Príbeh Alvina Straighta

• Česko Příběh Alvina Straighta (viac)

Známý kultovní režisér David Lynch překvapil tentokrát jednoduchostí, srozumitelností i kvalitou příběhu. Podle scénáře Johna Roache a Mary Sweeneyové vzniklo úsměvné drama o obyčejném člověku, jehož zastihneme na začátku v malé vesničce v severní Iowě. Zatrpklý starý vdovec s chatrným zdravím žije se svojí dcerou Rose (Sissy Spaceková), která je okolím považována za prostoduchou. Při jednom ze svých těžkých úrazů se od ní dozvídá, že jeho bratr Lyle je na tom ještě hůř po záchvatu mrtvice. Alvin bratra neviděl celých deset let a nešťastná událost jej donutí vážně uvažovat o jeho návštěvě. Bratr ale bydlí v sousedním státě Wisconsin v městečku vzdáleném 600 km. Zarputile hrdý Alvin se špatným zrakem a nedostatkem peněz nemůže snést představu, že by ho někdo za bratrem svezl. Proto vymyslí svůj bizarní plán… Příběh, který lze číst jako metaforu o americkém mýtu o svobodě a hledání, či konfrontaci osobního morálního kodexu s obecně uznávanými normami, je přitom zpovědí o bratrské lásce. Snímek vznikl na základě skutečných událostí, které se odehrály v roce 1994 během putování třiasedmdesátiletého Straighta z Laurens v Iowě do Mt. Zion ve Wisconsinu. Cesta, již uskutečnil na zahradním traktůrku značky John Deere, zahrnovala několik stovek mil a trvala více než šest týdnů. Vynikající představitel Alvina Richard Farnsworth (1920–2000), někdejší kaskadér, jenž několika hereckými party přesvědčil o svém nesporném talentu i pro tuto profesi, se po mnoha letech v ústraní vrátil na filmové plátno. Rozloučil se tak nadobro se svými diváky, protože rok nato 6. října 2000 ukončil dobrovolně svůj život výstřelem z pistole. Jeho výrok „Tohle je film, na který s hrdostí vezmete své děti“ přesně charakterizuje atmosféru snímku, ostatně i David Lynch jej označil jako „docela normální film“. (Česká televize)

Brusíček

Krásný příběh obyčejného člověka o dlouhé cestě za svým bratrem s cílem usmíření a odpuštění, prostupován nádhernými tóny Angela Badalamentiho, na mě udělal velice silný dojem. Jeho mnohatýdenní cesta na malém traktůrku napříč několika státy ameriky je odvážným kouskem, potkává různé lidi s různými příběhy, setkává se se solidaritou lidí když se mu rozbije traktor a je ukončen dojemným happy endem při setkání obou bratrů. Hlavní roli skvěle zahrál Richard Farnsworth, a režie Davida Lynche je více než zřetelná. Nádherné .95%. ()

KosiR_ksr

Film, který ve mne zanechal tolik dojmů, že je pro mne velmi těžké se zde nerozepsat na několik stran. Sám námět – roadmovie nemocného staříka na sekačce – je originální a nápaditý, ale u rámce příběhu to nekončí – Lynch si precizně pohrál s každou situací a neopomenul ani zdánlivě bezvýznamné detaily. Většina hollywoodských tvůrců by tak plně nedokázala potenciál námětu využít a zmohla by se maximálně na předjíždění staříka cyklisty (a ani to v Lynchově podání nepůsobilo prvoplánovým dojmem). Film překypuje spoustou drobných vtípků, odkazů, narážek a skvělých dialogů. Ušetřeny nebyly ani konvenční filmové postupy (zábavným příkladem je absurdní prolínačka, kdy stařík na sekačce mizí v dáli po „zhoupnutí“ kamery k nebi). Spousta situací z filmu mi na dlouho utkví v paměti. Lynchův rukopis se také nezapře (ať už jde o typickou hudbu, „lynchovské“ absurdity nebo jiné jeho nekonvenční hrátky), na druhou stranu jde o nezvykle „snadno“ stravitelný snímek oproti obvyklé tvorbě Lynche (tentokrát si s divákem nepohrává na hranici únosnosti), i když je to pořád Lynch a sem tam něčím zaskočí. To vše přirozeně míchá s trochu poetiky a v poklidném tempu filmů 70. let servíruje na stříbrném podnose. 90% ()

Derny

Nečekal bych, že se Lynch ujme road movie se starým dědulou a ještě k tomu umocní lidskou podstatu příběhu. Ukolébavkové tempo s dlouhými záběry na rozlehlou krajinu amerického Středozápadu spolu se smyslem Alvinovi cesty a obyčejnou dobráckou přirozeností postaviček, které potká, tvoří moc zajímavou poetiku tohoto filmu. Špetka cynického humoru zde je super. Tenhle loudavý film ukazující hořkosladkou nostalgii stáří vás přiměje se pousmát, ale i zamyslet. ()

mls

Vynikajúci odychový film, pri ktorom určite mnohé osoby zaspali. Ale aj to má svoj význam, že sa film tak pomaly tiahne a kto si takéto veci vie vychutnať, neoľutuje. ()

tragos

Well... Příběh Alvina Straighta dal zcela nový rozměr žánru roadmovie (nebo že by nám vznikal nový žánr "mowermovie" ? :)) Myslím, že Lynch je geniální, a tak trošku mě mrzí, že netočí víc "obyčejných" filmů jako je tento nebo třeba Sloní muž. ()

bery71

Poklidný příběh starého člověk, který se musí omluvit svému bratrovi, dokud mají ještě oba čas. Netradiční road movie se skvělou režií, kamerou a hlavně hereckým výkonem Richarda Farnswortha. Lynchovi se podařil zachytit cestu i s lidmi a atmosférou. Ale tento příběh vypráví také o stáří a o tom, že psychická síla, vůle mysli a odhodlání se stářím neklesají. Mimo jiné za atmosférou filmu stojí hezká písnička, která ve filmu zazní hned několikrát. ()

Zaitsev

Příběh nesmírně silný, byť prostinký, který opravdu dokáže dojmout a vždycky, když mi bude smutno, přesně vím, kam šáhnout :) ()

amarth

Obyčejný příběh, jenž se opírá o prostý děj a prosté postavy. Svojí poetikou mne nijak zvlášť nezaujal, ale kouzlo zde přináší ono málo, které je "nutné" diváku sdělit a zbytek již David nechává na představivosti a pocitovosti každého z nás. Dobrá je hlavně poněkud minimalisticky komponovaná hudba. 3 a půl ()

agassi68

Príbeh, ktorí ocenia hlavne tí, ktorým už nie je dvadsať. Krásne prostredie jesennej Iowy mi pripomínalo môj rodný kraj, z Alvina sálala vyrovnanosť a pokora, cieľ bol naplnený a to všetko sprevádzala pohodová hudba. Samozrejme pre niekoho dokonalá reklama na traktory John Deer :) ()

Iwiiik

Milý stařík s chatrným zdravím, dobrým srdcem a rozumem na svém místě jede navštívit svého umírajícího bratra, se kterým už deset let nemluví. Toliko myšlenka filmu. Jen těžko si lze představit, že se dá z takového "nic" udělat úžasný, citlivý snímek, čítající skoro dvě hodiny hlubokého zážitku. Lynchovi se to povedlo a to dokonale. Vynikající Richard Farnsworth představuje hrdinu nejpomalejší road movie všech dob, jejíž silný dojem navíc dokresluje hudba standardně skvělého Angela Badalamentiho a výborná kamera zachycující zajímavost a krásu Iowského venkova. Klišé v tom nejdokonalejším hereckém a režijním provedení! ()

GOREGASM

Mnozí tvrdí, že jde o "nejnormálnější" film poetického inovátora mysteriózna, Davida Lynche. A nelze než souhlasit. Přesto je zapotřebí jedním dechem dodat, že jde zároveň o silně emotivní zážitek, který vás donutí zamyslet se nad životem samotným. A Lynch k tomu nepotřebuje nic víc než tvrdohlavého dědu, který se rozhodne v oprskaném traktoru urazit lán světa, aby se po letech usmířil se svým neméně tvrdohlavým bráchou (úžasné vyvrcholení snímku) a svou režisérskou genialitu. Naprosto ordinérní a zároveň naprosto jedinečný příběh. 95% ()

loki5

Myslíte si, že David Lynch je blázen ? Ano. Já si to myslím taky, ale točí ty nejzajímavější filmy co jsem měl to štěstí vidět. Kdo jiný než blázen by dostal nápad natočit film o staříkovi co na sekačce jede do jiného státu navštívit bratra. A jen málokdo to dokáže natočit tak, aby to nebyla fraška nebo trapný sentimentální blábol. Mimochodem scéna se srncem je jak vystřižená z Twin Peaks :-D 85% ()

Rockerman

Po třech těžce depresivních filmech polské a islandské produkce jsem potřeboval balzám na nervy. Alvin Straight mi jej svým podivným road movie poskytl. Ani zde není všechno bez mráčků, naopak na cestě za usmířením s bratrem zažívá i smutek, ale to k jinak optimistickému příběhu patří. ()

Merggie

Taká malá road movie o veľkom človeku. Alvin Straight sa vyberie napraviť súrodenecký spor na obyčajnom malotraktore, hoci sa okolitý svet na jeho úsilie díva cez prsty. Akoby aj nie? Veď starec neplánuje cestu do najbližšieho mestečka a späť, ale omnoho ďalej...Úžasná kamera sníma cestu starého Alvina veľkolepým objektívom, ktorý so sebou prináša množstvo nádherných obrazov. Hudba je ako šitá na obrovské žlté polia Iowy a zapadá do pohodovej atmosféry filmu. Ten sa však nemusí páčiť každému. Môže divákovi pripadať nudný, keďže ani sám Alvin toho veľa nenarozpráva. V onej tichosti však spočíva krása tohto diela. A nekazia ho ani početné klišé, či poučenia do života. Naopak, vytvárajú človeku priestor na úvahy o živote vlastnom. ()

Barak

Až se zase nějaký chlapík rozhodne na stará kolena ujet sakra velkou vzdálenost na sekačce, nezapomeňte přidat nějaké varování. Straight má sice vytříbený soundtrack, roznáší s sebou životní moudra, docela ho i prožijete, ale Lynch točí svým stylem a nejvíc mi vadily asi postavy, které Alvin na své cestě potkává, a kterým má vždycky něco hrozně inteligentního říct (a říká to nudně) - takové "zvláštní, divné, možná nereálně".. moc mi to nesedlo.. takové hodně absurdní, vycucané z prstu.... :) (7/10) ()

brrumlaa

"Co je nejhorší na stáří? - To, že si pamatujete na mládí." Příběh chromého, slepého starce Alvina. Alvin, který je sám nemocný, vydá se za svým bratrem Lylem, který je po mrtvici. Myslíte, že obyčejná sekačka neujede 600 km?! :) Příběh o životních pravdách a o tom, že odhodlání a rodina zmůže téměř vše."Když byly moje děti malé, hrál jsem s nima hru. Dal jsem jim všem klacky, každýmu jeden. Řekl jsem jim, aby je zlomily. To byla hračka. Pak jsem řekl, aby je svázaly a zkusily zlomit celej svazek. To samozřejmě nešlo. Řekl jsem jim: Ten svazek, to je rodina. " Moc krásný příběh se skvělým Richardem Farnsworthem a Sissy Spacek, skvělou hudbou a políčkama ... :) ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti