Uprostřed noci na pusté losangeleské ulici Mulholland Drive se schyluje k vraždě. Do luxusního cadillacu však narazí vůz řízený opilými mladíky dřív, než stačí muž ve večerním obleku zastřelit elegantní tmavovlásku. Muži v autě zemřou, otřesená žena bloudí nočními ulicemi. Plavovláska Betty Elmsová, která právě přijela z rodného kanadského zapadákova Deep River do Hollywoodu, vyděšenou oběť ráno najde v zamčeném bytě poblíž Sunset Boulevardu, který jí na čas přenechala tetička Ruth. Neznámá, která si podle plakátu na film Gilda začne říkat Rita, ztratila paměť - a Betty se rozhodne pomoci jí pátrat po minulosti plné temných stínů. Zároveň se pokouší realizovat svůj sen stát se herečkou.
Důležitou roli v navzájem propletených příbězích obou žen hraje režisér Adam Kesher přeobsazující zrovna hlavní ženskou roli ve svém příštím hitu Příběh Sylvie Northové, ale i byteček v Sierra Bonita, kam se uchylují dívky, které v hollywoodském světě snů zabloudily na své cestě ke slávě. Nesmíme ovšem zapomenout ani na herečku jménem Camilla Rhodesová, filmového bosse jménem Roque, který s lidmi zachází jako s bezmocnými loutkami, a na jeho mafiánské pohůnky - bratry Castiglianeovy. Svou roli hraje i zlověstný sen, který v restauraci Winkie's na Sunset Boulevardu vypráví velice vyděšený muž jménem Dan... a také podivný noční podnik s názvem Klub Ticha, kabelka s pětadvaceti tisíci dolary a modrá krabice neznámého obsahu, od níž dost dlouho schází ten správný klíč.
V příběhu vystavěném na principech snu si autor pohrává s tím, co si obvykle představujeme pod logikou vyprávění, tradiční chronologií, totožností filmových postav i neměnnou podobou předmětů ve filmovém příběhu. Divák si teprve postupně skládá "skutečný" příběh filmu, který se výrazně liší od "vnějšího" příběhu, který sleduje. Stejně jako v Lost Highway totiž sledujeme cesty vyšinuté mysli, která po naplnění jistého definitivního činu zkouší výčitkám svědomí uniknout do svých představ. Možná, že touha po úniku z reality se ovšem i podruhé zvrhne jen v další zlý sen o lásce k nesprávné osobě... (Artcam Films)

Mylouch

Umělecká a místopisná paralela ke klasice Sunset blvd. po 50 letech s mnohým, co se za tu dobu v kinematografii a Hollywoodu změnilo. Film jasnej jak facka ()

andrii

Černočerná tma opojného zášeří na Mulholland Drive, šálení divákovou myslí, vlnící se mystický pulz továrny na sny, podivuhodné kličky a zákruty v labyrintu obsese, hypnotická varietní seance v "klubu ticha..." Amnézie, pouhé snění či snad vykalkulovaná záludnost záhadné a uhrančivé femme fatale Laury Harring, "maskovaný" andělský altruismus, filmová póza, sen, úzkostná závist nebo rozdvojená reakce Naomi Watts? Pohrávání si s přeměnami identit, místa, času, děje. Zvědavost tajuplné "Pandořiny skříňky“ posunuje nebo se vrací do dimenze flashbackovské reality, iluze snu, hypnózy nebo noční můry? Správný klíč k vyluštění vějířovité tajenky existuje v naší fantazii a individuální interpretaci. Vizuální magičnost, čarovná zář, rozprostírání pohledů kamery, rafinované spiklenectví, vzrušující eskalace tajemna a mrazivá podmanivost, vytvářejí tepající, lynchovsky šarlatánskou alchymii nejcharismatičtějšího filmu všech dob. Mulholland Drive je vyzývavou Rubikovou kostkou, vzrušujícím hlavolamem postřehů, smyslným ježkem v kleci i vláčně imaginativním, probublávajícím lektvarem s /ne/rozluštitelnou katarzí. ()

zeldinho

Pustil jsem. Viděl jsem. Nepochopil jsem…až po přečtení vysvětlení plotu na jakýchsi stránkách jsem filmu trochu lépe porozuměl a nezbývá dodat nic než to, že na něco takového bych sám asi nikdy nepřišel. Mulholland Dr. mi opravdu nesedl. 50% ()

kocik1

I kdybyste mě zlynčovali, stejně musím pořád trvat na tom, že jsem tenhle film tak úplně nepochopila. Ale to mi ve vysokém hodnocení nezabrání:-). ()

Radiq

Nikdo neumí natočit divný film tak, jak David Lynch. Co si budeme namlouvat - kdo to pochopil, tak kecá. Ale mě se na tom právě líbí to, že každý to mohl pochopit trochu jinak. Samozřejmě je potřeba dávat bedlivý pozor celou dobu (a ideálně si před tím přečíst těch 10 Lynchových nápověd k filmu). Ale to, že hned po filmu na něj nezapomenu, mi dává zážitek i na později, dokonce i na několik let, protože můžete s ostatními probírat u piva, co mělo znamenat to či ono. A pak se na to můžete podívat znovu, abyste zjistili (a nebo ne), že jste si něco mysleli dobře a nebo špatně a nebo ne. Ono to většinu filmu docela jde, ale poslední půlhodina ten děj (a vás) totálně převrátí naruby. Ale natočit nesmysl dokáže každej - tohle ale je něco úplně jiného. Nejen, že to má takhle složitou nepochopitelnou zápletku, ale jsou tu další klady, které z Mulholland Drive dělají něco víc. Je to už tradičně Badalamentiho hudba, výborná atmosféra a i přes množství postav v nich má člověk přehled. Teda. Jako. Chápete. Než přijde ta poslední půlhodina. Tenhle film nelze doporučit každému, ale kdo má rád filmy (tím myslím ne mainstream-žeroucí ovce), určitě odejde se zážitkem, kterej je jen tak nepustí. Bomba. ()

Aargh

David Lynch není režisér pro mě. Mulholland Drive má vlastně velmi banální příběh, ovšem zabalený do chaotického chuchvalce halucinací, vzpomínek a představ. Dvě a půl hodiny jsem sledoval sled extrémně nudných scén, u kterých jsem měl čekat a být vděčný za každý náznak, kterým by mi režisér milostivě ukázal, co se mi to sakra snaží říct. Věřím, že filosoficky a psychologicky orientovaní divácí budou nadšením bez sebe, když budou moc zkoumat všechny indicie a metafory, které jim Lynch v tomhle hlavolamu předhazuje. Já ale radši filmy, které o něčem jsou, než filmy, které musíte složitě luštit, abyste nakonec zjistili, že o ničem nejsou. ()

Decker

Mam z toho filmu trochu bordel abych tak rekl. Zrejme nebudu sam, i kdyz jsem se opravdu snazil film pozorne sledovat a vnimat. To mi vychazelo asi 2 hodiny, ale zaverecnych 25 minut se mi to cely totalne rozpadlo a postavilo na hlavu. Po skonceni filmu jsem vsak zacal o tomto mistrovskem kousku premyslet a myslim si ze urcite veci, ktere David Lynch na nas pripravil jsem pochopil nebo spise jsem si vsimnul urcitych veci, ktere davali alespon trochu smysl. Styl Davida Lynce je proste brilanti. Herecke vykony jsou dokonale, obzvlaste pak dve hlavni protagonistky a jejich lesbicky vztah. Hudba a celkove ozvuceni nema chybu. Atmosfera filmu je opravdu velice silna. Tento film doporucuji k shlednuti, avsak je dulezite si na nej udelat cas a mit na nej pohodovou a uvolnenou naladu, jinak byste totiz mohli prijit o to velike kouzlo ktere film provazi. ()

Wallas

Před tím než sem film viděl, jsem nechápal, proč ho nikdo nechápe a přesto každý dává tak vysoké hodnocení. Tak teď už jsem ho viděl a přidávám se...Režisér nakládá s filmovými prvky opravdu neobvykle a vyjímečně, některé scény působí opravdu velice ponuře a při sledování poslední půlhodiny filmu si připravte jízdenky do králičí nory, protože tohle se opravdu jen tak nevidí. Každý si ve snímku najde něco svého, nějakou svou pointu a to je na něm nejúžasnější... ()

Triple H

Lynchovina. Kvalitne natočená, kvalitne zahraná a kompletne nepochopiteľná. Pozriem si to so záujmom, ale pitvať sa v tom nemienim. ()

hans500

Mé první setkání s Lynchem dopadlo výborně, film je výborný a Naomi Watts skvělá, takový herecký výkon se jen tak nevidí. ()

hopskulak

Divácky velmi náročný film s vynikajícími hereckými výkony a poutavou tajemnou atmosférou. V jednu chvíli dává postavám i diváku naději (snad k pochopení celého snímku), z ničeho nic ale přijde obrat a vše zase končí nešťastně ("zase to sakra nedává smysl"). Jednoznačná interpretace neexistuje. Sny, ideály, splněná/nesplněná očekávání, neustálá volba, ale i samotný princip a největší síla filmového média. Každý najde cestou Mulholland Drive něco jiného. ()

trojúhelník

Stále zůstávám pohlcen, stále žiju v Lynchově atmosférickém světě. Tento film mi nabídl tolik inspirace, tolik kultovních scén, jako žádný jiný. Viděl jsem ho nesčíselněkrát a pokaždé jsem ho dokoukal. David Lynch mě paralyzoval, unesl mě na svých vlnách do jeho bláznivého světa plného iracionálních představ a atmosférických vjemů, které jsou nesmírně vzrušující. Víc podobných nádechů nekonečna, víc takovýhle filmů! Jen pro Vaši informaci, film prodávají za 10Kč na hlavním nádraží, slušná dehonestace. ()

LeoH

Nepochopení si hýčkám, po každém zkouknutí si říkám, že už bych si měl sehnat těch deset Lynchových nápověd nebo přečíst nějaké fundované rozbory, ale vždycky to ještě odložím, asi že mě baví žonglování s možnými interpretacemi. Na druhou stranu, třeba bych pak přidal pátou hvězdu, takhle je pro mě MD „jen“ řadou nesmírně silných scén spojených do celku sice dráždivého, ale bez síly vyvolat podobný dojem ultimátního zážitku jako Lynchovy starší kousky. ()

Motinski

Film o ktorom je napísaná bakalárska práca s možným vysvetlením deja. Mulholland drive je okúzľujúci, deprimujúci, tajomný a zároveň zvláštne pútavý aj vzťahujúci. Lost Highway mám trochu radšej, no pocity boli skoro rovnaké. Samozrejme som veľa vecí nepochopil, ale to asi nikto. Ajkeď vodítka sú, hlavne pri opakovaných pozretiach. Naomi Watts bola skvelá a pre milovníkov podivných záležitostí a Lyncha určite povinnosť. Pár bizarnosti mi uberá z dojmu aby som dal plné hodnotenie, tá atmosféra je ale dokonalá. Z veľkej časti aj vďaka hudbe a kamere. ()

David.Darco

Príjemne dezorientovaný a fascinovaný úžasnosťou tohto filmu, ktorý som sa snažil pochopiť, no početné množstvo detailov, ktoré mi ušli ma nútia si pozrieť film ešte raz, dva, možno sto, no zrejme to len pokazí ošiaľ mojej dušičky, ktorý to spôsobilo po prvom zhliadnutí, takže si to nechám radšej prejsť hlavou. ()

Magneto

Veľmi veľmi dobrá haluz do ktorej ak sa zakúsnete a budete sa snažiť dostať sa "k jadru veci",strávite nad tým nejakú tú hodinku ;-) Je to príjemné precvičenie mozgových buniek a tak ako moc nemám rád Lyncha,tak tento kúsok obdivujem a som jeho veľkým fanúšikom...btw. skoro všetko tam naozaj dáva zmysel,len sa treba zamyslieť a byť pozorný ;-) ()

Sfinkter

Na Lynche si člověk musí dávat pozor. Souvislosti nechte stranou, nemá smysl nad nimi nějak více přemýšlet. Seďte, sledujte a nechte působit. Sny jsou krásná věc, každí sní svůj sen o jeho světle na jevišti, ale reálný život je boj, jsou to obsese a podvědomý děs. Čím více máte těchto pocitů v sobě, tím silněji na vás Mulholland Dr. bude působit. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

02.12.2022

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Pětadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest letos nabízí velmi kvalitní dramaturgii a zajímavé hosty. Tím jistě nevyhledávanějším bude francouzská herečka Catherine Deneuve… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz