Film, jenž produkovala Raffaella De Laurentiis (dcera Dino De Laurentiise a herečky Silvany Manganové), je založen na sci-fi literární předloze, románu Franka Herberta o válce vládců různých planet v roce 10191. V roce 10191 se vládce vesmíru snaží získat kontrolu nad substancí umožňující cestování kosmickým prostorem. Tato látka se vyskytuje pouze na Pouštní planetě. Tamní obyvatelé pod vedením svého spasitele Paula Atreida se snaží od vládce osvobodit. David Lynch vytváří svůj příběh z budoucnosti podivuhodnými obrazy. Jedná se o jeho první experiment s barvami, ostatně silně stylizovanými (převládá odstín písku, skal, země). Lynch tento svůj film nazývá "symfonií prostoru", doznává nicméně, že mu žánr sci-fi příliš nesedí. Film však přišel v době, kdy bylo obecenstvo již přesyceno filmy o "hvězdných válkách" a pro znalce Herbertova románu nebyla jeho Lynchova verze dost uspokojivá. (Magic Box)

Bragi66 odpad!

Doslova sajrajt výtvarně, herecky a příběhově, ale přitom je to sakra režisér David Lynch! Mohlo by se to zrovna tak jmenovat třeba "Dunaj" nebo "Duňa". Filmově jsou to "Hvězdné války" po lobotomii: kožobrnění, meče, kudly, hadičky v nose a raketové sáňky.  Fanoušci literární předlohy by to asi neměli vidět za střízliva. ()

Yamatosan

Hrozně těžké hodnotit pro někoho, kdo první knihu tak miluje. Má to naprosto skvělé momenty, a stejně tak i hrozné. Je v tom vidět velká snaha, takže si to i přes ty zápory dokážu užít. ()

MartinBFFan

Historicky prvá filmová adaptácia Duny z roku 1984 mala zaujímavý príbeh. Najskôr to mal by extrémne psychedelický 6 hodinový film od filmára Jodorowského v 70. rokoch, ktorý bohužiaľ zlyhal. Potom sa toho mal ujať Arthur P. Jackobs, potom Ridley Scott... až to nakoniec zobral David Lynch a film natočil na začiatku 80. rokov.  Po vizuálnej a zvukovej stránke je to skvelý film. Lynch navodil svoju charakteristickú podivnú, občas dokonca psychedelickú atmosféru. Cinematografia je skvelá, hudba od skupiny Toto je úžasná a celkovo tento film pôsobí veľkolepo.      Avšak, kde je zádrhel? Štúdio odmietlo Lynchovi dať právo urobiť finálny strih filmu a zostrihal to niekto úplne iný. Namiesto pôvodného Lynchovho plánu urobiť 3 hodinový film z toho vznikol dvoj. Tento strih má svoje problémy. Občas pôsobí mätúco, dôležité momenty chýbajú, film pôsobí nesúrodo. Aj napriek tomu je to podľa mňa veľmi zábavný a dobrý film a jednoznačne odporúčam si pozrieť fanúšikovské 3 hodinové strihy, ktoré sú o dosť lepšie ako normálna verzia filmu a bližšie Lynchovej vízií ()

Tom10000

Po zhlédnutí nové Duny z roku 2021 jsem se rozhodl podívat se i na její starší verzi z roku 1984, abych oba dva porovnal (Viz. brzy můj deníček). Příběh se od nového filmu příliš neliší. Paul z rodu Atreidů (Kyle McLachlan, nyní 62 let, ve filmu 25 let) se spolu se svým otcem, Letem (Jürgen Prochnov, nyní 80 let, ve filmu 43 let), jenž dostal od imperátora Shadama IV. (José Ferrer, zemřel 1994 ve věku 80 let, ve filmu 70 let) rozkaz okupovat pouštní planetu Arrakis pro těžbu koření, jež pomáhá dostat se na kterékoliv místo bez pohybu, vydává právě na tuto planetu. Zde dříve žil jiný rod, Herrakinové (či nějak) a ti byli k místním obyvatelům s modrýma očima, Fremenům, velmi krutí. Nikdo však neznal jejich moc a počet. Když se dozvíme, že imperátor rozhodl rod Atreitů vyhladit, dozvíme se i o výjimečnosti Paula. Dokáže odolat bolesti více než kdo jiný, a Fremeni o něm mají legendu. Prý je jejich osvoboditelem. Když doktor Yuen zradí loajálnost krále pro záchranu své ženy, podaří se Harrakinům opět zmocnit Arrakisu. Leto umírá, a Paul se vydává se svoji matkou Lady Jessicou (Francesca Annis, 76 let, ve filmu 39 let) co nejdál od města s cílem najít Fremeny. Cestou se ale musí vypořádat s nástrahou. Místní pouštní červi ohrožují životy všech. Když se jim podaří najít Fremeny, aul se seznámí s fremenkou ze svých snů, do níž se nyní, a ona do něj, velmi zamiluje. Jmenuje se Chani (Sean Youngová, 61 let, ve filmu 24 let) a stane se důležitou osobou po jeho boku. S ostatními Fremeny dokáže zastavit těžbu koření a ohrozit pozici imperátora. Lady Jessica se stane mocnou čarodějkou. Porodí dívku, Paulovu dceru, Aliu, (46 let, v době natáčení pouze 9 let) a ta pomalu roste. V pohledech na děj je nám zmíněna rostoucí láska mezi Chani a Paulem a úspěšné boje proti Imperátorovým vojskům a Harrakinům. Sám Imperátor nakonec přiletí, aby zjistil, co se děje. Paul, Chani, a ostatní, včetně Gurneyho, dobrého vojáka, (Patrick Stewart, nyní 81 let, tehdy 44 let) se dostanou k imperátorovi a jeho dceři, princezně Irulan, (Virginia Madsen, 60 let, ve filmu 23 let) a sám Paul se střetne s nejlepším vojákem imperátora, Feydem (Sting, nyní 70 let, tehdy 33 let) a vyhraje. Svojí mocí dokáže své postavení a, zřejmě, s Chani povládne Arrakisu (to je ale jen teorie - dosaďte si pomyslný závěr sami) (Konec filmu). Jelikož tato recenze patří pouze ke kratší verzi/normální verzi 137 minut, nemohu soudit, zdali nemůže být film i lepší. Předně: Děj byl dobrý, jen špatně rozložen. První hodinu a čtvrt se dostáváme asi jen do osminy, následujících patnáct minu se dostaneme do šestiny a během dvaceti minut nás čeká závěrečná desetina. Jedná se zejména o revoluční sci - fi, alespoň tak to bylo smýšleno. Boje, přelomové sci - fi efekty (které mne i dnes nadchnou) a temná napínavá atmosféra zde mají přednost před, alespoň pro mne, důležitou láskou mezi Paulem a Chani. Právě proto mám, v tomto ohledu, Star Wars 2 - 3 radši. Nedostává se jim tolik prostoru, a Sean Youngové vůbec, než kolik bych čekal. Nemluvě o princezně Irulan, jejíž hlavní scéna spočívala v úvodním prologu. Jednoduše, devadesát až devadesát pět prosent obrazovky zajímal obličej Kyla MacLachlena, jenž ani moc pohledný nebyl. V porovnání s dnešním Paulem z roku 2021 v nové Duně mu to ale ještě celkem slušelo. O Sean Youngové se dá říci jen to, že v porovnání se Zendayou (a nejsem rasista, to vůbec) se do role Chani hodila mnohem více. Starý Baron alias Kenneth McMillan (zemřel v roce 1989 ve věku 57 let, ve filmu 52 let) rovněž. Závěr: filmu dávám sice jen 85 procent, ale líbil se mi více než ten nový. Doporučuji! () (menej) (viac)

CheeseFigure

Videná 131 minútová verzia. Najväčšiu chybu Duny vidím v snahe tvorcov natlačiť do tohto filmu najviac, čo len šlo (a vo výsledku vlastne nešlo). Ono to z väčšej časti drží ako-tak pohromade, čím viac sa ale blížime ku koncu, tým viac je dej chaotickejší, zvláštne prestrihaný, veľa vecí sa deje zničohonič, vzťahy sa proste vyvíjajú lebo tak boli aj v predlohe (asi, nečítal som). Čo sa mi ale zo začiatku páčilo, tak bola tá atmosféra osemdesiatkového sci-fi. Zvláštne kostýmy, stroje, občas srandovné efekty a over-the-top záporák Barón  Harkonnen (jeho poletovanie okolo pary a smiech boli srandovné). Kde sa stala chyba? Tlačilo štúdio, aby sa skrátil materiál? Alebo ako? Tak či onak, nečudujem sa tej negativite, o ktorej často, v spojení s touto Dunou, počúvam. ()

FuLister

Velkou většinu filmu jsem si říkal, co se to tam sakra vůbec děje? V druhé polovině už to bylo trochu lepší a ke konci mě to i celkem chytlo, ale celkově je spíš hrozně nepochopitelný a náročný. ()

pekarekoto

Na Dunu narážam v každej knihe ktorú som o Lynchovi prečítal. Čo sú zatial 3. Okrem nich mám od Lyncha ešte digital nudes. Do knihy o meditácií som len nahliadol nedávno v obchode. Doteraz som videl len novú Dunu z 2022 ktorá ma nenadchla. K Lynchovej teda. Myslím že už z prvých sekund prvého záberu ide poznať Lyncha, super. Nadobúdam očakávania a rozhodne sa nenudím... Lynch je špecifický a osobitý. Je zaujímavé sledovať ako sa realizuje s extremnym rozpočtom okolo 50 milionov dolárov na film. Každopadne ma táto Duna po umeleckej stránke baví omnoho viac než nová Duna ktorá ma proste ničím nezaujala. Napríklad test so skrinkou bolesti a rukou bol omnoho prepracovanejší... Ale akonáhle sa riešia viac fakty a menej umelecké zábery a abstrakcia je vidieť v čom je Lynch dobrý a v čom naopak nie. Postupne nadobúdam dojem že ono je asi jedno kto Dunu spracuje, vždy to bude Duna a nikdy sa mi nebude páčiť. Na novej Dune sa mi páči viac asi jediná vec. Ako sa aj píše v knihe Místo snení. Velké exteriery ako je púšť vôbec nepôsobia tak velkolepím dojmom ako by mohli. Toto sa Lynchovi skutočne nepodarilo. Je vlastne super že sa Lynchovi tento velkofilm nepodaril. Vrátilo ho to tam kde je jeho miesto a vďaka tomu vznikol Blue Velvet a z Lyncha sa stal jednoznačne režisér s neprehliadnutelným miestom v alternatíve. ()

MoziMedve

Film nabízí zajímavou výpravu a kostými, ale bohužel děj se snaží pokrýt až moc materiálu za příliž krátký čas. Výsledkem je, že scény jsou jako když by si někdo odškrtával události v seznamu ale nikdy nic z toho nenastíní předem nebo nepřipravý. Jako dívák nechápete proč se věci dějou, kam to vše vede a odkud se vzali tu a ty prvky. Připomíná to když Vám příběh vypráví babočka nebo dítě. Skáče od události k události, ale bez vysvětlení vzájemných souvislostí a proto budete buď znuděný nebo zmatení... Jako doplněk ke knížce to snad může fungovat, ale film sám o sobě nevyprávý smysluplný příběh a nedoporučuji jeho shlédnutí. ()

Ferguson

Viděl jsem tu tříhodinovou verzi a musím říci, že bych radši viděl tu kratší. Ze začátku polopaticky vysvětlovaný děj se v půli někde ztratí a divák sleduje překotný úprk k finiši. Jako kdyby si Lynch v půlce uvědomil, že to nemůže stlačit pod pět hodin. ()

Bogano

Natočit film podle něčeho tak rozsáhlého a geniálního jako je Herbertova Duna je prakticky nemožné. Lynch tu něco vypustil, tu něco přidal a všemu barevný kabátek. Kupodivu to ovšem funguje a Lynchova Duna je solidní sci-fi zábavou plnou hvězd. ()

Jrk

Kdyz jsem film videl bez precteni knihy Duna, libil se mi ale teprve po precteni teto knihy jsem pochopil spoustu nerozvedenych narazek ktere ve filmu mely asi vyniknout. Proste to byla takova jakasi pohadka ktera knize delala velkou ostudu. Co take cekat kdyz obsahly dej knihy nelze nacpat do tak kratkeho filmu. Film sice neni spatny ale musim rict ze vedle noveho zpracovani serialu Duna je naprosto priserny. Muj zaver zni: pokud jste necetli knihu a uvidite pohadku ktere ne zcela porozumite. ()

Molerat

Sice zajímavé, ale nijak mě to nenadchlo, ikdyž mi u valné většiny filmů nezáleží na efektech, tady je to opravdu strašné a atmosféra nestojí za nic. ()

Silvermoon

Ešte ako malý chlapec som natrafil na PC hry Dune 2, neskôr na Dune 2000 - na oboch ma najviac zaujal dej a hudba. A aké bolo moje prekvapenie, keď som neskôr zistil, že všetko je založené na rovnomennej knihe od Franka Herberta. Takže šup do knižnice, nájsť knihu a čítať. Ani som to nečakal, a bol som doslova pohltený púštnym svetom, kde slzy majú cenu zlata. Pár rokov nato som videl trojdielne spracovanie Hallmarku, točené na Barrandove - bola to solídna práca, scenár sa snažil čo najviac držať knihy. Ale neviem prečo, Lynchova verzia sa mi páči viac, napriek svojim chybám (pozmenená zápletka, sonické zbrane, zvrátenosť už aj tak dosť zvrátených postáv). Vynikajúca hudba od Briana Ena a skupiny TOTO, na ktorú dodnes spomínam (predovšetkým úvodná a záverečná, titulková skladba). Špeciálne efekty zodpovedajú svojej dobe a aj dnes, po 24 rokoch, majú isté kúzlo. Čo mi asi najviac chýbalo, bolo prebudenie vedomia malej Alie, keď Jessica vypije Vodu Života - tu sa mohol Lynch trochu viac pohrať, v štýle Hallmark-Duny. Celkovo je to na štyri hviezdičky ()

Kivi55

Naivní zpracování kvalitní předlohy. Trochu moc patosu ode všech, herci počínaje, scénářem konče, přes výpravu a režii. Sdělení uložené v předloze filmu se zcela vytratilo. Je to takový hokus-pokus. A vůbec neomlouvá, že se píše rok 1984. Dvě za odvahu pustit se do takového tématu. ()

Figuto

Pro mě, coby fanouška literárního díla Franka Herberta, je to sice statečný pokus, leč zdaleka neuspokojuje moje představy. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Remake Duny nabírá obsazení

Remake Duny nabírá obsazení

17.07.2018

Tak se to přece jen děje. Remake kultovní sci-fi Duna konečně začíná nabírat reálné obrysy. A co víc, vypadá to, že v něm spojí síly jeden z nejpopulárnějších mladých herců současnosti s jedním z… (viac)

Peter Berg jezdí na písečných červech

Peter Berg jezdí na písečných červech

30.12.2007

Je to jen pár dní, co jsme psali, že Peter Berg převzal od Michaela Manna režii špionážního thrilleru s Tomem Cruisem Edwin A. Salt. V interview pro MTV Berg překvapil tvrzením, že tohle pro něj bude… (viac)

LFŠ 2007 je tady!

LFŠ 2007 je tady!

16.07.2007

Ak máte radi filmy, hudbu a zároveň pohodovú a priateľskú atmosféru, čoskoro sa vám začnú letné Vianoce. Konkrétne v Uherskom Hradišti, kde sa od 20. do 29. 7. bude konať Letná filmová škola 2007,… (viac)