Teresa Banksová byla zavražděna. Speciální agent FBI, který zločin vyšetřoval, zmizel beze stopy. Agent Cooper se marně snaží rozmotat případ, obestřený rouškou záhad a tajemství. Jediným výsledkem jeho snažení je neodbytný pocit, že neznámý vrah zaútočí znovu. Uplyne rok. Ocitáme se v městečku Twin Peaks. Pod rouškou poklidné středostavovské idyly bují síly temnot a vládne strach. Nevinné tváře některých středoškolaček skrývají návyk na kokain a neuspořádaný sexuální život. Jedné z nich, Lauře, zbývá posledních sedm dní života... (oficiálny text distribútora)

foundation

Lyncha pozeram preto akym sposobom toci tie filmy..zo zaciatku sa to snazim sledovat neskutocne pozorne..prvych 30 minut sa na to brutalne sustredim..druhych 30 minut si vravim ze ee no tak v pohode este tomu celkom chapem aj ked neviem co bolo hento a tamto ale mozno sa to este vysvetli..no a poslednych 30 minut resp hodinu uz len cumim akych veci je Lynch schopny..naschval zatrati uplne vsetky nadeje na aspon ciastocne pochopenie tych filmov:D ()

longercz

Když jdu sledovat film, vždy se snažím o něm vědět co nejmíň, nejlépe vůbec nic. Jenom tak si můžu dílo plně vychutnat. Stejně tak to bylo s tímhle. Vůbec nic jsem si o tom nepřečetl a doufal jsem, že se dozvím něco, co mi objasní tak nejasně končící seriál. Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že se celý film odehrává ještě před původním seriálem. Zklamal mě tedy obsah, to ale nemůžu nikomu zazlívat. Zklamala mě ovšem také jeho forma. Chápu že zmizel veškerý vtipný nádech, to je z vhledem k tomu co Laura prožívala pochopitelné a určitě by se to sem nehodilo. Zmizelo však také spousta mých oblíbených postav nebo někteří mí oblíbení herci. Co bych ocenil je to, že film celkově vyznívá velice temně, temněji než jeho předchůdci. To však k vyplnění celého filmu tentokrát nestačí, a tak se často dostáváme do dlouhotrvajících stagnujících scén, kterým by velice slušela kratší podoba. Film to určitě není špatný, původní seriál však jednoduše nastavil laťku tak vysoko, že jsem očekával mnohem víc. ()

vojnov

Vzhledem k průměrnému hodnocení 81% jsem zřejmě absolutně nepochopil, co tímhle bylo myšleno, každopádně už dlouho jsem takhle netrpěl u filmu. ()

..Anya

Přiznávám, pokorně, že jsem film zkoušela shlédnout asi na šestkrát a pak ho nemilosrdně vymazala ze svého počítače, aby mě to náhodou nenapadlo pro nedostatek jiné zábavy ještě snad po osmé, deváté a tak dál. Takže nutno říci, že šanci dostal. Z respektu před samotného seriálu jsem se veší silou snažila dát mu šanci. Ale. Pamatujete na Akty - X? Navzdory přízni mého přítele (jehož nejoblíbenějšími díly byly ty s těmi konspiračními teoriemi o ufech a divné hmotě z vesmíru, vládě a pánem s věčně doutnající cigaretou v dršce) já měla radši ty prosté tajupné příběhy o pouze lehkém nadpřirozenu, které se pohybuje pouze a jen v naší atmosféře. Nu a Laura ve snech pana Coopera a divní mužíčci a giganti a pán ve slušivém džínovém oblečku jsou pro mě takovou obdobou ufo konspirací. Prostě blbost, natahovaná zápletka, ketrá nemá hlavu ani vocas a přes usilovnou snahu pánů pisatelů se k ní nedobere prostě nikdy. Takže pardón ale palec dolu. ()

Critic

Nějak nevím co by mě na tom jako mělo bavit? Samoúčelně mysteriózní film.....hvězda za super napínavou hudbu, jinak nic pro mě. ()

UniqueNett

Nebudu lhát, agent Cooper je dodnes mojí platonickou láskou. Twin Peaks je jedinečná úchylárna, kterou prostě musíte vidět. A i když se vám nebude líbit a děj vás nebude ani tak moc zajímat, tak to stejně dokoukáte do posledního dílu. Protože prostě musíte. ()

tranquill

"Existují věci, které nikdo neví!" Myslím, že ani sám pan režisér... Tři hvězdy především za tu atmosféru. Kdo se chce zLynchovat, měl by si také něco zobnout... ()

Biopler

Lynch nám na začiatku odovzdá šlabikár na čítanie toho ako k nám neverbálne istá postava komunikuje. To je vskutku výborná vec. Čo sa týka posledných dní Laury Palmer, je to zaujímavo podané, no až moc sa pritvrdilo do mysteriózna a občas do horroru dokonca. Znepokojivý podtón sa nesie celým dielom, hlavne cez predstaviteľku a jej prežívanie. Prekvapivo sa film málo venuje Cooperovi, namiesto toho sa Lynch vyžíva v scénach z klubu, ktoré by sa dali značne prestrihať. Veľa som nepochopil, no tak filmársky jedinečnú vec neposkytne hocikto, iba starý dobrý David. ()

Tomcat.C

Podle mě klíčem k objasnění filmu je pasáž, kdy je nám servírováno, že si Laura pověsila ve svém pokoji obraz , který dostala od paní Tremondové a potom usnula. V tomto snu se ji zdá, že vstoupila obrazem do Black Lodge ve kterém vidí trpaslíka a Dale Coopera. Trpaslík říká Cooperovi: „Já jsem ta ruka.“ A potom mu ukáže prsten. Načež Cooper řekne: „Neber si ten prsten, Lauro! Neber si ten prsten.“ Ve snu se potom Laura vrací do svého pokoje, kde na posteli vedle ní leží zkrvavená Annie Blackburnová, která ji říká: „Jmenuji se Annie. Jsem tu s Dalem a s Laurou. Hodný Dale je v domě a nemůže odejít. Napiš si to do deníku!“. Sen potom pokračuje tím, že Annie zmizí, Laura má v ruce prsten, jde se podívat za dveře a když se vrací, sama sebe vidí v obraze. Potom se Laura probudí, prsten v ruce samozřejmě nemá, jde ke stěně a sundá obraz. To ale není možné. Není možné, aby se tento sen zdál Lauře. Sen je iluzí vycházející z předchozí reality s cílem plnit přání spícímu a „spící“ Lauře se nemůže zdát o Cooperovi, protože jeho tvář a ani jméno nezná! Dale přišel do Twin Peaks až po její smrti. To ale potom znamená, že když to není sen od Laury, tak se ani potom z něho ona nemůže probudit, nemůže v reálu sundat obraz a také ho tím pádem ani reálně nemůže obdržet. Kdo má informace, aby mohl takový sen snít? V posledním díle seriálu Twin Peaks došlo k rozdvojení Coopera na hodného a zlého, v posledním díle seriálu došlo k únosu a pravděpodobnému zabití nebo vážnému zranění Annie Blackburnové. Z tohoto chronologického hlediska se potom TP:FWWM musí odehrávat až po těchto událostech. Jenomže film popisuje události, které se staly před seriálem. Jak je to možné? Podle mě je celý film TP:FWWM myšlen jako sen zvláštního agenta Dale Coopera po seriálu. Vzpomíná v něm, jak vyšetřoval vraždu Terezy Banksové a představuje si v něm, jak asi prožila svých posledních sedm dní Laura Palmerová. Ale pozor! Sen je kód, takže sestřenka na letišti se určitě nešklebila, netančila a agent Desmond její tanec neanalyzoval. Spíš nám tahle pasáž objasňuje reálné uvažování Dalea Coopera. Čeho si reálně všímá a jak to potom vyhodnocuje. Agent Desmond je tak snovou projekcí Coopera. A Black Lodge je pravděpodobně vysněné místo Dalea, do kterého se vrací ve svých snech a představách. Nasvědčuje tomu i pasáž filmu, kde mají agenti Cole, Cooper a Rosenfield kolektivní halucinaci o Black Lodge. "Ztracený" Phillip Jeffries totiž nejdříve pronese: "Doufám, že nebudeme mluvit o Judy", čímž asi myslí opici z Black Lodge (narážka na hrdinku seriálu Daktari), aby v zápětí potvrdil "Byl to sen. Žili jsme ve snu.“ ()

Trisstes

zatiaľ najviac psychofilm čo som videl...asi som tomu ani nepochopil...ale bolo to naozaj skvelé...UPDATE: videl som Inland Empire a bolo to ešte viac psycho ako toto...:-D... ()

spacylemon

Á už je to tu zas - jako u každého Lynche i tady v komentářích píše každý druhý o "nepochopitelnosti" a to teda pro změnu nechápu já. Vždyť hlavní přínos Fire Walk with Me (teda aspoň pro znalce seriálu) je přece vysvětlení a objasnění hafo věcí, které v seriálu pochopit úplně nešly ... (Trpaslík: "I am the arm."...atd.) Po shlédnutí filmu musí být přece jasné každému všechno (samozřejmě pokud se člověk dokáže oprostit od přízemního pochybování nad existencí polen, které vidí věci, Bílých vigvamů apod.) .... Bohužel tímhle vysvětlováním paradoxně dochází k rozkouskování, no plynulosti děje to dvakrát nepřidá... A potom je tu ještě jedna vada a ta stála Twin Peaks pátou hvězdičku. Viděl jsem to 3x a pokaždé jsem někdy v půlce sledování s klidným srdcem přerušil a dodíval se třeba až za den. Důvod? No jak se má asi člověk nechat strhnout, když od začátku ví, jak to dopadne?!... Je to pěkně schizofrenní situace - pro neznalce seriálu (snad až na pár, hehe, vnímavějších jedinců) nemůže být film snad ani jiný než úplně zbytečný a nesmyslný; pro znalce je sice skvělým vysvětlujícím doplňkem, přenést se přes absenci nějakého výrazného překvapení v ději ale (aspoň u mě) nejde... Pokračování po 8 letech: Přihazuji hvězdu, dorovnávám na pět; přece jen - 8 roků přemýšlím, jestli si ji nezaslouží, to už asi něco znamená... A třeba celá scéna v baru nebo Laura s Lelandem v jeho Chevroletu před přechodem (do toho Phillip Gerard) - vždyť to jsou obrazy z jiného světa (pravděpodobně z Bílého vigvamu), vysouvající v mozku podivné zásuvky, s účinkem podobným halucinogenům. ()

teyra

Po vynikajícím seriálu pro mě tak trochu zklamání, už proto, že film se nese ve zcela jiném duchu, chybí mu specifický humor i mýdlová romantika a naopak v něm převažují temné a psychedelické tóny. Odlehčenému duchu seriálu spíše odpovídá první půlhodina slibně se rozvíjejícího popisu pátrání v případu Teresy Banksové, které je bohužel přerušeno v nejlepším, než samotná rekonstrukce posledního týdne v životě Laury Palmerové. Ta je nesena stísněnou, hororovitou atmosférou s notně rozbujelými a hutnými mysteriózními vložkami složenými snad ze všech surrealistických prvků známých ze seriálu, které jsou ještě obohaceny o nové sugestivní motivy (zmizelý agent, prsten, obraz). Spousta důležitých seriálových postav a klíčových událostí chybí, další se ve filmu jen jakoby ilustrativně mihnou, naopak cíleněji se film soustředí na Lauřiny interakce s otcem a Donou, což představuje nakonec největší devizu. Nedovedu posoudit, jak film působí na někoho s městečkem Twin Peaks neobeznámeného, kromě toho, že funguje jako jeden velký spoiler. ()

Melandrix odpad!

Ve třetině filmu jsem to vypl a vůbec mě nezajímá, za jakého génia zde lidé Lynche považují. Skončil jsem u scény,kdy ten skřet (lilipután) napodobuje indiána. Pane Lynch, jste psychopat zralý na psychiatra a o té Vaší zvrácenosti vypovídají Vaše filmy. Chcete odpověď na to, proč není možné jeho filmy pochopit? Protože magor nepochopí ani sám sebe,neboť má stovky myšlenek za vteřinu,ale dohromady dávají jen chaos. Magor ani neví, že je magor, protože to magoři většinou nevědí,ani když jim to někdo řekne. Tím definitivně končím s Lynchem!!! Kubrick, Forman, Spielberg, Zemeckis a mnoho jiných - to jsou skuteční géniové,kteří natočili nechaotická a nedeprimující díla - ba naopak - natočili smysluplná,brilantní,excelentní a grandiózní díla a veledíla. Tohle že je intelektuální záležitost? Vždyť v tom filmu je slovní zásoba menší, než má pětileté dítě a nepadne tam jediná inteligentní věta!!! ()

Alexandre

Musím se tomuto filmu omluvit za původní 3 hvězdy. Jakmile jsem podruhé dosledoval celý seriál, dal jsem si znovu i tenhle kousek. A musím říct, že jsem udělal dobře. Tentokrát jsem to pochopil téměř celé a můj zážitek se neuvěřitelně prohloubil. Seriál Městečko Twin Peaks je to nejlepší, co jsem kdy v životě viděl a Twin Peaks: Fire Walk with Me k tomu nemá moc daleko. Posledních 10 minut filmu je geniálních. Takže tomu dávám bez váhání plný počet. ()

billinus

Perfektní trillerová jízda, při které není až tak nutné znát seriál ("znalost" resp. oblíbenost však požitek jen umocní) s typickými Lynchovskými trejdmarky, nervní atmosférou a neuvěřitelně gradujícím finále. Film, který se neomrzí. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

13.12.2022

Kultovní Městečko Twin Peaks čeká 3. série

Kultovní Městečko Twin Peaks čeká 3. série

07.10.2014

Po zrušení se vrátila zpět na televizní obrazovky jen hrstka seriálů. A ode dneška patří do téhle elitní skupinky také Městečko Twin Peaks Davida Lynche (Mulholland Drive, Lost Highway), jehož třetí… (viac)