V Brooklynu je horké odpoledne a dvě optimistické nuly se rozhodnou vyloupit banku. Sonny akci řídí, Sal mu dělá komplice a výsledkem je jedna velká katastrofa. Dorazí totiž i policie, televizní kamery a dokonce i donáška pizzy. Film Psí odpoledne se zakládá na skutečné události. (oficiálny text distribútora)

Cedr

Možná se to chvílemi lehce vleče, ale takový herecký koncert jako předvádí Al Pacino se jen tak nevidí a na trochu utahané momenty ihned zapomenete. Al Pacino není ale sám, kdo předvádí své mistrovské umění. Svou roli bezchybně odehrál i John Cazale. Je velká škoda, že jeho kariéra musela předčasně skončit. Co dodat k tomuto kvalitnímu filmu? Snad jen... "Attica! Attica!" ()

trojtmberk

Jak jinak než naplno hodnotit tuhle dvojku loupežníků z Brooklynu. Jeden štěká tak zběsile, že když spustí ten svůj hysterák, tak běhá mráz po zádech a druhej kouká tak vyklepaně, že mu až do úplnýho konce věříte, že i kousne. ()

Triple H

Napriek tomu, že sa jedná o starý film mi Psie popoludnie prišlo v rámci žánru bankových lúpeží celkom osviežujúce. Vo väčšine neskorších filmov (aspoň tých čo som videl ja) sú vzťahy medzi policajtami, únoscami a rukojemníkmi načrtávané o dosť inak. Tuto rukojemníci nielenže nie sú priveľmi vydesení, ale si dovolia dvojici zločincov aj pindať priamo do ksichtu, poprípade si užívať svoju medializáciu. Aj policajní vyjednávači tu boli omnoho ústretovejší ako inde. A to ani nehovorím o tom, že hlavná postava bol homosexuál, ktorý mal však zároveň aj ženu s dvoma deťmi. To sa nevidí veľmi ani dnes, nieto ešte pred tridsiatimi rokmi. Páčilo sa mi aj jemné komediálne ladenie snímku v jeho prvej polovici (prísť vykradnúť banku, v ktorej nie sú peniaze- uf :-)). Lumet sa trošku oprel aj do médií a pospolitého ľudu, respektíve ich záujem o ľudskú tragédiu v priamom prenose. Postavy sú veľmi dobre napísané- Sonny je skutočne loser, ktorý pokašľal čo mohol a od určitého bodu začne atmosféra hustnúť a je viac-menej jasné, že to nemôže celé dobre dopadnúť. Al Pacino bol v sedemdesiatych rokoch v životnej forme a aj tu na svojich pleciach nesie de facto celý film. John Cazale ako Sal hrá opäť len ušliapnutého a vystrašeného losera, ktorý väčšinu času strávi ako pozorovateľ, resp. plní príkazy. Ale táto poloha mu sedí. Celkovo sa jedná o podarenú vecičku, ktorá si aj po mnohých rokoch zachovala svoje kvality. ()

hans500

Brilantní thriller, velice kvalitní scénář s nečekanými zvraty, perfektními dialogy a působivým psychologickým prokreslením hlavní postavy byl právem oceněn Oscarem, navíc byl podpořený vynikajícími hereckými výkony, především fantastického Al Pacina (Oscarová nominace), ale taktéž Johna Cazalea, ačkoliv ten (bohužel) nedostal moc prostoru, nadprůměrný výkon podává také Chris Sarandon. Opět nezklamal režisér Sidney Lumet, kterému se podařilo z námětu vytěžit maximum a dokázal že takové filmy zkrátka umí. Snímek působí maximálně realisticky, stejně jako např. Serpico. Film nezaostává ani v ostatních kategoriích (mimojiné výborný střih) a patří mezi klasiku 70. let a je prakticky bezchybný. ()

Doudis19

Mladý a šarmantní Al Pacino se pokusil vykrást banku, bohužel jak název naznačuje pár věcí se zvrtlo a rázem je banka v obklíčení desítek policistů. Film podle skutečných událostí, který mi osobně přestal být sympatický poté, co se ukázala skutečná motivace lupičů a jeho neadekvátně zvrhlá sexuální orientace. Další události mi pak začali být jaksi ukradené. Bohužel, první hodina téhle do značné míry klasiky vypadala velice nadějně. ()

LeoH

Nepamatuju, že by na mě nějaký film podle skutečné události (nálepka, která obyčejně znamená „mizerně natočený bulvár“) zapůsobil takhle reálným dojmem neúprosného chaosu, do kterého zúčastnění proti své vůli spadli a dělají, co jim přirozenost dovolí, aby z něj se zdravou kůží vybruslili a mohli se konečně jít někam v klidu navečeřet. Lumet si vybral vynikající „předlohu“, chytře vypustil hudbu a moc dobře věděl, koho obsazuje nejen do hlavní role. Dává si na čas s odkrýváním charakterů a motivací a buduje krásný oblouk – začíná to jako legrační historka o dvou nemotorných smolařích, ale úsměv začne brzo tuhnout a nastoupí silné mrazení v zádech, které nevychází jenom z příběhu a hereckých výkonů, ale i z toho, co se tu říká o napětí mezi lidmi, institucemi, morálkou a společností. Kdo by to byl řekl, že se na tak otřepaný námět dá natočit něco takhle nevšedního. ()

Idego

Hodnoceno s odstupem je to docela komplexní film, který se z krimi komedie dostane ke kritice médii katalyzované společenské fetišizace zločinu a slávy, kritice kapitalismu, k diskriminaci sexuálních menšin, kritice policejní práce v US a dokonce přinese i docela vtipnou kritiku takové té maloměšťácké upjatosti, když se někdo uprostřed přepadení banky upejpá nad tím, že slyšel slovo fuck. To všechno bylo fajn. Zas na druhou stranu je většina toho zpracovaná jen tak lehce náznakem a asi bych se moc nehádal, kdyby mi někdo tvrdil, že to v tom filmu vlastně ani nebylo a že si to tam domýšlím. A hlavně ten film měl v roce 1975 asi daleko větší koule než dneska. V době, kdy za sebou máme desetiletí společenské reflexe nejen LGBT témat, není samotná přítomnost homosexuální a transexuální postavy žádné haló a člověka spíš nasere, že transexuální žena je dost stereotypně a z dnešního pohledu dost urážlivě zobrazená jako omdlévající (!) zženštilý "gay" v županu. Jasně, na rok 1975 dobrý, ale prostě žádnej deep dramatickej zážitek z toho dneska nebude. Takový ty víc očividný drama momenty jako nějaká vnitřní rozpolcenost Sonnyho a tolik oslavovaný herecký výkon Pacina byly okay I guess, ale taky nic, z čeho bych byl odvařenej. Ve výsledku jsem se hlavně na začátku párkát dost upřímně zasmál, ale nad těma vážnějšíma tématama to je na meh pokrčení ramenama. ()

Motinski

Občas je to nechcene vtipné ale ajtak dostatočne napínavé. A vytvoriť napätie a atmosféru pri filme o jednej menšej lúpeži a ešte podľa skutočnej udalosti, to som úprimne nečakal. Sidney Lumet nepotrebuje veľa, stačí mu jedna uzavretá ulica a banka a dokáže z toho spraviť klasiku. Šikovný scenár a neskutočný Al Pacino. V začiatkoch kariéry hral snáď v každom filme Oskarovo. Pred finálnou časťou príbeh stratí tempo, nie že by som sa nudil ale napríklad rozhovor so ženou a príchod matky mi prišli zbytočné a zbrzďujúce rozbehnutý vlak. Záver bol super a ako vyvrcholenie sa niesol presne v tom duchu ako som si predstavoval. ()

Sfinkter

Z reálné dramatické události vytvořil Lumet delikátní satiru napříč moderní společností. Pacinova ironická poloha je neuvěřitelná, doplněná Cazaleho poznámkami - jeho postava promluví jednou za 15 minut, ale vždy mě rozesmála. ()

terunka003

Klasika, kultovka, originál, depresivní, bezvýchodné. Tohle je důkaz, že mi chybí velké mezery v kinematografii. Naprosto uchvacující film start - cíl. Žádná omáčka na úvod, hned se jde na přepadení. První polovina svižná a tragikomicky vtipná, pak se děj ustálí a konec je jedna velká realita. Ke konci už mi to přišlo trošku natahované, ale ono to bylo jako čekání na autobus na letiště, takže jsem měla chvílemi pocit, že jsem na tom stejně jako hlavní dvojice. Po všech stránkách výborné. ..teď už budu chápat ty vtípky s pizzou.. ()

Tomesh

Herecký koncert Al Pacina. Dog day afternoon je výtečný film pojednávající o jedné nepovedené bankovní přepadovce." Kiss me. - What?- Kiss me. When I'm being fucked, I like to get kissed a lot." Totální masáž, jo kdyby přepádával banky Al Pacino, tak mu ty prachy budu sám ochotně rvát do tašek a ani neceknu, pouze ho v závěru požádám o autogram a pomůžu s útěkem. Nejvíc mě pobavil nákup pizzy. "Zaplatím za ní. Kde jsou ty označený pětky?" . Attica, Attica, Attica, Attica.. ()

Brain-D

Al Pacino, zde předvádí opravdu mistrovský výkon. Opravdu- jeden film s Al Pacinem lepší než druhý, jinak to říct ani nemůžu. I'm dying here... ()

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

15.12.2023

Zatímco jiní v jeho věku řeší nejšetrnější pleny, Ridley Scott si ke svým sedmaosmdesátým narozeninám nadělí další režijní počin. Tahle legenda se totiž rozhodla, že nepoleví v každoročním nadělování… (viac)

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011

10.04.2011

Když debutujete filmem ráže Dvanácti rozhněvaných mužů, je jasné, že vaše režisérská kariéra bude krasojízda. V případě legendárního Sidneyho Lumeta, který zemřel v sobotu 9. dubna ve věku 86 let, to… (viac)