Doktor Spánok

• Česko Doktor Spánek od Stephena Kinga (viac)

Film nadväzuje na príbeh filmu Osvietenie (Stanley Kubrick), ktorý popisuje hrôzostrašné udalosti, ku ktorým došlo pred 40 rokmi v hoteli Overlook. Teraz už dospelý Dan Torrance (Ewan McGregor) sa usilovne snaží vyrovnať so svojim hrôzostrašným zážitkom z hotela a nájsť pokoj v duši. Všetko sa ale zmení vo chvíli, keď sa stretne s Abrou, odvážnym mladým dievčaťom, ktoré je obdarené mimoriadnymi schopnosťami označovanými ako „žiarenie“. Abra inštinktívne vycíti, že Dan má rovnaké tajuplné nadanie ako ona a obráti sa naňho so zúfalou prosbou o pomoc. Neľútostná Rose a jej nasledovníci totiž čerpajú energiu zo „žiarenia“ ďalších nevinných detí a pre dosiahnutie svojej nesmrteľnosti sú ochotní urobiť čokoľvek. Táto dvojica spojí svoje sily a pustí sa s Rose do nemilosrdného boja na život a na smrť. (Continental film)

kenkaku

Myslím, že každý chce slyšet (nebo ne?) že Dr.Spánek je lepší než opěvované Osvícení. Mnohem lepší. Má ucelenější strukturu a směr. V rámci nastavených pravidel funguje a dává smysl perfektně. Film prostě ví o čem je. Pokud znáte Osvícení, je to lepší (film dává o cca 20% více smysl). Ne ale klíčové. Prostě jen prvních pár minut bude víc zmatených (protože se recyklují scény z Osvícení), pár poznámek bude “bez odkazu” (protože se vzpomíná na události z prvního filmu) a návrat do hotelu bude bez “deja-vu”. Co doktotovi chybí je vyloženě originální brilantní scéna (taková kterou prostě uložíte do paměti). To nejlepší z Osvícení se tady proste 1:1 recykluje. Žádný ostych. To je ale prostě ta daň za vyváženost. EDIT: vše psané výše platí pro kino verzi. Režisérský sestřih (3 hodiny) je ještě o stupínek lepší,tedy na plných 5 hvězdiček. Prokládá totiž do celého filmu asi tucet scének, které jestě víc pomáhají, aby vše zapadlo a díky tomu dává Osvícení (konečně) smysl. ()

Firebug

(viděl jsem Directors cut) Mike Flanagan je vážně talentovaný týpek! Jako fanouška Kingovy předlohy mi překvapivě párkrát během sledovaní napadla myšlenka, že sleduji jednu z nejlepších knižních adaptací vůbec. Herci jsou ve svých postavách boží a vlastně potěšila i Abra, z které jsem měl z počátku obavy. Rozmrzela mě jedna konkrétní změna oproti předloze, která prohlubovala vztah hlavních postav (a jejíž vynechání moc nechápu) a relativně dost mě zklamal závěr, který se snaží vzdát hold Kubrickově vizi tak křečovitě, že mi přišlo osobně už přes čáru. I tak krásné 4,25 pro úchvatně natočený a tak trochu nezvyklý horror, který více než důstojně navazuje na své předchůdce (knižní i filmové) a na který se ještě někdy rád podívám. ()

Circumscriptor

Ruku na srdce. Očakával som, že Doctor Sleep na tom bude podobne, ako T2 Trainspotting. Proste nejaký fajnový pohodový filmík, ktorý však vzniknúť naozaj nemusel, nič nové nepriniesol, ale ste aspoň radi, že ste si po rokoch opäť vychutnali tú nezameniteľnú atmosféru. Avšak toto je niečo celkom iné a nie je tomu tak len kvôli excelentnému Ewanovi McGregorovi. Doctor je skrátka úplná odlišnosť, je to atmosféricky-tripovité, šialené a kingovsky moderné (niekto veľmi nemá rád jeho nový spôsob vlastných fantasy realít plných XY prírodných zákonov, čarodejníc a podobných vecičiek, ale mne to celkom sadne a obzvlášť tu to funguje veľmi dobre). A tak isto je to vzhľadom na starý film s Jackom Nicholsonom veľmi dôstojné a geniálne ukončenie celej Shining-ságy. Nečakal som veľa a dostal som výživnú dramaticko-atmosférickú halucinogénnu odyseu. Treba vidieť. ()

adam9

Doktor Spánek určitě obstojí samostatně a bezesporu se může zalíbit části publika, které Osvícení nevidělo. Fanoušky pak potěší detailní reminiscencí svého předchůdce, šokuje několika nelítostnými momenty, zároveň ale zklame ustrašenou tvůrčí svobodou na konci a nezvládnutým poměrem sil mezi dobrem a zlem. Flanagan si mohl dovolit víc a vtisknout příběhu více své vlastní identity. Více v ext. recenzi. ()

JamesSi

Doktor poSránek od Štefana Krále (bratra džustubera Jirky Krále) se nemůže s Q-Brickem měřit. Ale kdo může? Kašlem na tohle měření Dyků (Vojta tam ani nehraje). Je to dobré, jde to. 7/10. Flanagan je oljrajt fachan, který dokáže pro studio natočit dva slušné filmy ročně. Vpodstatě jde o rozšíření loreu a kdo by nevzal nějaký ten datadisk. Vpodstatě je to o partičce hipízáků, co žerou děti (tzv. Všichni hipízáci). "Mají známí na politických postech" říká Danny. Tihle kokoti? Vždyť je zastřelí dva mírně otrlý alkoholici. Není se čeho bát, protože tihle osvícenci na mojí pušku nemají. K čemu schopnosti, když máte pušku. Vemte si zbraně a hurá na ně. Radím já, JamesSi. Edit: Těsně po zhlédnutí původního Osvícení to působí fakt zle. Kde v Kubrikově filmu každá hláška byla chytře napsaná, tady z postav často padaj hrozný hovadiny. Vizuály se fakt srovnat nedají - záběry z Overlooku zde vypadá jak s instagramovými vintage filtry. Tohle je fakt skoro televizní film. Flanagan se to snaží natočit více po kingovsku než kubrikovsku, což v teorii není špatné, ale ukazuje to jak neslučitelný vlastně Kubrikově Osvícení s Kingem je. Jo a "dvojníci" herců z jedničky jsou fakt herecky, tak vizuálně z druhé cenové. Ale to nevím, jak mohli vyřešit. Po druhém zhlédnutí 5/10 a asi to už nikdy neuvidím. ()

666Carnage

Tak jsme si zašel do kina na další povídku od pana Kinga. Tenhle rok se s nimi roztrhl pytel protože jen v kině byli snad tři a další co vím běžela na Netflixu. Ale co můžu s naprostou jistotou říct je to, že tohle je nejlepší od něj za tenhle rok a taky, že to je nejlepší horor za rok 2019. Mike Flanagan natočil neuvěřitelně luxusní pokračování co mělo tak výbornou atmosféru, podtrženou opět dokonalou muzikou. Ten snímek je dlouhý ale hltal jsem to celý každou tu minutu co to šlo protože Mike Flanagan fakt umí a za tohle by se rozhodně pan Stanley Kubrick nestyděl. Ewan McGregor byla skvělá volba a přišlo mi, že mu ta role prostě byl souzena už od začátku. No a Rebecca Ferguson je tu ňami a to myslím fakt vážně. Mám tu herečku hodně rád a tady jsem si to fakt užíval. Možná tomu dopomáhalo to, že byla ta zlá. Dobrý je, že tady se o takzvaném osvícení dozvíte více než v prvním díle. Tady aspoň má hlavní roli zatím co v prvním filmu spíš šlo o Jackovo posednutí. Díky tomu Vám více věcí zapadá a dává smysl a to je dobře. Jen doufám, že osvícení jako takové už zůstane spát a bude takhle uzavřeno. 100% ()

bari68

Veľmi podarené pokračovanie slávneho filmu, resp. slávnej předlohy, ktorej zatleskal King a ktorej by isto zdvihol palec nahor aj sám Kubrick. ,,Dvojka,, nám viacej do hĺbky představuje ono ,,Osvietenie,, , a tak ako sú Kingove opisy do detailu rozpísané, tak to samé sa deje aj na plátne. … To lepšie z mysterióznej, hororovej škatulky, čo nám rok 2019 priniesol. ()

Wally

Velice zdařilé zpracování a důstojné pokračování kultovního Osvícení (i když mne až tak nevzalo)...prý knížka je 100x lepší :-) Skvělé je hlavně vyobrazení toho, jak hrdinové cestují myslí a jejich souboje. To, že bude McGregor ve své roli skvělý jsem očekával...na místě je však třeba pochválit R. Ferguson a K. Curran. Návrat původní hudby, zvuků, záběrů nebo samotného hotelu je jen třešnička na dortu..ale strašně dobrého dortu. ()

Autenticita odpad!

Očekávala jsem, že to nebude moc pro mě, ale fakt jsem se snažila. Vydržela jsem to 1 a 1/4 hodiny, další čtvrthodinu jsem pročítala komentáře, abych zjistila, co je na tom filmu zajímavého, pěkného, čím se ostatním tak líbí. Ani v těch komentářích jsem to nenašla, jakoby se to točilo v kruhu kolem něčeho, co je pro mě asi nečitelné. Přes veškerou snahu jsem na tom nenašla nic pozitivního, pro mě je to nestravitelný film, proto ho hážu do odpadu. ()

Milano33

Doctor Sleep nielenže vzdáva hold jeho predchodcovi The Shiningu, ale dokonca ho takmer vo všetkých smeroch hravo prekonáva. Nejde iba o duchovné pokračovanie legendárneho a kultového The Shiningu, ale ide o legitímne pokračovanie, kde sa priamo nadväzuje na predchádzajúce udalostí. Z filmu Doctor Sleep som mal podrobný vibe, ako práve pri sledovaní Blade Runnera 2049, tento snímok ma len utvrdzuje v tom, že robiť sequely po takej dlhej dobe sa jednoducho vyplatí. A to hlavne v prípadoch, kedy sa chopí filmu niekto, kto má reálne vybudovaný vzťah k látke a snaží sa zachovať pôvodného ducha jeho predchodcu. V tomto snímku je to cítiť z každého jedného záberu, je tam vidieť podoba, avšak nejedná sa o kopírku, ba naopak, Doctor Sleep do tohto sveta pridal mnoho nového, nápaditého a inovatívneho. Dáva to celej tejto mimoriadne zaujímavej látke novú perspektívu a podtext. Čo však určite mohlo milovníkom Kubrickovho The Shiningu prekážať pri Doctorovi Sleep je zmena žánru. Každopádne, ja som bol nesmierne vďačný za žánrové preorientovanie, keďže narozdiel od The Shiningu, Doctor Sleep vsadil viacej na nadprirodzeno a fantasy motívy, čo mne ako obrovskému milovníkovi fantasy neskutočne sadlo. Totižto Doctor Sleep sa mierne vzdialil od svojich hororových a psychologických koreňov a miesto toho sa vydal po stopách nadprirodzených javov a udalostí, ktoré so sebou prinášalo záhadné shining, takže sa vo výsledku zo snímku vykľul taký fantasy thriller. Je dosť pravdepodobné, že sa niektorí možno viacej prikláňajú k označeniu nadprirodzený horror, ale ja si skôr myslím, že thriller je adekvátnejšie pomenovanie. Film krásne rozvíja a prehlbuje mytológiu tohto fascinujúceho sveta, ktorý ma naplno pohltil až pri tohto filme. To, čo bolo vo The Shiningu iba načrtnuté, tak jeho nástupca tomu dáva úplne nový rozmer. Až v tomto filmovom snímku sa nám dvere do sveta shiningu úplne otvorili dokorán. V tých fantasy aspektoch som sa neskutočne využíval, tamojšie nadprirodzeno si pohrávalo s velice pôsobivými prvkami, ktorými spektrálny svet oplýval. Svet bol plný plný tajomných síl, úkazov a príhod, čo. Parapsychológia a jej jednotlivé manifestácie boli veľkým lákadlom tohto fikčného sveta,  mohli sme ju sledovať, ako sa prejavuje v najrôznejších podobách. Mali sme tu psychokinézu (telekinézu), súboj a silu myslí, vniknutie do nich, čítanie myšlienok (telepatiu), snové sekvencie a konštrukcie, astrálne projekcie a cestovanie, proste všetko, čo sa od paranormálnych javov dá čakať. Snímok si nádherne pohráva aj s abstraktnými pojmami, i ten psychologický presah (vysporiadanie sa s traumou, vnútorný démoni, depka, alkoholizmus) sa tu tiež nájde. O príbeh sa postarala aj v tomto prípade rovnomenná knižná predloha od Stephena Kinga, takže to by sa dalo pokladať za záruku dobrej kvality. Naratívne rozdelenie príbehu do kapitol bolo velice lukratívne. Dlhá expozícia vytvorila skvelý priestor na vytvorenie podhubia, precízne vyobrazenie charakterov, ich prekreslenie a čo je hlavé - brilantnú plazivú atmosféru, ktorá sa niesla ďalej celým snímkom. Vizuálna stánka bola nesmierne podmanivá a plná úchvatných výjavov, akými sú veľkolepé obrazy, pestrá paleta farieb a iné okulahodiace zábery. Práca so zvukom a ozvučenie bola tiež zvládnutá na jedničku. Pri trojhodinovej stopáži som ani jedenkrát nenudil, nezdala sa mi byť vôbec zdĺhavá a dokonca som si prial, aby film nikdy neskončil, až tak veľmi ma príbeh upútal. Zmenila sa aj mierne technika natáčania, totiž kamera nie vždycky snímala v takej tesnej blízkosti, ako tomu bolo u filmu, z ktorého Doctor Sleep vychádzal. Odpustilo sa od nepríjemnej klaustrofobickej kamery a tým pádom bola kamera o niečo viacej odťažitá, avšak našli sa tu aj výnimky, najmä finálny návrat do hotelu, kde sme sa znovu vrátili ku koreňom a klaustrofobická kamera si našla svoje opodstatnenie. I keď sa mierne štýl natáčania zmenil, čo je len pochopiteľné, keďže Kubricka vystriedal na režisérskej stoličke Mike Flanagan, ale nenadobudol som dojmu, že by bolo niečo zlé nasnímané, aj tu bola kamera rovnako sugestívna a detailná ako predtým. Záver je robený mimoriadne decentne, bolo v tom cítiť strediečko a lásku k tématu. Bolo to plné nostalgie, zlých spomienok na hotel Overlook a predovšetkým dobre fungujúceho fanservisu, ktorý i keď je trošku tlačený na silu, sa neskutočným spôsobom zavďačí všetkým milovníkom tohto horrorového kultu. V čele hereckého obsadenia bol fenomenálny Ewan McGregor. Rebecca Ferguson bola krásna a okúzľujúca ako vždycky. Rebecce ten čierný klobúk nesmierne sekol a vyzerala v ňom fakt úžasne. A mladé dievčatko Abra bola taktiež naprosto famózne stvárnená Kyliegh Curran, ktorá na dieťa veľmi dobre hrala. Mladá Kyliegh bola veľkým prekvapením. () (menej) (viac)

borec999

Doktor Spánok ma teda vôbec nebavil a to asi hlavne preto, že skôr ide o mysteriózny fantasy film ako horor (a fantasy ja nerád). Zbytočne dlhé, po väčšine času nudné, bez atmosféry, napätia alebo ľakačiek, po príbehovej stránke (vysávanie ľudí, blúdenie v snoch,vznášanie sa vo vesmíre) nezaujímavé a z môjho pohľadu skôr smiešne. Ewan Mcgregor si u mňa len potrvrdil postavenie herca, ktorého som nevidel aj napriek známemu menu podať výraznejší výkon, z ostatných hercov ale určite musím pochváliť Rebeccu Ferguson a aj vhodne obsadeného Carola Struyckena ktorý sa do podobnej partičky perfektne hodil. Chápem, že Flanagan chcel ísť v pokračovaní Shiningu inou cestou a že nechcel natočiť niečo podobné alebo rovnaké. Akurát že mi jeho pohľad a vlastne asi aj samotná predloha ktorou sa inšpiroval vôbec nesadli. Jediné čo ako tak film zachránilo od ešte nižšieho hodnotenie je dobrý vizuál+ záver v Hoteli Overlook, ktorý dá spomenúť na bájnu Kubrickovu klasiku a kedy aj film dokáže ponúknuť niečo hororové, aj tu mal však Doktor Spánok svoje rezervy (digi Jack Nicholson bol slušný fail). Jeden z tých hororov, ktorí skôr docenia tí čo horory primárne nepozerajú a tí, ktorých v Shiningu viac ako to hororové zaujímalo mytológia a pôvod samotného žiarenia. Za mňa: 30% a sklamanie. ()

Han22

Osvícený je pro mě jeden z nejúžasnějších hororů v historii a k Doktoru Spánkovi jsem byl skeptický. Proč proboha točit pokračování po 40 letech? O čem to bude? Začátek mě příliš nepřesvědčil - sledoval alkoholickou trosku, která se stala z malého kluka z jedničky a jeho protloukání životem. Ale začalo to být zajímavé - jeho komunikaci s malou Abrou, osud těch co "září" tedy mají zvláštní schopnosti a "upírů" kteří je loví a vysávají. Bavilo mě to co King uměl vždy nejlíp - výborné postavy na kterých Vám tak nějak nenápadně začne záležet, pěkná výprava a lokace, zajímavé efekty (snové průlety). Uvědomil jsem si, že sleduji něco co není v hororech moc zvykem - áčkový film s perfektními herci v čele s Ewanem McGregorem, originálním a zajímavým příběhem, který umí vyděsit, ne jen lacině lekat. O 5* hvězdičkách rozhodla naprosto fantastická poslední půlhodina vracející se do hotelu, plná vzpomínek, odkazů a reminiscencí, který je stále stejně děsivý jako v Osvícení. Perfektní film u kterého mě ty dvě a půl hodiny utekly jako voda. PS: Škoda že si Jack Nicholson nestřihl aspoň malé cameo ducha. ()

Loki_Six

The world's a hungry place. A dark place. I've only met two or three people like us. They died. When I was a kid, I bumped into these things. I don't know about magic. I, I always called it "the shining." ()

Janega

Flanaganovi sa podarilo vcelku verne adaptovať knihu a zároveň plynule nadviazať nad Kubrickovo Osvietenie. Tentokrát môže byť King spokojný a fanúšikovia filmu Osvietenie (1980) dostali plnohodnotné pokračovanie. Aj vlk je sýty aj ovca ostala celá. Ewan-Rebecca-Kyliegh spolu výborne korešpondujú. Najmä Rebecca je skvelá. Chcelo by to o čosi mysterióznejšiu atmosféru, no aspoň sa Flanagan vyhol ľakačkám. ()

aquiver

Doktor Spánek je velkým hororovým zklamáním, za tím vším formálním balastem se skrývá jen nudné a pitomé béčko, které si Stephen King určitě nezasloužil... 40 % ()

HonzysKISS

Nebyl by to špatný horor, má to fajn nápad a pěkně temnou stránku. Jenomže to zkazilo úplně celý potenciál. Celou dobu jsem měl pocit, jako kdyby si filmaři chtěli přivydělat nad jménem The Shining. Motá se to sice kolem dvou důležitých postav z „předchozího“ dílu a občas se objeví nějaká lokace, ale všechno je jenom na oko. Těšil jsem se na nějakou nostalgii po 40 letech a tu jsem nedostal. Taky mi přišlo strašně stupidní, že banda kouzelníků horko těžko bojuje proti malé holce. Kdyby to aspoň nebylo tak dlouhé. To setkání Dannyho a Abry je strašně zbytečně za dlouho. Potom už mě pořád nehorázně otravovalo to dutání srdce v pozadí. A to, že to mělo vyvolat hororovou atmosféru, to jim fakt nežeru. Tohle měl být samostatný horor, bylo by to mnohem lepší. Posledních dvacet minut je jenom čistá a trapně vtipná kopie. To kladnější hodnocení dávám jenom kvůli pár věcem: čarodějka s cylindrem je kočka, je tam Ewan McGregor a jedna smrt byla fajn. Jinak nechápu, co na tom všichni tolik vidí. Jdu si pustit aspoň pětkrát za sebou Kubricka, ať se z toho vzpamatuju. 2.5/10 ()

MatejNosal

Príjemné prekvapenie na tak dlhú stopáž to skoro vôbec nenudilo. Hudba hypnotizujúca no miestami to búšenie srdca bolo už otravné. Záver krásne nostalgický. (80%) ()

HArna

Je strašně skvelý, že režisér neudělal film ve stylu Shining 2 jen v hotelu, ale že poměrně chytře navazuje na svůj odkaz. Myslím, že je to dobrá pocta Kubrickovi, který je samozřejmně svojí genialitou někde jinde, ale i tak jsem byl spokojen. Má to pomalý tempo a to pomrkávání na diváky je tam dost. Ewan McGregor je samozřejmně výtečný. Největší trn filmu jsou záporáci, protože mě nepřišli nijak děsivý a tak jsem se vlastně ani nebál. Rebecca Ferguson je fakt bratelná, ale ve filmu se mi její postava nelíbila, film tím přišel o hrůzu o moment překvapení, o děs. Naopak atmosféra je výborná. 80% ()

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

01.05.2022

Jsou tomu přibližně dva týdny, co filmový svět obletěla zpráva o vyhození legendárního herce Franka Langelly z probíhajícího natáčení netflixovského hororového seriálu The Fall of the House of Usher… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů