Selhání vyloučeno

• USA Fail-Safe (viac)

Henry Fonda se jako americký prezident snaží zabránit zničení světa. Kniha dvojice politických vědců Eugena Burdicka a Harveye Wheelera Fail-Safe (Selhání vyloučeno) byla poprvé vydána v říjnu 1962, tedy přesně v době vrcholící kubánské krize. Toto bezděčně přesné načasování učinilo z fiktivního příběhu o hrozícím jaderném konfliktu mezi světovými velmocemi populární bestseller. Práva na jeho zfilmování koupil nezávislý producent Max Youngstein, který pověřil napsáním scénáře Waltera Bernsteina (jednu z četných obětí hollywoodských černých listin) a režií Sidneye Lumeta, zkušeného televizního tvůrce, který už si stačil udělat jméno i ve filmu (Dvanáct rozhněvaných mužů, Sestup Orfeův, Pohled s mostu). Snímek byl natočen během 32 dnů v newyorských Foxových studiích a musel se obejít bez spolupráce amerického Ministerstva obrany, které dokonce odmítlo poskytnout záběry letících bombardovacích letadel (proto se ve filmu objevují jiné stroje, než o jakých se mluví). Souběžně vznikal v Anglii Kubrickův snímek Dr. Divnoláska, který sice vycházel z jiné předlohy (kniha Red Alert z roku 1958), ale v podstatě se zabýval stejnou tematikou, i když v poloze velmi černé komedie. Kubrick zažaloval tvůrce filmu Selhání vyloučeno z plagiátorství a následné mimosoudní vyrovnání mělo mimo jiné za následek to, že distribuční práva obou filmů se ocitla v rukou hollywoodského studia Columbia. Na Kubrickův nátlak dostal přednost Dr. Divnoláska, který se po své premiéře v lednu 1964 stal diváckým i kritickým hitem a dodnes patří mezi nejlepší díla filmové historie. Selhání vyloučeno bylo Columbií uvedeno do amerických kin až v říjnu 1964 a ve stínu Kubrickovy klasiky divácky zcela propadlo a neobjevilo se ani v oscarových nominacích. Jeho nepopiratelné kvality byly znovuobjeveny až s časovým odstupem.
Lumetovi se podařilo vytvořit nesmírně působivý snímek (který se zcela obešel bez hudby!) o jaderné krizi, ústící do nevyhnutelně tragického konce, velice střídmými, polodokumentárními prostředky. Do popředí vystupují přesvědčivé herecké výkony, zejména Henryho Fondy (americký prezident), Dana O’Herlihyho (generál Black), Waltera Matthaua (chladně kalkulující politický analytik Groeteschele) a Larryho Hagmana (překladatel Buck) a mnoha dalších. Malou roličkou ve filmu debutoval později známý komik Dom DeLuise. V dubnu 2000 byla na základě Bernsteinova scénáře odvysílána nová živá (!!) černobílá inscenace (na naší kabelové televizi uvedená pod názvem Neodvolatelná mise), kterou produkoval George Clooney a režíroval Stephen Frears. (Česká televize)

Arkanoid

Špinavý obraz s veľkou arénou s diváckymi miestami pre niekoľko tisíc ľudí a v nej je býk. Táto predstava v scéne s nepríjemným, lynchovským zvukom a zaujímavým hraním sa s obrazom desí muža s prehadzovačkou. On sa spotený zobudí. Až potom s epileptickou hrou s obrazom a svetlom vidíme nápis Fail Safe. Podľa starring hlavných úloh má ísť o čisto chlapskú záležitosť. Herec hlavného hrdinu hrá dobre, ale prekoná ho pár ďalších- Walter Matthau tu predstavuje obhajcu vojny za účelom záchrany ekonomiky. Henry Fonda dokonca prezidenta USA, ktorý sa objavuje, až keď ide do tuhého, kde vedie dialógy s dobre zahraným tlmočníkom. Dialógy nudia a veľmi dlho trvá, kým začne hlavný problém filmu. Studená vojna bola ozaj studená a tomuto filmu chýbajú emócie. S problémom sa je ťažko stotožniť, patrí viac do minulosti a aj vtedy sa s niečím podobným bežný smrteľník nestretával, tak napojenie na postavy tu až tak nefunguje. Akcia je slabšia, jednoducho, boj muža proti mužovi zblízka žiaden iný adrenalín nenahradí. Jazykové okienko: limited war. ()

Han22

Tak tohle byl masakr. Po vlažnějším úvodu přichází ve vojenském štábu krize. Díky chybě jaderného počítače dostane skupina bombardérů rozkaz svrhnout amotovky na Moskvu. Spojení je blokováno a když se obnoví je už pozdě - velitel nesmí přijímat žádné rozkazy. V syrovém, černobílém a dokumentárním stylu se štáb snaží krizi zažehnat, prezident USA jedná s předsedou nejvyššího Sovětu a všichni se jakýmkoliv způsobem snaží letadla zastavit. Někomu selhávají nervy, jiný chce situace využít k zahájení války. Z řešení, které vymyslí prezident mrazí a do poslední chvíli budete doufat, že to dobře dopadne. SPOILER marně... KONEC SPOILERu. Mrazivé protijaderné poselství a Lumet v životní formě, stejně jako herci Fonda jako prezident, Mathau jako "jestřáb". PS: A ve vedlejších roličkách mladý JR z Dallasu, Dom DeLuise a dokonce Peter Thorton z MacGyvera. Drama roku 1964. ()

F.W.Colqhoun

Jsme poslední z mnoha, nic si nenamlouvej. Příští letadla už nebudou potřebovat lidi. Sidney Lumet to tak fakt má: selhání vyloučeno. Zvlášť u diváka, s nímž sdílí příznačný vztah k lidem: stojí za to mít je en bloc (docela) rád, i když jde veskrze o pytel sraček. Znáte někdo ten příběh o Abrahámovi...? Fail-Safe je od začátku do konce výpravou minimalistická, formálně dokonalá, tradičnější varianta Divnolásky bez šaškovného hajlování; Kubrickovi byli ostatně lidé u prdele. Už jen pro porovnání efektu stojí zato vidět obě verze. Úroveň napětí a pečlivost, s jakou byly promyšleny a úsporně zakomponovány detaily, možnosti a varianty nehodičky ve war-roomu je tou nejvyšší školou budování napětí; o moc lépe to prostě nejde. I když jaderné sevření povolilo a z pláten a obrazovek jsme strašeni pro změnu bezzubým terorismem, divákům šedesátých let otřeseným čerstvě radostem střihu Karibské krize zážitek sledování tohoto filmu nezávidím. Všichni zemřeme, ale vy jste z toho udělal hru. ()

Bafo

Tendle film jsem kdysi videl na CT2... Do dnesniho dne jsem ho hledal protoze se mi vazne libil... Rikali mi: "To cos videl byl urcite doktor divnolaska"... Nene todle je vaznejsi... Todle ma atmosferu jako hrom, pointu jako hrom a predevsim konec jako hrom... Z filmu pres obrazovku k vam sala obrovska beznadej a zoufalstvi... Tendle film je jako dostat palici pres hlavu... Jakej kousek a byli bysme vsichni v prdeli... + skvelej scenar + skvela rezie + skveli herci + obrovska nadcasovost... Sakra vecna skoda ze tendle film tak zapadl a ze v cesky republice ho jen tak nekdo neuvidi... SAKRA SAKRA ()

Itar

Druhá tvář Dr. Strangelove. Výborně napsáno, výborně natočeno, výborně zahráno! Dr. Strangelove mi je sice ve výsledku svým pojetím o něco blíže, nicméně Lumetovo dílo je stále na špičce filmů s podobnou tématikou. ()

Rozjimatel

Film sa rozbieha pozvoľna, úvodné scény by aj mohli svojou banalitou nejedného diváka odradiť. Lenže to by potom taký divák mohol veľmi ľutovať. Onedlho sa totiž z filmu vykľuje prvotriedna dráma, kde v istých chvíľach divák ani nedýcha. Dráma komorná, v akej je Lumet majster. Napätie je umocnené tým, že tu nejde o jeden život, ako to je vo filme 12 Angry Men (1957), ale o mnoho miliónov životov (poprípade o niečo ďaleko horšie). Lumet tu opäť na malom priestore (3 miestnosti a kokpit lietadla) skvelo rozohráva psychologickú hru, opäť znejú skvelo vyšperkované dialógy a do tretice, opäť vo svojej roli exceluje Henry Fonda, tentokrát priamo v roli amerického prezidenta. A musím dodať, že tak zaujímavú postavu prezidenta som ešte v žiadnom filme nevidel (veď v iných filmoch ide väčšinou len o karikatúry). Rozhodnutie, ktoré prezident spraví, sa môže javiť ako totálne absurdné, lenže v danom kontexte má svoj zmysel. Film má podobnú tému ako vynikajúci Dr. Strangelove (1964), s tým rozdielom, že v ňom absentuje humor. Zaujímavé je, že tieto dva filmy boli nakrútené v tom istom roku a tvorcovia filmu "Fail-Safe" boli obvinení z plagiátorstva (prišlo k mimosúdnemu vyrovnaniu a uvedenie filmu bolo pozdržané 8 mesiacov). Je to škoda, lebo oba filmy sú veľmi kvalitné a majú navyše dosť odlišné vyznenie (thriller vs. komédia). Myslím, že v dnešnej dobe by už k niečomu takému nedošlo. ()

Disease

Ani výborné herecké výkony nepomůžou, když je příběh poněkud propagandisticky načichlý (vzhledem k době vzniku pochopitelné) a většina "akce" se odehrává na obrazovce radaru. ()

aLPaC

Vážná verze Dr. Divnolásky. Ve své době museli lidé po shlédnutí filmu asi omdlívat. Přišel do kin totiž jen 2 roky po "Karibské krizi" a celkově v té době byla nevraživost mezi USA a SSSR na vrcholu a nikdo nevěděl, jestli se někdo nezblázní a život na planetě skončí. Naštěstí se tak nestalo, ale i teď, 56 let od premiéry z filmu mrazí. Chtěl bych pochválit především bezchybný výkon Henryho Fondy, jehož "těžké" rozhodnutí bylo poněkud diskutabilní (nemyslím si, že by v jeho pozici někdo takto rozhodl a pokud ano, někdo jiný by ho nejspíš obvinil z velezrady a svrhl ho). Celkově dialogy ve filmu byli na vysoké úrovni a tíživé atmosféře ještě dával grády absentující hudební doprovod. Nakonec tak 4,4* ()

Klajnik

Dr. Divnoláska, který vyšel ve stejném roce, má stejnou zápletku, ale na rozdíl od tohoto filmu (i své vlastní předlohy) obsahuje humor. Satirické podání vyzdvihuje absurditu celé věci i činí Divnolásku mnohem zábavnějším (divácky vděčnějším) filmem. Fail-Safe humor postrádá (snad až na jeden vtípek v úvodu), ale díky tomu dokáže být více zdrcující ve svém závěru, který mě jako jediný bavil. Do té doby jsem totiž koukal na nudnější podání něčeho, co jsem už viděl. V závěru příběhu, kde se situace stává patová a postavy musí volit mezi hrozným a horším, začne být film poměrně tíživý a napínavý. Pokud by případný čtenář chtěl vidět oba film, doporučilbych začít tímto. Kdyby chtěl vidět jen jeden, tak doporučuji Dr. Divnolásku. ()

ddf76

Vyborne vojenske drama z atomove paranoie z 60.let, kdy Americane a Rusove zavodili ve zbrojeni o stosest. Sidney Lumet skvele vystihl podeziravou atmosferu generalu a vojaku vuci rusum a naopak. Henry Fonda v roli prezidenta vyborny, dalsi je Walter Matthau v roli profesora, ktery chce vyhladit Rusy za kazdou cenu. Uz vim, co bylo predlohou Kubrickovi pro Dr. Divnolasku. Zapomenuta perla kinematografie. V roce 2000 byl natocen remake. ()

Evander

Každý protiválečný film je přínosný a nejinak je tomu i v tomto případě. Selhání vyloučeno je skvěle herecky obsazeno a sebejisté herecké výkony všech hlavních protagonistů mají lví podíl na tíživé a bezvýchodné atmosféře, která z filmu přímo čiší. Zde je třeba říci, že film jistě není pro každého a happy end zde nelze čekat, ostatně s ohledem na celkové vyznění filmu by se k němu ani nehodil. Takto film dává divákovi prostor k zamyšlení se minimálně nad smyslem života a jeho cenou. 81% ()

Denny

Kdo má vlastně v rukou osud lidstva, když ani prezidenti dvou velmocí nic nezmůžou ? Ale lidstvo je nepoučitelné, že pane Bushi!!! ()

Lucas87

Další film, který v době studené války varoval před atomovou válkou, která by ohrozila lidskou existenci. Film mi trochu připomněl Kubrickův film Dr. Divnovláska. Herci podávají výborné výkony, zejména Henry Fonda jako prezident USA, stejně tak i jeho tlumočník. Také jde dojde k situaci kdy se generálové na obou stranách pomátnou k šílenství. Slušných 80 % minimálně ()

PEZ

Husté. Perfektné budovanie neistoty hlavných postáv a diváka zároveň. Ešte dnes ma pri sledovaní zamrazilo, takže v 60. rokoch by ma film na par dní odrovnal. Lumet to dal naplno, predstava jadrovej vojny nikdy nebol tak blízko. Najhoršie je, že aj dnes by sa mohlo niečo podobné stať. Stačila by blbá súhra okolností. Henry Fonda a Walter Matthau vynikajúci. Veľká škoda, že film ostal v tieni Kubrickovho Dr. Strangelove, pretože Fail-Safe je neprehliadnuteľný. ()

Tomo

No dopr ..důkaz toho, jak napínavé a kvalitní filmy vznikaly. Ryzí filmařina. Po pomalejším rozjezdu film odsýpá a po jeho skončení zřejmě budete mít spadlou čelist a brouka v hlavě ...přesně jak to má být. ()

junxi91

Mrazivý politicko-vědecký thriller z období studené války o tom, že i ta nejlepší obranná zařízení mohou selhat. Spousta velice obohacujících politických úvah o tom, zda je rozdíl v tom, zda padne 40 nebo 100 milionů mužů, o tom, že Rusové nejsou normálně uvažující lidé, ale marxističtí fanatici atd., byla toho spousta. Nejprve je zde poctivě představen obranný a zároveň útočný systém bombardérů, které létají na své kontrolní body a pokud nedostanou zprávu o útoku, tak se vracejí zpátky. Vše je ukazováno jako naprosto bezpečné a kontrolovatelné, ale chyba lávky. Skvadra bombardérů dostane tajný kód, nařizující útok a začíná boj s časem o to, zda se podaří útok zastavit. Vynikající Hendy Fonda v roli amerického prezidenta, jeho snaha vyřešit vše mírovými prostředky, a také rozhovor se sovětským premiérem, plný vzájemného porozumění a pochopení, ukazující na to, že všichni jsme vlastně stejní, protože chceme klid, mír a vzájemně spolu vycházet. V kontrastu s tímto je zde chladný politický analytik Groete, který navrhuje zahájit plný útok, jinak není možné nastávající konflikt vyhrát. Stejně tak má problém generál Black se svým podřízeným plukovníkem, který odmítá spolupráci se sovětskou armádou. Pan prezident však navrhne jiné, kompromisní, za to o dost děsivější řešení, při kterém nedopadnou dvě vodíkové bomby o síle 20 megatun TNT nejen na Moskvu, ale také na jiné velkoměsto... ()

JohnnyKladno

To musela být doba.. Studená válka, skončila vůbec..? Strhující film, u kterého jsem skoro nedýchal. Napětí, zvraty, nejistota, tíseň, člověk vs technologie, politika, armáda. Je to film z roku 1964? Píšu, „to musela být doba“? Je děsivé, jak aktuální to vlastně je. Skvěle vystavěný příběh o tom, jak stačí pár neočekávaných událostí a může celé lidstvo čelit strašné katastrofě. Skvělé postavy, zahrané krásně, dialogy geniální, natočené je to perfektně a ten závěr filmu mě fakt dostal, to jsem nečekal. 100% ()

HONXX

Sidney Lumet dokáže rozehrát velké drama i v jedné místnosti s dvanácti rozhněvanými muži. Natož pak, když se děj filmu odehrává v prezidentském bunkru, před ovládacím panelem jaderné obrany, v ústředí Pentagonu a hlavní postavou není nikdo menší než prezident Spojených států a nejvyšší generálové, kteří honí splašenou atomovou letku připravenou k útoku na Moskvu. Že to nápadně připomíná poněkud známější Dr. Strangelove? Dějově ano, jenže ve Fail-Safe není místo na satiru, o to více je sugestivní. Krom brilantní zápletky drží snímek nahoře herecké výkony komunistobijce Waltera Matthau a ledově klidného prezidenta v podání Henry Fondy. Závěrečné pískot mi ještě teď zní v uších. ()

predsedajs

Znovu jsem objevil takový zaprášený klenot. Příběh odehrávající se prakticky celý ve třech místnostech, výborné herecké výkony a psychologie postav a super hustá atmosféra. Představuju si sám sebe v roce 1964 v jednom z mnoha new yorských kin. Jak by na mě ten film působil? Zničení světa je prakticky nemožné, ale je selhání vyloučeno? ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (viac)