Major Kalaš vyšetřuje loupež nové série bankovek, které byly ukradeny z poštovního vozu rychlíku. Český kriminální film o velké vlakové loupeži a výbuchu na 201. kilometru. V rychlíku odjíždějícím z Prahy je přepravována velká zásilka bankovek. Velitelem ozbrojeného doprovodu je poručík Lenk, který také jako jediný přežije explozi poštovního vagónu, která má zamaskovat loupež bankovek. Případu se ujímá major Kalaš se svým mladým asistentem Karlíčkem. Několik kilometrů před místem katastrofy kriminalisté objeví mrtvolu mladé dívky Anny Halamové, která se stala náhodným svědkem loupeže a proto musela zemřít. Kriminalisté pomalu postupují vpřed a objasňují události na trati. Přestože se prvotní podezření proti raněnému Lenkovi ukazuje mylné, cesta k pravým pachatelům a muži, který stál v pozadí celé loupeže, je ještě dlouhá... (oficiálny text distribútora)

corpsy

Prídavok slabší, ako predchodcovia ( zrejme ´´vďaka´´ zmene ksichtu - Sovák vs. Hrušinský ) v sérii o majorovi Kalašovi, ale stále mierny nadštandard v kriminálnom žánri. ()

nervoznideda

stará garda odvedla perfektní práci už jsem to viděl mockrát honza:-)serie CL :-)27.09.2019 pohled do bankovního trezoru je velice zajímavý :-) 7.1.2o21 ()

NinonL

"Zeptejte se kohokoli, jestli je zloděj. Každý vám řekne ne. Přesto se pořád krade." Jak vidno, tato Kalašova (Sovákova) moudrost platila už v roce 1970. ()

Karlas

Přesto, že v roli ikony českého kriminálního žánru, majora Kalaše, mám raději Rudolfa Hrušinského, i Jiří Sovák podává opravdu skvělý výkon. Samozřejmostí je opět precizně propracovaný detektivní příběh s nezvykle akčním nábojem exploze vlaku dávající výjimečnost tomuto napínavému filmu. Nemohu také zapomenout ani na Radoslava Brzobohatého, vždy jako osobnost pravého muže naší filmové scény. Prolínání vzpomínek a přítomnosti ještě více dramatizuje děj tohoto velmi zdařilého kousku. ()

Orlau32

Vynikající česká detektivka v čele s Jiřím Sovákem a jinými vynikajícími českými herci. Režisér Josef MACH to nafillmoval jedinečně. ()

kaylin

Někdy mě překvapí, jak dobré filmy tu máme schované. Nebo schované, spíš je to tím, že jsem na ty české a československé prostě dlouho nekoukal. Jiří Sovák tu naprosto skvěle hláškuje, i když myslím, že Rudolf Hrušínský, který Kalaše většinou hrál, mohl být v tomhle ohledu ještě lepší. Měl bych někdy dohnat. Překvapivě ani děj nebyl vůbec špatný a jsou zde výborné momenty. ()

topi

Mám rád Jiřího Sováka, ale v roli majora Kalaše mě oproti Rudolfu Hrušínskému, který dostal po roce 1969 na pár let zákaz točení filmů, moc neseděl. Zápletka je napínavá a banda lupičů v čele s Josefem Bláhou pěkně vypečená. Luboš Fišer hudbou taky pěkně straší. ()

stration

Film má naprosto perfektní atmosféru. Zvlášť scéna rekonstrukce jízdy, kdy Radoslav Brzobohatý kilometr po kilometru oživuje události, které předcházely výbuchu je tak napínavá, až mrazí v zádech. ()

TominoLa

Majora Kalaše nám hraje Jiří Sovák a tak jsem si říkal alespoň zůstal nadporučík Varga v podání Radoslava Brzobohatého. Bohužel tu hraje jinou roli. To, ale nic nemění, že je to další výborná kriminálka. ()

vegetol.mp

Slušná detektivka, které škodí především obsazení Jiřího Sováka. Ten Hrušínskému v roli majora Kalaše nesahá ani po kotníky. Z Hrušínského šel respekt, Sovák ale ve stejné roli připomíná spíš jednostrunně hrajícího užvaněného kabaretního umělce. Castingovej fail roku 1970. ()

Carlossss

Skvěle zamotaná kriminálka, která určitě patří do zlatého fondu... Jediné, co film sráží, je bohužel výkon Jiřího Sováka. Hrušínský je prostě o třídu lepší Kalaš. ()

Martin741

Vyborna detektivka Na Kolejich ceka vrah. Hoci uz chyba Rudolf Hrusinsky, stale ide o nadpriemernu podivanu ci uz sa pozrieme na scenar, herecke vykony /Sovak - Svetaci/ alebo aj na skusenu ruku rezisera Josefa Macha. Detektivka, ku ktorej sa vzdy rad vratim : 84 % ()

rakovnik

Železniční záhadu táhne skvělý Jiří Sovák, který po vážném Rudolfu Hrušínském dává postavě mjr. Kalaše poněkud citlivější a odlehčenější, či dokonce vtipný nádech. Příběh je sympaticky komplikovaný a přestože děj je v podstatě vyprávění bez akce, vyznívá zajímavě. Dle mého názoru především již dle zmiňovaném Jiřím Sovákovi, ale také jeho kolegovi, policejnímu elévovi v podání Jaromíra Hanzlíka, ovšem potěší herci (dnes) zvučných jmen i v malých rolích. ()

zette

Stale vyborny kriminalni film. Osobne se mi ale v roli majora Kalase libil Hrusinsky vice. Sovak je sice plny trefnych a vtipnych hlasek, trosku tim ale rozmnelnuje atmosferu. Hanzlik se ujal sve role velice dobre, mam vsak pocit, ze takovych postav-mladych zelenacu je v detektivnich filmech prehrsel. ()

pakobylka

Černobílý kabátek spolu se sugestivní kamerou dodávají příběhu zvláštní dobové kouzlo i ležérní styl - a ruku v ruce s nadstandardní zápletkou vyvolávají odpovídající atmosféru. Nicméně ... jen tak na okraj: Jiří Sovák je O.K., o tom žádná, ovšem zárovn musím konstatovat, že Rudolfu Hrušínskému postava majora Kalaše sluší o poznání víc ("Strach" - 1963, "Vrah skrývá tvář" - 1966, "Po stopách krve" - 1969 a "Diagnóza smrti" - 1979). ()

majo25

Dalšia z rady českých kriminálok, bohužiaľ už bez Hrušínskeho, ktorý bol silným elementom. Kvalita spracovania nie je ani tu zlá, ale dopláca na slabšiu atmosféru, o dosť uvolnenejšiu. Myslím, že ani Sovák, ktorý mal ostať radšej iba pri komických roliach, tu nepasuje a nezvykol som si naňho po zbytok filmu. On je 'doma' v komických scénach, ktoré sa sem-tam vo filme vyskytnú. K záveru si film drží tempo a má veľmi dobrý spád. ()

otík

Čtvrté pokračování krimi příběhu s majorem Kalašem se už bohužel obešlo bez Rudolfa Hrušínského, kterého nahradil spíše komediálně naladěný Jiří Sovák a série tak ztratila svou nepřehlédnutelnou osobnost. Příběh o zlodějích peněz z vlaku a několika vraždách ničím zvláštním nepřesahuje ostatní tradiční detektivky a řadí se mezi průměr. ()