Skvělí herci v hlavních rolích – George Clooney, Sean Penn, Nick Nolte a Woody Harrelson – se pouští do nebezpečné akce ve filmu, který přináší drásavě realistický pohled na válečný i morální chaos v Tichomoří během 2. světové války. Film byl v roce 1998 nominován na sedm cen Akademie, včetně ceny za nejlepší film a nejlepší režii (Terrence Malick). Tenká červená linie je filmové mistrovské dílo, které nemá srovnání. Gene Siskel ho označil za “brilantní... hrůzu nahánějící... nejlepší současný válečný film!” (oficiálny text distribútora)

Hudino

Línia sa mi veľmi páčila práve preto, lebo bola uťahaná, mala strohý a pomalý dej a bola v istom zmysle dosť abstraktná, presne ako najautentickejšie vojnové filmy vôbec (Das Boot- nejakí chlapi v nejakej ponorke, Иди и смотри - nejaký chlapec, ktorý ma ísť niekam a na niečo sa pozerať). Tu sa nám skýta nejaký ostrov, nejaký vojaci dobývajúci akýsi kopec. Práve to je najvernejšia interpretácia vojny, smerujúca k pocitom, ktorých sa film po vás dožaduje. Máte cítiť aká je tiahla, zbytočná a ako ťaží. Domnienka, že vojnový film musí byť zákonite HLAVNE akčný (napriek tomu, že Línia má pár dosť hustých scén) je hlúpou fikciou divákov, ktorí postrádajú určitú žánrovú toleranciu. Film až na pár vynechaných a niekoľko pozmenených událostí veľmi presne licuje s knihou. Asi najväčšou výtkou z mojej strany je, že sa tvorcovia vo vykreslovaní niektorých charakterov postáv dosť brzili (Welsh, Witt). V akčných scénach výborná kamera, ktorá diváka priam ťahá do deja. Zimmer celý film válí v absolútne minimalistických, silných v motívoch. Že prečo dostal vojak Ryan 4/7 oskarov, na ktoré bola nominovaná aj Línia? No pretože vyhovel väčšej mase. Línia ale aj tak ostáva v pravom slova zmysle viac vojnovým filmom roku 98. ()

HanSolo

Vadilo mi zde jenom jedno a to bylo to, že se tu až příliš mluvilo (dokonce jsem byl absolutně vynervován, když dialogy přerušovaly i bitevní sekvence). ()

Arccos

Tento film me zklamal. Neprinasi nic noveho, ackoliv se snad nekdo pokousel vytvorit valecny film z hlubsim podtextem. Nejhure z toho vysly radoby filozoficke monology. Nechapu, co na nich kdo vidi. Mozna za to mohl cesky preklad, ale mne pripadaly jako naproste blaboly bez point. Pribeh filmu je jednoduchy. Zajimavym momentem je kontrast mezi valcici 'civilizaci' a prostymi, ale stastnymi, domorodci. Bohuzel ani tohle neni nic objevneho a vyzniva to znacne prvoplanove. Cely dej je navic neuveritelne roztahany. Film jsem videl natrikrat, jelikoz jsem u nej dvakrat usnul (a napotreti malem taky). ()

Nawri

Velmi realisticky natočené bojové scény, S.P.Ryan ve mně ale zanechal víc. Trochu na škodu jsou zde protáhlé filozofické myšlenky. ()

ewing

Za perfektne myslienky davam 5 hoci za vojnovy film ako taky...Zachrante vojaka Ryana ma pre mna ovela lepsiu a zivsiu atmosferu ako toto ale myslim, ze kazdy film je o niecom inom aj ked su v podstate podobne. To znie trocha zvlastne... :) ()

George3110

Výborný film s hviezdnym obsadením u ktorého som zostal ticho sediet az do konca. Keď som si ho pozrel v telke tak som si ho zohnal aj na DVD a to bol neporovnateľný zážitok. ()

PeterJon

Miestami trochu podivný ale celkovo pozoruhodný film, veľmi zvláštna záležitosť. Meditácia ukazujúca nezmyseľnosť vojny. Snaží sa to mať hlboké myšlienky, no niektoré filozofické časti sú mierne nezrozumiteľné, podobne ako koniec Apocalypse Now, keď colonel Kurtz trepal somariny. Opticky je to štýlové, pekné zábery prírody, svižná kamera pomedzi steblá trávy, výborný zvuk, melanézske domorodé piesne. Inak, Travolta bol skvelý, aj vám pripomenul Freddyho Mercuryho? :)) ()

matusb

Na poli vojnových filmov je Tenká červená línia skutočný unikát. Pozrieť sa na vojnu z filozofického hľadiska, z hľadiska vnútra mysle radového vojaka, ktorý bol vytrhnutý zo svojho života a hodený do hrôzy, akú si dovtedy nevedel predstaviť, dokázali dovtedy filmy s vojnovou tematikou len naozaj povrchne, alebo príliš zaujato. Pri troche snahy vcítiť sa, počúvať a v prvom rade snažiť sa vžiť a pochopiť myšlienky, ktoré sú divákovi predkladané, sa dostaví neopakovateľný zážitok, ktorý vyvolá všetky možné pocity, od strachu cez hnev až po smútok. Filmu síce chýba ústredná postava, ale vzhľadom na to, že film ponúka rôzne pohľady rôznych typov ľudí, sú ňou sú vlastne všetci zúčastnení. Rovnako prekážkou nie je ani kvôli častým úvahám značne spomalené tempo, ktoré pri iných vojnových filmoch graduje až k záveru. Presne tomu je prispôsobená aj kamera, zábery sú dlhé a často upriamené na tváre alebo okolité prostredie, ale sú natočené nádherne a ja osobne som si každý aj opakovane vychutnával. Hudbe nie je čo vytknúť, všeobecne soundtracky k tomuto žánru bývajú to najlepšie, čo dokáže dnešná tvorba ponúknuť. Herecky ma najviac zaujali hlavne James Caviezel a Nick Nolte, ale obsadenie je naozaj výborné a sami herci si dali na realistickom stvárnení svojich úloh záležať. Nie je naozaj nič, čo by sa dalo tomuto filmu vytknúť a sám nerozumiem, ako to že film nepremenil ani jednu zo svojich siedmich oscarových nominácií. Síce Američania majú asi celkovo iný vkus ;) Ku TRL odporúčam tiché prostredie a pokoj, otvoriť oči a počúvať. Kto to dokáže, nebude ľutovať. 5* a môj druhý najobľúbenejší film :) ()

Grunt

Pro mě snad nejlepší válečný film vůbec. Tenhle film obsahuje úplně všechno, co bych od válečného žánru očekával.Skvělé vykreslení charakterů postav, prakticky všem hercům jsem opravdu věřil, že oni jsou těmi postavami.Musím vyzdvihnout výkon J. Cavizela, W. Harrelsona a N.Nolteho. No a samozřejmě hudba. Na závěr bych chtěl dodat, že poslední úsek s J. Caviezelem mi zůstane ještě dlouho zarytý v paměti. ()

Mykhaluu

Poprvé pět. Podruhé za délku čtyři. Potřetí pět. Počtvrté pět. Popáté pět. Průměr pět!!! Opravdu zvláštní válečný film! Protiválečný film! Hrdinný kapitán Staros. Hlavní hrdina je hoden sledování a není hoden našeho souzení... till the end. ()

Achilleus1

Ako prvé musím podotknúť, že tento film ma dostal viacej ako Zachránte vojaka Ryana (natočené v tom istom roku), a to najmä preto, že mal myšlienku, ktorá ak bola pochopená správne tak dotvorila estetický zážitok z filmu. Je pravda, že tu nie je až tak veľa obrovských vojenských akcií, ale sú zvládnuté bezchybne. Fantastická hudba Hansa Zimmera. Pre mňa osobne najlepší vojnový film aký bol kedy natočený. ()

Mincek

Malick natocil vynikajuce vojnove drama, ktore je zalozene hlavne na psychologii jednotlivych postav, ktore su odsudene celit tomu najhorsiemu - 2 sv. vojne. Kamera bola spickova, herecke vykony takisto - potesil, Caviezel, Penn a hlavne Nolte - ten zahral excelentne. Skoda stopaze, ktora je naozaj unavujuca a znizuje tak pozitok z inak velmi kvalitneho filmu. Co sa tyka suboju Ryan vs. Tenka cervena linia tak o chlp ale predsa vyhrava Ryan. Silne 4* ()

Brmbolec

Najlepší vojnový film aký som kedy videl. Neskutočná snová, ponurá a drsná atmosféra, ktorá sa pomaly tiahne celým filmom. Dĺžka mi vôbec nevadila, nakoľko som vnímal každý detail tohoto vojnového eposu. Tento film jednoducho nie je pre každého - 60 percent ľudí totiž od vojnového filmu očakáva dynamický akčný dej, pretože ľudia majú tendenciu posudzovať kvalitu filmu úpráve podľa táchto faktorov. Tento film je o tom čo vojna urobí z ľuďmi z psychologickej stránky. Snáď len tomuto filmu neprospel rovnaký rok (aspoň myslím) distribúcie na plátna ako Zachráňte vojaka Rayna... ()

Kuzmik

Film mě prěkvapil nudnými pasážemi, ale válečné filmu jsou zkrátka mojí srdeční záležitostí a nakonec jsem z Tenké červené linie měl slušný pocit. Obsazení nabité známými jmény udělal z tohohle filmu opravdový trhák. Rozhodl jsem se pro čtyřhvězdičnové hodnocení, kvůli napínavému ději se skvělou režií. ()

V.N.

Možná je to troufalé,ale považuji se za v uvozovkách odborníka na válečné filmy (což možná souvisí s tím že jsem zaplaťpánbůh nebyl na vojně, ale také ani na civilce a nevlastním ani modrou knihu návštěv). ...Ale zpět k věci válečné. O tomhle filmu jsem četl mnoho dobrého ještě před tím než jsem měl možnost ho uzřít. Takže si asi každý dokáže představit jak moc jsem byl natěšenej na jeho zhlédnutí. Bohužel jsem zjistil že se nejedná o věrohodnoý příběh z konkrétní bitvy či válečné události,ale spíš o několik opravdu parádních obrazů a přebarevných záběrů poslepovaných plejádou veleznámých ksichtů. Dokonce jsem zde zaregistroval jistého pianistu, který má své pevné místo v jiném, o mnoho lepším válečném dramatu. Kupodivu ani Sean Penn se svým drsným výrazem ,mě nepřesvedčil že je vojákem v poli. Téma, herci ,kamera,scénář, to vše je zde v jisté křehké rovnováze, ale tohle filmové válčení myslím doplatilo na nezkušenost režiséra. Celkově film budí dojem dokumentární rekonstrukce a neuvěřitelně "čistí" hrdinové nemají tu správnou sílu, aby přesvědčili diváka že jsou součástí boje. Děj se celkem nepochopitelně vleče a scény ve vysoké trávě jsou podivně nezáživné. Terrence Malick zde ukazuje světu, že zatím neumí točit filmy které chytnou diváka od začátku do konce, a že i skvělý námět se dá naivním pohledem filmového strojvůdce patřičně zkurvit. ()

Blalle

Připadá mi to jako nejlepší válečný film, který jsem dosud viděl, a to pro svou originalitu: různé pohledy na válečné téma, úvahy nad smyslem života a smrti, monology jednotlivých vojáků, prvních dvacet minut se ani nevystřelí, poklidné tempo a zvláštní napětí. Nevím, jestli se to dá napodobit - asi těžko. Tím pádem je to film výjimečný. Podobným způsobem byl natočen film Nový svět od téhož režiséra a už to, řekl bych, nefungovalo. ()

Bendiys

Tento valecny snimek ma v sobe vic nez pouhe zobrazeni krutosti a zbytecnosti valky. Explicitne se vyjadruje i k cloveku (uvahy o smrti, filozofovani o byti). Postavy jsou opravdove, snimek je velmi dobre propracovanym psychologickym dramatem, coz neni prilis caste. Vse doplnuje meditativni stylizace scen a komentar jedne z postav, skvela hudba uchvatne scenerie pralesa, vlajicich travin, zabery prirody (umirajici ptace je obzvlaste pusobive). Spousta zajimavych napadu dela z tohoto filmu neco neobycejneho... ()

hynn3k

Psychologické drama z druhé světové? No, moc to nefunguje. Hlavně je to moc dlouhý a filozofický pasáže se strašně táhnou. S takovou sestavou měl Malick naložit jinak. Tři a půl * ()

Disney zahazuje značku Fox

Disney zahazuje značku Fox

19.01.2020

Malick workoholikem

Malick workoholikem

25.11.2016

Legendární filmař Terrence Malick nikdy netočil závratným tempem. Mezi Nebeskými dny a Tenkou červenou linií třeba nechal díru 20 let, od roku 2011 se ale podivuhodně rozjel. Po šestileté pauze… (viac)