Maják

(festivalový názov)
  • Česko Maják (viac)

Režisér a scenárista Robert Eggers, který na sebe strhl pozornost žánrových fanoušků i vyznavačů artových sfér debutem Čarodějnice, opět spřádá důmyslně vystavěné dílo, které provází pověst strhující divácké podívané, osobité autorské vize i hypnotického klaustrofobního dramatu. Robert PattinsonWillem Dafoe podávají fenomenální výkony coby strážci titulního majáku ve vyprávění zasazeném na konec devatenáctého století. Soužití větrem a lety ošlehaného, i notně vypitého námořníka a jeho nového nezkušeného asistenta se začne propadat do šílenství a paranoie, zatímco novic poodkrývá okolnosti záhadného osudu svého předchůdce. Strhující kompozice černobílé kamery v kombinaci s precizní zvukovou režií utvářejí přízračnou, ale současně uhrančivou atmosféru, do které se spolu s postavami propadnou také diváci. Eggers vytvořil vrcholně estetickou a všechny smysly atakující podívanou, která v sobě snoubí vytříbenou krásu i dravou krutost. (Kinoaero.cz)

Soweek

3,5* Pattinson mi tak trochu připomíná Dicapria. Dicaprio taky začal vyloženě komerčníma snímkama a v době Titanicu a Pláže bych si rozhodně nemyslel, že se z něj jednou stane jeden z nejlepších herců Hollywoodu. Stejně tak Pattinson si momentálně napravuje svou reputaci z Twilightu a musím říct, že se mu daří. Poslední roky se mu daří objevovat se v náročných snímcích a ač jsou ve finálě jeho filmy průměrné, tak jeho výkon průměrný není. Kdo by to byl řekl, že ve stodeseti minutovce o dvou hercích nebude vynikat Dafoe, ale právě Pattinson? Bohužel měl ale Lighthouse daleko větší potenciál, který nedokázal využít. Mohl to být solidní horor nebo artový film či noirová detektivka, ale není to nic z toho. Brouzdá okolo všech žánrů, nezabředne do žádného z nich, naťukně několik otázek a nezodpoví skoro žádnou. Pěkně natočené, solidně zahrané, ale bohužel o ničem. ()

Maynard.

Hodně velká psychadélie, jen co je pravda. Jako, čekal sem přesně něco podobnýho, když sem viděl trailer... Film se nejvíc opírá o herecký výkony, který sou opravdu jedinečný. Od Defoa se to dalo čekat, to je ostřílenej pardál, kterej je v hereckým nebi. Ale co mě překvapilo, tak "mladej" Pattinson, kterýho sem znal hlavně z Twilightu a Krále. Ten mě hodně překvapil, vypadá to, že tu máme další budoucí herecký eso. No, možná škoda, že to je černobílej film, zas na druhou stranu ta černobílá tomu dodává tu psychadélickou atmošku. Inu, když se sejdou dva borci na jednom majáku a maj tam neomezený množství chlastu, tak to asi ani jinak než takle skončit nemůže. Není to rozhodně film pro každýho a asi už vůbec ne pro holky, které mají rádi Pattinsona z Twilightu :o) ()

vitekpe

Trosku takova ala FAMU podivana...ale na jedno zkouknuti ok. Na to, ze je to cernobily a jsou tam celou dobu jen dva herci a jeden majak...no, neusnul jsem u toho. :) ()

Circumscriptor

"Hark Triton, hark! Bellow, bid our father the Sea King rise from the depths full foul in his fury! Black waves teeming with salt foam to smother this young mouth with pungent slime, to choke ye, engorging your organs til' ye turn blue and bloated with bilge and brine and can scream no more - only when he, crowned in cockle shells with slitherin' tentacle tail and steaming beard take up his fell be-finned arm, his coral-tine trident screeches banshee-like in the tempest and plunges right through yer gullet, bursting ye - a bulging bladder no more, but a blasted bloody film now and nothing for the harpies and the souls of dead sailors to peck and claw and feed upon only to be lapped up and swallowed by the infinite waters of the Dread Emperor himself - forgotten to any man, to any time, forgotten to any god or devil, forgotten even to the sea, for any stuff for part of Winslow, even any scantling of your soul is Winslow no more, but is now itself the sea! " ()

sedm.1

Robert Eggers mě svým atmosférickým debutem Čarodějnice upřímně hodně moc oslovil, ovšem hned tento jeho druhý snímek má na mě naprosto opačný účinek a já jsem si ty téměř dvě hodin s Majákem skutečně protrpěl. Sice ano, po atmosférické a vizuální stránce se přinejmenším jedná pořád o vážně výrazný filmový počin, ovšem postavit film jenom na tom, to nežeru. Nesnáším prostě snímky bez jakékoliv zápletky, a je mi úplně jedno, že funguje po ostatních stránkách, ale sledovat dvě vyšinuté postavy na jednom místě, jak se jen pořád dokola teatrálně hádají, pokřikují na sebe a ve výsledku to stejně nic nepřinese, s tím ať se jde pan Eggers bodnout a měl by se raději po zkrocení svých uměleckých ambicí ihned vrátit zpět na zem, protože tohle je cesta do zatracení. Celé toto šílené dílko bych mohl každopádně označit za psychologickou frašku, bez jakéhokoliv přesahu, žánrově je to pak rovnou naprosto nezařaditelná záležitost. Opěvované herecké výkony ústředního dua pak na mě působili až na hranici snesitelnosti, což platí především pro další z přehnaně excentrických výkonů Willema Defoa, Pattinson je tu daleko přesvědčivější a i zajímavější. Na druhou stranu, ono hodnotit výkony obou herců je ale vlastně stejně úplně zbytečné, jelikož stejně jejich snahu hatí jejich postavy, které jsou krutě otravné a fakt neuváženě dost přestylizované. Pro mě zkrátka Maják představuje skutečně nestravitelný filmový zážitek, a opravdu obdivuji to publikum, které celou tuto černobílou šaškárnu tak vynáší do nebes, i když nikomu z nich nevěřím ani slovo. ()

Devadesát Dva

"How long have we been on this rock? Five weeks? Two days? Help me to recollect." Konečně vím, jak vypadá vagína mořské panny a že jít pracovat na maják není tak dobrej nápad, jak se na první pohled zdá. V několika momentech hypnotizující a stylizací vybroušená záležitost, která hodně stoupá, když dobře mísí realitu filmu s rozpoložením hlavních aktérů. Je to art, ale není to pretencious art. Rád bych to Pattisonovi věřil víc, ale ještě mu chybí tak krok, dva, aby tam byl. Nutná další projekce někdy v budoucnu, do perverzní osamělé námořnické nálady. + Akcent. Robert Eggers, i'm watching you. Jedna z TOP záležitostí roku 2019, co splnila očekávání. ()

KoRner

Riadny chaos. Nemám šajnu, čo sa na plátne dialo a ani nemám záujem k nemu hľadať manuál. Atmosféra dvoch psychopatov zavretých na jednom ostrove je zvládnutá, ale to ďalej už proste nestojí za reč. Dve hviezdičky za VÝBORNÝCH dvoch hercov a šťastný výdych, že si to už nikdy viac nepozriem. ()

Lukoboss

Totální psychedelie, která je ale velice komorní a neobvyklá jak svým tématem, tak i zpracováním. Chvílema ty obrazový a zvukový výjevy vypadají jak od Triera s Refnem dohormady. Tempo to má sice pomalejší, ale o to víc je umocněná ta nekonečná doba pobytu v osamění a ještě v naprosto nehostinným prostředí, která člověka pomalu rozkládá. Kdo z těch dvou je větší blázen, to je otázkou - W. Dafoe už si střihl roli v Antikristovi, takže s podobným žánrem má zkušenosti, u R. Pattinsona mě těší, že se snaží vymanit z té debilní upíří ságy. Oba rozehrávají neskutečný divadlo o rozkladu lidské mysli... klobouk dolů. A na to, že pro režiséra je to terve druhej filmovej počin, tak se pravděpodobně v budoucnu máme na co těšit. ()

bari68

Dvojka Pattinson - Dafoe nám tu predvádza herecký megakoncert, hlavne mladší kolega nám tu pochybovačným utvrdil, že je to Herec. a nie len ten idol mladých dievčín z Twillightu. Perfektná hudba, kulisy, dobre zvolený formát 4:3, ktorý dodáva na atmosfrére ešte hutnejšiu formu s čiernobielym výrazom. ... Dvojhodinová krásna depka. ()

666Carnage

Dva chlapíci, jeden maják, hnusná studená a mokrá díra a taky ponorková atmosféra. Jako bonus natočeno černobíle ve formátu 4:3 a s finálem tak divným, že jsem z toho jelen. Děli se tam věci co jsem nechápal proč se dějou a taky nevím co si o tom mám myslet. Jestli se to opravdu dělo nebo jestli je to jen v něčí hlavě nebo jestli prostě to už od začátku nebylo jinak. Artové drama kde je ke konci hororová atmosféra a já za boha nemůžu přijít na to jestli se mi to líbilo nebo ne. 50-60% ()

Kienast

Nedivácký, psychologický, vizuálně skvělý, herecky božský, ale v celku jsem byl spíše na rozpacích. Chápu plná hodnocení, ale také pochopím odpad! , tohle není pro každého a já osobně si to víckrát nepustím. Každopádně cením obrovskou odlišnost a odvahu vypustit tohle do světa. A to ce cení 6,5/10 ....VVitch se mi líbila o dost víc ()

klukluka

Nepodařilo se zabránit demoralizaci posádky, zdravá mysl se beze stopy vytratila, její místo zaujalo absolutní šílenství. Oba hlavní aktéři byli vynikající, WD se mi líbil ještě o poznání víc. Uvěřil jsem naprosto všemu, sám bych neměl v podobné situaci šanci obstát. Moje vlastní zkáza by započala v momentě, kdy bych zjistil, že se nám naše sračky povalují v kastrolu pod kavalcem. Od té chvíle bych chřadnul- přesně jako ti dva nebožáci. ()

Han22

Zásadní chybou je od tohohle filmu čekat horor. Nadpřirozeného tu není nic a kromě trošku krve a pár nechutných záběrů ani nic tradičně hororového. Pokud člověk přijme fakt, že koukán na nezávislé artové drama, je to solidní film. Já sice z principu tyhle artové filmy "o ničem" moc nemusím, ale musím uznat, že Maják měl něco do sebe. Bezútěšná psycho atmosféra konce světa a jednoho otřískaného majáku funguje na 100%, natočení starým černobílým formátem ve 4:3 dokážu jako fanda klasického Hollywoodu ocenit, stejně jako námořnický slang působící jak z konce 19. století. Dafoe jako starý prolhaný námořník a pěknej hajzl je geniální, Pattinson v roli potlačovaného psychopata podává zatím nejlepší výkon. A režisér sází hutné psycho scény, kdy netušíte jestli se se kamarádská ožíračka nezmění v gay porno či nelítostnou rvačku. Slušné 3*, ale horor v tom opravdu nehledejte. ()

borec999 odpad!

Naozaj netuším, čo je na Majáku  také úžasné a prečo je v červenej farbe. Učebnicová artová blbosť natočená pre úzky okruh divákov ktorí očividne podľa niektorých komentov chrochtajú blahom, no pre väčšinu obyčajných divákov pôjde o nudnú, otravnú a nezmyselnú blbosť. Po Čarodejnici pre mňa už druhé sklamanie od režiséra Roberta Eggersa, ktorého ďalšiemu filmu sa už 100% vyhnem a nebudem ním strácať čas. PS: Dle režiséra Roberta Eggerse měl film obsahovat „velmi infantilní záběr na maják pohybující se jako ztopořený penis se střihem na shodující se záběr opravdového penisu v erekci“ (patřící herci Robertu Pattinsonovi). To myslím hovorí za všetko...0% ()

MatejNosal

Na the VVitch to nemalo ale stále ide o vysoký nadštandard. Hutná atmosféra, detailná kamera a výborne herecké výkony. No na môj vkus ale režisér moc tlačil na artovú strunu a menej na tú hororovú. (80%) ()

HonzysKISS

Přesně takové kousky v dnešní kinematografii chybí. Nedůležitější na tomhle je, že se do toho ponoříte a atmosféra z vás přímo saje. Ten černobílý nádech staré kamery tomu pomáhá neskutečně. Bez toho bych si to ani jinak nedokázal představit. A ta hudba, jak do toho krásně pasuje. Celkově i díky zvukům je to strašně příjemně nepříjemně mrazivé. Jenom škoda toho příběhu. Od toho jsem čekal něco víc. Nestalo se tam nic zajímavého, co by mi otevřelo tlamu. Je to prostě jenom o dvou týpcích, co jsou na ostrově s majákem, venku je šílená bouřka a postupně se z toho trochu zcvoknou. 8/10 ()

SpaceOdyseus

Eggers nam naserviroval psychedelickou spiralu silenstvi v uzasne nedivacke forme plne fyzickeho herectvi. Dilo jako toto se v dnesni dobe jen tak nevidi. ()

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze

31.03.2022

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (viac)

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

08.10.2019

Po úspěchu loňské filmové výpravy se čtyřčlenný ČSFD tým opět vydal na nejvýznamější festival pokleslých žánrů na světě. Hororoví fandové Filmmaniak, RUSSELL, Goldbeater a POMO (na spodní fotce zleva… (viac)