První díl šestidílného seriálu nás seznamuje s osudy posádky, která se připravuje na svou první misi. Většinu času jsou ale bažanti nuceni konat nesmyslná pochodová cvičení pro generála Scheisskopfa, který je posedlý výhrami v soutěžních přehlídkách. Sám generál ale přehlíží, že jeden z leteckých kadetů procvičuje v posteli jeho manželku: John Yossarian, kumpány zvaný „YoYo“. A je to ten samý kadet, jenž nevidí v zabíjení ustupujících fašistů pražádný smysl, a proto se jako příkladný simulant uchyluje na marodku s nejrůznějšími chorobami. Brzy ale i jeho přejde smích, jakmile bude nucen vrhat bomby. Nebo snad ne? (Česká televize)

PlysovyMacko

Yoyo si stale vymysla dovody preco nie je schopny sluzby. Armada ma protichodne pravidla a jednemu velitelovi zalezi na spravnom pochodovani, druhy je tak nateseny do vojny, ze chlapcom zvysuje pocet misii, ktore musia absolvovat. Yoyo je vycviceny na bombardovanie, ale vobec sa mu to nepaci. Az take vtipne to neni, okrem mena Major major. Nebavilo ma to. ()

Big Bear

Velice příjemné překvapení !!! S filmovými zracováními knih je to těžké. Málokdy totiž plátno překoná knižní předlohu. Je to souboj fantazií. Fantazie režiséra s tou vaší. Jenže ta vaše tu byla dříve, ovšem pokud jste knihu četli dříve než viděli film a tak to má režisér těžší. Navíc jednu Hlavu 22 už natočili v roce 1970 a celkem dost se povedla. Bral jsem tedy tuhle další verzi v podstatě jako zbytečnou záležitost. Vždyť je toliko jiných témat a hlavně - Hellerova kniha je ničím nepřekonatelná. A vida. Po prvním dílu tohohle seriálu převládá jednoznačně nadšení. Díl je to spíše seznamovací ale pro čtenáře jména jako Major Major, Dunbar, Orr, Nately a hlavně Yossarian nebudou neznámá. Vyvedení Pianosy, americké etecké základny bombardovací peruti středních bombardérů B-25 Mitchell v Itálii bylo vyvedeno na jedničku s hvězdičkou. Ještě větší potěšení mi způsobily všechny ty záběry na B25 a jejich interiéry. Prostě paráda. Jsem zvědav jak to pojede dál, ale zatím jsem opravdu spokojený. A ještě jedna věc se tvůrcům povedla. Yossariana jsem si představoval právě nějak takhle, Arkin byl ok, ale Abbot mi sedí víc. ()

Marze

Knížku protiválečnou satiru od Josepha Hellera Hlava 22 z roku 1961 jsem četl. Seriál: svižně natočeno a s podobných smyslem pro humor i bez Hellerovi slovní břitkosti.Stejná tupost oficírů , neproniknutelný válečný chaos a byrokracie. Plukovník Scheisskopf huláká že mu málem praskne cévka. Seriál má velkou přednost v podobě velkých černých očí Christophera Abbotta. Na rozdíl od knížky se seriál rozvíjí lineárně. Míchá černý humor, satirické a dramatické okamžiky a přepíná mezi nimi. V některých okamžicích mě až zamrazilo. ()

Necrotongue

Knižní předlohu jsem četl velmi dávno, film jsem viděl krátce nato a obojí mělo svoji sílu, ve srovnání s tím, co jsem četl a viděl, nedopadla pilotní epizoda seriálu vůbec špatně. Správný gumák se v době míru i za války chová stále stejně, a o to víc je nebezpečný. Pád bez dovolení nadřízeného a jeho následné řešení mě úplně rozsekalo, ty dialogy byly prostě kouzelné. ()

Volodimir2

Cieľom prvého dielu bolo zoznámiť nás s postavami, kde ale prím hraje práve Yossarian. Tento prvý diel nevyniká v ničom, rušivé sú skoky z jednej udalosti na druhú, ale ich cieľom bolo vtiahnuť diváka do deja filmu. Poukazuje aj na vedľajšie produkty pobytu vojsk na cudzom území. Rozkvitajúci sa čierny trh, ale aj na snahu časti vojakov pri hľadaní spôsobov, ako túto nezmyselnú vojnu prežiť. ()

PP66

Zmar války a strach z ní hned v prvních scénách... Četl jsem kdysi předlohu a jsem zvědav, jak na mě zapůsobí film... ()

Cheeter

Tvůrci se snaží ukázat všechno, co v knize je, tedy to pak musí být letem světem. Bohužel na spoustě míst se nedostali k pointě, takže to vypadá, že vojáky buzerují a Yossariana nechceš bojovat. Navíc, kde se vzala ta jeho přezdívka? ()

Ozzy2

Zas mě super, bojové scény jsou natočeny skvěle a herci vynikající..Jo, milí nespokojenci, vy jděte čumět na ty vaše Zkázy divadel, Mosty a podobné sračky z českých produkcí a solte jim pět hvězd. ()

0verseer

Hellerov legendárny počin som čítal ešte ako povinnú literatúru na strednej, takže nejaký piatok už odvtedy uplynul, ale súdiac podľa pilotnej epizódy to George Clooney pojal správne. K obsadeniu, rovnako ako k satirickej atmosfére, ktorá v jednom okamihu dávkuje humorné momenty, aby sa o chvíľu otočila o 180 stupňov a pripomenula divákovi, že sleduje vojnový seriál, nemám výhrady. Bola znamenitá v knihe a zdá sa, že sa ju podarí pretaviť aj do tejto minisérie, tak snáď príjemný dojem z úvodu ďalšie časti nepokazia… ()

Karell840

Knížku jsem nikdy nedočetl. Přišlo mi to celé absurdní a divné. Myslím, že asi tak divné jako Nicholsův film z roku 1970, který tu knihu podle mě dost vystihoval. Ze seriálu jsem viděl jenom jeden díl, ale ten mi připadal jako válečný film, kde jsou lidé podivini, ale určitě to nebylo vtipné ani satirické. Jako není to z mého pohledu moc adaptace knihy, ale spis dej seriálu je inspirovaný dějem knihy, ale podstata je jina. Nějak to funguje, ale čekal jsem víc. ()