Maják

(festivalový názov)
  • Česko Maják (viac)

Režisér a scenárista Robert Eggers, který na sebe strhl pozornost žánrových fanoušků i vyznavačů artových sfér debutem Čarodějnice, opět spřádá důmyslně vystavěné dílo, které provází pověst strhující divácké podívané, osobité autorské vize i hypnotického klaustrofobního dramatu. Robert PattinsonWillem Dafoe podávají fenomenální výkony coby strážci titulního majáku ve vyprávění zasazeném na konec devatenáctého století. Soužití větrem a lety ošlehaného, i notně vypitého námořníka a jeho nového nezkušeného asistenta se začne propadat do šílenství a paranoie, zatímco novic poodkrývá okolnosti záhadného osudu svého předchůdce. Strhující kompozice černobílé kamery v kombinaci s precizní zvukovou režií utvářejí přízračnou, ale současně uhrančivou atmosféru, do které se spolu s postavami propadnou také diváci. Eggers vytvořil vrcholně estetickou a všechny smysly atakující podívanou, která v sobě snoubí vytříbenou krásu i dravou krutost. (Kinoaero.cz)

Danqo

Už ten film nikdy nechcem vidieť! Ale tumáš, kamera ma zobrala, hudba a strih, ktoré vo mne budovali emócie veľmi presvedčivo, výborné výkony hercov a súcitný pohľad kamky na vedľajšom sedadle, keď videla, ako si zakrývam oči. ()

warrenur

Forma a "psycho" do akeho to nakoniec prerastlo, malo urcitu atmosferu a zamer tvorcov je mi jasny. Vzdialene mi to pripomenulo Call of Cthulhu. Herci a kamera tu spinu, svinstvo, bezutesnost a rozpad osobnosti znazornili. Avsak ozranske kecy a halucinacie a znacna stopaz ma nebavili a casto nudili. Slabota, neodporucam. Prilis formy na ukor divackej atraktivnosti. ()

Helldo

Těžce hodnotitelný snímek, natož pro "běžného" diváka. Herecky dominuje mistr Dafoe, přičemž příliš nezaostává ani Pattinson. O vizuální a technické stránce poté netřeba pochybovat, ta byla u Eggerse prvotřídní už u The Witch. Všeho všudy velmi svěží, neokoukaný námět. Za mě jedna z neunikátnějších alegorií řecké mytolgie vůbec. 4 a půl *. ()

Gastovski

Fajnově vykreslená stísněná atmosféra nasáklá mořskou vodou s chlastem a zajímavé herecké duo. Svojí hypnotičností film dokáže uhranout, ale faktem zůstává naprostá absence myšlenky, katarze, čehokoliv. Komorní prapodivnost na jedno zhlédnutí. ()

Warhorr

Velice slušný artový, hororý počin. Další z filmů pro náročnější diváky. Je jasný, že někdo, pro koho jsou Avengers vrcholem kinematografie tak tohle označí za hovadinu. A i když se já sám surrealistickým artovým snímkům nijak nebráním, asi to byl jeden z nejtěžších filmů, na které jsem kdy koukal. Zaujmout může herecký výkon Willema Defoea a hodně mě udivilo, že do takového snímku a role byl obsazen upír Patizon, který taktéž překvapil a poslední roky jde kvalitou strmě nahoru. ()

peetrejr

Natočiť divný film dokáže každý. To je bohužiaľ pravda, pretože Maják je najväčšia divnosť, ktorú som za posledné roky videl. Herci boli super, isteže dominoval Willem Dafoe ale aj Róbert bol znesiteľný. Temný príbeh dvoch strážnikov majáku, ktorí sa postupne dostávajú do šialenstva - to znie fajn, lenže pokiaľ nemáte zvrátené chute, tak budete podobne ako ja šokovaný. Prečo? Iba preto, lebo si týpek onanuje nad drevenou bábikou morskej panny a v jeho hlave sa dejú najviac psychopatické výjavy. Stále v pohode? Celý koncept toho, že sa nakoniec jeden z dvojice zblázni, je okatý, ja som si hneď na začiatku povedal že niekto tam proste musí zošalieť. Akože celý dej je dosť naťahovaný ako guma na trakoch, ale temná a desivá atmosféra tomu dodáva nejaké to napätie. Veľmi sa mi páčila postava Willema Dafoeho, proste on je fakt neuveriteľný a zachránil moje hodnotenie, pretože ja som mal chuť dať 2*, no zľutoval som sa nad úžasnými hereckými výkonmi. Ešte musím podotknúť že Valeriia Karaman bola tiež dobrá, aj keď bola vo filme dokopy asi tak minútu. Lenže celý dej nemá ani nejakú vážnu pointu, a záver je tiež úlet. Proste divná divnosť. ()

Rathalos

Cudesno cudesne filmove cudo zahalene do cierno-bieleho rucha v hlavnej ulohe s Willemom Dafoem a Robertom Pattinsonom,ktori podali fakt paradne herecke vykony,z tych dvoch siel niekedy az strach,hororom by som to neoznacil,skor taka temna mysteriozna drama s urcitou davkou psycho-sialenstva,ktora ma zo zaciatku neoslovila a videl som to na odpad,no casom ma to uplne pohltilo a na konci som si povedal,ze dam patku,lebo take nieco sa len tak nevidi...:-) ()

Ombak▼Penari

Naprosté šílenství v uměleckém hávu, který ho činí pro někoho ještě méně stravitelným, pro někoho naopak zcela hypnotickým. Nicméně filmařská kvalita snímku je neoddiskutovatelná, naprosto skvělý Dafoe a herecky sympaticky rostoucí Pattinson, atmosféra silná až k prasknutí, na čemž má podíl jak jak obrazový formát, tak skvělý zvukový doprovod. Už dlouho jsem neviděl něco tak ohavného v tak dokonalém provedení. Robert Eggers má po Čarodějnici další krajně znepokojivý zářez a jsem na jeho další práci velmi zvědav. ()

Raziel_cz

Pozitiva: Formát funguje – to je asi dobré říct hned zkraje. Bál jsem se, jak na mě bude 4:3 působit, ale je to naprosto v pohodě, ani jsem to moc nevnímal. Černobílá super, černobílou mám rád. Chci víc černobílých filmů. Hlavně natočených dobově věrnými objektivy. Robert Pattinson a Willem Dafoe si zaslouží Oscary a stejně tak všichni lidi, co na tomhle dělali efekty (Závorkový spoiler: protože mořskými tvory a rostlinami porostlý Dafoe je úžasných pár vteřin). Negativa: Budujeme napětí, budujeme napětí, budujeme napětí... a pak na to místo payoffu na sílu naroubujeme paralelu s řeckými bájemi. Jednotlivé scénky (hlavně delší afektované monology) jsou často (hlavně díky hercům) geniální, ale celkově příběh moc smysl nedává, ani nikam nevede. Holt prokletí intuitivních psavců, ale čtyřmi hvězdami nefunkční scénář omlouvat nebudu. Audiovizuál Eggers natrénoval, tak příště snad přijde i s jasným směrem. A ideálně i žánrem. ()

totalySICK

Silný zážitek. Nádherný vizuál, působivá hudba, napětí i komično. Nevlídnost počasí doslova cítíte. Maják vás dostane. Vidím v tom Triera i expresionisty. Patyzóna poprvé respektuji jako herce. ()

Folky

Nepříjemný film. A těžko si dokážu představit, jak by to mohlo být méně divácké. Zpočátku nepříliš zajímavá podívaná se v druhé polovině zvrhne v holé šílenství, plné symbolů a metafor, na jejichž pochopení bych potřeboval googlovat. Přesto mě to naprosto strhlo, nemohl jsem na film přestat myslet několik dní a těším se, až si ho dám znovu. A Pattison znovu dokazuje, že je opravdu dobrý herec, stejně jako Dafoe. Výjimečný zážitek. ()

sadlokan

Tak můžete si číst Vergilia v originále,spát v kruzích,nebo se učit na nějaký hudební nástroj.Nebo můžete lemtat kořalu,honit si péro a nakládat pod kotel.Do toho houká maják.Naštěstí nehouká furt,jenom,milosrdně,když je hnusný počasí.To je skoro furt. ()

GOREGASM

Filmařská delikatesa, která vás rozbije nejen černobílou hypnózou, která vás vymaže z povrchu zemského bezvýchodně sevřenou zvukovou stopou, která vás roztrhá nejen dechberoucími hereckými výkony, která vás rozseká nejen svým bezvýchodným k přístupem k osudům svých hrdinů, která vás vykostí postupně a neústupně se naplňující vizí šíleného režiséra, který jde s kůží na trh, protože pokud vám to ještě nedošlo, tak Lighthouse je sousto pro fajnšmekry, kteří si tuhle drtivou paranoiu dvou osamělých chlapů ponechaných na pospas své vlastní šílenosti užijou do totální extáze. Majstrštyk. 100% ()

kkarx

Vizuálně i herecky výborné, Pattison dost překvapil. Na druhé straně je to příšerně zdlouhavé a taky trochu matoucí, co je ještě skutečné a co jen něčí představa. Být na stejném místě jen s postavou, kterou hrál Dafoe, z toho by se pomátl asi každý. ()

Kulda24

Artově vymazlený film, který zaujme svým stylem a zrůdností. Tohle není pro široké spektrum diváků, ale pouze pro nás jedince a milovníky hluboce zavrtávajících se filmů. 90% ()

Majkak

Krásné filmové obrazy, syrový ostrý zvuk a toť vše. Když dva chlapi jsou na pustém ostrově a chlastaj, víc než je zdrávo, neskončí to zřejmě dobře a závěr bude nejspíš výživný. Nepřekvapivý scénář o postupném magoření. Jen tak si říkám, že se zkušení námořníci by s k tomuto stavu propili po létech, a ne po čtyřech týdnech. Ale budiž, to je nejmenší potíž. Spíš je to samoúčelné ladění do artu, přitom kdyby ten samý příběh byl zpracován suše a civilně, fungoval by daleko líp. ()

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze

31.03.2022

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (viac)

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

08.10.2019

Po úspěchu loňské filmové výpravy se čtyřčlenný ČSFD tým opět vydal na nejvýznamější festival pokleslých žánrů na světě. Hororoví fandové Filmmaniak, RUSSELL, Goldbeater a POMO (na spodní fotce zleva… (viac)