Major Kalaš vyšetřuje loupež nové série bankovek, které byly ukradeny z poštovního vozu rychlíku. Český kriminální film o velké vlakové loupeži a výbuchu na 201. kilometru. V rychlíku odjíždějícím z Prahy je přepravována velká zásilka bankovek. Velitelem ozbrojeného doprovodu je poručík Lenk, který také jako jediný přežije explozi poštovního vagónu, která má zamaskovat loupež bankovek. Případu se ujímá major Kalaš se svým mladým asistentem Karlíčkem. Několik kilometrů před místem katastrofy kriminalisté objeví mrtvolu mladé dívky Anny Halamové, která se stala náhodným svědkem loupeže a proto musela zemřít. Kriminalisté pomalu postupují vpřed a objasňují události na trati. Přestože se prvotní podezření proti raněnému Lenkovi ukazuje mylné, cesta k pravým pachatelům a muži, který stál v pozadí celé loupeže, je ještě dlouhá... (oficiálny text distribútora)

Kosir

Když se to tak vezme, tak dobře udělaný film, kterému, jako obdobným z té doby, škodí inflace uveřejňování (na všech možných tv stanicích. Pro ně je to vata, a tak to vnímá nejeden divák. ()

frantisekly

Pohľad na inferno z helikoptéry musel producentovi stenčiť rozpočet o dosť peňazí. Jiří Sovák zahral Kalaša tak alá Chalupári - hundroš so štipľavým humorom. Proste po svojom a vynikajúco. Nerezala mi dvojica Kolářová - Brzobohatý, tento pár mi k sebe nejako nepasuje. Ku Kolářovej skôr Hanzlík, alebo Abrhám. Vždy sa mi v kriminálkach páči premietanie diapozitívov z miesta činu - dozvieme sa dosť o vyšetrovacích metódach a forenznej vede (napr. 105%alibi). Tu Hanzlík predviedol dedukciu ťahania mrtvoly za ruky po zemi. Pekné. A Bohumil Šmída bol na bankového úradníka celkom dobrý desperát. Rád sa k tomuto filmu po čase vrátim. ()

Beliel

Člověk si velmi rychle zvykne na majora Kalaše v podobě pana Hrušinského a tak bohužel v podání pana Sováka, ač je to skvělý herec, mě tato kriminálka moc nevtáhla do děje. Celkově trochu slabší. ()

PORTER44

Povedená detektivka,krimi příběh o vyloupení vlaku a zaroveň vraždě kterou vyšetřuje Sovák s Hanzlíkem byl jak napínavý tak dobře herecky obsazený.I když na Sováka jsem zvyklí v komediálních rolích herecký výkon ve vážnější roli zvládl na výbornou i přesto tam trochu svého humoru dostal. ()

dj_p_j

Vahal som medzi 2 a 3 hviezdickami. Je to pozeratelne, ale Sovak s jeho nafukanym sarkazmom mi tam vobec nepasuje a s Hanzlikom z toho skor (nechtiac) robia komediu, co podryva inak celkovo dobre vytvorenu atmosferu. Sovak je pre mna celkovo malo uveritelny (kam sa hrabe na Hrusinskeho) - ako priklad dam scenu v zavere, (SPOILER ALERT az do konca komentara) kde postreleny Hanzlik spadne z plosiny a lezi doluznak bez pohybu na zemi a Sovak k nemu pride na dva metre a pusti imbecilnu hlasku "JE VAM NECO KARLICKU?" Navyse z dalsich policajtov si mozno tazko zraneneho Hanzlika nikto ani nevsima a nie este aby volal zachranku. Ale div divuci - Hanzlikovi nakoniec vobec nic nie je (wtf?). Dalej je viacero nedostatkov v scenari zlocinu, ktory je postaveny na vode, napr: Ak komplic vo vozni nevedel o vybuchu, ako si predstavoval, ze vysvetli zmiznutie penazi, ked sa policajti zobudia? Co keby policajti nechceli kavu, alebo keby sa jeden z nich nepozeral ako blbec z okna, hoci si vsimol, ze druhy nejako podozrivo zaspal. Odkial sa zobrali peniaze z danej serie roztrusene okolo vlaku, ked sa vrecia s peniazmi v case vybuchu vo vozni vobec nenachadzali? Ako vysvetlili komplicovi vo vozni, ze si ma zobrat "nahradnu termosku"(?) a polozit ju na zem (?!!!)... Ked to tak citam, tusim som mal predsa dat len dve hviezdicky, hoci musim dat poklonu reziserovi, ktory z pomerne katastrofalneho scenara a kastingu hlavnych postav urobil este celkom pozeratelny film. ()

Jirkacek

Snímek Na kolejích čeká vrah je pro mne jeden z nejlepších kriminálních příběhů, natočených v dobách socialismu v Československu. Tato detektivka totiž nepostrádá tajemnou atmosféru, napětí by se dalo v něm krájet od začátku dokonce a autoři nezapomněli ani na vtip. Autorem většiny humorných hlášek je hlavní vyšetřovatel major Kalas v podání skvělého Jiřího Sováka. Jeho Pic kozu do vazu! nebo Slyšel jste to? Právě pukla i poslední Louskáčkova teorie mne vždy pobavila. Film jsem totiž viděl už párkrát a vždy jsem se ponořil do ponuré až děsivé atmosféry v níž probíhalo vyšetřování loupeže nové série bankovek, které byly ukradeny z poštovního vozu rychlíku. A to byla další věc, jenž se mi zde líbila, protože lokomotivy a železnice mi učarovala už v dětství. S nadšením jsem tak na začátku filmu sledoval jízdu parního vlaku, který vezl až příliš mnoho peněz, aby se někdo nepokusil je ukrást. Nejednalo se zde však o žádnou eleganci jako v anglickém snímku První velká vlaková loupež, ale o brutální výbuch poštovního vagonu, kterou přežil pouze člen ochranky poručík Lenk, jehož hrál Radoslav Brzobohatý. Na místo zanedlouho přijel tým kriminalistů s již zmíněným Kalašem a jeho mladým asistentem Karlíčkem alias Jaromírem Hanzlíkem, kterého moc nemusím, ale v tomto snímku mne bavilo všechno. Hlavu mi zamotal fakt, že o několik kilometrů dál se našla mrtvola mladé dívky, s čímž si zkušený detektiv a samozřejmě i celým případem dokázal poradit. Ale cesta k odhalení vraha a jeho kumpánů byla ještě dlouhá a moc mne bavila. Závěr pak byl velmi překvapující a vůbec jsem nečekal, že by zrovna tento člověk mohl za vším tím cirkusem stát. Za vynikající detektivku s perfektní atmosférou rád dávám čtyři hvězdy na kolejích ****. ()

Monicina

Výborná detektívka so sympatickým Sovákom a Hanzlíkom, kde Sovák mal občas ironické poznámky na jeho adresu, ale moc sa na tú rolu hodil. Kveta Fialová hrala perfektne ako vždy afektovanú negatívnu ženskú, ale pritom dámu, z ktorej je Bláha celý paf. Na Šmídu sa tiež vždy rada pozriem. Film ma veľmi bavil, na rozdiel od knihy, podľa ktorej vznikla. Zaujímavý príbeh, zápletky. dobré kulisy a skvelý herci, v 60 rokoch sa fakt točili dobré detektívky, ktoré mali úroveň. ()

Scott67

Z tohoto filmu na mně křičí hlavně nevyužitý potenciál knižní předlohy. První polovina filmu se ho drží jakž takž, ale pak to vezme obrat, jakoby filmařům došly prachy. Což je škoda, protože teprve druhá polovina románu je dokonale ponurá a nápaditá. Pachatel je úplně někdo jiný. Nelze ho na začátku ani zahlédnout. Jeho osoba je ve skutečnosti rozporuplná postava, rozpolcená traumatem z mládí, kdy mu popravili otce a on se mstí společnosti. Kolaboruje s nacisty a později jako vynikající chemik spřádá svoje nekalé výtvory ve staré morbidní vile bývalého svého zaměstnavatele, kterého udal Gestapu. Je ale dopaden a popraven. A tím končí jeho padoušské řádění. Dalo by se to natočit i jeho očima. V mnoha hollywoodských filmech taky fandíme padouchovi. To je ale pouze kdyby, neboť scénář z toho udělal řadovou detektivku na nedělní odpoledne. ŠKODA !!! Velká škoda !!! ()

PowPow

Já nejsem z těch, pro které automaticky platí, že "není tam Hrušínský" = "nemůže to být stejně dobré". Jenže bohužel, Jiří Sovák se svým klasickým projevem polokomického mrzouta opakující hlášku "pic kozu do vozu" se do noir detektivky zkrátka nehodí. Jinak je ovšem film na vysoké úrovni, s temnou atmosférou, poměrně slušnou zápletkou, a hlavně napínavý a gradující až do posledních sekund. ()

gggggg

Slušná detektívka, akurát pán Sovák nemal šancu nahradiť v hlavnej úlohe pána Hrušínskeho, dokonca aj jeho vyšetrovací tím je smiešny. Z Brzobohatého (jedného z hlavných protagonistov série) sa stal mrzák na posteli, bez nádväznosti na vyšetrovateľa Vargu. Taktiež sa v sérii už objavila postava doktora (Zdeněk Hodr), ktorý bol dôležitou postavou v prvom dieli série. Čiže z pohľadu obsadenia nezvládnuté na celej čiare. Dejovo to bolo určite lepšie, zápletka bola zaujímavá bohužiaľ iba zo začiatku, potom som už tušil súvislosti a ostalo to nezaujímavé. V tomto dieli vynikal najmä symfonický orchester, ktorého hudobný podmaz bol najlepší v celej sérii. Bohužiaľ, kameramani takisto svoju prácu zobrali na ľahkú váhu. ()

hypnos11

Tvůrci si asi řekli, že ke zmatení diváka jim nestačí vyměnit původního představitele majora Kalaše, Rudolfa Hrušínského, za Jiřího Sováka, ale že navíc obsadí Radoslava Brzobohatého, který hrál v prvních filmech nadporučíka Vargu, jako poručíka Lenka. Divák, který si nepamatuje, že postava Brzobohatého se v prvních filmech jmenovala jinak, je proto zmaten z faktu, že se k němu Sovákův Kalaš nehlásí. Že by tvůrci u hlavní postavy změnili nejenom jejího představitele, ale i její chování a paměť? Něco na tom může být, protože Sovákův Kalaš je jiný, než ten Hrušínského. Ale na tom má podíl i scénář. Nakonec i změna režiséra je znát. Případ, ač vypadá jednoduše, se rozplétá postupně a i docela zajímavě. Herci znovu kvalitní, atm osféra stále uspokojivá, ale něco mi tu oproti předešlým dílům chybí. Možná je to jenom ten Hrušínský, kterého mi nedokázali nahradit ani jinak dobří Sovák, Fialová, Bláha a spol. ()

A_Shearer

Trochu pomalá detektivka starého střihu s působivou atmosférou a naprosto geniálním Sovákem, jehož suché hlášky pronášené jeho osobitým stylem patří do zlatého fondu. ()