Rok 1979. Rozdelené Nemecko v čase vrcholiacej studenej vojny. Dve východonemecké rodiny túžia po normálnom živote v slobodnej krajine a v utajení pripravujú veľký plán úteku na západ. Ich hlavnými zbraňami sú odvaha a vynaliezavosť, vďaka ktorým postavia teplovzdušný balón, s ktorým sa všetkých osem členov oboch rodín pokúsi preletieť do Západného Nemecka. Balón však tesne pred hranicou havaruje a východonemecká tajná polícia Stasi nájde stopy po ich nepodarenom pokuse o útek. Okamžite sa rozbehne vyšetrovanie a pátranie. Obe rodiny pod veľkým časovým tlakom zháňajú materiál a vyrábajú nový balón, ale každým dňom sa okruh policajného pátrania okolo nich zužuje, hrozí im odhalenie a zatknutie. Začína ďalší nebezpečný závod s časom a s políciou v pätách. Dostanú ešte šancu na druhý pokus? (Cinemart SK)

Equilita

Eurofilm podľa skutočných udalostí? Sem s ním! Toto je presne ten dôvod, prečo milujem európske filmy. Neprekombinovaná, jednoducho podaná dráma o sympatickej rodine, ktorá sa zúfalo chce dostať na západ a aj napriek nezdarom sa im to nakoniec podarí.. a budete im to zo srdca priať. ()

Amonasr

Německý "brožurkový" rukopis z tohoto snímku hodně čiší, jakoby ho natočili soudruzi z NDR poté, co se přeorientovali na nové poměry. Na druhou stranu je snímek v závěru hodně napínavý, i když právě tady naopak zase ztrácí na věrohodnosti. Filmařská licence je sice očekávatelná, ale co je moc, to je moc. Ale budiž - vděčný většinový divák ocení spíš pořádné napětí než uměleckou stránku. ()

unrocker

U tohoto snímku nejde jen k to téma jak dostat rodinu na druhou stranu, ale o naprosto dokonalé napětí celým filmem které je podtrzene dobrým střihem a hudbou! ()

Hemlock

Nemám slov, takový napínák jsem už dlouho neviděl. Němci se opravdu vytáhli a pustili do světa skvělé historické drama, u kterého jsem měl nervy napnuté až do poslední minuty - 80% a můžu jednoznačně doporučit. ()

Gamekeeper77

Nejsem zrovna velkej fanda německý filmový tvorby, ale tohle mě nakoplo do koulí jako už dlouho nic. Napínavý od začátku do konce, skvělá dobová atmosféra, hudba ještě víc podtrhující napětí a herci vzhledem k vizuální ošklivosti německý rasy byli naopak v drtivý vetšině příjemní a sympatičtí. Tohle bylo hodně příjemný překvapení a rozhodně nejlepší německej film, jakej jsem kdy viděl. 92%. ()

zuzzuli

Skvostné! Napínavý snímek, který je založen na pravdivé události. Opravdu velký obdiv mají dvě rodiny, které se pokusily opravdu netradičně dostat na západ. ()

Pete

Jako diváci tohoto skutečného příběhu předem víme, jak to celé dopadne, a přesto jsme prakticky od začátku napnutí jak kšandy. Je to díky všem těm malým detailům, německé preciznosti technických složek, a zejména výborné práci režie, která to vše zastřešuje. Jinak pěkně je tam vidět ta zoufalost lidí, zavřených v ohrádce - dost rychle zapomínáme, jaké to tenkrát bylo. ()

curfew77

Ach, ti Němci! Po řemeslné stránce prakticky hollywoodský produkční level: režie, kamera, střih, výprava, všechno špičkové. Rád si dám co nejdřív srovnání s tuzemskou špičkou (Zátopek, Poslední závod), jestli už se na naše západní sousedy aspoň dotahujeme. Totéž platí o castingu a hereckých výkonech (Tilman Döbler má potenciál být absolutní dětská hvězda!), jinak ale Ballon bohužel naráží na pár drobných a jedno zásadní úskalí. Přes všechnu opravdu umnou a stoprocentně profesionální snahu totiž zápletce chybí napětí, protože - pokud nejste naprostí ignoranti a nepustili jste si film úplně naslepo - prostě už na začátku víte, jak to celé dopadne. Tím přeci jen ztrácí údernost třeba jinak parádní postava hlavního záporáka, a vůbec celý, po čertech zlověstný aparát Stasi. Snímek navíc sází právě jen a pouze na napětí, naprosto se vyhýbá byť jen náznaku humoru (u nás by do téhle látky jen těžko kdo odolal nepřisypat pár nějakých těch fórků na dodavatelsko-odběratelské vztahy nebo špiclující sousedy), což mu sice slouží ke cti, ale zároveň podráží nohy. Podezřelé mi přišly i některé detaily (naleštěné pákové vodovodní baterie v NDR sedmdesátých let?) a celkově úpravnost dederonských ulic a obchodů. Nemám sice rád, když někdo podává socialistické časy v téměř černobílých barvách a třech odstínech šedi, tady šli ale tvůrci trochu opačným extrémem, a ten nádherný naleštěný historický warťas dělá Honeckerovu hnusnému režimu nechtěně spíš reklamu. Poslední výtka směřuje k sice pochopitelným, přesto trochu otravným scénáristickým vychtěnostem, podle jejichž zákonů se prostě musí všechno stihnout na poslední chvíli a o pár metrů - to už je zkrátka daň za "aktualizaci" látky pro dnešní publikum. Tak jako tak jde ale o snímek, který určitě stojí za vidění. 70 %. ()

ostravak30

Balón je pro mě zajímavý film už samotným způsobem překonání hranic. Podle zajímavostí bylo možné překonat hranice i na rogalu. Takže mě celkem překvapuje, že nějaký podobný způsob nenapadl více lidí. Na druhé straně je k tomu potřeba přeci jen trocha kumštu. Snímek začíná být nejvíce napínavý od chvíle, kdy první pokus nevyšel. Pak se rozjíždí souboj německé Stasi a obyčejných lidí. Řada občanů nesouhlasila s režimem, opustit vlast se ale rozhodli jen ti nejvíc pronásledovaní a utlačovaní. Co tedy vedlo obě rodiny k rozhodnutí o útěku nevíme. A to přesto, že se díváme až na sto dvacet pět minut. I tak je ale tento německý film víceméně originální. Němci se často vrací k nacistické minulosti, ale socialismus, na rozdíl třeba od naší republiky, není zrovna častým tématem germánských filmařů. ()

Honzulik

Film Balon je určitě velice slušně natočená "totalitní" klasika. Atmosféra zrůdné komunistické minulosti, kde soused hlídal souseda, zaměstnanec svého kolegu, prodavačka svého zákazníka, jen aby jej mohli udat, všude tajná policie atd... Je až neuvěřitelné, že film je natočen podle skutečné události! Riskovat nejen své životy, ale hlavně životy svých dětí, abych se dostal přes "Železnou oponu" do "vysněného kapitalismu" je v dnešní době už prakticky nepochopitelné... ()

pafka

Tak tohle byla lahudka, ktera se pomalu rozjizdela, byla zajimava kazdou minutou a poslednich tricet minut byla naprosto paradni jizda. Krome toho ma film dulezitou vypovidajici hodnotu o tom, jaky to byly a jsou svine. ()

solisoli

Celkom slušný pohľad do komunistického Nemecka, na TV úrovni, ale dramaticky a scénicky zvládnuté. Javilo sa to, ako dobre vymyslená fantázia, utajene zostrojeného balóna a pokus o prelet s ním cez hranicu, na západ. Keď som si prečítal príbeh Roberta Hutyru, ako jeho manželka šila 2 roky balón a dokázal aj s celou rodinou nad hlavami straníkov preletieť na druhú stranu – klobúk dolu, paráda. Čo dokázali aj potom. Hutyra úspešný staviteľ, dcéra lekárka, syn počítačový expert. Doma v komunistickom režime nemali uplatnenie. Koľkí si ešte aj teraz bijú do pŕs, že čo všetko v komunizme vybudovali. Ja si na to veľmi dobre pamätám na to budovanie. Z tohto aspektu, tento príbeh mnohých zaujme aj voči pár nepravdepodobným detailom, ktoré nie je nutné opomínať. ()

srolyma

Výborný německý film podle skutečné události o útěku z lágru jménem NDR do říše svobody s názvem NSR. Pokus o zdolání hranice v balónu hned na začátku filmu selže, takže pak celý film s napětím sledujeme, co se podaří dřív. Dopadení zlotřilých kopečkářů hrdinnou Stasi nebo urychlená výroba dalšího balónu a druhý pokus? Skvěle zpracované, šedá realita DDR je vykreslená dokonale, napětí doslova od začátku do konce. ()

Blazis34

Velice dramatický příběh o velmi odvážných lidech. Beru je jako odvážné, ne jako zrádce. Tehdejší doba byla hrozná a pro mě nepředstavitelná. Jsem rád, že se na povrch dostávájí i skutečné pozitivní události oné doby. Těch záporných je bohužel více. Film Balón se mi líbil, diváka nenechal vydechnout a držel ho celý průběh v napětí. Já dávám 80%, zasloužené čtyři hvězdy. ()

blondboss

Tak toto je ozaj unikátny snímok obohatený o skutočné udalosti, ktorý ponúka jedinečný pohľad na dobu Železnej opony a o veľkej túžbe po slobode, ktorá dotyčné rodiny spojila. Veľmi zaujímavo natočený film, ktorý nenudí a u ktorého naozaj precítite atmosféru strachu a beznádeje tak povestnej v onej dobe. Nemci sa hecli. 75 % ()

DonBraso

Takový ten let balónem, kdy divák ví ,že dopadne dobře, protože by o něm nikdo nic nenatočil. Tímto se smazává malinko napětí a vůbec jak to asi bude pokračovat. Píšu malinko, protože se povedlo, že kromě rodiny která chce se dostat na západ, je tu druhá strana mince a to je Stasi. Ano, ona zde má přesně ten potenciální magnet, který film krásně žene dopředu. Díky tomu snímek je i napínavý ,ač víte jak dopadne, jen nevíte přesně jak. Samozřejmě řada náhod je už buď skutečná nebo ve filmu přetvořená kvůli atraktivitě. Říkat si, že zrovna tu noc vyšlo počasí, že svítí zrovna měsíc na jednu planinu, jinak všude je tma jak kráva, je spíš už hnidopišské, ale  tak štěstí přeje připraveným. 85% ()

Sefik

Dlouho jsem nekomentoval něco, čemu bych dal plnou nálož. U tohoto snímku jsem neváhal ani vteřinu. Vrátil mne do socialistické doby plné šmírování, bonzování, povinného vyvěšování všech různých dobových komunistických symbolů a především doby plné příšerných bolševických údernických blábolů. Naštěstí je toto pryč, ale připomenout si všechna ta svinstva je nutnost, abychom nezapomněli! Za toto dílo patří velký dík německým autorům, povedlo se jim na výbornou. ()