Maják

(festivalový názov)
  • Česko Maják (viac)

Režisér a scenárista Robert Eggers, který na sebe strhl pozornost žánrových fanoušků i vyznavačů artových sfér debutem Čarodějnice, opět spřádá důmyslně vystavěné dílo, které provází pověst strhující divácké podívané, osobité autorské vize i hypnotického klaustrofobního dramatu. Robert PattinsonWillem Dafoe podávají fenomenální výkony coby strážci titulního majáku ve vyprávění zasazeném na konec devatenáctého století. Soužití větrem a lety ošlehaného, i notně vypitého námořníka a jeho nového nezkušeného asistenta se začne propadat do šílenství a paranoie, zatímco novic poodkrývá okolnosti záhadného osudu svého předchůdce. Strhující kompozice černobílé kamery v kombinaci s precizní zvukovou režií utvářejí přízračnou, ale současně uhrančivou atmosféru, do které se spolu s postavami propadnou také diváci. Eggers vytvořil vrcholně estetickou a všechny smysly atakující podívanou, která v sobě snoubí vytříbenou krásu i dravou krutost. (Kinoaero.cz)

Martin741

Reziser Robert Eggers  sa zase hra ba Bergmana, Antonioniho, Felliniho, apodobnych velikanov svetovej kinematografie. Jo, experimentovat sa neboji a ambicie ma, len stale je  to prazdny pseudoart. Dlho zabery este automaticky neznamenaju kvalitnu filamrinu, hlavne ze to zhorelo v kinach, to som rad. Radobypsychodepka, ktora nema na kultovy Requiem for a Dream.  Prazdny art o majaku a dvoch chlapoch v nom, Patyzon  nevie hrat , to budem stale tvrdit    : 5 % ()

Nach

Tu čtvrtou hvězdu nakonec udělím, protože jde o excelentní a komorní drama se dvěma výbornými herci. Maják je sondou do rozpadu osobnosti. Film celý je jako duše dvou hlavních představitelů. Postupně se vše rozpadá do chaosu a vy si jen ze střípků můžete sestavit výsledný obraz celého dění. Toto prostě musím v hodnocení zohlednit. Ovšem celé je to zároveň tak depresivní, že nebudu mít nikdy více motivaci toto vidět znovu. Což je vlastně možná i úmysl autorů, aby celek takto působil. Robert Pattison každopádně dokazuje, že je to jeden z nejvýraznějších současných mladých herců. Nemám rád jeho sérii Stmívání, ale už od Vody pro slony mi opakovaně dokazuje, že v něm dlí herec kalibru, který se každé desetiletí nerodí. A Williem Dafoe je excelentní také. V každém dechu i grimase. 75% ()

Streeper

Co to je? To jsem si říkala po celou dobu filmu. Dva úžasné herecké výkony, dvou super herců. Bez nich by to nebylo ono. Ta zajímavá kamera a atmosféra, která mě vtáhla do hororů 60-70 let byla dokonalá. Sem tam nějaké záběry na šílenství, kterému se Pattinson poddával. Konec byl surový, skvěle zakončený. Nebudu lhát, moc jsem ten film nepochopila a vůbec netuším, proč byl vlastně natočený, proto tak nízké hodnocení, ale vizuálně je to vážně zážitek a skvělý návrat do minulosti. ()

Rocky88

Herecky výborné (tyhle role Danepřítel umí), atmosféra vlhkého, studeného a smradlavého místa prosakuje celým filmem. A to je vše, jinak je to bohužel nekonečná nuda o exkrementu. ()

Topco

Audiovizuálne a herecky prvotriedny mindfuck s občasným kukučom po Tarrovi či Trierovi. Veľká spokojnosť. Chcelo by to však plátno... ()

dubinak

Velmi osobité přivítání s novou filmovou sezonou. Naprosto unikátní nedivácký surový kousek z originální dílny Roberta Eggerse, který se nebojí s obrazem pořádně zaexperimentovat a vyvolat v divákovi ty nejdivnější pocity. Na svědomí to tu má taky hlavně herecký koncert v sestavě Pattinson-Dafoe, které bych si nikdy v takovýchto rolích nedokázala představit a zároveň už bych si v nich nedokázala představit nikoho jiného. Výjimečný počin, který mě nenudil snad ani na vteřinu, protože mě zkrátka bavilo sledovat už jen to, kam se teď třeba pohne kamera, nebo jaký výraz který herec udělá. Žánry tu Eggers kombinuje naprosto neskutečně, takže jste jako na emocionální horské dráze, stejně tak, jako vytváří autentičnost zdejších exteriérů a interiérů (bouřlivé moře, pištivá meluzína, hukot majáku, vrzaní dřevených prken, mohutný déšť narážející do střechy) Jednu chvíli úplně cítíte, jak vám mrznou promočené prsty na nohou, ve druhé zase jak se vám žaludek zahřívá kořalkou. Už jen příběhem se The Lighthouse vryje do paměti a jeho zpracování a zdejší herecké výkony tuto dobu budou ještě prodlužovat. Výborně zde funguje humor, ale i hororová stránka a taky perfektně vybraný soundtrack. Pro mě pětihvězdí po všech stránkách bez debat. ()

Sludger

Dokáže vo Vás kino vyvolať opačné pocity, na aké chodí väčšina ľudí? Nepríjemný pocit, bolesť hlavy, vyčerpanie a totálne znechutenie. Pritom nejde o zlý film, ale práveže o film, ktorý to chcel dosiahnuť. The Lighthouse nie je len audiovizuálny zážitok, ale doslova fyzickým stretom. Celý čas som si pripadal, že som na tom najhoršom mieste na svete. Samotné peklo nie je pod zemou, ale je práve na tej skale a ja viem, že tam musím pykať. Obrazové zábery boli až umelecky-esteticky poňaté. Hotové fotografie, ktoré by mohli visieť v galérii. Hlavne milujem zábery, kedy postavy vyjdu pravého dolného rohu a postupne prejdú krížom cez celý záber, ako sa to robilo už v 20 rokov. Niečo nádherné a majestátne. V dnešnej dobe sa málo filmov podari vytvoriť to hlavné - atmosféru. Tento film mal takú pohlcujúcu a ťaživú, že stačilo záber na more a bál som viac ako v akomkoľvek horore (pár výnimiek nájdem na jednej ruke). Starobylý obraz s nepríjemným zvukom vytvoril, tak silnú atmosféru, že som bol celý čas priamo v deji. Dafoe tu nehral, on trpel, bláznel a prenikol šialenstvu na kosť. Po filme som cítiť chuť hliny v ústach spolu s ním. Tento film neodporúčam vidieť v kine. Budete zničený. Pokiaľ film beriete ako len prostriedok na zábavu, tak sa mu vyhnite na 100 kilometrov. Takýto zničený som bol po Eraserhead, a to je už čo povedať, no musím uznať, že tieto 2 filmy mali podobnú ťaživú atmosféru. ()

campix

Herecké cvičení pánů Pattinson a Dafoe. Ze začátku výrazně nevyrovnaný boj ve prospěch charizmatu a zkušeností Willema Dafoeho se nakonec vyvrbí ve velice vyrovnanou bitvu. Prim zde hraje ponurá atmosféra kousku země obklopeného vodou, ze kterého není úniku. Některé stránky filmu by šlo vychválit do nebes, ale já rozhodně nejsem cílovka podobných kousků a celkové vyznění filmu jde tak hodně mmo mě. Nelituji, že jsem Maják viděl, ale někomu to asi může sednout rozhodně lépe. ()

PavelVanekArt

Dostal jsem zhruba co jsem čekal. Na majáku uprostřed moře dva špinavý a divně mluvící námořníky s ponorkou jak hajzl. Patizón mě nezklamal, DaFoe (to přijmení žeru) bavil. Do toho mix Biblických žvástů a námořních legend, masturbující Pattinson a litry pálenky. Artovější snaha pojetí je vidět. 4* a.k.a 80% ()

Bush13

Výborná studie šílenství (a potažmo alkoholismu), která pomocí excelentních hereckých výkonů a šikovného čtvercového a černobílého formátu, do kterého se vždy vejde nějaká ta fajn obrazová kompozice, buduje to hlavní, na čem takový film stojí - ponurou a bezútěšnou atmosféru. Atmosféru samoty bičovanou častým deštěm, rozdmýchávanou studeným větrem, osolenou cákajícími mořskými vlnami rozbitými o útesy, roztahanou intervaly dunění a hučení a pravidelnou, nevyhnutelnou, jak cvakání dobře namazaných ozubených kol. Jeblo by ledaskomu. V podstatě je asi jedno, co to všechno znamená, co je tam lovecraftovského, co je tam sánchez-piňolovského a co prométheovského, je to hlavně mrazivý, chaotický, vlastně někdy i vtipný, zejména však hutný zážitek. ()

SHI-SHA odpad!

Přijdete prosím žánr "hipster's stuff". Vydržel jsem nějakých 70 minut a pak už jsem to nezvládl a proskákal na konec. Horror to není v žádném případě. Možná tak psychologické drama, doplněné o prvky exploitation. Vysoké hodnocení nechápu. Měl jsem to vypnout hned jak jsem viděl, že jde o černobílý snímek ve formátu 4:3. Už jen to dost zavání... ()

Floweenka

Moje premiéra v Aero a i když jsem odcházela velmi rozpolcena, jistě se vrátím. Cením především to, že ostatní návštěvníci byli velmi zdvořilí a cestou ven mi uhýbali, možná zčásti proto, že jsem se jich se slzami v očích na přeskáčku ptala "O čem to bylo? Vy to chápete? A nebyl vážně v tom lese? Jak tam byli dlouho? Co měl sakra za problém s rackama? Není motorový olej jedovatý?" A stejné otázky kladu i do pléna. Proč si přijdu jako špatný člověk, když tomu nerozumím? Funguje to tak, že když mám ráda Avengers filmy, tak zároveň nechápu "tohle pravé umění"? Ok, nebudu lhát, chtěla jsem to vidět, protože mám ráda Stmívání a věta "Robert Pattinson masturbuje" mi celkem v hlavě zarezonovala. Jsem taky jenom žena. Místo toho se mi chtělo docela velkou část filmu zvracet, protože tam bylo hodně fekálií, divných pohybů, alkoholu, velmi zvláštních vagín a vody. A já se bojím vody. No.. takže jsem dala 1* za to, že v kině bylo pohodlno a měli fajn limonádu, taky že si dali tvůrci tu námahu (taková zdvořilostní hvězdička, pojďme to pojmenovat), 1* za to, že Edward nebyl od fekálií déle než 5% filmu a 1* za hudbu. Zvuk, děsivý tóny a pirátský písničky byly fajn. ()

TomPrusik1

Natočit v dnešní době atmosférický černobílý horor a ještě ve čtvercovém okně ve stylu prvních filmů a obsadit do něj jen dva herce to chce odvahu. Lze sice polemizovat, jestli tento film skutečně hororem je, nebo není. Neobsahuje totiž nějaké zásadní lekací scény, spíše by vás v tomto případě měla děsit ta samota obou protagonistů a halucinace, které se jsou součástí jejich pobytu na opuštěném majáku. V mém případě to ale k vyvolání pocitu strachu nestačilo. Nutno podotknout, že Williem Dafoe se zhostil své role starého, zarostlého a vypitého hlídače na výbornou na výbornou. Ostatně i Robert Pattinson mu dobře sekunduje. Tohle všechno je ale málo na to, abych dal filmu vyšší, než průměrné hodnocení. Celý film je totiž hrozně zmatený. Nevíte, co se skutečně stalo, a co je pouhou představou postav. Dokonce ani nezjistíte to, jestli se postavám všechno nezdálo a ani se to nedozvíte. Obávám se, že je to v mezích chápání obyčejného diváka a ví to tak maximálně tvůrce filmu a diváci, kteří si libují ve skrytých významech filmů a potencionálních odkazech na něco (rackové, mořská víla, narážka na Prometheova játra a pod). Maják rozhodně není konzumním filmem pro velkou část populace, spíše pro hrstku ,,vyvolených". Nabízí se srovnání s Čarodějnicí, která mi ale přišla trochu více jasnější a stravitelnější a i jako horor na mě fungovala lépe. U Majáku to došlo až do fáze, že jsem se před půlkou filmu začal celkem nudit a těšil se na to, až film skončí. Takže pokud si libujete v uměleckých, netradičních počinech, které vám z valné většiny nedávají smysl, asi se vám Maják bude líbit. Jestli ale čekáte něco, co vám aspoň trochu smysl dávat bude a budete od filmu odcházet s pocitem, že jste film pochopili, nejspíše se to nedostaví. 4/10 ()

FrankSusta

Temnější verze Wese Andersona, jejíž ústřední myšlenkou je, že racci jsou jak svině, tak posvátní, a kde černobílá kamera dodává mnohem víc než skvělý efekt. Černobílá kamera (navíc takovéhle velikosti (4;3)) skutečně dodává na děsivosti a není tak úplně bezúčelná. Navíc vám s ní, dojde, jak jsou Majáky neprostorné a temné. Herci hrajou skvěle (asi až na tu Valeriii Karaman, která tam prostě skoro není (buďto je v bezvědomí, nebo valí oči a cení zuby)). Jde z nich hrůza a věřit se jim opravdu dá. I ta opilost, kterou  mají téměř celou druhou půlku filmu. Výprava je solidní. Námět dobrý, ale jak byl pojat, tak trochu pomalý ve špatném slova smyslu. Začínal mě nudit. Ale i tak nemohu jít pod čtyři hvězdy. Maják je zkrátka špinavý, temný, klaustrofobický. (ale ne moc hororový) 7,5/10 ()

majo0007 odpad!

Film o hovne s hovnami. Absolútne o ničom vrátane rádoby hereckých kreatívnych "výkalov" a keď to niekomu niečo hovorí, tak by sa mal dať radšej vyšetriť a zamyslieť sa, či ešte chápe niečo ako normálne! Zdravím "artových" do riti mrdov, ktorí si na tomto úlete honia kokotov rovnako ako Pattinson vo filme, úžasné! Niekdo by povedal... It must be Art... or something. No toto je to prestrelená prdelačka, beriem to ako nočnú polúciu buzerantov, čo sa nemali radi! ()

Deyw

borec se pochcije pak se porvou..pak tam cumej pak se zase pochcije zase tam cumej porvou se..je to cernobily..je to format 4:3 je tam hovno videt..pribeh tam je, ale je to nestravitelny..rozbory tomu pomuzou a clovek zjisti ze je to vlastne dobry..ale ty vole! ()

dr.fish

Vlastně nevím co k tomu říct. Bylo by to zajímavé jako černobílý cinemascope, ale já to viděl ve formátu 4:3, takže obrazově to zase taková pařba není. Některé momenty jsou zajímavé, jiné nudné. Vyplnit tu dlouhou stopáž není jednoduché, zvlášť když se ten čas na majáku tak zoufale vleče. A to pomalu a jistě do finále, které nemůže a nesmí být pozitivní a happy. Svou hořkou pilulku dostaneme, možná až zbytečně hořkou. Forma vítězí nad obsahem a tak to tvůrci chtěli. Myslím, že jim asi bylo i jedno, jestli nás to bude bavit. 60% ()

Vitow

Herecké výkony: Super - Kamera: Super - Lovecraft feel: Hodně - Divný: Moc - Tíživost: Moc - Chlastání: Moc - Mužská masturbace: Až moc ()

SeanLSD

Podľa mňa trochu moc manieristické a nedotiahnuté v žiadnom z niekoľkých sľubných aspektov. Mohlo to byť rovnako geniálne ako THE WITCH, ale nie je. Jediné, čo je tu dokonalé, sú doslova strhujúce výkony hereckých predstaviteľov a dialógy a povahy, ktoré im boli napísané. Všetko ostatné ustrnulo v začiatočnej rovine. Predpokladám, že to asi z veľkej časti aj bol zámer Eggersových - a tak sledujeme podivínsku dvojicu poprdkávajúceho mudrlanta Dafoea a ostýchavého Pattinsona večne žmúlajúceho viržínko, ako sa potácajú smerom k šialenstvu - alebo v ňom už od začiatku nenápadne, ale o to pevnejšie sedia a záleží len na nás, či si ten mimoriadne fyzický, ale súčasne odtažitý, vierohodný, ale aj okate filmový umelecký priestor v ich spoločnosti užijeme. Mňa to neustále vytváranie interpretácií toho, čo sa deje, čo je realita a čo sen, prelud či halucinácia týkajúca sa aj samotných postáv, bavila. Ale aby mi to odpálilo dekel ako režisérov pekelný debut, to teda nie. ()

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze

31.03.2022

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (viac)

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

08.10.2019

Po úspěchu loňské filmové výpravy se čtyřčlenný ČSFD tým opět vydal na nejvýznamější festival pokleslých žánrů na světě. Hororoví fandové Filmmaniak, RUSSELL, Goldbeater a POMO (na spodní fotce zleva… (viac)