještě nepodařilo dokoukat do konce. ()

Echelon1

„Every man fights his own war.“ Úchvatný film. Bezpochyby najlepší vojnový film (nemôžem uveriť, že toľko tých pseudooscarov dostal Ryan) a jeden z najlepších filmov v dejinách. Brutalita tu nie je a krvi minimum. Toto nie je vojnový film, rozprávajúci príbeh vojny, ale príbeh ľudí. Film pôsobí čisto, sterilne, odohráva sa vo vojne, no pritom je pokojný. Kamera je úžasná, hudba je jedno z najlepších ost. Vzhľadom na to, že sa mi nedá vyjadriť emócie v jedinom komentáry, pre objasnenie kvality filmu odporúčam video. https://www.youtube.com/watch?v=9mtQIQ4ZTgo ()

dezert

Je to sice hodně pomalý, ale tuhle věc kompenzují ty nejgeniálnější válečný scény, jaký kdy byly natočený. Pochybuju, že to někdo někdy zvládne líp. Tyhle pasáže prostě neměly jedinou chybu. Žádný drbaný sračky, kdy není poznat, co se děje. Ne, prostě steadycam a je to! Dlouhý záběry a hotovo! ()

Disney zahazuje značku Fox

Disney zahazuje značku Fox

19.01.2020

Malick workoholikem

Malick workoholikem

25.11.2016

Legendární filmař Terrence Malick nikdy netočil závratným tempem. Mezi Nebeskými dny a Tenkou červenou linií třeba nechal díru 20 let, od roku 2011 se ale podivuhodně rozjel. Po šestileté pauze… (viac)