Maják

(festivalový názov)
  • Česko Maják (viac)

Režisér a scenárista Robert Eggers, který na sebe strhl pozornost žánrových fanoušků i vyznavačů artových sfér debutem Čarodějnice, opět spřádá důmyslně vystavěné dílo, které provází pověst strhující divácké podívané, osobité autorské vize i hypnotického klaustrofobního dramatu. Robert PattinsonWillem Dafoe podávají fenomenální výkony coby strážci titulního majáku ve vyprávění zasazeném na konec devatenáctého století. Soužití větrem a lety ošlehaného, i notně vypitého námořníka a jeho nového nezkušeného asistenta se začne propadat do šílenství a paranoie, zatímco novic poodkrývá okolnosti záhadného osudu svého předchůdce. Strhující kompozice černobílé kamery v kombinaci s precizní zvukovou režií utvářejí přízračnou, ale současně uhrančivou atmosféru, do které se spolu s postavami propadnou také diváci. Eggers vytvořil vrcholně estetickou a všechny smysly atakující podívanou, která v sobě snoubí vytříbenou krásu i dravou krutost. (Kinoaero.cz)

Jenda

Film, který v zásadě staví na zajímavém retrovizuálu, tísnivosti malé skály uprostřed moře a hereckém skillu obou herců, z nichž zejména Willem Dafoe jakoby vypadl z Shakespearovské hry. Jedna z nejsilnějších scén je jeho "kletba." Ne nadarmo Eggers psal jeho postavu podle Melvilla. Staršího z majáčníků už samota za jeho léta psychicky značně zdemolovala a používá mladšího téměř jako svého otroka. Ten se snaží vydělat peníze na farmu a čím dál od pevniny maják je, tím lepší výdělek. Není úniku. Původní 4 týdny se protáhnou a tíseň poctivě budovaná v divákovi, vyvolávaná neustálým houkáním parní sirény i podivně dotěrných racků, kulminuje ve velké finále alkoholového rozkladu obou postav. Myslím, že se na tenhle film budu muset podívat znovu. [Rakkautta&Anarkiaa 2019] ()

luka4615

Snímek The Lighthouse je od "střechy až po sklep" napěchován odkazy na mýty o Prometheovi a Próteovi. Režisér Robert Eggers s těmito atributy pracuje nad všechna očekávání, pročež je The Lightouse syrovou, symbolickou a černobíle nasnímanou cestou do mysli obou mužů, v níž je hranice mezi zdravým rozumem a naprostým šílenstvím tenká jako vlásek. Po celou dobu trvání snímku jste tedy naprosto konsternováni ambivalentními pocity vůči oběma postavám, což dokonale vystihuje neuvěřitelné fyzické herecké výkony obou herců. Za zmínku rovněž stojí i nenapodobitelný koktejl zvuku, hudby a především kamery, jež vytváří zcela dechberoucí atmosféru osamělosti a pulzujícího napětí mezi oběma muži. Jediným nedostatkem tohoto díla tedy zůstává pouze jeho poněkud delší stopáž, která bohužel "nabídne" několik hluchých a zbytečných scén. Až na tento drobný detail se ale ovšem jedná o zcela pohlcující a "must see" dílo, které ve mně bude rezonovat ještě hodně dlouho. Skvělá práce! „Should pale death, with treble dread, make the ocean caves our bed, God who hears the surges roll deign to save our suppliant soul.“ ()

JASON_X

Smíšené pocity. Mám rád majáky, při každé příležitosti na nějaký vylezu, nebo si ho aspoň důkladně nafotím. Strážce majáku bylo jeden čas dokonce moje vysněné povolání, ale na majáku bych býval chtěl být radši ve století dvacátém a sám, a když už ne sám, tak rozhodně ne s takovým přízemním hovadem, jakého hraje Dafoe. Nemám rád černobílé filmy, protože celé moje dětství jsem čuměl na černobílou televizi. Ale uznávám, že k tomuhle záměrně archaizujícímu filmu černobílý obraz sedne. Nemám rád obraz v poměru 4:3. Jednak je to formát starých televizí, na které jsem čuměl od dětství až do dospělosti, druhak je to formát fotočipů mobilních telefonů, který výrobci naprosto nepochopitelně preferují před logickým i praktickým formátem televizním 16:9, nebo aspoň klasickým 3:2. Ale chápu, že byl kvůli archaizaci tenhle blbý fotmát použitý. To samé platí o archaickém jazyku, který ale jako podprůměrný angličtinář příliš neocením. Bohužel ale neocením ani menšinový artový (v tomhle případě artový = nezáživný) scénář, který celou dobu jakoby divákovi něco slibuje, udržuje ho ve zvědavosti, napětí a očekávání jakéhosi fantastického rozuzlení, možná nadpřirozeného, možná horrorového, možná mystického, aby mu ovšem dal nakonec rozuzlení slabé, takřka nijaké. Prostě film o dvou vypitých magorech. Po delším váhání dávám ubohou miniaturní objektivní třetí hvězdu za tu zajímavou formu i celkovou zajímavou atmosféru, ale tenhle film už si určitě nikdy pouštět nebudu. ()

Morholt

Že je to černobílé bych ještě překousnul. Sice to nemá žádné opodstatnění, ale artovky se halt takhle občas točí. Nicméně zvolený formát nechápu a Eggers se pro něj nejspíš rozhodl proto, aby se mohlo o tom, jak je to netradičně 4:3. Ale ono je to tady asi jedno, protože ať barevné nebo 16:9, stejně by to byla srajda. V kostce je to o dvou strážcích majáku, kterým hrabe. Nicméně jestli bylo záměrem popsat postupující psychózu, tak se to nepovedlo. Ústřední dvojici šplouchá na maják, a to doslova i obrazně, od samého začátku. Víceméně na sebe jen řvou, chlastaj a vypouští u toho věty, které by nevypustil ani člověk smyslů zbavený. Pro mě to bylo celkově utrpení. 10% za Dafoea. ()

Rohy212

Dva muži, jeden ostrov a několik lahví tvrdého alkoholu. The Lighthouse (novinka režiséra The Witch) je naprosto zvrácená lahůdka. Zvládá být vizuálně podmanivá i klaustrofobní. Dafoe a Pattinson jsou v neuvěřitelné ráži. Ohlušující siréna mě bude děsit ve snech. Žeru to. (LFF 2019) ()

ScarPoul

Eggers sa nebojí experimentovať a to sa cení. Hlavne v súčasnosti. Jeho Witch možno nie je TEN film, ktorý zasiahne všetkých, ale pre tých pár vyvolených je to originálna a atmosférická jazda. Podobne je na tom aj Lighthouse. Od polovice filmu sa režisér vykašle na naratív a viac ako príbeh s rozuzlením nám servíruje plejádu bizarných scén ( podporených hereckými kreáciami ústredného dua), za ktoré by sa nemusel hanbiť ani Cronenberg a ani Lynch. Film koketuje s mytológiou, je tam výrazný vplyv Poea a Lovecrafta. Chuťovka - ak máte takýto druh bizarností radi. ()

BoPo

Štylizácia do pradávnych filmových čias vyšla na výbornú. Zloženie hereckej dvojice je z jednej polovice neprekvapivé (Dafoe a netradično sú rokmi overené spojenie) a z druhej polovice, aspoň pre mňa, výrazne nečakané (Pattinson slúžiaci doteraz predovšetkým ako ksicht plagátov z pubertálnych izieb). Dohromady vytvorili dvojicu, ktorá tu od čias filmu Strach a hnus v Las Vegas nebola. Sledujete postupné zoznamovanie, zžívanie sami so sebou, s majákom, ťažkú drinu, ktorú musí odvádzať mlaďoch a bez servítkové šéfovanie od starého morského vlka. Vzájomné neznášanie, depresívnosť prostredia a alkohol spôsobujú, že dostanete nášup rôznym spôsobom podivných scén, ktoré dohromady vytvárajú síce artový, ale na pudy pôsobiaci horor. Dafoe a Pattinson hrajú naozaj skvelo, a spolu s všade prítomným hukotom majáku vytvárajú zážitok lynchovských rozmerov. ()

ALIENka_

Pohádka o tom, jak si jeden mladej cápek snaží vyhonit a nejde mu to tak dlouho, až se z toho zblázní. Nebo ne? No to záleží, jak si to vyložíte, protože tenhle kousek je jeden z těch šílenejch artovejch filmů, kterej polovina diváků absolutně miluje a druhá kroutí hlavou, co to zase bylo za uměleckou blbost. Jsem ráda, že patřím do první skupiny a můžu náležitě obdivovat všechny aspekty filmu. Nikdy bych neřekla, že si takhle užiju koukat dvě hodiny na dva chlapy, co se postupně úplně zblázní. Musím říct, že tomu napomohlo i to, že zrovna když dědula proklínal svýho učně a následně přišla bouřka, přehnala se bouřka i přes můj barák. ( °٢° ) Jako každej druhej uměleckej film má trochu problém se scénama, kdy jsem si říkala, že by mohly bejt o něco kratší a vůbec by to filmu nijak nevadilo. Ale jinak ta atmosféra a hlavně herecký výkony (No neříkejte mi, že nepadla žádná cena, to mě teda sere.) skvělý. Robert Pattison konečně spálil plášť prokletýho Twilight, a samotnou mě překvapuje, jakej je dobrej herec. A Dafoe? Tak o něm snad ani nemusím mluvit, ten je někde úplně jinde. O příběhu taky nemá cenu mluvit, pro někoho slátanina jako prase, pro někoho umělecký orgáč, záleží čistě na vás, takže se na to běžte kouknout, protože ať se vám to bude líbit nebo ne, je to pěkně šílenej zážitek. Jo a jestli budete koukat s anglickejma titulkama, tak možná budete potřebovat překladač (hodně námořnický terminologie..). Hodnocení: Šílenství ve dvou hodinách/10 ()

Ouwen

Po dvaceti minutách jsem to vzdal. Nulovej tah na branku, mořská panna, podkroví, zastaralej formát, koukání nikam, hluk majáku. Nemám pocit, že by to někam směřovalo a působilo to sterilně, staticky a chudě. A to mám rád abstraktní filmy. Tady je to vzaté za ten absolutní extrém toho, bez nějaké vrstvy navíc. ()

vurhor

Robert Eggers nezklamal. A s Ari Asterem si může dát jednoho velkého plácáka, protože oba jsou momentálně dva nejlepší hororoví režiséři současnosti. The Lighthouse je v mnohém podobný Eggersovo předchozímu snímku, vynikající Čarodějnici, zejména svou nesmírně pochmurnou atmosférou, pomalým tempem a znepokojující plíživou hrůzou. The Lighthouse ale do už tak temné omáčky přidává i pěknou dávku postupného sestupu do šílenství, režisérskou parádní práci se světly a celkovou kamerou, plus vynikající chemie mezi dvěma hlavními představiteli. A když už jsme u toho - ať si kdo chce co chce říká, Robert Pattinson je prostě KURVA dobrej herec. Role mladého asistenta, který na onom hrůzném místě pomalu přichází o rozum, je zatím jeho vůbec nejlepší. Každý někdy dělá chyby. A přijmutí role trapného upíra v nudné a debilní Twilight sérii je přešlap, který se holt může stát každému z nás, žejo. The Lighthouse je film, kterému musíte věnovat celou svou pozornost. Je třeba ho sledovat po tmě, pokud možno sám a s dobrým zvukem. Nechte to na sebe působit a máte zaručený skvělý a děsivý zážitek, ze kterého bude běhat mráz po zádech. Zvuk nautofonu mi bude znít v hlavě ještě dlouho... Lepší 4* ()

Skrk

Audiovizuální pastva pro oči a uši, která v lecčems připomíná Lynche či Tarra. Radost pozorovat herecké koncerty obou protagonistů. Nádherný art, který není očividně pro kdejakého hňupa. ()

Hem.m

Za rok 2019 asi nejlepší film co jsem momentálně viděl. Atmosféra by se dala krájet, i díky Dafoevím prdíkům. Hlavní zásluhu ale má skvělý soundtrack, vizuál snímku a správně provedené "mystično". K tomu oba herci hrají jako oživot, tak co si ještě přát. *mermaid pussy got me actin' strange* Jedinou drobnou chybou je uspěchaná poslední třetina filmu, kde se věci dějí až moc rychle. Následkem toho opadává část důvěryhodnosti postav, protože některé pohnutky se zdají nelogické. ()

corpsy

THE LIGHTHOUSE je filmárska lahôdka a jeden z vizuálne najpodmanivejších súčasných snímkov, aké som videl. Výprava, strih, hudba, kamera, to všetko v podobe, akú zbožňujem. Lenže, a to nechcem veľmi spoilerovať, príbeh, respektíve jeho vyznenie nekráča tým smerom, ktorým by som ja chcel. V prevedení, v akom toto dielo je, sa mal objaviť celkom iný príbeh, priamočiarejší, žánrový, bez náznakov, ten ktorý do toho patrí a stále hororom patril. ()

Ajinka126

Zapůsobila na mě silná stísněná atmosféra. Jako bych tam byla a cítila se stejně v pasti. Rozhodně to není masterpiece, ale je to něco, co mějako diváka nutí vše sledovat, užívat si záběry a hledat si v nich informace. To mám ráda. ()

curunir

,,SMRDÍŠ AKO ŠŤANKY, SMRDÍŠ AKO SEMENO, AKO ZHNITÝ K*KOT, AKO ZANIETENÁ PREDKOŽKA, AKO KEĎ SPARENÁ CIBUĽA TRTKÁ S KADIBÚDKOU NA HNOJI." __ Artový horor, ktorý ani hororom nie je. Čiernobiela kamera snímajúca vo formáte 4:3 musí od počiatku zaujať aj oko nevšímavého diváka, čím sa nielen snaží priblížiť starým hororom a vyvolať atmosféru, ktorá by vo farebnom ladení bola nedocieliteľná. Willem Dafoe, okrem svojho zjavu, vie svoju postavu starého morského vlka dotvoriť aj svojim kvetnatým archaickým prejavom (,,...says I.“). Maják ide v istých ohľadoch porovnať s ,,Čarodejnicou“, predovšetkým postavy tu nie sú zlé z presvedčenia, skôr zlu podľahnú a smerujú ku katarznému záveru. ,,Maják“ je však viacej nejednoznačný. Preludy sa tu vyplavujú z ľudskej mysle a každý si ich musí usporiadať po svojom, tajomstvo a nejednoznačnosť súvisia s klaustrofóbiou miesta znásobenou odlúčením a izoláciou. Vo svojej podstate však záver ponúka jednu z najpravdepodobnejších možností, ako mohol film skončiť. Je skvelé, že sa cinefili domohli premietania v tuzemských kinách. Možno je ,,Maják" prvou lastovičkou v dobe, kedy bude program kín určovať divácky dopyt. (1533. hodnotenie, 142. komentár k filmu) ()

ledzepfan

Je to sice docela parádní, ale taky docela nekoukatelné.. Mě je vždycky sympatické když jde film svou osobitostí tak nějak proti (ne naproti) divákovi, ale že je poněkud pruda na to koukat, to nepopírám.. Až na tu prudu je to ale pod kůži se zavrtávající červ putující sítí nervové soustavy až do mozku kde ze všeho dělá krásnou čtvercovou, černobílou, kompozičně vypiplanou, zvukově brillantní bramboračku.. Dafoe je zase a znova úžasný a dokonce i Pattinson si hrábnul solidně... ()

agentmiky

Čarodějnici od Eggerse jsem doposud neměl šanci vidět, ale asi to budu muset napravit. Totiž tak zručnou filmařinu dnes divák již skoro na poli kinematografie nepohledá. Filmy založené na hereckém umění, jež jsou příběhově lokalizovány do izolovaných oblastí, málo kdy nabídnou strhující podívanou......Maják budiž výjimkou potvrzující pravidlo. Rozhodně bych osobně našel pár nedostatků, co se týče samotné zápletky Majáku, na druhou stranu ten styl, budování atmosféry opředené jakýmsi tajemnem za pomyslnou oponou a duo Pattinson a Defoe z toho dělají víc než jen koukatelnou jednohubku. Ten černobílý špinavý filtr jistě kvalitu filmu o pár stupínků pozvedl, kdyby člověk neznal známé tváře, klidně by film časově zařadil do 30. let minulého století. Jak jsem již zmiňoval, tak herci hrají na hranici svých možností, ta živočišnost monologů mě očarovala svým naturalistickým podáním, místy se dostavily zimomriavky kvůli mnoha hororovým výjevům na plátně (za to putují tvůrcům dodatečné bodíky navíc), kterých se film nebojí, ve výsledku ze sledování fakticky nemáte moc příjemné pocity. Jasně, příběh někdy zaostává za uměleckou stránkou, ale konec mě zaskočil, a to myslím pozitivně. Pokud dáte filmu šanci a vydržíte první třetinu, tak vězte, že pak vás to už nepustí. 77 % ()

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze

31.03.2022

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (viac)

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

08.10.2019

Po úspěchu loňské filmové výpravy se čtyřčlenný ČSFD tým opět vydal na nejvýznamější festival pokleslých žánrů na světě. Hororoví fandové Filmmaniak, RUSSELL, Goldbeater a POMO (na spodní fotce zleva… (viac)